אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

טוביה טננבום באולפן: "אוהבים יהודים כשהם עפר ואפר"

טוביה טננבום מספר באולפן על ספרו 'איך לאלף את היהודי' בו הוא חושף את האנטישמיות בברטניה. מציג את ההתכחשות של הקהילה היהודית שם ומבקר את הבאת מנהיגים ל'יד ושם', וטוען: אשכנזים מעדיפים להגיד שהמוסלמים אנטישמיים

צילום ועריכה: יוחנן בלייך

העיתונאי והסופר הישראלי-אמריקני, טוביה טננבום, כבר התפרסם עם סדרת ספריו במקומות שונים בעולם, בו הוא מציג את עצמו כגרמני ושומע מהציבור אמירות אנטישמיות שלא היו נאמרות ליהודים סתם. לקראת צאת ספרו החדש 'איך לאלף יהודי?' הוא הגיע לאולפן סרוגים, לספר על הרשמים והחוויות מהמסע שערך במשך חודשים רבים בממלכה הבריטית המאוחדת.

"מה שקורה זה שככל שאנחנו מתרחקים מהשואה האנטישמיות מראה את פניה יותר ויותר" קובע טננבום. הפעם הוא מדגיש ש"הדחף היה חיובי. אני רציתי ללכת לברטניה לראות תאטרון בריטי כי אני משוגע על תאטרון בריטי, הרעיון היה בכלל לכתוב ספר בשבחם של הבריטים". אבל מסעו הוא מסביר כי נתקל באנטישמיות ושנאת ישראל בכל מקום.

ספרו החדש של טוביה טננבום 'איך לאלף יהודי' בהוצאת סלע מאיר

טננבום ספר על המפגש הראשון שקיים סביב הגבול בין צפון אירלנד לדרומה, שם מסביר לו אירי מקומי על הסכסוך בין האירים והמלחמות, הפצצות והשנאה ששוררת עד עכשיו בין האירים שלא מסכימים על שום דבר, חוץ מדבר אחד: ההזדהות עם הפלסטינים וההתנגדות למדינה הציונית.

וכך זה חוזר על עצמו: "אתה רואה דגלים פלסטינים בכל מקום וזה ממשיך גם בסקוטלנד. הבריטים, הלבנים (לא מהגרים מוסלמים א.י), מסתובבים עם צמידים "free Palestine". נכנסתי לפאב אחד ושאלתי למה ואיך ומדוע- והם מסבירים למצלמות הטלוויזיה: 'זה בגלל הנבלות היהודיות'".

נראה כאילו: 'קורבין הלך' הכל טוב ויפה

טננבום מעביר ביקורת חריפה על היהודים בבריטניה: "זה נראה כאילו היה את ג'רמי קורבין, הוא הלך והכל טוב ויפה. המוסדות היהודיים עושים את זה שזה יראה ככה. העיתונות היהודית מתחברת יחד להגיד שהייתה אנטישמיות והיא נעלמה, 'זה רק קורבין'. זה נובע מבושה, כי 'אנחנו נתינים בריטיים'. יש הרבה יהודים שמכחישים את האנטישמיות, רובם אפילו התקשו להגיד שקורבין הוא אנטישמי, אפילו כשהגרדיאן, עיתון השמאל כבר יצא נגדו".

טוביה עם ג'רמי קורבין (צילום: איזי טננבום)

טענה לאנשי ימין: קשה להגיד שמי שנראה כמוני הוא אנטישמי

הטענה הגדולה שלי היא לאנשי הימין, כל הזמן מדברים פה ובארה"ב על המוסלמים, על התעמולה הפלסטינית שהם עשו את האנטישמיות, כי רוב האנשים האלה הם אשכנזים, הם מגיעים מאירופה, שקשה להם להגיד: האדם הזה שנראה כמוני הוא האנטישמי. קשה להכיל את זה.

"אני הולך ברחוב באנגליה, מספר טטננבום, "מדבר עם מישהו שמספר לי, שהוא סיים את האוניברסיטה והוא לא מאמין לעיתונות ולכן הוא חוקר כל דבר ושיש משהו אחד בעולם שהוא דואג לו מאוד וזה פלסטין.

'אתה יודע שהישראלים, היהודים, רצחו ביום אחד 40 ילדים?'. 'ואוו', אני אומר לו: 'אני לא יודע, לא מכיר, אבל  אתה שמעת מה קרה בצ'צ'ניה? שמעת מה קורה בסוריה? את יודע מה קורה בתימן? אתה יודע שהסינים לוקחים איזה מליון מוסלמים שמים אותם במחנות? אתה יודע על מה שעושה ארדואן לעיתונאים? מה קורה בכורדיסטן?' הוא לא יודע כלום. אני אומר לו: 'איך זה יכול להיות שכל אלו אין לך מושג ורק את זה אתה מבין?' הוא אומר לי: 'אתה יודע מה אתה צודק, אני באמת לא יודע, אבל שתבין אני באמת חוקר כל דבר אני לא מקבל שום דבר כאמת, אומרים שבמלחמת העולם השנייה 6 מיליון יהודים נרצחו אני בדקתי את זה, זה בכלל לא נכון'.

תמיד כשמגיעים שועי עולם לוקחים אותם ליד ושם

"גרמני אחד אמר לי לפני כמה שנים, מה שעשינו ליהודים במלחמת העולם השנייה זה ממש גרוע כי היהודים היו נחמדים, לקחנו אותם ושמנו אותם באשוויץ זה ממש גרוע. היהודים של היום? כולם לאושוויץ", מוסיף טוביה בסיפורים שהוא פוגש.

לדבריו אצל רבים באירופה ובארה"ב האנטישמיות היא "עד תקופת 1945 הכל טוב ויפה. זה מפעם- כל דבר שקשור לשואה זה קדוש. סליחה שאני אומר את זה, מאוד אוהבים לראות את היהודים כעפר ואפר. תמיד שמגיעים לפה שועי עולם לוקחים אותם ליד ושם, לא רק היום, זה טירוף. שאנשים יחשבו מה היה קורה אם אנחנו היינו מגיעים למדינות באפריקה והיו לוקחים אותנו למוזיאון הג'נוסייד, זה היה מעניין מישהו?"

"מה אנטישמי חושב? שיהודים הם מגעילים, ומסריחים, שהיהודי מדבר על כסף, השיער שלו הוא מסולסל, מתולתל, אלו דברים פיזיים שחושבים. הייתי מאוד שמח לא לכתוב על אנטישמיות, אם אתה כותב על אנטישמיות, מה שקורה בעולם האמיתי כולם נגדך. השמאל אומר שאתה פשיסט, הימין אומר שאתה שקרן, שאתה חלומי. כל דבר אני יכול להוכיח. אני מסתובב עם צוות של שני גרמנים, לא יהודים, אני נוהג ברכב עוצר כל כמה דקות, או חצי שעה, שעה מתי שבא לי וזה סטטיסטית הכי מדויק שיכול להיות".

 

 

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אוהבים יהודים כשהם אפר ועפר
ארי ריינהאלד | 23-01-2020 17:49
כל מילה בסלע. לדאבונינו.
2
החיית תן לבנ"א לדבר תלמד לראיין
יוסי | 23-01-2020 18:31
עצבים