אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה חשובה 'הציונות הדתית' ומה עושים כדי להציל אותה

בין אם יהיו בחירות רביעיות ובין אם יהיו תוצאות אחרות, טובות או גרועות, צריך בקרוב ליצור גוף ציבורי כדי לעשות את המפקד וההצבעה בצורה מקצועית ומתוקשרת שהציבור הרחב לא יאפשר להתעלם ממנה

למה 'הציונות הדתית' חשובה ואיך מצילים אותה?
  (צילום: בן דורי/פלאש90)

למה חשובה 'הציונות הדתית' ומה עושים כדי להציל אותה

הקדמה הכרחית

א. תורת משה אמת. היא האידיאולוגיה היחידה שצפתה את קורותיו הסוערות של עם ישראל בעת החדשה, ולפי עקרונותיה הוא מתנהל אם ירצה ואם ימאן.

ב. "לא בשמים היא", עיקריה הם פשוטים וקלים לניסוח: בורא העולם בחר בעם ישראל כדי שיהיה עם סגולה ואור לגוים, ייעד לו ארץ וציווה אותו לרשת אותה, נתן לו תורה ומצוות שישמור אותם בשמחה בארץ הזאת, וכרת איתו ברית. אם יקיימה יזכה לכל הטוב שבעולם ויתברכו בו כל העמים, אם יפר אותה יושלך לגלות מרה ומשפילה. באחרית הימים ישוב אל ה', ישוב ויתקבץ אל הארץ ויהיה לברכה כפולה ומכופלת.

עוד באותו נושא

בן גביר: נתניהו הציע תפקיד שר לרב רפי אם יבגוד בי


120

ג. הגלות הנוראה ביותר אכן היתה ונסתיימה בשואה האיומה מכל דבר שאפשר להעלות על הדעת. גם גאולה שלמה בעצם כבר היתה והיא נמשכת. כבר שבעים שנה יש לנו חרות וקוממיות וכח צבאי וכלכלי ההולך וגובר, ושם גדול בגוים כפי שלא היה מעולם. רשעי העולם שונאים אותנו שנאה שאינה ניתנת להסבר, והטובים שבעולם יוצאים לכבודנו לצעדת המונים בניו יורק ולצעדת חסידי אומות העולם בחג הסוכות בירושלים.

ד. לא חזרנו בתשובה אבל הייתה מסירות נפש עצומה בעם לציונות, לעלייה, לתחייה ולבניין הארץ. אחרי השואה הקב"ה גאל אותנו כי כבר אי אפשר עוד לסבול את הגלות ונתן לנו קרדיט ותקוה שעם הזמן נשוב אל צור מחצבתנו. חובה עלינו לחתור לייעוד הזה. לא רבים מבינים את זאת.

בעת הזאת

בהכללה הנחוצה לצורך הדיון, יש כיום בעם ישראל שבארץ ישראל ארבע קבוצות: 1) החילוניים-שמאלנים הקיצוניים השולטים בשוק הדעות באקדמיה, בתקשורת ובמשפט, ולאחרונה גם בצבא. אלה בורחים ככל הניתן מחוקי הגורל הישראלי, מרמים את עצמם באשר לעובדות בשטח ומתוך כך מסכנים את העם והמדינה במהלכים מדיניים שלא עולים בדעתו של שום עם בעולם, נוהים אחרי אופנות תמוהות, מתועבות ומסוכנות ומשליטים אותן ביד רמה.

2) החרדים. אלה דבקים בלימוד תורה ובקיום מצוות הפרט בצורה מרשימה, לוחמים על השבת, ורוב מוחלט של בניהם ממשיכים בדרך. אבל הם שוקדים בעיקר על שמירת מסגרותיהם, בדנ"א שלהם ההתנגדות של הדורות הקודמים לציונות ולהשכלה, לא מתגייסים ורבים מהם חיים בבטלה ובעוני, מעריצים ומשמרים את מורשת הגלות והחלוקה לעדות ומסורות, ובעיקר אין להם שום חזון להנהיג את העם.

3) ה'מרכז', שהוא רוב העם מבחינה מספרית, מאכלס את המפלגות הגדולות וממנו בדרך כלל באים ראשי הממשלה. זהו ציבור שנוטה למסורת אבל נרתע מן הדת, ערכיו חלשים, ולכן לעתים קרובות הוא נגרר על ידי קבוצה מס' 1 שהיא חזקה אידיאולוגית וגם בעלת בטחון עצמי רב. כך נודד נתניהו המוכשר מאד בעל הרקע הלאומי, בין "סלע קיומנו" לבין "שתי מדינות לשני עמים", בין הצבעה בעד הגירוש והצבעה נגדו, בין ציות למשפטנים שדורשים הקפאה ועקירה לבין תקיפה חזיתית שלהם כאשר הרעה מגיעה אליו.

ועכשיו הגענו אל קבוצה מס' (4) המכונה בשם הכללי 'ציונות דתית' או 'הימין שמימין לליכוד'. היא שומרת תורה ומצוות בדרך כלל אבל יש בתוכה הרבה פשרנים ובין בניה הרבה דתל"שים, יש בתוכה גם מיעוט חילוני נאמן לארץ ישראל וליישוב הארץ ולשכל הישר. בדור הקודם היא שהקימה את תנועת ההתנחלות ובכך הצילה את ניסי מלחמת ששת הימים מלרדת לטמיון, היא שבניה ובנותיה נאבקו בדם לבם נגד העקירה והגירוש אבל נזהרו ממלחמת אחים, היא שבניה מאיישים את היחידות הקרביות (וגם את בתי הקברות הצבאיים) בצבא שמונהג בשנים האחרונות על ידי אידיאולוגיות הזרות לעולמם ואינו מאפשר להם לעבור את תקרת הזכוכית של דרגת אל"מ אלא אם ישנו את אמונותיהם. גם הדתיים הלאומיים  ברובם לא מבינים את גודל האחריות שההיסטוריה היהודית מטילה על שכמם, אבל הם הקרובים לייעוד יותר מכל הקבוצות האחרות. אם הסוג הזה יעבור מן העולם ספק אם תהיה למדינת ישראל זכות קיום.

הימין בבחירות השנה – הכל היה יכול וצריך להיות כל כך פשוט

לאחר ההתגוששויות המצערות, הבריתות והפרתן, הוצגה בעיתונות ובמרשתת רשימה של עשרת הראשונים במפלגה שבראשות נפתלי בנט. רק חלק מהם הם מנהיגים אמיתיים, אנשים שבלי משרות ובלי מינויים יצאו אל אחיהם וראו בסבלותם וניסו להביא תועלת לעם ישראל, איש איש לפי דרכו והבנתו. אליהם יש להוסיף את מי שהושאר בחוץ, הוא ושני המנדטים שלו!, כאילו שיש לנו הלוקסוס לוותר על שני מנדטים.

איתמר בן גביר, שהפער בינו לבין בנט קטן מן הפערים שגישרו עליהם בשמאל המפה הפוליטית (וכדאי לומר לבנט: התקווה לקבל קולות חילוניים של 'ימין רך' משמאל לליכוד היא חלום באספמיא שכבר נבדק השנה והוכח כבלתי נכון). השאר הם מוצנחים וקישוטים ועסקנים. זה מצב בלתי סביר בעליל.

עוד באותו נושא

‏מובילי הפריימריז: איילת שקד תחליט היום לאן פניה


13

הכל היה יכול להיות כל כך פשוט. היתה צריכה לקום מסגרת שבה הציבור יבחר את הראשים והם יהיו בראש. במשך שנת הבחירות הזאת עשו אנשים רבים וגם אני הקטן מאמצים לפנות אל הציבור במאמרים בעיתונות המגזרית ובמרשתת, אל רבנים ידועים בטלפון, ואל המנהיגים הפוליטיים עצמם במסרונים ובדוא"ל, והדבר לא צלח. ימים ספורים לפני הבחירות קם יהודי בשם איתי גרנק ובסיוע חברים אחדים ובעזרת הרשתות החברתיות הצליח לפקוד למעלה מ 5,000 איש שבחרו בחירות דמוקרטיות. התוצאות היו:

(1) בצלאל סמוטריץ. (2) איילת שקד. (3) נפתלי בנט. (4) אורית סטרוק. (5) איתמר בן גביר. (6) מוטי יוגב.   …  (13) אלי ישי. (14) רפי פרץ … (19) מתן כהנא. (20) שרה בק.

חבל מאד שהדבר לא זכה להד תקשורתי. הדברים נעשו ביוזמה מהשטח וברגע האחרון וכבר לא יכלו להשפיע הפעם. בכלל  קשה עד בלתי אפשרי להשפיע על האנשים המתבוססים בבוץ הפוליטי לוותר על משהו.  אבל יש כאן התוויית דרך. אפשר ליצור לחץ ציבורי שאי אפשר להתעלם ממנו. בין אם יהיו בחירות רביעיות ובין אם יהיו תוצאות אחרות, טובות או גרועות, צריך בקרוב ליצור גוף ציבורי שבו אישי ציבור ורבנים ואנשי אקדמיה מוערכים שאינם שייכים לקלחת הפוליטית, ובסיוע אנשי מעשה ותורמים מזמנם ומממונם, לעשות את המפקד וההצבעה בצורה מקצועית ומתוקשרת שהציבור הרחב לא יאפשר להתעלם ממנה. זו חובתנו, בעזרת ה'.

==

ד"ר יואל אליצור הוא חוקר תנ"ך וגאוגרפיה, תושב עפרה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
תמים מי שחושב שבחירות מוקדמות ימנעו פיצולים
רמי | 23-01-2020 14:15
תשאל את אבא של חכ הנדל או את ההוא מעיריית נתניה אני חושב שאיזה חכ (או רב) חיבר על זה פעם שיר - היו שלום אני חייתי ביניכם כמו פרח בר - וכו שאל את זיקני המפדל
הציונות הדתית לא חשובה ואין מה להציל
דעה אחרת | 24-01-2020 10:04
סרח עודף של הליכוד. תמיד מפגרים ב 20 שנה אחרי ההחלטות החשובות, ואז מצטרפים. אפשר לוותר.
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 23-01-2020 20:28
ה' בחר בנו להיות עם סגולה כתבת. דווקא הציונות הדתית מדרדרת את העם שאמור להיות אור לגויים לשפלות טומאה וסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים. אז מתברר שדווקא רצון ה' מנחיל לנו ארץ חמדה טובה ורחבה, בעם קדוש. לא בשוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים. לא בטומאה ובסחי הזה. ולכן החפץ לעשות את הראוי וכנכון שהוא רצון ה' (גם משתלם, הן בזה הן בבא) לא יצביע לסיאוב של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים... כה פשוט. מתפלא איך פרופ' מהולל וענוותן כמוך טחו עיניו מראות את המציאות במערומיה כפי שהיא ? ואגב, תודה על הספר מקום בפרשה. מדהים. כיוון שאתה איש ישר, מצופה ממך שתעלה שוב לבמה, ותקרא בקול גדול לעם ה' לא להצביע חס וחלילה לטומאה הנוראה של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
ניצחון "פירוס"
דוד גולדשמיט. | 23-01-2020 14:38
את הניצחון של כל הנוכלים:בנט, סמוטריץ, בנט, שקד,כהנא,סילמן...,הייתי מכנה ניצחון פירוס. הם חושבים שדרך ריסוק ערכי המוסר הבסיסים, הם יצליחו לקבל לעצמם מנדטים. הם חושבים שציבור הדתי שבוי שלהם ועובד אצלם. אנחנו ביום הבוחר, לכם שאנחנו הפסקנו להיות עבדים שלכם. התנהגתם כמו בהמות, לא נצביע לכם! נצביע עוצמה.
3
טובה
שמעון | 23-01-2020 14:38
הציונות הדתית היא הדרך תורה ומדינה בארץ ישראל .אותה לא צריך להציל . אלא אותה מימנהיגה .נפלו עלינו מנהיג .מנכל איומים מנותקים .מתנשאים יהירים .פוגעים .שברו הכל . בכלל אין לנו מנהיגים זו תקופה . זבולון המר חנן פורת .היו.. יש תקווה ורואים זאות אצל הצעירים .הם טובים
4
נצביע דווקא עוצמה
יעל אלפנט | 23-01-2020 14:39
למעשה בנט וסמוטריץ הרסו את המפלגה המפלגה הציונית דתית. כל הכבוד לכם, עשיתם מעשה היסטורי. כל הכיפות הסרוגות משוחררים מהצו ההלכתי להצביע למפלגת המגזר. מה שבטוח זה דבר אחד שלמפלגת הנוכלים:בנט,שקד,סמוטריץ,פרץ, כהנא וסילמן לא נצביע! נצביע עוצמה יהודית!
5
ימינה בא לי להקיא!
רעות אשל | 23-01-2020 14:39
בנט ושקד בגדו בבית היהודי והשאיר אותם עם חובות ענק. בנט ושקד החליטו לעשות ועדת קבלה לציונות הדתית. מחללת שבת אין בעיה, יהודים צדיקים כמו עוצמה יש בעיה. סמוטריץ חבר לבנט כשהוא יודע שהמשמעות היא זריקת עוצמה יהודית, עכשיו הוא כותב מגילות שקרים על מנת להצדיק את רשעתו. רפי בגד ביוגב וזרק אותו לכלבים. הפר את מילתו וחתימת כתב ידו, עכשיו הוא כותב מגילות שקרים על מנת להצדיק את מעשה הנבלה. סילמן בגדה ברפי על מנת ללחוץ אותו לפינה ולגרום לו להפר את ההסכם. יש מצב שכל החבורה הזאת תבגוד בכם, רגע אחרי שתשימו את הפתק המסריח שלהם.
6
בחירה מושכלת
חרדל חכם | 23-01-2020 14:40
שימו ! לפי הצפי ימינה אמורה לקבל 7 מנדטים כמו בפעם הקודמת. ‌האם אתה יודע מי נמצא במקום ה7 ברשימת ימינה?! עידית סילמן שבגדה ברפי שבגד ביוגב. האם אתה רוצה שהפתק שלך יכניס נוכלת לכנסת?!
7
עוצמה יהודית הפתעת הבחירות
מוטי זפט | 23-01-2020 14:40
למה לעוצמה יש סיכוי גדול מאוד לעבור?! הספקטרום של מצביעי עוצמה, הוא רחב הרבה יותר ממצביעי ימינה. ימינה פונה בעיקר לדתיים לייטים, 80 אחוז מהרשימה זה לייטים ממש. עוצמה יהודית פונה לכולם:חרדים, חוזרים בתשובה,מסורתיים, חילונים, דתיים לאומיים. לכן, אם הפעם בשונה מהפעם הקודמת, ביבי וימינה לא ילכו על הראש שלהם, הם יעברו יפה ויש סיכוי ל61.
8
עוצמה יהודית היחידה שיכולה להגדיל את הגוש!
שלום ורשבסקי | 23-01-2020 14:41
למה איתמר מגדיל את גוש הימין?! כי הוא מביא לקלפי אנשים שבלעדיו היו נשארים בבית. הוא הפוליטיקאי היחיד שאני מאמין לו!
9
בושה וכלימה!
זאב שפירא | 23-01-2020 14:42
ככה מקימים מפלגה בציונות הדתית. מס4 הלך עם מספר1 על מנת לזרוק את מספר5. מס3 בגדה במספר1 על מנת לקבל מספר7. מס1 בגד במס 3 ו-4 על מנת לקבל מספר 2. נסו לשייך מספר לאישיות פוליטית המדוברת.
10
מאמר מרתק ומדוייק למדי
מיכאל | 23-01-2020 14:48
היה צריך לציין שבתוך הצהד יש חבורה נאו רפורמית ששונאת רבנים ושונאת את התורה ושהורסת כל חלקה טובה
11
"אלוקים יבקש את נרדף"
סתם יהודי טוב | 23-01-2020 14:54
פעם ראשונה מצביע עוצמה יהודית.
12
אל תעוף על עצמך
מישהו | 23-01-2020 16:06
אם הציונות הדתית תיעלם וזה יקרה תוך 30 שנה בערך לא יקרה כלום למדינה או לעם הערך המוסף של הצהד הוא בהתגייסות לצבא ובהתישבות ובין כה עוד 30 שנה כל השטחים יהיו מיושבים בסגנון עירוני החקלאות תגווע לטובת מדינת הייטק והצבא הקטן יהיה מקצועי ובשכר
13
רק עוצמה יהודית
תומר | 23-01-2020 16:07
איך אדם יכול לבחור בבנט שהוא רפורמי ונכניס 4 שנים תוכן לימודי ביהדות של הרפורמים לא נלחם בחוק השבות שמטיל חורבן על עם ישראל,לא המסתננים בקיצור עוצמה יהודית הכי מפוקחים ובטח שלא קיצונים
14
אם שלימות הארץ חשובה בגלל מצווה
... | 23-01-2020 16:16
אז מי אמר שיותר מלימוד תורה או משלימות העם - גיור כהלכה? במילא עדיף לבחור במלגה חרדית
שקולה מצוות יישוב הארץ הקיום כל התורה כולה
ספרי פ. ראה. | 23-01-2020 20:31
שקולה מצוות יישוב הארץ, הקיום כל התריג כולו. = להאמין לחזל.
15
כמה שטויות
יהודי | 23-01-2020 17:29
החרדים חיים בעוני? כמעט לכולם יש דירות בבטלה? לאדם עם 7 ילדים ומעלה אין בטלה! לא שואפים להנהיג את המדינה?כי הם מציאותיים להבדיל ממך שרוצה להנהיג עם 7 מנדטים מדינה
16
הצחיק אותי ד"ר אליצור.
חילוני-0מולני | 23-01-2020 17:50
הגמל לא רואה את דבשתו. אתה וחברייך החזקים יביאו להקמת מדינה דו לאומית במקום ישראל. אין בכם גרם אחד של ציונות. תמצאו לאידאולוגיה שלכם שם חדש.
17
כתבה לילדים לא עלינו
שלמה | 23-01-2020 18:43
קשקושי סרק מטופשים. אין עתיד למפלגה שראשיה בוגדים איש ברעהו וכולם יחד תומכים בעבריין מדאורייתא , מקרה נפשי חמור. הרסו את הבית וכעת זועקים הצילו? לא עוברים חסימה- גזירה מלמעלה.
18
לא צריך להציל
דודו | 23-01-2020 20:13
הציונות הדתית היא תנועה חיה לא צריך להציל אותה. אולי היצוג הםוליטי שלה כושל ויש לה משבר בעסקנים המיצגים אותה בכנסת. הנהגת הציונות הדתית חיה נושמת וקיימת במרכזי כח חוץ פרלנטרים שבסופו של דבר משפיעים קצת יותר מאשר המפלגה.
נציגי העיריות יותר טובים מאשר בממשלה
מיכל | 24-01-2020 9:19
אם היו נציגים בכנסת שבעד איחודים כמו אורי אריאל-אז דברים היו נראים אחרת. הבעיה היא שכופים על הציבור את נציגיו, והציונות הדתית מצביעה כמו עדר למי שנשאר להצביע.
19
לא מצביעים ימינה!! שכחו מזה
בני ברקי | 23-01-2020 22:34
לא
20
הבחירות היהו הין מתפקדי סמוטריץ פשוט עלוב.
יוסף | 24-01-2020 0:02
מי שרוצה להציל את הציונות הדתית 1-לא מצביע ימינה 2-מצביע עוצמה יהודית!!!
21
הכותב התחיל בגדול וסיים
התמים | 24-01-2020 6:06
בפינקסנות זעירה שמטרתה לתת לגיטימיות לעוצמה. הכשל המרכזי בציונות הדתית, ומה שגורם לשקיעתה, הוא העובדה שהערך של שלימות הארץ דחק והמית את כל שאר ערכי התורה והיהדות. מתוך הנחה שנתניהו טוב לשלימות הארץ -( הנחה מפוקפקת כשלעצמה ) , תומכת בו הציונות הדתית למרות אישיותו המפוקפקת, למרות שנאף עם אשת איש, למרות שתלויים כנגדו 3 כתבי אישום ולמרות ההסתה הפרועה שלו נגד כל מי שלא תומך בו. נתניהו מפרק את ריקמת החיים במדינה, הורס את מערכות החוק והמשפט למען אינטרס אישי, ומשסע את העם. שלימות העם חשובה יותר משלימות הארץ - אבל העיוורון של הציונות הדתית לא מאפשר לה לצאת מתבנית החשיבה הקבועה שלה. כתוצאה : גם נקבל מדינה דו לאומית וגם נקבל עם מסוכסך ומפורד שילך וייחלש. הציונות הדתית צריכה לגלות מחדש את עשרת הדיברות ואת מוסר הנביאים, ולהיות לאור לגויים בערכי מוסר, טוהר מידות, יושרה וצדק. לא להיגרר אחרי עבריין מושחת שהאינטרס האישי שלו קודם לאינטרס המדינה. פה קבור הכלב. לא בצירוף עוצמה....
22
מצביעים לעוצמה יהודית
נעמי | 24-01-2020 16:19
מצביעים לפי הרצון הפנימי. למפלגה שמייצגת את הדעות והערכים שלנו. שתדאג לציבור שלנו. מצביעים עוצמה יהודית. מספיק עם המשפט החוסם הזה הם לא יעברו את אחוז החסימה בעה הם כן יעברו. עוצמה-כי היא תלחם בהתבוללות עוצמה - כי אכפת לה מעם ישראל ותורתו עוצמה-כי היא תלחם עבור הצרכים והערכים שלנו
23
דבוקים לכסא,ונהנים ממנעמי השלטון
חבורת נוכלים | 25-01-2020 23:17
סמוטי,שקד,ובנט לא אמינים.