אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איחוד בימין? מפלס התיעוב עולה על גדותיו

12 שעות נותרו לסגירת הרשימות לכנסת ה-23. האיחוד של כלל מפלגות הימין הדתי נראה קשה מאי פעם. הפער בין בנט ובן גביר והדם הרע בין הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' נראה שגובר על הכל

איחוד בימין? מפלס התיעוב עולה על גדותיו
  צילומים: אבשלום שושני, תומר ניוברג, הדס פרוש, אוליבייסר פיטוסי/ פלאש 90

בפוליטיקה הכל אישי. ובמקרה הזה זה נכון שבעתיים. בראיון ברשת ב' חשף הבוקר (רביעי), השר בצלאל סמוטריץ' את הסיבות למה לא רצים יחד. לא פערים אידאולוגיים אלא אווירה טובה שצריך שתשרור בין החברים בה.

"לציונות הדתית לא מגיעה מפלגה מאולצת שמישהו מכריח את כולם להיכנס אל איזו קופסת שימורים ולהסתדר בניהם אחד עם השני", אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. במקרה כזה טען סמוטריץ': "אתה משקיע 90 אחוז מהזמן בעניינים פוליטיים שלך- איך מסתדרים אחד עם השני ואיך מכבים שריפות. אני רוצה משהו הרמוני עם דינמיקה של עשייה אישית, חיובית בן אחד לשני", סיפר לשניים.

באיחוד הלאומי אין הרבה מילים טובות על הרב רפי פרץ וסביבתו הקרובה. מאשימים אותם שעשו הכל כדי להשאיר אותו בראש כדי לשמר את המנגנון והמפלגה ולא היו פתוחים לדעת הקהל.

עוד באותו נושא

בבית היהודי מחפשים מועמד נוסף "דתי ליברלי"


18

בצד השני, הרב רפי שהגיע לחלץ את הטרקטור שהנהג נטש אותו, או הקוקפיט כפי שהוא אוהב לצייר מעולם הדימויים ממנו הוא מגיע, בסביבתו רואים בבצלאל סמוטריץ' איום מההתחלה ועד הסוף. החל ממועד א', אז העביר אותו ויה דלרוזה בדרכו אל הבית שכמעט קרס ויחד הם עברו ובנט ושקד נשארו בחוץ. דרך מועד ב'- אז איילת לקחה את המושכות ובנט שלט במנגנון, ועד לימים שלפני שכרת הרב רפי ברית עם איתמר בן גביר.

באיחוד הלאומי יש מי שאומר, בהתחלה הרב רפי הוביל, אחר כך איילת, הפעם הגיע תור בצלאל. בבית היהודי רואים זאת כמובן אחרת, כשהסכימו לוותר לשקד בפעם שעברה על אף העריקה. חוסר האמון והתיעוב בין הצדדים מרקיע שחקים.

בנט רואה את עצמו יום אחד ראש ממשלה, ולכן לרוץ עם עוצמה יהודית לא בא בחשבון מבחינתו. הוא מבין גם שקהל גדול בציונות הדתית לא יכול לעכל דבר כזה. בן גביר מאשים שבפעם שעברה הוא כן הסכים למקום השמיני באיחוד שכזה, אבל זה כנראה היה רק כדי לצאת לידי חובה בידיעה שבן גביר לא יחתום על כזה דבר. הפעם בן גביר מגיע עם נדוניה גדולה יותר ודרישות גבוהות יותר. לכן על אף האיומים והלחצים מצד משרד רה"מ יהיה קשה לראות את בנט מאחד את כולם תחת אותם כנפיים- למרות שכל דקה כאן יכולה להשתנות עד הלילה, מועד הגשת הרשימות.

האם הרב רפי פרץ יפר את הברית וילך עם בנט וסמוטריץ'? גם זה תרחיש אפשרי, אך קשה לראות שהוא מתממש. הרב רפי חבר אל בן גביר למרות הפערים ביניהם, בדיוק בגלל שהוא איבד אמון בסמוטריץ', להבנתו הוא ושקד ניסו לדחוק אותו למטה או החוצה, תלוי באיזה יום מדובר. אבל הוא לא לבד. הוא יחד עם המנגנון המפלגתי- על אף הקולות מבית בדמות מוטי יוגב. לכן כשגבו אל הקיר ומסביבו כולם הפנו לו עורף, בן גביר הוא בן הברית היחיד. קשה להעריך שיוותר עליו.

בנט ושקד על אף הדיבורים הגבוהים על ריצה בנפרד להביא קהלים אחרים, הוציא את העוקץ כשחברו לסמוטריץ', וכרגע זה הופך לקרב בתוך השוחות של הימין הציוני דתי. אם לא תתרחש דרמה של ממש, זו תהיה התמונה בבחירות הללו. ואת הרפש בין הצדדים נצטרך לספוג. כרגע הבית היהודי במירוץ חימוש, לתת פייט לבנט, שקד וסמוטריץ'. שרה ב"ק גויסה למאבק ומחפשים עוד כוכבים בכל מיני מקומות הזויים יותר או פחות. גם ראש הממשלה מפשיל שרוולים, עד כמה שנותרו כאלו בחיטוט בוץ הימני.

כך או כך, לציבור ימני שאינו ביביסט, ואינו חרד"לי לא נותר מקום. האם כחול לבן או הליכוד ייהנו מזה ומי יותר? תלוי מה גובר הזהות הלאומית, או הדתית בקרב אותו אלקטורט. או שמה תצוץ מפלגת מרכז עלומה שתהווה מוצא לפלונטר של הגושים שמתייצבים בעד ונגד נתניהו. יום ארוך עוד לפנינו.

