אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התנאי הראשון: רב ראשי צריך להיות קודם כל תלמיד חכם

תפקידם של הרבנים הראשיים לישראל חייב להיות הכתובת לכל בעיה תורנית והלכתית, וזה הקריטריון העיקרי שצריך לעמוד לבחירתו, האם רבנים ימצאו בו כתובת הלכתית. מי שמחפש את המועמד שיעשה תיקונים במערכת הדתית, צריך להריץ אותו למשרד הדתות ולא לרבנות הראשית.

התנאי הראשון: רב ראשי צריך להיות קודם כל תלמיד חכם
  פלאש90

בפרשת השבוע אנו קוראים על משה, הממנה שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת. תנאי העבודה שלהם הם כדלהלן:  "וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם בְּכָל עֵת אֶת הַדָּבָר הַקָּשֶׁה יְבִיאוּן אֶל מֹשֶׁה וְכָל הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפּוּטוּ הֵם".

גם היום, זכינו ויש לנו רבני ישובים, רבני שכונות, רבני ערים ורבני מועצות. כל רב יודע את מקומו, וכל רב יודע מהו "הַדָּבָר הַקָּטֹן", שהוא מוסמך לפסוק בו, ומהו "הַדָּבָר הַקָּשֶׁה", שאותו יש להביא אל משה, כלומר אל הרב הגדול ממנו. כל רב ורב לפי מעלתו.

איך יודעים מהו דבר קטן ומהו דבר גדול? איך יודעים מיהו רב קטן ומיהו רב גדול? התשובה היא שאין בזה שום כללים, אבל כל מי שמצוי בתחום יודע את התשובה על בוריה, כל רב יודע היטב את סמכויותיו, וכולם יודעים מי הם הגדולים. אף אחד לא הכתיר את הגדולים האלה, אבל הכל יודעים היטב מי הם. האמנם? בצל הבחירות לכנסת לא שמנו לב שלפנינו בחירות אחרות לגמרי: מי יהיה משה של ימינו, ש"אֶת הַדָּבָר הַקָּשֶׁה יְבִיאוּן" אליו.

האמת היא שאין הרבה קשר בין השאלה הזאת לבין הבחירות לרבנות הראשית. אם ימנו רב שאינו מהשורה הראשונה לתפקיד הרב הראשי, המינוי לא יעשה רושם על אף רב, והרב הממונה עצמו ילך לשאול את הגדולים ממנו אם יביאו לפתחו דבר קשה. רב מהשורה הראשונה ימשיך לקבל את השאלות הקשות, גם אם ימנו מישהו אחר לתפקיד. למינוי אין שום משקל. ובכל זאת, ברור שיש לו משקל.

לבחור מהשורה הראשונה

רבנים (ולא רק רבנים) מהציונות הדתית, עמלים היום לקדם מועמדים לתפקיד הרב הראשי. אפשר למצוא כמה מגמות בקרב הפעילים. ישנם פעילים שחשוב להם רב בן הציונות הדתית, בעל תפישה ציונית דתית. ישנם פעילים שחשוב להם רב שידע לדבר אל כל עם ישראל ולא רק אל הציבור הדתי. רב שיוכל להוות גשר וקשר אל הציבור החילוני, ושהכל יראו בו את רבם. אבל כל הרבנים הפעילים בעניין (או לפחות כל אלה ששאלתי) מסכימים לדבר אחד: הדרישה הבסיסית ביותר היא השאלה המקצועית: האם הרב הזה באמת שייך לשורה הראשונה של הרבנים בארץ, זה שאליו מביאים את הדבר הקשה.

משום שאם לא כן – מה כוחה ומה גבורתה של הרבנות הראשית? אם הרבנים הראשיים הם לא אלה שאליהם מביאים את הדבר הקשה, הדבר פוגע פגיעה אנושה במעמדה של הרבנות. ומה אומרים פעילים חרדים? אותם זה דווקא לא מעניין. להפך, לפני עשר שנים פעלו מנהיגי הציבור החרדי בכוונה כדי למנות רב שאינו מהשורה הראשונה, וזאת כדי לקעקע את מעמדה של הרבנות הראשית, ולהבהיר לכל שהיא לא הסמכות התורנית במדינה.

ומה אומרים פעילים שאינם רבנים? חלק מהם מעצימים את החשיבות שיעמוד בראש המערכת אדם ציוני. אבל חלק מהם לא מעוניינים באדם ציוני דווקא. מה שחשוב להם הוא שהרב יקל בכל מקום אפשרי. יעשה כל הנחה וויתור אפשריים בהלכה לציבור החילוני, ובלבד שהציבור החילוני יחוש שהרבנים לא מעיקים עליו.

תפקידם של הרבנים הראשיים לישראל חייב להיות הכתובת לכל בעיה תורנית והלכתית, וזה הקריטריון שצריך לעמוד בפני המועמדים ובפני הבוחרים. האם רבנים ילכו להתייעץ איתו בהלכה או לא. מי שמחפש את המועמד שיעשה תיקונים במערכת הדתית (כשרות, חתונות, קבורה, גיור), צריך להריץ אותו למשרד הדתות ולא לרבנות הראשית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
אם כך - אז מה תאמר על הרב הראשי האשכנזי הנוכחי וזה
| 31-01-2013 14:17
שלפניו?
2
מרן הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר שליט"א גאון עולם!!!!
פוסק עצום | 31-01-2013 14:33
מקובל גדול .
3
כל עוד החוק מגביל גיל וקדנציה, אין מה לעשות
| 31-01-2013 14:53
הרב עובדיה יוסף לא יכול להיבחר, הרב דב ליאור לא יכול להיבחר, הרב יעקב אריאל לאא יכול להיבחר וכמותם כל הרבנים ש"אליהם מביאים את הדבר הקשה". אז עד גיל 70 הרבנים המוצעים לא נופלים מאחרים. הרב דוד סתיו תלמיד חכם עצום ורב עיר מכהן, הרב איגרא תלמיד חכם עצום ודיין חשוב. לא צריך למעט מגדלותם התורנית וכל אחד מהם שייבחר יהיה ברכה לעם ישראל
4
מעניין, חשבתי שהתנאי הראשון הוא להיות בן של רב ראשי
| 31-01-2013 15:02
ולכן בש"ס מציעים בנים של הרב עובדיה יוסף. החרדים האשכנזים מציעים בן של הרב לאו. והספרדים הציונים בן של הרב אליהו והחרד"לים האשכנזים בן של הרב שפירא
5
הרב סתיו הוא מהשורה העשירית מאחורה
יונה | 31-01-2013 16:13
ובטח לא מתאים. לא סתם הרב אריאל נשיא צהר לא תומך בו וגם הרב אבינר
6
הרגע פסלת את כל גדולי הסמס....
| 31-01-2013 16:33
7
כשמועד להכרזות מטופשות נקרא תלמיד חכם...
עמוס ארליך | 31-01-2013 16:54
8
5 אתה חוזר על עצמך
| 31-01-2013 17:27
הרב אריאל לא תומך כרגע באף מועמד אך הוא חתום יחד עם הרב סתיו על תוכנית ג׳ אלול לשיקום הרבנות הראשית וזה כבר אומר הכל תמצא כבר טיעונים אחרים זה משעמם
9
שאפו ל-4. כל כך נכון
יוניו, פ"ת | 31-01-2013 18:03
אוי לנו. לחרדים דמינו, למעבירי משרות בירושה היינו.
10
ל8- הרב אריאל אמר בפירוש שהרב סתיו הגזים ולא מתאים
פוקס | 31-01-2013 19:21
לא יעזור כמה תכחישו את זה שם בשוהם. אכלתם אותה.
11
5- אתה פשוט מבזה תלמידי חכמים!-אני בטוח שאתה לא מכיר
אזור המרכז | 31-01-2013 19:35
את הרב סתיו! הרב תלמיד חכם גדול מאוד! אתה מוזמן לשאול את מי שמכיר ולא סתם להכשל בלשון הרע וביזוי תלמידי חכמים!!
12
צודק לגמרי- כיום מי שמתמודד באמת ראוי- הרב סתיו,
סטודנט | 31-01-2013 19:37
הרב איגרא והרב שפירא, הם שלושתם תלמידי חכמים גדולים. הרב סתיו בנוסף לזה רב שמעורב בכל העם הישראלי ולכן הוא המתאים ביותר לתפקיד הזה.
13
תנאי ראשון שמורכב מעוד סעיף..
נאור | 31-01-2013 19:43
הנאמר בכתבה הנ"ל שעל הרב הראשי קודם כל צריך להיות תלמיד חכם זהו דבר שמובן מאליו, אך אני חושב שלאור המצב של הרבנות הראשית כיום, אנחנו צריכים לחפש מעבר לגדלות בתורה נטו כי יש צורך באדם שהוא מצד אחד תלמיד חכם גדול אך מצד שני הוא חייב להיות גם אדם שיהיה מסוגל לעשות שינויים מהותיים. הגדלות בתורה היא לא יכולה להיות הפרמטר היחידי לאור העבודה שנצרכת מהרב הראשי, לכן אתה חייב להתייחס גם לתחומים אחרים. במציאות אחרת שבה כול המועמדים היו יכולים לעשות את השינוי, אז באמת הבחירה הייתה נעשית רק על פי הגדלות בתורה.
14
ממש צודק כל המילים אומרות הרב איגרא
משה | 31-01-2013 22:04
15
אסור לבזות תלמידי חכמים אבל יש פיתרון
עמוס ארליך | 01-02-2013 9:16
אם רב לא מוצא חן בעיניך (מזרוחניק ר"ל) אז תחילה מכריזים שהוא עם הארץ ואחר-כך הכל מותר.
16
דברי הסתה ופלגנות במסווה של דברי תורה
נעם | 03-02-2013 0:15
בתור תלמיד לשעבר של הרב סתיו, זכיתי ללמוד חלקים גדולים מחו"מ עם הרב ועוד גמרות בעיון, כמו כן זכיתי ללמוד מרבנים המזוהים עם הקו של הכותב וחלקם מהשמות שעולים בעולם הרבנות. הרב סתיו הוא ת"ח מהמובהקים שיש בציונות הדתית. אז אין לו פראק וכובע המבורג? אז? צריך להיזהר בכבודו כמו בכבוד כל ת"ח. חזור בך. או בלשונו של הרב קוק זצ"ל לאיתמר בן אב"י - "בלום פיך".
17
צריך להשאיר את מרן הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר
יצחק | 03-02-2013 1:01