אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המדינה הגישה ערעור בתיק יועצי ראש הממשלה

המדינה הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד החלטתו של בית משפט השלום בעיר שמנע חיפוש בטלפונים של שלושה מבין ארבעת יועצי ראש הממשלה, בטענה שהשופט פירש באופן שגוי את החלטת העליון בנושא

המדינה הגישה ערעור בתיק יועצי ראש הממשלה
  Noam Revkin Fenton/Flash90

המדינה הגישה ביום שישי ערעור לבית משפט המחוזי בתל אביב לגבי החלטת בית המשפט השלום בעיר לדחות באופן חלקי בקשת המשטרה לבצע חיפוש במכשירים הסלולריים של יועצי ראש הממשלה, ולאשר חיפוש מוגבל רק במכשירו של עופר גולן, כאשר שאר המכשירים יהיו מחוץ לתחום החיפושים.

עוד באותו נושא

ביהמ"ש קבע: חיפוש יתקיים רק אצל אחד מיועצי נתניהו

בערעור, כותבת המדינה כי בזמן שבית המשפט השלום מצא כי סקירת הראיות מעלה באופן חד וברור כי גם ללא תוצרי החיפוש שלגביו נקבע כי נפלו בו פגמים, מתקיימת תשתית ראייתית טובה המבססת את הצווים במועד הגשת הבקשות, היה עליו לאשר את צווי החדירה שהתבקשו.

המדינה סבורה, כי בית המשפט השלום השלום פירש בצורה שגויה את החלטת שופט בית המשפט העליון, יוסף אלרון, באופן שהובילו למסקנה בדבר דחיית הבקשה. לטענת המדינה, על בסיס מבחן אובייקטיבי המתמקד באפשרות לקבל כיום את צווי החדירה המבוקשים על סמך הראיות ה"נקיות", המופרדות מהראיות שנקבע לגביהן כי נפל פסול באופן מיצוין, וזאת במקום המבחן המשולב – האובייקטיבי והסובייקטיבי – שיישם בית המשפט השלום.

עוד נאמר בערעור, כי פרשנותה של המדינה לגבי אופן יישום החלטתו של בית המשפט העליון בתיק זה, היא הפרשנות המתחייבת מבחינה אנליטית והראויה מבחינה נורמטיבית. קבלת פרשנות זו תוביל למסקנה כי קיים בסיס ראייתי מספיק, ממקור עצמאי ונפרד מן הראיות הפסולות, המצדיק הוצאת צווי חדירה – מתוחמים ומצומצמים באופן מוקפד, לחומרי המחשב של שלושת המשיבים, מסקנה, שהסיק כאמור בית משפט השלום בעצמו.

עוד באותו נושא

פרשת החיטוט בטלפונים: הערעור התקבל בחלקו

כזכור, יועצי ראש הממשלה חשודים ב'הטרדת עד' כשששלחו רכב עם רמקולים ליד ביתו של עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר, כדי לאיים עליו שלא יעיד במשפט. פילבר לא היה בביתו באותו זמן.

בחקירת היועצים, ללא צווי חיפוש, הוחלט על ידי החוקרים בצעד לא תקין שבית המשפט העליון מתח עליו ביקורת, כי יערך חיפוש במכשירי הטלפון של יועצי ראש הממשלה. לאחר החקירה והחיפוש, ביקשה המשטרה צווי חיפוש מבית המשפט. יועצי ראש הממשלה ערערו לבית משפט השלום, המחוזי, והעליון לגבי מתן הצו.

בהחלטתו קבע השופט אלרון כי התיק יוחזר לבית משפט השלום בתל אביב לבחינת השאלה אם צווי החיפוש המבוקשים מבוססים על מידע שהושג מחיפוש שבוצע שלא כדין במכשירי הטלפון הניידים של הארבעה; וכי אם יימצא שהמידע שעל בסיסו התבקשו הצווים הושג מחיפוש קודם שבוצע שלא כדין במכשיריהם – צווי החיפוש יבוטלו וכך למעשה נקבעה 'הלכת אוריך'.

בהחלטת בית המשפט השלום בתל אביב בה כאמור אושר החיפוש רק במכשירו של גולן באופן מוגבל, השופט כתב בפסק הדין: "אינני מתעלם מכך שבית המשפט העליון קבע כי בעניינו של עופר נודעת חומרה מיוחדת לנוכח העובדה שהוא נדרש לצאת מחדר החקירה חזרה לרכבו על מנת להביא את מכשיר הטלפון, וזאת בליווי קצין משטרה, חרף האמור, התוצאה לפיה דווקא בעניינו של עופר גולן יתקבל הצו, על אף הפגיעה החמורה יותר בזכויותיו בהשוואה לשאר החשודים, איננה יוצרת קושי כלשהו".

עורכי דינו של גולן החליטו לערר על מתן האישור לחיפוש במכשירו, וכעת, כאמור, גם המדינה הגישה ערעור נגד המניעה מלחפש במכשירי שאר היועצים.

עוד באותו נושא

עו"ד חדד: "סוף לסלחנות כלפי התנהלות בניגוד לחוק"


8

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו