אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת הרב קלנר; הרב אלי סדן: "עומד בסתירה למה שמחנכים פה"

בשיעור ב'בני דוד' התייחס הרב אלי סדן לאמירה של הרב קלנר לגבי תפילה לשלום המדינה: "זו מסקנה שלא נכונה ומקרינה משהו שבעיני עומד בסתירה גמורה לכל מה שאנחנו מחנכים פה"

הרב סדן בתגובה לרב קלנר: "בסתירה למה שמחנכים"
  צילומסך

ראש מוסדות 'בני דוד' בעלי וחתן פרס ישראל- הרב אלי סדן התייחס בשיעור שהעביר במכינה הקדם צבאית, להתבטאות של הרב יוסף קלנר על כך שבשל השתלטות "החונטה הבגצית" יש לשנות את נוסח התפילה לשלום המדינה מ-ברך את מדינת ישראל ל-הקם את מדינת ישראל.

"הרבה מעבר לוויכוח ההלכתי רוחני, מה שלי חשוב, להתייחס לטמפרטורה הנפשית שלנו בייחס למדינת ישראל", אומר הרב סדן בשיעורו, ומוסיף "דווקא בעידן שהחברה החילונית עוברת תהליכים מאוד מאוד קשים של פוסט ציוניות ושל המעבר מערך הכלל לערך הפרט, אני חש שהמחלה הזאת עוברת אל תוכנו וזה חשש מאוד ראלי, לכן זה הזמן וההזדמנות לחזור על הדברים".

"דווקא היום כשיש הרבה דברים שמפוצצים לנו את הפיוזים ביחס למדינת ישראל, כדאי לחזור על הראשונות", אומר הרב סדן ומצטט את הרב צבי יהודה, שאומר: "אנחנו לא יכולים לקבל הבטחה על צביונה של מדינת ישראל".

עוד באותו נושא

דווקא 'הממלכתיים' במסלול התנגשות עם המדינה


16

"הרב קלנר לא גילה את אמריקה כשהוא עומד המום מול מערכת המשפט בישראל", מבהיר הרב סדן. "זו גם הייתה הסיבה שהלכתי להפגנה נגד מערכת המשפט. מערכת משפטית שהציבור נותן בה אמון זה א', ב' של מדינה והמצב הוא מאוד, מאוד קשה. הרחבתי את הנושא כדי לומר: זה לא שמישהו יחשוב שאני מזלזל בביקורת החריפה של הרב קלנר במערכת המשפטית. אולי אפילו אני יותר חריף ממנו.

אבל אותה אמירה, שכיוון שלא נבחרי הציבור אלה שמחוקקים, אלא ביהמ"ש העליון שם עצמו מעל המחוקקים- לכן אי אפשר להגיד 'ברך את מדינת ישראל', זו מסקנה שלא נכונה ומקרינה משהו שבעיני עומד בסתירה גמורה לכל מה שאנחנו מחנכים פה".

הרב אלי סדן מבקר את אלו שחושבים שלא צריך כבר מפלגה ציונית דתית. "צריך לגבש אנשים שקודם כל מאמינים בתורה ובמדינה ומאמינים בסיעת הדשמיא, אסור לפורר את הציבור הזה ואסור לפורר את האמונה של הציבור הזה שמדינת ישראל- זו, היא ראשית צמיחת גאולתנו. כי ברגע שמפוררים אז איך אומרים כל אחד פונה לביתו. והשני רוצה לעשות לטובת המדינה אבל פונה לכוחות חילוניים שרוצים שתהיה פה כלכלה נכונה ויחסי חוץ נכונים. אופיה של מדינת ישראל תלוי בנו, וככל שהמצב החיצוני קשה ומורכב השינוי תלוי בנו, באנשי אמונה. כי לא יטוש ה' עמו".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
בנט מגדיר את עצמו כ"לייט שבלייט"
לוי | 12-02-2020 15:47
הוא בז לתורה ורואה בה המלצה בלבד.
2
מקור
אריה | 12-02-2020 17:06
א.איפה כתוב דברי הרציה הללו? ב.יש הבדל בין ויכוח בעם על הציביון לבין חונטה ששולטת. ג.הרב אומר שמסכים על הביקורת על מערכת המשפט ואף מבקר ביתר חריפות,נו אז מה הפיתרון לחנך להמשיך לקבל את המצב? ד. קטונתי
3
שאלה
אריה | 12-02-2020 17:13
מה הם הגבולות האדומים? כשיחליפו את הדגל/ההמנון כשירושלים תחולק? כשיהיה שר סודני מרוב פליטים שבגץ מכניס? כאשר בכל ערי ישראל יהיו נסיעות בשבת? כשהרבנות הראשית תתפרק ויפתחו ספרי יוחסין? כשצהל יהפוך לשכירי חרב של נשים?
4
גם וגם
אוחנה | 12-02-2020 18:01
הקם ואחכ ברך...זה נראה לי הפתרון. וכך לא ירבו מחלוקות בעם ישראל.
5
הציונות הדתית
שלמה אפללו מאור | 12-02-2020 18:21
הרב סדן אומר שאסור לפורר את הציונות הדתית הצער הגדול הוא שהיא כבר התפוררה ולא עמדנו על המשמר בזמן.אז אולי תלמידי הרב צבי יהודה צריכים לעשות חשבון נפש.כי איך שזה נראה עכשיו כל אחד יושב לו במגדל השן משלו צופה רואה ומחכה שתבוא איזה ישועה מהשמים.יתכן שאם הייתה מתממשת תוכנית הרב קוק ללימודי הישיבה תלמוד(כולל ירושלמי) מדרש חסידות אמונה מחקר והלכה אז יתכן שהיינו מעורבים יותר בתוך העם עם תח שמבינים יותר את רוח העם.
6
אז איך זה שאצלכם יש 50% חזרה בשאלה?!
יהודי ודמוקרט | 12-02-2020 20:01
סדן, זו הבעיה בקונספציה שלכם: מאמינים שהמדינה היא ראשית צמיחת גאולתנו, אבל מבחינתכם בפועל קורה ההיפך! היות שאתם לא יכולים להתמודד עם הסתירה, כי היא כביכול אי קיום של דברי הרבנים בהם אתם מאמינים, חלקכם פונים נגד המדינה. אתה צריך להבין את העניין ולפעול.
7
ישיבת (?) בני ציון בהתנחבלות עלי,
חרדה למדינה | 14-02-2020 9:59
כמו כל חור שחור, מתחילה לקרוס לתוך עצמה. מעניין אם רבניה (?) ותלמידיה יודעים מהו חור שחור, כי הוא לא !!! מוזכר בתנך, בתלמוד הירושלמי, בתלמוד הבבלי, במשנה, בגמרא, בשולחן ערוך וכו'.