אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
יהדות, על סדר היום, תוכן שיווק

תורת חברון | בית המדרש יוצר

מעל 25 שנה שתורת קרית ארבע חברון מופצת לרחבי הארץ והעולם במכון לרבני ישובים | מפדיון שבויים ועד "העובָּר בהלכה", ספרים במחירים שווים לכל נפש מתוך רצון להגדיל תורה ולהאדירה

תורת חברון | בית המדרש יוצר
  באדיבות המצלם

המכון לרבני יישובים בקרית ארבע חברון זוכה להגדיל תורה כ-25 שנה בארץ ובעולם עם ספרים מעמיקים בשיח הלכתי של רבני המכון בכלל הנושאים האקטואליים של עם ישראל.

תורת קרית ארבע חברון במכון הופכת לבית מדרש יוצר כחלק מהשתלשלות מרהיבה של גדולי הדור בעיר האבות כמו החיד"א, השדי חמד, הרב אליהו מני והתורה המופצת מגיעה לכל העולם: אירופה, ארה"ב ואפילו אוסטרליה, כאשר חלק מהספרים אף מתורגמים לאנגלית.

בראיון לסרוגים מספר מייסד המכון, הרב יצחק רודריג שליט"א, על הצורך בספרי הלכה מעמיקים והנגשתם לציבור: "כל ספר שיוצא במכון מטרתו לתת מענה לעם ישראל בסוגיות של צבא והלכה, כלכלה והלכה, רפואה והלכה וכדומה. אני רוצה להנגיש את תורת ישראל בשטח ולתת מענה למדינת ישראל בסוגיות לאומיות".

לכלל הספרים ונושאי ההלכה של המכון לרבני ישובים בקרית ארבע-חברון לחצו כאן >>

הרב יצחק רודריג. חזון שהפך למציאות. באדיבות המצלם

תהליך הקמת המכון ותחילת היצירה

סיפורו של המכון החל כאשר הרב יצחק רודריג, המשיך את לימודו עם רבני היישובים שלמדו עמו בכולל עיר האבות להקמת מכון פעיל ויוצר: בתחילה במכון הדפיסו חוברות קטנות ועם הביקוש מהציבור החלו להוציא במכון ספרים מעמיקים, עד למיסוד המכון והקצאת שטח מיוחד עבורו בקרית ארבע חברון.

הרה"ג דב ליאור, המרא דאתרא, הינו נשיא המכון, ופעל רבות לגיוס תרומות להקמת המוסד בעירנו. ספריו החשובים "שו"ת דבר חברון" בנושאי הלכה מוצאים לאור במכון תוך דגש על הנגשת פסקי הרב לציבור הרחב.

יש לציין שהמכון אינו הוצאה לאור, אלא דיינים, רבנים ותלמידי חכמים רבים יושבים, לומדים וחוקרים את הנושאים החשובים בהם עוסק המכון. התהליכים להוצאת הספר יכולים לקחת גם מספר שנים, נעשים בליווי אישי של הרב יצחק רודריג.

תמיכה לא רק פיזית אלא בעיקר רוחנית

כך הפך המכון לבית כנסת, בית מחקר, ובית מדרש לכל הסביבה, אך מטרתו העיקרית הייתה ועודנה הוצאת ספרי הלכה לעם ישראל בכל הנושאים החשובים בהם הוא מתמודד. דוגמא בולטת לכך הוא המאמר שיצא מהמכון ונכתב ע"י הרב אליעזר אפרסמון והרב יצחק רודריג על פדיון שבויים בהלכה שהתייחס לשאלת שחרורו של החייל גלעד שליט בעסקה שכללה שחרור אלפי מחבלים. מאמר חשוב זה, הגיע למיטב הבנתנו עד המקורות הביטחוניים הבכירים ביותר שעיינו במאמר זה. כך גם הספר "סמכויות הרוב בהלכה" – ספר עיון שמשמש גם שופטים ועורכי דין.

"את הספרים של המכון רוכשים רבים בארץ ובעולם", מספר הרב יצחק רודריג, "בכל המגזרים בלי יוצא מן הכלל. המאמרים והספרים נוגעים בתורת חיים, תורת ארץ ישראל כפשוטו. תורת חברון שאנחנו מפיצים נותנת מענה והתייחסות בנושאים הלכתיים מרובים".

בין רבני היישובים הפועלים במכון ניתן למצוא רשימה ארוכה ומרשימה: הרב עידו אלבה, הרב משה רבינוביץ' – רב היישוב בית חגי, הרב חיים אירם – רב היישוב אלעזר, הרב משה כהן רב היישוב מעון, הרב ראובן בן אוליאל רב היישוב כרמי צור, הרב דני סטיסקין, הרב ישראל הירשנזון, הרב יהודה שטראוס, הרב יצחק נמני מארץ חמדה, הרב עוזיאל כהן – רבה של העדה התימנית בקרית ארבע-חברון, הרב אליעזר אפרסמון, הרב יועזר אריאל – דיין בטבריה ובצפת, הרב משה לוונטהל מגינות שומרון, הרב משה ביגל רב היישוב מיתר, הרב מישאל רובין והרב שלום הורוביץ.

כמו כן יצרו במכון הרב יהודה שביב זצ"ל והרב איתם הנקין הי"ד.

הרב איתם הנקין זצ"ל היה חלק חשוב מצוות רבני המכון שזכה לחבר ספר בנושאי כשרות מזון בשם "לכם יהיה לאכלה". הרב יצחק רודריג מספר בגעגוע על דמות יוצרת שהלכה לעולמה בטרם עת: "בחור צעיר, גאון, תלמיד חכם עם מידות נפלאות".

כאמור, במכון הוציאו את סדרת הספרים "דבר חברון" של הרב דב ליאור, וכך גם יצא ספר "צרור החיים" – על דיני אבלות שנערך מתשובותיו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל. מעבר לספרים פרטיים של רבני היישובים, ישנה גם סדרת ספרים בשם "מלילות" – הכוללת אסופת מאמרים חשובים.

הרבנים שכותבים את הספרים באים למכון ללמוד, ומתוך הלמידה נוצרת היצירה החשובה, מספר הרב יצחק רודריג, "התמיכה שאנחנו מעניקים באותן שנים בהן הספר נוצר היא לא רק פיזית אלא בעיקר רוחנית, ליווי אישי וליווי של גדולי ישראל שמעירים ומאירים על היצירות".

מכון מחקר, בית כנסת, וקהילה | המכון לרבני ישובים קרית ארבע-חברון. באדיבות המצלם

ספרים במחיר שווה נפש בכוונה | "להגדיל תורה ולהאדירה"

הספרים שיוצאים במכון משמשים את כלל ישראל ואת כל המגזרים. למשל, הספר "העובָּר בהלכה" – ספר מקיף בחובות וזכויות של העובר, הגיע גם לאוניברסיטאות ועולם האקדמיה, וסטודנטים לרפואה רוכשים אותו כחלק מהלימוד של אתיקה רפואית. "שו"ת דבר חברון" ספרו של הרב דב ליאור המכיל בתוכו פסקים חשובים. "שררה שהיא עבדות" ספרו של הרב משה לוונטהל העוסק בסוגיות ברבנות הקהילה, "תורת המשפט" ספרו של הרב יועזר אריאל העוסק בדיני ציבור, ממונות אישות ומשפחה, ספר "הגבאי" ספרו של הרב דוד ספקטור זצ"ל המתאים מאוד לרבני וגבאי בתי כנסת, ספר "תורה ותעודה" של הרב יהודה שביב זצ"ל עוסק בסוגיות חינוכיות חשובות החל ממסכת ברכות עד מסכת נידה ולתועלת גדולה למורים, מורות רבנים ותלמידי חכמים, "פינוי מת מקבר לקבר" ספרם של הרב אליעזר אפרסמון והרב יצחק רודריג שהינו מדריך מעמיק וגם שימושי בנושאי ההלכה סביב פינוי מתים, ספרים נוספים שנכתבו ע"י הרב יצחק רודריג והרב אליעזר אפרסמון: "טורח הצבור והיחיד" המברר את הלכות טורח הצבור והיחיד ו"חשד ומראית עין" העוסק בדברים שחז"ל אסרו מפני החשד, הספר "עזך בעמים חלק א וב'" ספרו של הרב עוזיאל כהן העוסק בסוגית עובד זר בהלכה, "המורים בקשת" שו"ת בענייני צבא עפ"י פסיקת הרבנים הרב מדרכי אליהו זצ"ל הרב דב ליאור והרב אביגדור נבנצל . "מצה עשירה", "גויל וקלף" "טהרת שדה המכפלה" "קול תרועה" -ספריו של הרב עידו אלבה, ספר "גויל וקלף" על הגדרת הגויל והקלף בהלכה, ספר "טהרת שדה המכפלה" על כניסת כהנים למערת המכפלה, ספר "קול תרועה" על הלכות תקיעת שופר.

כמו כן עתיד לצאת בקרוב הספר "פודה אסירים" התנהלות האסיר בבית הסוהר, מחבר הספר הרב עידו אלבה, "צרור החיים" ספרו של הרב מישאל רובין שו"ת בענייני אבלות עפ"י פסיקותיו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

המכון מממן את הוצאת הספרים ועריכתם ובמיוחד  את פרנסתם ומשכורתם של הרבנים והדיינים העמלים להוציא מתחת ידם ספרים חשובים לכלל  ישראל. המכון משתדל למכור את הספרים במחיר השווה לכל נפש על מנת שנזכה להגדיל תורה ולהאדירה. הדבר המפליא הוא מחירם השווה לכל נפש ספר – מקסימום 50 ש"ח. הכיצד? "אנחנו משתדלים להגדיל תורה ולהאדירה, ולכן מחירי הספרים מותאמים לכל נפש".

|זכינו לבנות בע"ה מבנה מרשים בעל שלוש קומות הנמצא בקצה היישוב קרית ארבע חברון ומשמש ביום-יום גם כבית כנסת לקהילה גדולה מאוד, ובית מדרש ובעז"ה בזמן הקרוב לאחר גיוס כספים נזכה לסיים את בניית בית המדרש על מנת שנזכה להגדיל תורה ולהאדירה לכלל ישראל".

לכלל הספרים ונושאי ההלכה של המכון לרבני ישובים בקרית ארבע-חברון לחצו כאן >>

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו