אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המועצות התנגדו: הוקפאה הרפורמה במנהל האזרחי

בעקבות פניית ראש מועצת בנימין וראש מועצת שומרון לנציב שירות המדינה, הוחלט להקפיא התוכנית להעברת קציני המנהל האזרחי לאחריות מלאה של צה"ל. בפניה נקרא לשר הביטחון: "עצור את האפלייה כלפי תושבי יו"ש היהודים"

המועצות התנגדו: הוקפאה הרפורמה במנהל האזרחי
  (צילום: רועי חדי)

נעצרה הרפורמה לחיזוק הכפפת הנושאים האזרחיים בצורה מוחלטת לצבא במנהל האזרחי – כך החליט נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, זאת בעקבות פנייתם של ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן וראש מועצה אזורית בנימין ישראל גנץ.

"ההחלטה לחזק התלות בין המנהל האזרחי לצבא והכפפתם לחלוטין לקצינים בצה"ל, נוגדת את עקרון השוויון. גם כך נפגעים תושבי יו"ש מכך שענייניהם האזרחיים מנוהלים באופן לא טבעי ע"י אנשי צבא שאין להם ההכשרה והידע המתאימים לכך, דבר שמעכב גם כך נושאים אזרחיים רבים" נאמר בפנייה. "חיזוק התלות מחמיר את המצב ולא משפר אותו".

לטענתם, "ההחלטה לחזק את התלות בין המנהל האזרחי לצבא התקבלה לאחר עבודת מטה של המנהל האזרחי ונציבות שירות המדינה שעסקה בכפילות קמט"ים (קמ"ט איכות סביבה, קמ"ט תחבורה וכן הלאה העוסקים בתחומים האזרחיים השונים ביו"ש) שהן כפופים למשרדי הממשלה והן כפופים למנהל האזרחי. משמעות ההחלטה היא: שעל אף שבאופן פורמלי הם אמורים להיות כפופים למשרדי הממשלה, בפועל הם גם יושבים במנהל האזרחי וכעת גם התווסף קבלת שכר מהצבא דהיינו דה פקטו הכפפה מוחלטת. דבר שיוריד באופן משמעותי את השפעת הגורם המקצועי האזרחי". כאמור, בעקבות פניית שני ראשי הרשויות החליט נציב שירות המדינה להקפיא את התוכנית.

"זוהי החלטה מבורכת, כאשר המטרה צריכה להיות בסופו של דבר העברת האחריות על קציני המטה מכפיפות צבאית לכפיפות אזרחית אומר יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון. "קציני המטה צריכים להיות בסופו של יום מנהלי מחוזות יו"ש במשרדי הממשלה השונים. חצי מליון בני אדם, על שטח שהוא כמעט חצי ממדינת ישראל, חיים מזה 50 שנה תחת שלטון צבאי. זה מצב לא טבעי ולא שוויוני שחייב להפסק. ערביי יו"ש כבר לפני 20 שנה עברו לניהול אזרחי של הרשות הפלסטינית. כמעט היחידים שנותרו מאחור הם תושבי יו"ש היהודים. אני קורא לשר הבטחון לקבל את עמדת נציב שירות המדינה ולהעביר את הקמט"ים באופן מלא לאחריות משרדי הממשלה אליהם הם משתייכים".

ראש מועצה אזורית בנימין ישראל גנץ הוסיף כי "אנו רואים חשיבות גדולה בהודעת הנציב על הקפאת המהלך להעברת עובדי המנהל האזרחי ממשרדי האם למנהא"ז, אבל אנחנו לא מסתפקים בזה. מצפים מהנציב, משר הביטחון ומכל הנוגעים בדבר לעשות ככל האפשר כדי שעובדי המנהל המסורים ימשיכו לעבוד למען ההתיישבות דרך משרדי האם ויהיו חלק אינטגרלי ואמיתי כדי שתושבי יו"ש יתנהלו דרך גורמים ממשלתיים כמו במדינה מתוקנת ולא שלטון צבאי".

בעקבות זאת בתנועת הריבונות מברכים את ראש מועצת יש"ע, דוד אלחיאני, ואת ראשי מועצות שומרון ובנימין, יוסי דגן וישראל גנץ, וכן את נציב שירות המדינה, הפרופ' דניאל הרשקוביץ, על בלימת התכנית להכפפת קציני המנהל האזרחי לאחריות בלעדית של צה"ל.

"תכנית זו", אומרים בתנועת הריבונות, "הייתה עלולה להנציח את היחס הבלתי שוויוני והמפלה של מדינת ישראל כלפי למעלה מארבע מאות אלף אזרחיה החיים במרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון. התכנית הייתה מסיגה לאחור את מהלכי הנורמאליזציה בהם מחוייבת ממשלת ישראל כלפי אזרחיה אלה בהיותם שווי חובות".

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מציינות כי יש לקוות שאין מדובר בהקפאה זמנית של התכנית אלא בגניזתה המוחלטת. "תושבי יהודה ושומרון זכאים לשירות אזרחי ישירות ממשרדי הממשלה ללא תיווך צבאי וללא בירוקרטיה צבאית בלתי אפשרית הבולמת את התפתחותה של ההתיישבות. החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון תהווה המענה הנכון והראוי לצרכיה האזרחיים של האוכלוסיה בהתיישבות".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
המנהל האזרחי וכפיפותו לצבא.
חרדה למדינה | 12-01-2020 15:10
1) צהל הוא הריבון בגדה בהגדרתה כשטח כבוש. המנהל האזרחי צריך להיות כפוף לצבא כי עיקר האוכלוסיה האזרחית בגדה היא הפלסטינים (כאוכלוסיה כבושה נטולת מעמד אזרחי כלשהוא). 2) ושוב המתנחבלים מוכיחים שהם הזנב שמכשכש בכלב (ישראל) ובפועל הם השליטים האמיתיים בגדה הכבושה. מסוכנים, להאג מיד.