אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך יהודי ציוני מסוגל להצביע ליהדות התורה?

לפלא בעיני: כיצד חרדי לאומי מסוגל להצביע בבחירות בעד מפלגה שמעולם לא גינתה את החרדים התוקפים חיילים חרדיים // טור דעה

איך יהודי ציוני מסוגל להצביע ליהדות התורה?
  צילום: Shlomi Cohen/Flash90

לפני כשנתיים נכחתי בכנס של קבוצה חשובה הנקראת "חרדים ישראליים" (בראשי תיבות חי"ש), שהנואם הראשי בו היה חבר הכנסת מרגי מש"ס. מרגי ידוע כלוחם עקבי נגד "חרדים" התוקפים, מכים ופוגעים בחיילים חרדיים שהתגייסו לצה"ל. במהלך נאומו סיפר האיש שחלק מחברי הכנסת של הסיעות החרדיות (יהדות התורה – דהיינו אגודת ישראל ודגל התורה וכן ש"ס) באים אליו ומשבחים אתו  בשקט על פעילותו להגנת החיילים החרדיים, אבל כאשר הוא פונה אליהם ומציע שיפרסמו בפומבי גינוי לתוקפים, אף אחד מהם לא נענה לאתגר.

לדעתי זהו פרצופה האמיתי של סיעת אגודת ישראל ודגל התורה.

זאת ועוד: בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ערכו כמה דיונים בנושא, בהם הופיעו בין השאר פעילי קבוצת "הישראלים החרדים" ועוד יהודים טובים וחרדים באמת, שאינם חוששים לתקוף בפומבי את המסיתים ולהוקיע את תוקפ החיילים החרדים לצבא, אך , למיטב ידיעתי מעולם לא הופיע לישיבות אלה חבר כנסת מ"יהדות התורה" ש"מטה הציונות הדתית" שלה קורא עכשיו לציונים דתיים, כולל "חרדים לאומיים" שלחלקם  הגדול בנים  המשרתים בצבא, לתמוך באלה שאינם עושים מאומה על מנת לתמוך בבניהם החיילים המותקפים מפעם לפעם , גם פיזית, ברחובות ובבתי כנסת.

ההתנתקות מגוש קטיף

לא ניכנס כאן לוויכוח עקר אם סיעת יהדות התורה הצביעה בעד או נגד ההתנתקות מגוש קטיף. דבר אחד ברור, היא לא ניהלה מאבק כל שהוא נגד ההתנתקות! יתירה מזו: איזה מלחמות ואיזה מאבקים מנהלת אגודת ישראל כאשר מתכננים להרוס בית כנסת אחד בבני ברק או בפתח תקווה בעקבות החלטה חוקית של הרשות המתאימה? מאידך, לא שמענו ממנה מילה כאשר עמדו להרוס בתי כנסת רבים שם בגוש קטיף. לאלה אתם קוראים יהודים חרדיים, או שמא הם יהודים צבועים?

אגודת ישראל טוענת שכל מעשיה מסתמכים על החלטות של מועצת גדול התורה. האם מועצת גדולי התורה החליטה ופרסמה התנגדות לפינוי גוש קטיף ולהריסת בתי כנסת שם? האם מועצה זו יצאה אי פעם בהחלטה המגנה את אלה העוברים כמה עבירות בתחום המצוות שבין אדם לחברו ותוקפי חיילים חרדיים, המתגייסים לקיים את המצווה הגדולה של הגנת ארץ ישראל ושלום אזרחיה (פיקוח נפש!) שחלקם מגורשים מבתיהם ומוחרמים על ידי משפחותיהם? אומר את האמת איני מסוגל להבין אמהות ואבות של בנים – חיילים כאלה המצביעים ג'!

בהסכם שנחתם לפני אחת ממערכות הבחירות האחרונות בין יהודים המכנים עצמם ציונים  חרדים  לבין "יהדות התורה" על הקמת "מטה הציונות הדתית" (שאגב לא נאמר בו שעצם ההסכם קיבל את אישורה של מועצת גדולי התורה ואין לי ספק שלא נתקבל אישור כזה), נאמר בין השאר בערך במלים אלה:"נוכחות מוגברת של אחינו.. בירושלים העתיקה וביהודה ושומרון, מחייבת אותנו לדאוג לשמירת שלומם האישי ולסייע להם", כלומר נוכחותם בדיעבד, ללא כל מילת שבח על אלה שהתיישבו באזורים אלו, רובם מתוך מסירות נפש, אלא "מה לעשות, הם התיישבו שם, אז בדלית ברירה צריך להגן עליהם"….

ועוד בהסכם: "אנחנו נמשיד להתנגד לנסיגות באישור מועצת גדולי התורה", דהיינו לפני נסיגה נוספת חלילה נשאל את מועצת גדולי התורה וכו'. כידוע הרב אליעזר שך ז"ל, שכיהן כיו"ר מעצת גדולי התורה אסר על יהודים טובים להתיישב בעיר עמנואל, מאחר שהיא מעבר לקו הירוק. לא ניכנס כאן לספר בפירוט מה גרם לאי התנגדות מועצת גדולי התורה להתיישבות במודיעין עילית, מלבד העובדה שנעשה כאן מעשה רמאות גדול באמירה שהעיר נמצאת בתוך הקו הירוק, דבר שהוא שקר גמור כמובן.

ונזכיר כאן את העובדה הידועה למדי: סיעות אגודת ישראל אינן מכירות בנס הגדול שאירע בעת הקמת מדינת ישראל ואינן חוגגות את יום העצמאות ויום ירושלים . לדעתי יהודי האומר הלל ביום העצמאות ומודה לקדוש ברוך הוא על הנסים שאירעו אז, הוא מקפיד בשמירת ההלכה ולמעשה חרדי יותר מאשר מי שקורא לעצמו חרדי ואינו מודה לקדוש ברוך הוא, גם אם הוא לובש חליפה שחורה ומגבעת.

ושאלה קשה יותר: איך אפשר לתמוך במפלגה "חרדית" שבבתי הכנסת של אנשיה מסרבים לומר לא רק את התפילה לשלום המדינה (הציונית כידוע), אלא אפילו להתפלל לשלומם וביטחונם של חיילי צה"ל , שעשו את ה"פשע הנורא" ועזבו את הישיבה ויצאו לקיים את המצווה של הגנת אחיהם שנשארו ללמוד (לא תמיד…) בישיבה? ממידע אישי ידוע לי שכל אלה שהתגייסו ליחידות "שח"ר – שרות חרדים והמדובר בחיילים נשואים שעזבו את ה"כולל" בו למדו והתגייסו לצבא קיבלו אישור אישי מראש הכולל או מרבותיהם לעשות זאת, אבל אסור לפרסם את שמות הרבנים שהתירו להם זאת.

ומי שמעודד יהודים לעלות לארץ ולקיים את מצוות "ישוב הארץ בזמן הזה" הוא לדעתי חרדי יותר מאשר מי שאינו מעודד זאת וקורא לעצמו חרדי. בעבר השתייכתי לפועלי אגודת ישראל, שאינה קיימת עוד כמפלגה פוליטית, וארגנתי מטעמה ומטעם תנועת הנוער שלה "עזרא" חגיגה לציון יום ירושלים, חגיגה שנערכה בבית כנסת הנחשב לחרדי, בלונדון בירת אנגליה. הנואם המרכזי היה מנהיגה של פא"י חברי הכנסת הרב ד"ר קלמן כהנא ז"ל שהקדיש את עיקר נאומו לקריאה ליהודי בריטניה לעלות לארץ.אחריו הופיע מי שהיה קונסול ישראל בלונדון שאמר: "רק הערב הבנתי את ההבדל בין פא"י לאגודת ישראל. לעולם לא תשמע ב"אגודה" באירוע פומבי קריאה מפורשת לעליית יהודים לארץ ישראל ולמדינת ישראל".

רבים בימינו לא יודעים זאת, אך אגודת ישראל העולמית (שסיעת "דגל התורה" היא חלק ממנה) נוסדה כשאחת ממטרותיה היסודיות היא מאבק נגד הציונות, כולל נגד הציונות הדתית. כל תולדותיה  של  אגודת ישראל היו מלוות במאבק כזה נגד "המזרוחניקים" (ביטוי מזלזל כלפי אנשי "המזרחי" ו"הפועל המזרחי", הארגונים שהיוו את הבסיס למפד"ל ולציונות הדתית). לדוגמה: כאשר הרב חיים דרוקמן (כאן אין צורך לתאר מי הוא) כיהן כחבר כנסת, עיתוני ה"אגודה" החליטו לשלול ממנו את התואר "רב" וכינו אותו  "חבר הכנסת חיים דרוקמן", בעוד שכל חבר כנסת ממפלגתם, בין אם הוא מכהן כרב או לא, מעצם בחירתו לכנסת מקבל אוטומטית את התואר "רב" (אפילו אם הוא ביקש לא לכנותו "רב").

ונסכם:  קצרה דעתי מלהבין איך יהודי המחשיב עצמו ציוני – דתי, או חרדי – לאומי מסוגל לעשות שקר בנפשו, לדעתי, ולהצביע בעד מפלגה שמניתי רק מקצת השלילה שבה ולא אוכל להאריך עוד.

הכותב: יצחק הילדסהימר, מוותיקי העיתונאים בארץ וחבר קיבוץ שעלבים של פועלי אגודת ישראל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
ואיך יהודי דתי לאומי מסוגל להצביע ימינה????
עמי | 01-03-2020 20:18
בנט בעד רפורמים בעד הכרה בזוגות חד מיניים שקד אישה חילוניה בחייה הפרטים והיא תדאג לדת? איך אדם יהודי דתי לאומי מסוגל בכלל לחשוב להצביע למפלגה כזו?
פינדרוס עדיף מסילמן
בצלאל | 02-03-2020 0:03
לא חשוב מה המפלגה, אלא מי בסוף הרשימה במקום הריאלי
2
ויהי בימי שפוט השופטים
לוחם חרדי | 01-03-2020 20:25
אוי לו לדור השופט את שופטיו. אוויל המנסה להנחות את גדולי הדור מה עליהם לומר. לגופו של ענין: נהג הטנק שלי שנפל במלחמת יום הכיפורים הי' דוד מזרחי היד שאביו הרב יעקב מזרחי זל כיהן באותם ימים כחכ מטעם אגודת ישראל, אז סתום את פיך בבקשה.......
3
נכון, יש לאגודת ישראל המון מיגרעות
יהודי ציוני | 01-03-2020 20:27
אבל מי שיגן על קודשי ישראל בקדנציה הקרובה הם לא בנט שקד ושות', וכאן הנושאים העומדים להכרעה
4
שכחת עוד משהו
טו | 01-03-2020 20:48
שכחת לציין גם שהחרדים תוקעים את המדינה הזו בהרבה מובנים כמו באיזה פקק שלא זז, רק בגלל שהם מתעקשים לקבל כסף מהמדינה בשביל לימוד תורה. והם אינם מבינים (וליתר דיוק: מנסים להתעלם במכוון מכך) שאף פעם במהלך ההיסטוריה היהודית לא נשמע דבר כזה *שציבור שלם* (!!!) לא יעבוד. מילא לתמוך כלכלית במקבץ מאוד מסוים של אנשים נבחרים, אבל אחרי שאנחנו יודעים היום שרוב התנאים ורוב האמוראים (כולל ראשי הישיבות הכי מפורסמים) וכן החכמים בימי הביניים כולם גם בצפון אפריקה וגם באירופה- התפרנסו מעמל כפיהם (לא אמנה פה את הרשימה, רק כדי שלא להטריח על הקורא. ואני לא מדבר רק על הרמבם.....), מאיפה החוצפה הזו להציג כדעת התורה שמי שעובד הוא סוג ד', ושאזרחי המדינה מחויבים לפרנס את הציבור החרדי שהוא הציבור שהכי פחות תורם (וזה נטו באשמת מנהיגיו). איך אפשר להצביע לביזיון הזה שנקרא הציבור החרדי? דואגים רק לנפשם, וליתר דיוק רק לאשכנזים שבהם (וכבר ראיתי מי שהעיר בצדק וזה לא לגמרי מופרך, שהציבור החרדי הוא הציבור שבו עדיין נותרה החלוקה המטופשת הזו בין אשכנזים וספרדים. רק הם עדיין נשארו בגלות, אומללים שכמותם). לשים ג' בקלפי זה אומר: אני אצביע רק למען כסף לחרדים. לא ביטחון, לא בריאות, לא כלכלה, לא מדע, לא התפתחות, לא דאגה לציבורים האחרים, לא כלום. רק כסף, שאמור להגיע לשימוש חשוב, אבל למטרה החשובה הזו אין צורך בציבור שלם של אברכים שבא בכפייה על רוב האזרחים.
5
השאלה היא איך יהודי דתי מסוגל להצביע לרפי פרץ
אפרים, מהמשפחה | 01-03-2020 20:58
יצחק יקר, אתה צודק. אבל: רפי פרץ, קרוב משפחתך וגם משפחתי, כרת ברית עם עוכרי ישראל הכהניסטים, אלו שזרקו את אביך ואמך ז''ל מהאוטו בנסיעה לילית. אם יש עוד אנשי ימין מוסריים בארץ הזו, עליהם להצביע כחול לבן או להימנע. משום שכל מפלגות הימין מלאות רשע ופשע, ומעל כולם, פשע הסגידה לנתניהו המסית והמדיח. אלו אינן בחירות! זו מלחמה נגד גרורות של ארגון פשע.
כחול לבן הם אנטי דתיים
נו באמת | 01-03-2020 21:41
אם כבר מדברים על מוסר, המעשה הכי לא מוסרי בעולם זה שאישה אתאיסטית תומכת טרור מקימה ארגון שעושה צחוק מהכותל, מתשמישי הקדושה, ומספר התורה, והכל ביחד, ועוד קוראת לעצמה נשות הכותל. וכחול לבן לפי המצע שלה רוצה לבנות להם טמפל בכותל כדי שיהיה להם חלילה יותר קל לחלל את ספרי התורה ולהכניס אותם בתוך הגוף שלהם כמנהגם ביחד עם פולחן שעובר על לא תישא את שם השם לשוא ותוך כדי עבירות על החוק ולגנץ לא איכפת מזה בכלל - אז על איזה מוסר אתה מדבר????? האם כך מתנהג אדם מוסרי - תומך ורוצה לתת פרוטקשן לארגון פשע שכל מהותו מרידה ביהדות ופגיעה ברגשות המתפללות המאמינות? זה לא נקרא התנהגות מוסרית!
6
אז מה עדיף?
פרץ? בנט? סמוטי? | 01-03-2020 20:59
מחללי שבת? בוגדניים נפוחי אגו? אנשים שחותמים הסכם ומתכחשים לו ברגל גסה? דוגמניות בושם? מנהיגים שמעדיפים שלא תהיה ממשלת ימין העיקר להשאיר את אנשי עוצמה בחוץ? וכל זה כדי שיוכלו לרשת את ביבי בעתיד?
7
עדיף מלהצביע לימינה
ישי | 01-03-2020 21:10
ימינה לא מייצגת ציבור דתי!
8
שאלה טובה
יוסי | 01-03-2020 21:21
אני באמת מבין את שני הצדדים. אבל אני חושב שהגיע הזמן להתחיל לרפא את הקרע בין חרדים לדתיים לאומיים. ככל שיעברו הדורות נהיה חייבים להתחבר, גם אם לא פוליטית, ולשכוח את העבר הלא רלבנטי.
מי שהחמיר את הקרע זה בנט וברית האחים עם לפיד
יוני | 01-03-2020 21:46
לבנט יש חלק גדול מאד בקרע העמוק שקיים היום בין הדתיים הלאומיים לבין הציבור החרדי
9
אתה מתאר מה שנח לך ומהתעלם ממה שלא נח לך
תגובה | 01-03-2020 21:47
* הרבה רבנים דיברו ופעלו נגד ההתנתקות אבל את ההתנתקות יזם יאיר לפיד ועכשיו יש סרוגים שמתזזים סביבו. למה על זה אתה לא אומר כלום? * הרבה מגדולי ישראל של היום היו בצבא במלחמת השחרור. אבל מישהו הפך בימינו את הצבא למקום לחינוך מחדש לערכים אנטי דתיים ולכן היום חרדי שהולך לצבא יודע שהוא לא ייצא ממנו כל כך חרדי.... ומי אשם בכל זה? אנשים כמו גנץ שבתור רמטכלים הכניסו תכנים לא יהודיים לצבא. * מי שרוצה שאמנם מדינת ישראל תהיה יסוד כסא ה' בעולם כחזונו של הרב קוק, מוכרח לפעול לאיחוד בין המחנות של עובדי ה' ולא חלילה לפילוגם. וכפי שנהגו מייסדי פאגי לדורותיה וכפי שנהג הרב קוק וכפי שנהג הרב הירש. החוכמה היא לתפור את הקרעים, ולא להנציח אותם חלילה. וכולנו צריכים לזכור: כשהאמת נעשית עדרים עדרים - היא הולכת לה....
10
יהודי ציוני כמוך מעדיף מגדפי אלוקים חיים כנרא
יוסף בן אליה | 01-03-2020 22:05
יש לצערי המון יהודים ציונים כאילו טובים כמוך שאוהבים ומעדיפים ברית אחים עם מגדפי השם ביד רמה ושונאיו , ושונאים יראה השם ואוהביו , ראיתי רב ציוני ,מראש ישיבה וחוזר בתשובה מחבק באהבה חילונים ומגדף חרדים ביום עצמאות
תגובה
יצחק הילדסהימר | 02-03-2020 14:27
מי שטוען (מס. 10) שאני מעדיף מגדפי ה' הוא בבחינת מוציא דיבה ואם היה לי זמן מיותר הייתי מגיש תביעה נגדו לבית דין רבני על הוצאת דיבה ועל כך שהוא מתחזה לחרדי.
11
לכותב המאמר, בידידות
יהודי | 01-03-2020 22:23
אתה לא מבין כלום בהשקפה החרדית. רואים שאתה מכיר אותם מבחוץ. אם תדע את דעתם באמת, תוכל להשאר עם השקפותיך ועם זאת לכבד לחלוטין את הזרמים השונים ממך שיש בעם ישראל. ויש צורך בכולם. ולא תעשה עצמך מאלו שנאמר עליהם - בז לרעהו חסר לב.
12
מסכים אבל אין סיכוי להצביע ימינה
ממאוכזבי תקומה | 02-03-2020 0:00
אין שם אחד ישר או הגון. למרות שתפיסת עולמי דתית לאומית אין אדם אחד בימינה שאני מאמין לו, ולכן לראשונה בחיי אני נאלץ להתפשר ולהכריע בין ג' לשס. אחרי המפלה של ימינה בבחירות אלה (5 מנדטים) יש לעשות פריימריז במפלגה ופשוט להחליף את כולם!!!
13
פשוט מאוד. חרדי לאומי בהגדרה לא ציוני.
דוד | 02-03-2020 6:22
הציונות במהותה היא תנועה לאומית חילונית ובחלקה אנטי דתית. אליה הצטרפו דתיים. מושג הלאומיות החילונית מאמצע המאה ה 19 זר לחלוטין לחרדים. אצלם מקור הכח הפוליטי הוא לא רצון העם אלא אלוהים. מציע לכל הדתיים מלייט ועד חרדים להקים מדינת יהודה ולנסות לנהל אותה לפי שיטתם.