אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מדינה יהודית היא קודם כל מדינה של יהודים

יש במדינה הזאת כמה אנשים שלא אוהבים את הרעיון שמדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי שניתנה לו ע"י הקב"ה, לכן הם זקוקים כצורך קיומי לגויים שבינינו. אז לא, לא הבנתם. השאלה היא לא מה האדם מרגיש. השאלה היא מיהו עם ישראל

מדינה יהודית היא קודם כל מדינה של יהודים
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

השבוע עלה על סדר יומנו נושא קריטי ומהותי. מהותי להבנת משמעותה ומהותה של מדינת ישראל. ולהבנת מהותו של האדם עלי אדמות. וזאת אחת הסיבות שבגללה הוא הרגיז הרבה אנשים. (בנוסף כמובן לעובדה שמערכת הבחירות עושה בו שימוש. וזה הגיוני, כי הגיוני שמערכת הבחירות היא זמן ללבן שאלות עקרוניות).

עוד באותו נושא

אחרי הסערה| הרב הראשי מבהיר:למי באמת התכוונתי?


16

כנראה שהרב יצחק יוסף לא לקח את זה בחשבון. הוא פשוט אמר מה שמתבקש שיאמר רב: ההגדרה היהודית ליהדות היא הגדרה ברורה. יהודי הוא מי שנולד לעם היהודי. יש דרכים להצטרף, אבל שירות בצה"ל הוא לא אחת מהן. זו המציאות, זו ההלכה, וזה מה שמצופה מרב לומר: יהודי מכל מקום בעולם (בלי קשר לשאלה אם הוא נחמד או לא) – ארצנו ארצו, וברוך הבא. גוי (גם אם יהיה הכי נחמד בעולם והכי פרו-ישראלי) ארצנו אינה ארצו.

כי המדינה הזאת הוקמה משום שארץ ישראל ניתנה ע"י הקב"ה לאברהם, יצחק ויעקב, ולזרעם אחריהם.

כך מצופה מרב לומר, וכך אמר הרב.

וזה הרגיז כמה אנשים, מכמה סיבות מהותיות.

תבינו – מדינה יהודית היא מדינת היהודים

יש במדינה הזאת כמה אנשים שלא אוהבים את הרעיון שמדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי שניתנה לו ע"י הקב"ה, לכן הם זקוקים כצורך קיומי לגויים שבינינו. (אגב, כנראה גם הרצל ובן גוריון לא אהבו את הרעיון הזה. הם ניסו לברוח מהזהות היהודית שלהם. אין דבר, הדרך לגן עדן רצופה כוונות רעות. בסופו של דבר הם עשו מעשה דתי מאד).

כתב לי השבוע מישהו שיש לקבל את כל מי שנרדף בשל יהדותו. (כשדחקתי אותו לקיר הוא עבר לנימוקים אחרים והודה בחצי פה שהרדיפה היא לא נימוק). למה? האנטישמים יקבעו עבורנו מיהו יהודי? גוי רודף אחרי גוי, למה זה עניין שלנו? מדינת ישראל קמה בכח הזכות של עם ישראל על הארץ הזאת, ולגוי אין זכות כזאת. זאת לא מדינת האומללים והנרדפים. זו מדינת העם היהודי שזו ארצו.

את הרעיון הזה יש כמה אנשים שלא אוהבים. (כאמור, יתכן שביניהם הרצל ובן גוריון, אז מה?).

השאלה היא מיהו עם ישראל

ובדורנו יש סיבה נוספת שבגללה אנשים לא אוהבים את דברי הרב יוסף. הדור שלנו לא אוהב אמיתות אובייקטיביות, והוא לא אוהב את העובדה שאנשים הם חלק מעם נצחי. בדור שלנו אוהבים אנשים שחיים על אחד לעצמו בתוך בועה סובייקטיבית. בדור שבו אם איש מרגיש כמו אשה דורשים להכיר בו כאשה. (אח"כ הוא יגדל ילד שאינו בנו, אבל מה אכפת? העיקר שהוא מרגיש שזה בנו). בדור כזה, איש מרגיש יהודי. מי אתה שתאמר לו שהוא לא?

ברור שהוא לא יהודי. הוא לא יהודי כי הוא לא חלק מעם ישראל. אבל הדור כלל לא מבין מה אמרתי. מה זאת אומרת לא חלק? מישהו הוא חלק ממשהו? הוא מרגיש יהודי וזהו.

אז לא, לא הבנתם. השאלה היא לא מה האדם מרגיש. השאלה היא מיהו עם ישראל.

ובקשר לעם ישראל, כתב לי מישהו השבוע שאין תפקידו של הרב הראשי לומר מהי דעת התורה. תפקידו לספק שרותי דת ולשתוק. כך, בלי להתבייש. יש במדינה חופש ביטוי בלתי מוגבל, המאפשר לכל אדם בלי הגבלה לבטא כל דעה חילונית ופרוגרסיבית. אבל שרב ראשי יאמר מה דעת התורה? הס מלהזכיר.

אז טוב שמישהו העלה את השאלות האלה על סדר היום הציבורי. אולי היה עדיף שיעשה את זה מישהו שיותר מבין בתקשורת ציבורית. אבל בהעדר אדם כזה – טוב שבא הרב הראשי ועשה זאת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
זה לא יהדות הז גיזענות הייה בהסטוריה עוד אדם
ב | 09-01-2020 15:40
ליצור גזעה נקי עם גישה כזות לא צריכים לבכות על אנטישמיות מקבלי בדיוק מראה
2
בתוך מדינה יהודית - הכל מותר ?
אברם | 09-01-2020 15:41
האם מותר למנהיג שנחשד בדברים מסוימים לברוח מהמשפט ? האם הוא חסין מבדיקה משפטית ? האם מותר לפגוע,להעליב ולהקטין קציני צבא בכירים שהקדישו את חייהם לבטחון המדינה ? האם הקבה העניק את השלטון פה לאיש אחד בלבד ואסור לערער עליו גם במצב קיצוני כמו שקורה היום ?
שלמה - הפוסל במומו
אברם | 09-01-2020 20:05
מפלגות הקואליציה לקחו לעצמן את התואר האחראיות והמייצגות של היהדות..כל היתר בארץ , בארהב ובשאר הקהילות הם יהודים סוג ב'...במקרה הטוב. אתם נגררים אחרי הקיצונים האורתודקסים וחוטאים לרצון השם . ביינתיים - בשם התורה אתם תומכים באנשים חוטאים שהפרו חלק מעשרת המצוות בגלוי ובגדול ... המינימום שנדרש מיהודי דתי הוא לדרוש לדעת את האמת לגבי פרשות נתניהו ...לא ללכת כעיוור ...אולי באמת יתברר שאין כלום כי לא היה כלום ?...אולי הכל יקרוס ?....אתה מבין שהאיש מכר שקרים עד עכשיו ?
STFU moron
שלמה | 09-01-2020 16:52
אין קשר. אתה חולה נפש
3
צדקת. אבל זה בדיוק הנקודה
שלמה | 09-01-2020 16:50
יש פה מאז ויצמן שרי וזבוטינסקי מחלוקת בהאם מדינת ישראל יהיה מדינת היהודים או מדינת כל אזרחיה, כלומר עם חדש שאינו קשור לעברו כלל אז כל המעוניין להצטרף - לא צריך להשתייך לעברינו/מהותינו - ברית הר סיני.
4
להיתחדש ברוח הנבואה במכונת זמן ונסיעותיו
עיברייה נוסעת בזמן | 09-01-2020 18:00
מעל לכל אדמה זו מהי. תנך לא גמרא לא תלמוד וכל הנילווים. היא תנכית. ברומא תיתנהג כרומאי ובארץ התנך היה תנכי. אבל לא ברוח הכהונה השכלתנית. אלא לפי התנך ברוח הנבואה. שכחו טעו מדחיקים .זה הסדר התנכי בארץ התנך. הנבואה הכי למעלה מיתחתיה השאר. הנבואה לא שכלתנית אלא חוויתית. זה לא תמונתו של דוריאן גריי. תיתאהבו בנשמה לא בשכל. וזה אידיאל ענק. לשדרג מהמילה יהודי שספוגה בכל כך הרבה גלות לעיברי שזה ישראל. לא להישאר תקוע עם יעקב הגלותי. אני עיברייה אני תנכית שחיה בחגורת התנך האמיתית באבזם המואר הלו היא ארץ ישראל. אני לא שכלתנית אני נוסעת בזמן לזה אני שואפת שהזמן התנכי ההוליוודי בספר הכי הוליוודי בעולם יחזור ויחזיר. אני חיה במכונת זמן אדירה רדומה שתיתעורר בבוא היום ותשיב לכולנו את גן עדן. חברה זה נסיעות בזמן זה מרחבים אדירים שהשמים וענניהם בתוכם . זה מה שראו גיבורי התנך הענקיים. ככה נחצבת נישמתו של האדם וככה הוכשרו להיות מנהיגי ומנהיגות ישראל. שבת שלום.
5
מאיפה נדע שאיתי אליצור באמת יהודי?
רון | 09-01-2020 18:42
אולי הוא ערב רב שעלה לארץ? אני מציע בדיקת דנא לאליצור וכל משפחתו. מי שפחות מ90% יהודי יגורש מהארץ רק ככה נפטר מנגע הספחת הזה
6
אדון שלמה - לקלל יהודי אחר זה חלק מהדת שלך ?
מאיר חן | 09-01-2020 20:11
ואם הוא גוי - זה בסדר לקלל ? המצוות בין אדם לחברו הן לא המלצות !!!!! אתה (ורבים כמוך) צריך להקפיד עליהן .... כמו המצוות הטכניות שבין אדם למקום שלא דורשות ממך מחשבה .
7
איתי אליצור אתה שקרן
איציק | 12-01-2020 0:03
מדינת ישראל היא קודם כל של אנשים ציוניים. אחר כך יש ערבים ישראלים, אחר כך יש ויאטנמים שמנחם בגין הביא ובסוף יש יהודים אנטי ציוניים כדוגמת דרעי, ליצמן,גפני ומצביעיהם. הציבור הרוסי הוא ציבור ציוני גדול. זאת המדינה שלו וצריך לפתור לחלק מהם את הבעיה עם הגיור ולא להקשות יותר מידי עם ציוניים גדולים כמוהם בנושא זה.
אז מה הבעיה
יוסי | 12-01-2020 9:11
תגייר אותם. שהרב אלכס קושניר והרב איוט ליברמן יקימו בדץ גיורים ותעזבו אותנו לנפשינו. למה אתה צריך את החותמת היהודית האמיתית זו השאלה ואתה צריך לענות עליה.