אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מלך ספרד הפתיע בעברית: "העקרון – לעולם לא עוד"

לאחר שהגיע לישראל כדי להשתתף בפורום השואה העולמי, מלך ספרד פליפה השישי בירך את ישראל והבהיר כי מנהיגי העולם יעמדו נגד האנטישמיות כשאמר בעברית: "העיקרון המנחה שלנו - לעולם לא עוד"

מלך ספרד הפתיע בעברית: "העקרון - לעולם לא עוד"
  (צילום: שאטרסטוק)

מלך ספרד פליפה השישי, שהגיע הערב (רביעי) לישראל כדי להשתתף בפורום השואה הבינלאומי, נשא דברים באירוע קבלת הפנים שנערכה בבית הנשיא ראובן ריבלין. בנאומו, שאותו הביא כנציג בשם כל 46 מנהיגי העולם שהגיעו לאירוע, בירך את ישראל והבהיר כי מנהיגי העולם ימשיכו לעמוד נגד האנטישמיות.

עוד באותו נושא

עם 46 מנהיגי העולם: פורום השואה נפתח בבית הנשיא


5

"75 שנים אחרי השואה, העולם לא שוכח, תמיד זוכר ומתחייב לשמור על עירנות – וזה מה שהאירוע כאן מדגיש בבהירות עצומה" אמר בדבריו. "האנושות לעולם לא תחזור לשעה החשוכה ביותר שלה, התקופה בה מיליוני אנשים ומאות קהילות מרכזיות נמחו בפתאומיות על ידי שנאה עיוורת ובורה. עם זאת, אנו יודעים היטב כי יש צורך בפעולה מתמשכת, זיכרון וחינוך".

"במשך עשורים האנשים האלו האירו עבורנו את חווייותיהם הקשות מהשואה. אנחנו יודעים היטב שלמרות כל הכאב, עדיין מתאפשר להם לשתף בעדותם ובסיפוריהם של אחרים. אך הזיכרון לבדו לא מספיק" ציין. "הברבריות יכולה לצמוח גם בחברה משכילה ומתקדמת. אנחנו לא בטוחים ממנה, אנחנו לא יכולים להסתכל לכיוון אחר. צריך ללמוד את הערכים האוניברסליים של זכויות אדם"

"אנחנו עדים למתקפות קשות נגד יהודים ברחבי העולם. הרבה פעמים זה מראה חוסר סובלנות ואי יכולת לקבל את השונה" הוסיף. "בתור מדינה עם היסטוריה וקיהלה יהודית עשירה, ספרד הציגה שורה של תקנות שנועדו להילחם באנטישמיות. יש הרבה מדינות נוספות שעושות צעדים דומים – אך למרות שאני נשאר אופטימי, אני יודע שכולנו צריכים להישאר עירניים כדי לוודא שזוועות העבר לא יחזרו". את דבריו סיים במשפט עברית: "העקרון המנחה שלנו יהיה – לעולם לא עוד".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אבל...
חיים | 23-01-2020 12:23
בלילה, בלילה, חולם בספרדית