אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסק הזום| הרב ליאור חוזר בו: "נתונים לא מדוייקים"

מספר שעות אחרי שסמך את ידו על פסק ההלכה המתיר שימוש בתוכנת 'זום' בליל הסדר, הרב דב ליאור מבהיר כי לאחר בירור הפרטים הטכניים הוא חוזר: "מסרו לי פרטים לא מדוייקים; אין היתר להשתמש בזום"

פסק הזום| הרב ליאור חוזר בו: "נתונים לא מדוייקים"
  (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש90)

סערת פסק הזום.

אחרי שהביע את תמיכתו בפסק ההלכה המתיר שימוש בליל הסדר בשיחת וידאו דרך אפליקציית 'זום', הרב דב ליאור, זקן רבני הציונות הדתית, מבהיר כי אחרי בירורי אודות הפעלת האפליקציה הובהר לו כי הנתונים שנמסרו לו אינם מדויייקים ועל כן הוא אוסר בה שימוש בליל הסדר.

מלשכתו של הרב ליאור נמסר לסרוגים כי "היות והתברר לרב ליאור בדיעבד שהנתונים שנמסרו לו מראש כשנשאל בנוגע לשימוש באפליקציית 'זום' בליל הסדר אינם מדוייקים, ביקש הרב ליאור לפרסם הבהרה, שאין להשתמש באפליקציה 'זום' ובאפליקציות או תוכנות דומות בליל הסדר".

עוד באותו נושא

"פסק ההלכה עלול לגרום לנזק יותר מאשר תועלת"


15

ההבהרה של הרב ליאור יוצאת כאמור לאחר שמוקדם יותר פורסם כי הוא סומך את ידו על הפסק המתיר שימוש במחשב בליל הסדר.

כאמור, אמש פורסם פסק הלכה על ידי מספר רבני ערים מאיגוד חכמי המערב במרוקו, בו הם מתירים לקיים את החג באמצעות תכנת "זום".

הפסיקה ניתנת במענה לשאלה: "האם ניתן להפעיל תכנת זום בליל הסדר, המחברת בין זקנים ובני משפחותיהם, אשר אינם יכולים לשהות במחיצתם, עקב הפצת הנגיף, על מנת לעשות את הסדר בצוותא דרך התוכנה".

התשובה ניתת תחת מגבלות מסוימות ותוך הדגשה שמדובר במצב חירום: "עניין נוסף יש והוא הצורך להסיר עצב מהמבוגרים ולתת להם מוטיבציה להמשיך להיאבק על חייהם".

בתחילה מעלים הרבנים 3 חששות, מהפעלת המכשיר ביום טוב, עוסקין דחול ושיבואו להשתמש בהיתר זה בימים טובים שלא לצורך. בתגובה הם עונים כי "אין צורך להפעיל את המחשב כי הוא מופעל מערב החג", ומבהירים כי ברור ש"ההיתר ניתן לשעת חירום בלבד".

עוד באותו נושא

הרב אבינר נגד 'פסק הזום': "חשמל אינו עגונה"


26

הרב משה אלחרר, רבה של העיר שלומי ואחד מהחותמים על המכתב הבהיר בשיחה לסרוגים כי הוא אינו  מבין את המהומה סביב פסק ההלכה עליו הוא חתום המתיר לערוך את ליל הסדר בשיחת וידאו דרך תכנת 'זום' ואומר כי מדובר בפסק פשוט ביותר.

בשיחה לסרוגים אומר הרב אלחרר כי הוא נשען על גדולי הפוסקים הספרדים: "הרב עוזיאל- הראשון לציון והרב הראשי הראשון במדינת ישראל כותב שפשוט שהדלקת חשמל ביום טוב מותרת, וכך גם רבים מגאוני וקדושי חכמי מרוקו כמו הרב שלום משאש, הרב יוסף משאש, הגאון הקדוש המופלא, פשוטו כמשמעו- הרב דוד הכהן סקאלי זצוק"ל ועוד רבים רבים".

הרב אלחרר מבהיר כי "בין רבני אשכנז נמצא גם בעל "ערוך השולחן".

עוד הוא מציין כי "הרב עוזיאל לא הניח אחריו כמותו. פשוטו כמשמעו. ולכן, רק רבנים שמזכירים את החכמים האלה בחרדת קודש מבינים ויבינו את פסקיהם. מי שאיננו מכיר את מקומו ואת מקומם בעולם הפסיקה ברור שהוא לא יבין ולא יקבל את דבריהם".

בסוף דבריו אומר הרב אלחרר כי אינו מבין את המהומה מאז פרסום הפסק וכי "ההיתר הוא פשוט וברור".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הרב ליאור חוזר בו ואני שואל מי פוסק הלכה כזאת
גימי-יהודי מיהודה | 25-03-2020 13:34
ללא בדיקת כל הנתונים ואמיתותם!! טוב שהרב תיקן את עצמו וחבל על הסערה וההטעיה הגדולה שחולל!!
כפי שהרב זייני הבהיר, היה חוסר דיוק רק בפרסום
יהודי | 01-05-2020 0:34
לפי הפרטים שנתנו לרב ליאור, לא ניתן להתיר, רק מכיוון שהם לא מדוייקים מספיק.
הטעו אותו, מה לא מובן !!??
ר | 29-03-2020 15:08
זה לא שהוא לא בירר את הפרטים !!! בושה שאתה כה חושב על גאון הדור בחכמת הנגלה שליטא, פשוט מאוד אמרו לו נתונים מוטעים, והוא סמך עליהם, אך התברר שהם טעו והטעו את כבדו גאון ישראל שליטא. בהצלחה, ונא ללמד זכות על כל אחד וכש על גדול הדור.
2
החרדים במאה שערים
גברת | 25-03-2020 15:00
חייבים להכריז הסגר על כל השכונה .מי שלא מוכן להקשיב להוראות.שישאר בשכונה.שלא ידביקו אחרים.האנשים האלה הם האויבים שלנו.לא צריך אויבים מבחוץ.מרשים לעצמם לעשות ככל העולה על רוחם.הפקרות.
3
תעקבו אחרי הפרסומים האתרים אחרים
יצחק | 25-03-2020 17:38
סרוגים אתם ממשיכים לעשות סיפור מהפסק הזה אחרי שכבר התפרסם שהוא מזוייף. רבנים רבים שחתומים שם כבר כתבו שזה זיוף והם פסקו פסק הלכה ספציפי לאדם מסוים עם בעיות בריאותיות קשות שהבדידות מסוכנת לו ולא עבור כל זקן שרוצה ליל הסדר עם המשפחה. הגדול שברבנים שם הלא הוא הרב אברג'ל פרסם שזה עיוות של הפסק שלו וגם שהפסק ניתן למקרה מסוים ולא לרבים
4
הגיע הזמן שהדוב יפסיק לנעור
חחח | 25-03-2020 18:30
היה אפשר לומר שזיקנתו מביעשת את נעוריו, אבל גם נעוריו הם לא משהו להתגאות בו.
חמור
מי שכתב את זה | 26-03-2020 1:04
בן חמור
5
אלמנות ימותו מבדידות.
מ | 26-03-2020 8:41
אצל מרוקאים אם הסבתא יושבת ליל סדר לבד היא מתה בלילה מצער.
6
אם כל פשוט, למה רוב מניין ובניין נגד?
בלי הבדלי עדות | 04-04-2020 22:18
כנראה לא כל כך פשוט...