אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לראשונה: פיוטיו של ר' שלמה סולימן לברכות ק"ש

ערב עיון התקיים בקמפוס היכל שלמה לספרו החדש של ד"ר עדן הכהן, ראש החוג לספרות במכללה האקדמית הרצוג שבו נדפסו לראשונה פיוטיו של ר' שלמה סולימן לברכות קריאת שמע

לראשונה: פיוטיו של ר' שלמה סולימן לברכות ק"ש
  צילום: מכללת הרצוג

לרוב האנשים בני זמננו השם ר' שלמה סולימן אלסנג'רי אינו אומר הרבה, אבל לבני הקהילות במזרח השם הזה היה משמעותי מאוד.

ר' שלמה סולימן היה פייטן שכתב פיוטים על סדר פרשיות השבוע ומועדי השנה, וכפי שאנו למדים ממאות קטעי כתבי היד של פיוטיו – הם היו נפוצים בבתי הכנסת במזרח.

לאחרונה פרסם ד"ר עדן הכהן, ראש החוג לספרות במכללה האקדמית הרצוג, ספר שבו נדפסו לראשונה פיוטיו של ר' שלמה סולימן לברכות קריאת שמע. בכל שבת היה פיוט אחר שתכניו התאימו לתכנים של פרשת השבוע.

הפיוטים הללו לא הגיעו לידינו באופן מסודר, והכהן נאלץ לשחזר אותם מתוך כתבי יד קרועים ומקוטעים. הפיוטים התבארו, מקורותיהם נחשפו, והמילים הקשות שבהן התפרשו. במבוא לחיבור מוכיח הכהן בין השאר שככל הנראה הפייטן הזה חי בארץ ישראל, והוא מראה את השפעתו על רב סעדיה גאון.

הערב התקיים בקמפוס היכל שלמה ערב עיון לרגל צאת ספר זה.

במהלך הערב הרצתה פרופ' שולמית אליצור מן האוניברסיטה העברית על חשיבותו של הפייטן  ר' שלמה סולימן אלסנג'רי. ד"ר אריאל זינדר, מאוניברסיטת תל אביב ביאר את אחד המוטיבים הבאים בפיוטיו – שירת המלאכים. את הדברים שתיכנן לומר אליהו הכהן, 'הכהן הגדול' של חקר הזמר העברי בארץ ישראל המתחדשת, הקריאה ד"ר רחלי עופר, מרצה בחוג לספרות במכללה, מפאת שנבצר מאליהו להגיע משום שלא חש בטוב, דבריו עסקו בשימוש של מחברי השירה הארץ ישראלית החדשה בפייטנות הקדומה.

צילום: מכללת הרצוג
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו