אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בחסות בית המשפט: אפליה קשה נגד דתיים

תושבי שכונת קריית אליעזר בחיפה טוענים כי העירייה לא מאפשרת להם להפעיל פעוטון בשכונה ממניעים פוליטיים המונעים משנאת הדת. עו"ד ויסולי: "קורא לשרי הפנים והחינוך להתערב"

בחסות בית המשפט: אפליה קשה נגד דתיים
  בית המשפט המחוזי בחיפה, ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה. (צילום: Moran Mayan / POOL MAARIV / FLASH90)

הותר לפרסום כי בית המשפט המחוזי בחיפה דחה בתחילת החודש את עתירתם של חברי קהילה מהציונות הדתית המתגוררים בשכונת קריית אליעזר בעיר חיפה והחליט כי המעון היחידי המסובסד בשכונה יסגר כאשר לטובתו הוקם גן תקשורת לילדי חינוך מיוחד.

בקהילה טוענים שהסיבה בשלה לא ניתן להם להמשיך ולהפעיל את הפעוטון, למרות שקיבלו את כל האישורים החוקיים, נעוצה בגזענות על רקע היותם דתיים. בנוסף, נטען כי העירייה מתייחסת לשכונה כ"חצר האחורית של העיר" בה היא 'זורקת' את ילדי החינוך המיוחד למרות הסבל שנגרם להם בשל כך.

עוד באותו נושא

פניה למשרד החינוך: טפלו בתשלומי ישיבות ואולפנות


5

הסיפור התחיל כאשר עיריית חיפה החליטה לסגור את המעון המסובסד היחידי בכל שכונת קרית אליעזר בשל מיעוט הפעוטות שנרשמו אליו והחלטת התאגיד המתנ"סים 'רמות' שהפעיל את המקום להפסיק את פעילותו. לפני התאגיד, הפעילה את המקום נעמ"ת שבחרה להפסיק את פעילותה במקום לאחר עשרות שנים.

הדתיים משתלטים, יהיו תכנים דתיים

לדברי התושבים, לאחר שהוחלט על ידי תאגיד המתנ"סים להפסיק את הפעילות במקום, חיפשה העיריה מפעיל אחר למעון. חברי הקהילה הגישו בקשה להפעיל את המעון על ידי חברה ייעודית שהוקמה על ידם ואף קיבלה סמל מעון. משנמצא כי רק הקהילה יכולה להפעיל את המעון, במקומונים שונים בעיר נכתבו כתבות כי 'הדתיים משתלטים' על המקום ו"התקבלו טלפונים לפיהם מדובר בעמותה של הגרעין התורני, ובמעון אם יופעל יהיו תכנים דתיים". בנוסף נטען כי הפועלים להקמת הפעוטון אינם תושבי השכונה.

יודגש כי בניגוד לנטען, חברי הקהילה כולם גרים בשכונת קריית אליעזר, למרות היותה שכונת מצוקה, מרצונם החופשי. מדובר באנשי הייטק בני הציונות הדתית שעזבו שכונות מבוססות בעיר ובחרו להגיע לשכונה הספציפית הזאת בכדי לחזק את המקום מבחינה חברתית, חינוכית וערכית.

בנוסף, בקהילה הודיעו כי בכוונתם להקים פעוטון ממלכתי, ואף הסכימו להתחייב בכתב כי בפעוטון לא יתקיימו תכנים יהודיים מעבר לנהוג בפעוטוני ויצ"ו ונעמ"ת, אך למרות זאת, משהתברר כי רק הקהילה יכולה לתפעל את המקום, החליטה העיריה כי במקום לחפש מפעילה לפעוטון, המקום יוסב לגן תקשורת וגן ילדים.

"שנאה למשפחות הדתיות"

בקהילה טוענים כי בעקבות כך, ובשל שנאת של הדת התקבלה ההחלטה, לפיה נמנע מהם להפעיל את הפעוטון. לדבריהם הדבר נעשה "מתוך מאווייה הפוליטיים ומתוך שנאה למשפחות הדתיות ואורח חייהם הדתי, ללא קיום שימוע לעשרות משפחות שיפגעו ממנה, שלא בהחלטה כתובה, וללא כל הנמקה סבירה".

למרות כל האמור, בית המשפט קבע כי "טענת העותרות לפיה החלטת המשיבות לא נעשתה מטעמים עניינים אלא מחמת אפליה דתית ושנאה דתית אינה מתיישבת עם העובדות".

בנוסף, לאחר מכן, כותבת השופטת כי "העותרות מייחסות לסירוב המשיבות הפלייה פסולה על רקע דתי, כאשר הן מייחסות לגב' *** שנאה דתית קיצונית…  המסקנה מכל האמור הינה כי שיקולי המשיבה הינם שיקולים ראויים" וזאת מבלי לתחקר כעדה את האחראית על ההחלטה, למרות נוכחותה בבית המשפט ואי התנגדות העירייה לדבר.

רשימת פעוטות הזקוקים לפעוטון

בקהילה הגישו לעירייה רשימה של 55 פעוטות של תושבי השכונה הזקוקים לפעוטון, כאשר בעקבות סגירת הפעוטון המסובסד אין להורים אפשרות לפתרון אחר, אך השופטת כתבה כי: "שיקולי המשיבה הינם שיקולים ראויים ‏סבירים ומידתיים… שעה שלכל הפעוטות נמצאה מסגרת חילופית מתאימה אחרת". זאת, כאשר לדברי הורי הקהילה אין להם פתרון המניח את הדעת בעקבות סגירת המעון.

כאמור, לאחר האפליה החמורה כנגד הדתיים בשכונה, העירייה החליטה לפתוח בנכס גן תקשורת לילדים בחינוך המיוחד וכן לפתוח בהמשך גן ילדים שיקלוט ילדים משכונת 'איצטדיון' הסמוכה, זאת חרף בקשות הקהילה החוזרות ונשנות להפעיל במקום את הפעוטון, שצפוי לקבל ביקוש רב לאחר איכלוס אותה שכונת 'האיצטדיון' במרץ 2020, אז יזדקקו למעון כ-260 ילדים מגילאים 0-3.

התעללות בילדי החינוך המיוחד

עוד מוסיפים בקהילה כי יחד עם גן התקשורת שהוקם בנכס (ומונה 8 ילדים בלבד) ישנם 12 גנים לילדי החינוך המיוחד בשכונה, הרבה מעבר לצורך השכונתי. בקהילה מדגישים כי אין להם כל בעיה עם הקמת גנים לילדי החינוך המיוחד, אך לדעתם מדובר בניסיון לדחוק את החינוך המיוחד מהשכונות המבוססות אל שכונות מצוקה כגון קריית אליעזר.

כאשר בחלק זעום מהשכונות בעיר יש מספר גני חינוך מיוחד, בשכונת קריית אליעזר יש ריכוז גבוה, הרבה מעבר לצורך השכונתי, מה שמביא למסקנת הקהילה כי גורמים מסויימים מנסים להפוך את השכונה לחצר האחורית של העיר בה אפשר 'להחביא' את ילדי החינוך המיוחד, ומתרעמים כי יתרה על כך הדבר נעשה על חשבון רווחת תושבי השכונה עצמה.

בנוסף, טוענים בקהילה כי מדובר בהתעללות בשמונת הילדים הלומדים בגן שנאלצים לנסוע בכל יום למעלה משעה מביתם לגן וממנו חזרה, במקום לסדר להם גן בשכונה בה הם גרים, כראוי.

מקרה גילוי גזענות – מהחמורים ביותר

עו"ד אביעד ויסולי המייצג את ההורים מהקהילה מסר לסרוגים: "מקרה זה הינו מגילויי הגזענות החמורים ביותר שנתקלתי בהם, דווקא בגלל שהוא מגיע מהעירייה של העיר השלישית בגודלה בישראל. אינני מכיר גילוי גזענות נגד יהודים מוצהרת מכל רשות מקומית בעולם, וחמור בהרבה מכך –  עירייה של עיר גדולה.  אני קורא לשרי הפנים והחינוך להתערב ולשרש את גילויי האפליה הגזענית כנגד יהודים דתיים בעיריית חיפה".

עוד הוסיף כי: "במקרה זה הדברים אף חמורים בהרבה – עיריית חיפה סגרה מעון מסובסד ל – 55 פעוטות ופתחה גן חינוך מיוחד ל – 8 ילדים, אותם היא מסיעה יותר משעה ביום משכונות מבוססות לשכונת המצוקה.  מלבד ההפליה הברורה לרעה של תושבי קרית אליעזר, "החצר האחורית" של חיפה, זוהי גם התעמרות בילדי חינוך מיוחד.  מן הראוי שפקידי משרד החינוך יבדקו את הנושא לעומקו וישימו קץ להתעללות בילדי החינוך המיוחד".

עו"ד ויסולי סיים: "תמוה ביותר הכיצד השופטת בטינה טאובר מבית המשפט המחוזי בחיפה לא מצאה פסול, הפליה והתעמרות בחסרי ישע, בעובדה שהיא עצמה ציטטה בפסק הדין, שבשכונת מצוקה קטנה בקצה המערבי של העיר, קרית אליעזר, ריכזה עיריית חיפה 12 גני חינוך מיוחד, בעוד שביותר מ – 20 שכונות מבוססות בכרמל פתחה עיריית חיפה 4 גני חינוך מיוחד בלבד".

מעיריית חיפה לא התקבלה כל תגובה נכון לכתיבת שורות אלו והיא תצורף לכשתתקבל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ןמה עושה בנושא נציג היהדות הדתית
יואב | 20-01-2020 8:33
יואב רמתי עושה דברו של הרב זיני. אם זה היה מוסד של הרב זיני היתה מלחמת עולם
''בית המספח'' לא ''משפט''
סבא דוד | 20-01-2020 11:24
כל בתי המשפט במדינה שר''י, הם נגד התורה נגד הימין
אולי תברר לפני שאתה מלכלך?
חיפאי | 20-01-2020 9:20
על פי הידוע לי למר רמתי ולקהילה התורנית בקרית אליעזר יש יחסים טובים. אתה יכול לפחות לבדוק מולם לפני שאתה מלכלך עליו. לא שמעתי עד כה טענות ענייניות על התעלמות של מר רמתי מצורכי התושבים בכלל חיפה(גם מעבר לקהילה של הרב זייני), וגם לא ממתנגדיו. אם יש לך משהו אמיתי, פרסם, אם לא, נא חדל מהוצאת הדיבה המכוערת הזאת.אחרי שבוע שעבר שבענו מפוליטיקה תוך מגזרית מכוערת.
2
תודה רבה על החינוך שלכם - עיריית חיפה!
חיפה לחיפאים | 20-01-2020 9:44
כל גורם בעירייה שראה את חוסר הצדק הזה, ניסה להתערב ולעזור, אבל בגלל בריונות של אחראית תיק החינוך - כולם נסוגו בגלל הפחד ממנה... לא יודע אילו לחצים היא מפעילה עליהם, אבל זו העובדה. וממש חבל לי, כי אני הצבעתי קליש וקיבלתי ביחד איתה נציגה המתיימרת להיות דתיה רק כנראה היא אוטו-אנטישמית.... זה הכל.
העדיפו חינוך מיוחד עוד מוסד דתי - הכל בסדר
חיפה | 20-01-2020 10:06
זה לא שהחינוך שלנו מקופח, הילדים בממד מקבלים לא פחות שעות מהילדים בממלךכתי בתחושת הבטן שלי
3
סיגל ציוני האחת והיחידה
אמונה | 20-01-2020 9:59
ולא כמחמאה. לא אתפלא אם היא זאת שמשכה בחוטים. הגברת סובלת משכרון כח משנאת כל אלו שעולים עליה באיכות המנהלתית ובעיקר לכל מי שמשויך/ שויך לקהילת הטכניון התורנית. עוד ברמבם הרגשנו את ההתנהלות המתנשאת שלה. כואב לי על תושבי קרית אליעזר. התנהלותה לא מביישת התנהלות דיקטטורית. כואב לי גם עלייך סיגל, חשבתי שעם השנים האגו יפסיק לנהל אותך, עוד קרב היום סיגל יקרה והגלגל יסתובב.