אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבי גיסר: "היחס לקהילה האתיופית נובע מגזענות לא מספקות הלכתיים"

החזן בייה טספה שממתין 21 שנה לעלות לישראל ופגש לראשונה אחרי 21 שנה את סבתו, נאלץ לחזור לאתיופיה היום אחרי חודש בו שהה בישראל: "אם היה מדובר בעולים מברית המועצות מזמן הסיפור היה נגמר"

"היחס ליוצאי אתיופיה נובע מגזענות לא מספקות"
  הרב אבי גיסר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

החזן בייה טספה שממתין 21 שנה לעלות לישראל ופגש לראשונה אחרי 21 שנה את סבתו, נאלץ לחזור לאתיופיה היום (ראשון) אחרי חודש בו שהה בישראל.

בזמן שהייתו בארץ למד טספה בישיבת עותניאל של הרב רא"ם הכהן והשתתף בכנס מנהיגות של WUJS לצעירים יהודים מכל העולם.

ערב לפני חזרתו לאתיופיה שוב להמתנה לעלייה, נערך כנס מפגש של רבנים בירושלים מהקהילה האתיופית ומחוצה לה, לתמוך במאמצים לפעול למען המשך העלייה מאתיופיה.

מתוך מפגש הרבנים (אושר לשימוש ללא קרדיט)

הרב משה ברוך רב קהילת יהודי אתיופיה באשדוד ונכדו של הקייס הגדול ברהן ברוך זצ"ל, אמר: "הסבא רבה שלי היה אחד המנהיגים הגדולים של יהודי אתיופיה. הוא נפגש עם הרב עובדיה ותמיד הוא היה מחפש אותם בשביל להחזיר אותם לארצם ולמקומם. וכאן אני עומד בתור הנכד שלו, ואני קורא את הקריאה שאנחנו חייבים להמשיך את המסורת הגדולה של הסבא רבה שלי והסבא שלי, לבוא ולקרוא לכל ממשלת ישראל ולכל מי שאחראי, לעשות למען הצלתם של מי שנשאר".

"זה חרפה מאוד גדולה במדינת ישראל שבשנת 2020 היא משאירה אותם שם למרות שיש אמצעים. אם זה היה בברית המועצות ובכל מיני מקומות אני מבטיח לכם שזה היה מסתיים, אבל כנראה בגלל הצבע של העור, זה מה שמונע ממשלת ישראל לעשות את הצעד הזה".

הרב אבי גיסר ראש מועצת החמ"ד ורב הישוב עפרה, השתתף אף הוא בכנס ואמר: "אנחנו יודעים את האמת; שהיחס לקהילה נובע מגזענות ולא רק מספקות הלכתיים חסרי כל בסיס. וזו מצווה להלחם בדעות החשוכות האלה ולקרב את אחינו מארבעת כנפות הארץ".

הרב רא"ם הכהן ראש ישיבת עותניאל ורב הישוב עותניאל, אמר: "מדובר באנשים שחיים בתודעה של מסירות נפש ליהדות. זו חובה מוסרית וחברתית להחזיר אותם לחיק ישראל. זה טראגי שיש רבנים שמוציאים שם רע עליהם."

גורם המעורה בסוגיה ונטל חלק בכנס מסר לסרוגים: "בשנת 2015, ממשלת נתניהו קיבלה החלטה פה אחד להעלות את כל הממתינים לעלייה באדיס אבבה וגונדר לישראל. ההחלטה עד כה לא בוצעה במליאה והממשלה גוררת רגליים. יש לאחרונה התעוררות של מאמצים מקרב רבנים מהציונות הדתית וכלל הציבור לפעול למען העלייה מאתיופיה, בתור אחריות מוסרית, ציונית ויהודית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
האם העניינים זהים או רק דומים
שוקי26 | 26-01-2020 11:23
לפי דעתי, יש הפסיק את החוק השבות לפי 1/8 וגם 1/4 ולכל היותר להתנות על המבקש להוכיח שיש רדיפה כלשהו בקשר לדתו.
2
שיסביר כב' הרב מדוע ביתא ישראל כ"כ מתנגדים?
מרא דאתרא | 26-01-2020 11:26
האם לשיטתך גם ביתא ישראל שהם יהודים אתיופים לכל דבר גם הם גזענים? באמת שקטונתי מלהכריע בסוגיא שאינני מבין בה דבר וחצי דבר אבל בניגוד לך כב' הרב (גזענות ופטרונות שלך כב' הרב?) אני מקשיב גם לקייסים למשפחות לפעילים ולרבנים בני העדה האתיופית ביתא ישראל שטוענים שאנשים אלה אינם יהודים וכל רצונם הוא להגיע לארץ מערבית. ואיך יסביר כב' הרב שכבר כמה וכמה פעמים העלו את בני הפלאשמורה ורוקנו לגמרי את המחנה באדיס אבבה והחליטו שזה סופי וזהו זה ופתאום התמלאו המחנות שוב במהירות שיא? מי דואג להם לטליתות תפילין וספרי תורה (אגב אלה ספרי תורה אשכנזיים מעניין לא?) ומדריך אותם כיצד להתפלל וכיוצא בזה. אני מודה מבחינתי יכול להיות שהם יהודים כי אני לא מבין בזה אבל העובדה שכב' הרב גיסר מנופף במילה גזענות אבל מצפצף על דעתם של יהודי ביתא ישראל היא יותר ממוזרה.
3
גזענות?דעות חשוכות? חלק מהפוסקים חשודים בכך?
מד | 26-01-2020 11:37
.
אמת
גברי | 26-01-2020 19:26
זה לא נעים לשמוע אבל חלק גדול מהפוסקים האשכנזים לא מכירים האתיופים כיהודים וגם ביוצאי הודו.ויש כמה רבנים משתכנים שהולכים אחריהם. אבל עם הרוסים זה כשר
4
מאראן עבדאללה מחרבן מלמעלה!
הפך קבב שרוף עיבדולי | 26-01-2020 11:53
אוי מאוואן איך זימברנו אותך תן קצת בצל מניאק
5
כל מי שיש לו קשר עם היהודי עלה מזמן
גל | 26-01-2020 12:02
תפסיקו להביא גויים גמורים לארץ שלנו. האתיופים בעצמם מספרים שמעלים לארץ את מי שרדפו אותם באתיופיה על רקע אנטישמי. חברה שלי סיפרה לי ש3 משפחות של אנשים שהתנצרו והפכו להיות רודפי יהודים באתיופיה עלו לארץ בעליות האחרונות. יוצא שמתנצר אחד מביא איתו עשרות נוצרים גמורים ואותם העשרות רוצים שמשפחותיהם יבואו ומשפחותיהם את משפחותיהם עד למצב שירוקנו את אפריקה כולה. מדינה מטומטמת! ואני לא גזען, ולא רוצה את כל מאות אלפי הגויים מרוסיה, שכל הגויים יחזרו לביתם לארצות מוצאם. מספר הגויים הלבניםגדול פי 10 ממספר הגויים השחורים. מספיק עם הטמטום הזה.
אי העלאת האתיופים.
רחלה הגר - הלר | 26-01-2020 18:44
אתה לא גזען . אז איך קוראים לזה?
6
מספיק ים השקרים !
דרור | 26-01-2020 13:03
כל ביתה ישראלוכל מי שהיה קשור אליהם הועלו מזמן. כרגע מדובר בתעשיה של גיור שמפרנסת היטב כמה גופים וכמה רבנים . ולמר גיסר מזמן כגאי קצת להרגע.
7
צודק
שמואל | 26-01-2020 13:05
הכל בגלל הגזענים האשכנזים שמנהלים את משרד הדתות ואת משרד הפנים איזה כיף שתמיד אפשר להאשים את האשכנזים גם כשקוראים להם "דרעי" ולתפארת מדינת ישראל
8
מי הוא יהודי
אתיופי | 26-01-2020 13:56
לפני כל הוויכוחים צריך לבדוק האם גם לפי התורה יהודי הוא מי שאמא שלו יהודיה .זה בכלל לא בטוח .ליוסף היו שני בנים לא מאמא יהודיה .עלהם נאמר חשמל אלוהים כאפרים ומנשה . משה התחתן לא אם יהודיה ועד היום הרבנות לא אמרה שהם לא יהודים . הנביא אומר לא מחשבותי מחשבותיכם והוא יודע למה .8
9
שטויות במיץ.
ליאור | 26-01-2020 15:42
אם אין מסמכים יש בדיקות די אן איי.
10
הרבה יותר מסובך. יש ביתא ישראל ויש פלס מורה
שושנה | 26-01-2020 16:19
ביתא ישראל נשארו נאמנים ליהדות ושילמו מחיר כבד. בני משפחה המירו את דתם. הם פלס מורה והם המובאים ארצה מאמצע שנות ה 90. אמנם, עוברים תהליך גיור שם וכאן, אך מעמדם איננו זהה. קנו לעצמם אוהדים, אך בקרב ביתא ישראל, יש גם הרבה מתנגדים שהושתקו.
11
נכון, העלו גויים מרוסיה. איך זה קשור?
נתי | 26-01-2020 20:29
תמיהה רבתית על רב בישראל. נמצאנו למדים מדבריו: צריך להחשיב כל אתיופי לודאי יהודי, כי העלו גויים מרוסיה.
12
גזענות??
יוסף | 27-01-2020 22:34
שלום הרב גיסר. יהודה ושומרון הם מקום מתאים ביותר לעם ישראל. הרבה יותר מהשפלה מוצפת המים. אבל מה לעשות שקבוצה מאוד איכותית ומסתגרת השתלטה עך האיזור וכל מי שרוצה לבוא צריך לעבור סינון קפדני המשאיר 80% מעם ישראל בשפלה ? אהבת האדם כן. בוודאי. אבל מרחוק. מלמעלה בהר אנחנו שלמטה נראים טוב יותר בעיניכם. זו לא גזענות? רק מה שנראה 'אין' ? למה ? כי זה נותן פרסום?
13
הרבי
נועם | 08-05-2021 10:34
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף