אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שוועת עניים אתה תשמע, לא אנחנו

לפני שלוש שנים החל המיזם הלאומי לביטחון תזונתי שנתן מענה ל- 11,000 משפחות. לפני שבועיים הוא הופסק, בגלל "חוסר בתקציב". אבל למי יש ראש לזה? מעניין יותר להתעסק במיקומים ברשימות ובחסינות. 'שוועת עניים אתה תשמע'. אתה, ולא אנחנו

שוועת עניים אתה תשמע, לא אנחנו
  (צילום: שאטרסטוק; תמונה קטנה: גילי יערי/ פלאש90)

בימים שבהם קוצצו קצבאות הקיום, בהובלת שר האוצר בנימין נתניהו, היו חסרי בושה שהאשימו את העניים בעוניים. טומי לפיד ז"ל, שהיה פאנליסט בתכנית "פופוליטיקה" עלב באישה החיה בעוני, בשל הציפורניים וצבע השיער המטופח שלה. הוא טען שהיא צריכה להשקיע במזון ובצרכים בסיסיים אחרים, לפני ההשקעה בטיפוח עצמי.

ב- 2020 מסתבר שגם כבשת הרש של העניים והרעבים ביותר, נלקחת. ממש כמו במשלו של נתן הנביא. הכסף שניתן לדבר הבסיסי ביותר, מוצרי מזון, נלקח ללא שוב.

לפני שלוש שנים החל המיזם הלאומי לביטחון תזונתי. זו הייתה אמירה משמעותית של המדינה. לא עוד אחריות מוחלטת של עמותות ביומיום, ובמיוחד לקראת חגים. משרד הרווחה יצר מיזם משותף עם אש"ל ירושלים (גוף צדקה של חב'"ד), הג'וינט ו'לקט ישראל'. מדינת ישראל שמה 30 מליון שקלים בשנה, העמותות הכפילו, והמיזם יצא לדרך. 11,000 המשפחות הרעבות בישראל, ב- 36 רשויות יהודיות וערביות, קיבלו כרטיס נטען ב- 500 ש"ח בחודש, לקניית מצרכי מזון בלבד. לא מהפכה, ורחוק מלהספיק, אבל בדרך לאחריות המדינה.

עוד באותו נושא

אחיותיי ואחיי הסרוגים, אל תצטרפו להכחשת העוני


26

את המיזם ליווה מחקר, שגילה, הפלא ופלא, שיפור דרמטי בביטחון התזונתי של עשרות אלפי הילדים וההורים, שזכו לאספקת מזון בסיסית, אך יציבה.

אך כל זה ירד לטמיון בתחילת 2020, לפני כשבועיים. השקעת המדינה נפסקה. אין תקציב מדינה. אין שר רווחה (כעת נתניהו שר רווחה, לאחר התפטרות חיים כץ, וכאשר סבב המינויים האחרון נתקע). המשמעות: רק אישור מיוחד של האוצר, ואחר כך של וועדת הכספים, יצילו את המיזם, ואת 11,000 המשפחות. אבל, למי יש ראש לזה? מעניין יותר להתעסק במיקומים ברשימות ובחסינות. 'שוועת עניים אתה תשמע'. אתה, ולא אנחנו.

תארו לכם שהתקיפות כנגד ההתבססות האיראנית, הפעלת כיפת ברזל, ואימוני צה"ל, יופסקו כולם, בשל הבעיות הפוליטיות והתקציביות. לא יעלה על הדעת, נכון? למה עולה על דעתנו שהדבר הבסיסי ביותר, מצרכי מזון למשפחות העניות ביותר, יכול להילקח ברגע אחד, בשל הטירוף הפוליטי שמתכנס לתוך עצמו?

חברה נמדדת ביכולת שלה לגבות ולחזק את החלשים בקרבה. מדובר בהשקעה קטנה. פחות מ0.001% מתקציב המדינה. תקציב שנשען על עמותות. וגם את כבשת הרש הזו יש מי שמתעקש לחסל. המחויבות הבסיסית שלנו היא להרים קול צעקה, ועוד צעקה, ועוד ועוד, עד שהעוול יפסק.

=======

אבי דבוש הוא פעיל סביבתי, חברתי ופוליטי. משמש כמנכ"ל שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
חמור מאוד
תודה על העלאת המודעו | 20-01-2020 8:46
ת
2
את הסרוגים לא מעניין בעיות חברתיות תנסה בהא
סרוג | 20-01-2020 12:14
אם יש לך מה להגיד על צבע הכיפה של גילת בנט אולי זה יעניין כאן מישהו, שוועת עניים רק בסידור, לא מאחורי השער הצהוב