 

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
ואהבת
רמי | 15-01-2020 10:48
ואהבת לרעך כמוך.... אתם פותחים את הדרך לשלטון השמאל. רחמנא לצילן. תחשבו בהיגיון.
אדון אור יזרעאל כתבת שקרים!!
ט | 15-01-2020 20:40
תשמיט את המילה תיעוב זה שקר. לאחמכ תבין שההרמוניה שבצלאל דיבר עליה, זה כלפי הרב רפי שיאתו הוא בהרמוניה, אלא עם בן גביר, שהוכיח אלימות מלוילית וכוחניות גדולה. וזה ברור.
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 15-01-2020 12:18
מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
סמרטוטיץ ואנשי הרב זלמן מלמד בוחשים ומטנפים
יעקב שפירא | 15-01-2020 10:55
אנשים רעים מתנשאים ויהירים ששינאת החינם שלהם לא מביישת את שינאת החינם לפני חורבן בית שני. בושה שרב בן 80 מתנהג בכזו נבזות ותחמנות רק למען עצמו וכבודו האישי שנפגע כל כך מזה שלא הסכימו להשתעבד לדעותיו
כמה ליכלוכים על רב גדול!!
א | 15-01-2020 20:41
אנשי עוצמה אין לחכםן יראת שמיים וגם לא דרך ארץ. הגיע הזמן לא לתת לכם שום מקום בפוליטקה, בעזרה ה' ככה יהיה!!!
כל מילה בתגובתכם נכונה, לדאבוני
ליעקב שפירא ואביה | 15-01-2020 14:41
מלמד לא מפסיק לסכסך ולפלג אצלנו במגזר ולוקח איתו את סמוטי השחצן עם הפה הגדול. העיקר שבנו לו בבית אל (השוחד שקיבל מביבי) תמורת הריסת בתים. ואל תצנזרו אותי כי לא מוצא חן בעיניכם !!!!!!! מפאת כבוד האתר לא אמשיך לכתוב מה שאני חושבת .
אוף איזו תגובה מאוסה
בר כוכבא | 15-01-2020 12:50
איזו לשון בריונית של שמאלן במירעו
סמוטריץ מתמרן את משפחת מלמד כמו מריונטה
אביה סרוג | 15-01-2020 12:20
סמוטריץ ומשפחת מלמד זה ממש מצא מין את מינו שניהם יהירים שמחפשים שליטה ושררה בכל דרך הדיקטטורה של משפחת מלמד זה כבר שם דבר בציונות הדתית אך האמת היא שכבר אין להם ציבור אפילו בתוך הישוב בית אל הם כבר איבדו כוח ולא מצליחים להשליט את דעותיהם על הציבור
3
נרקומן כבוד,איפה מתחבא יהודה ולד?
סמוטי גמד עם אגו | 15-01-2020 11:04
יהודה אליהו ויהודה ולד,אדריכלי ההסכם עם בנט ושקד שתומכים בתחבורה ציבורית בשבת,גיורים רפורמים,להטבים,שירות מעורב לחיילים וחיילות בצהל,הרב ולד מתהפך בקיברו.
4
תאכלו חרה.
גועל | 15-01-2020 12:18
מי שתומך בעבריין חסר מעצורים זה סופו.
5
בן גביר חייב להיות מחוץ לרשימות
בר כוכבא | 15-01-2020 12:48
לא בגלל דעותיו אלא בגלל התנהלותו המופקרת חסרת האחריות ועם אגו מנופח ללא גבול בבחירות האחרונות
6
צודקים.כולם שם מתועבים (חוץ מהטמאים).
שפוי.גבעת שמואל | 15-01-2020 14:06
מחללי שם שמים.
7
מי מעמיס את סמוטי?!
מוטי | 15-01-2020 15:42
בחור עדין נפש צנוע ולא מתלהם, בעל עבר צבאי עשיר ,הוא מוכן לוותר על המקום הראשון במפלגה שתארח אותו ולהסתפק במועט במקום השני ברשימה ותיק בכיר ממש המינימום שבמינימום בהתאם לתכונת הצניעות שכל כך מאפיינת אותו. הוא מתחייב להורות ל 100 רבנים בראשות רבני בשבע שיביעו תמיכה במפלגה שתארח אותו ויורו על חובה הלכתית לתמוך בה, בנוסף הוא מתחייב להורות לערוץ 7 להלל לשבח ולפאר את המפלגה המארחת ולהשפיל כל מפלגה אחרת. מיועד למפלגות מהירות החלטה וחסרות שיקול דעת. רלוונטי לבחירות הקרובות בלבד . לאחר הבחירות הוא כבר יחפש מפלגה מאחרת אחרת. אין שום רלוונטיות למצע המפלגה המארחת . הזדרזו הוא בלחץ
8
ציונות דתית פח אשפה!
דנה | 15-01-2020 15:43
זה לא ציבור!, זה אוסף של פרטים
9
בן גביר תהיה חזק
נתן | 15-01-2020 18:24
אל תתן לאחד כמו בנט ללכת עליך הוא גורניש גם אם הוא בא מהיטק הוא בלי הרב פרץ לא יעבור את אחוז החסימה ואתם תעברו בגדול בין 5 ל6 מנדתים
10
סמוטריץ עשה כרבנים שחתומים על המכתב ...
tkh | 15-01-2020 20:04
למה לא עושה כרבנים שאומרים לו להתאחד גם עם עוצמה יהודית כוולםם ביחד
11
דתים חרדים מסורתים ימין שלנו
יצחק | 19-01-2020 13:20
בית יהודי בית הכנסת מחודש