אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם ילד של בוגר הר המור יכול ללמוד עם ילד של בוגר מרכז הרב?

למה להקים תלמודי תורה בבתי ספר ממלכתיים דתיים? אם יש הצדקה מספרית לתלמוד תורה בעל אופי שכזה, תקימו מוסד חדש. אם אין הצדקה מספרית – תשתלבו במוסדות הקיימים, אך לא בכיתה נפרדת לעצמם

האם ילד של בוגר הר המור יכול ללמוד עם ילד של בוגר מרכז הרב?
  ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש 90; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

אמש החליטו במשרד החינוך על הליך של הכנסת תלמודי תורה אל תוך החינוך הדתי. לכאורה מהלך מבורך, אלא שירידה לפרטים תבהיר לנו שבמקרה זה, מדובר בהלבנת החינוך הפרטי המתפצל, ושיש לכך השלכות חברתיות וכלכליות נרחבות על כלל החברה הדתית.

תחילה אבקש להבהיר כמה הנחות יסוד:

1. כל השחקנים בסיפור הינם אנשים עם כוונות טובות. יחד עם זאת, גם מחנכים מדהימים, עשויים שלא לראות תמונה רחבה של תהליכים חברתיים במדיניות ציבורית.

2. יש לתת מענה לגוונים השונים בציונות הדתית, בהתאם לרצון מרבית ההורים, תוך הקפדה על יתרון הגודל ואחריות לכלל.

3. ביחס לאותו יתרון הגודל: בי"ס גדול הינו יעיל יותר תקציבית ויכול לתת יותר שעות תורה ומענה טוב יותר לבעלי צרכים מיוחדים (ובכל משפחה יש כאלו). בי"ס שיש בו כיתה אחת או שתיים בשכבה, נחשב קטנטנן ובלתי יעיל מבחינת ניצול נכון של המשאבים. וודאי שאין טעם להחזיק כיתה ניבדלת עבור 7 תלמידים.

אין זה סוד שיש לתנועת נאמני תורה ועבודה מחלוקת ערכית עם דרכם של תלמודי התורה: בין שמדובר על דרך לימוד התורה, מספר שעות החול, מיקומם הרוחני ועוד. יחד עם המחלוקת, הרי שזכותו של כל הורה לבחור את המתאים לילדיו. השאלה היא האם הבחירה מגיעה מתוך מקום של תחרות אמיתית והוגנת בין המקומות.

הניסיון מלמד שמהלך לא שקוף זה של שר החינוך, אינו אלא פגיעה בעתידו של החינוך הדתי. לכאורה מדובר בהלאמה של מוסדות פרטיים, אלא שבפועל זו הלבנה, ועוד שלב של הפרטה בדרך למציאות הקיימת בחינוך העל יסודי של המגזר הדתי. הסינונים והתשלומים שמתרחשים לנגד עיננו בעולם הישיבות התיכוניות והאולפנות, עומדים לפגוש גם את ילדינו בני השש.

למרות שנכתב במסמך שפורסם שלא יהיה סינון ושהכל ייעשה מתוך אחריות לטובתם של כלל מוסדות החמ"ד – הרי שתלמודי תורה מהסוג המדובר, מבצעים בפועל, מעצם אופיים, פעילות סינון עקיפות הבאות לידי ביטוי בתשלומי הורים גבוהים, ימי אוריינטציה מדירים, תקנונים מרחיקים, ניצול של סטטוס "על אזורי", ועוד.

הפער בנתוני הרקע החברתי –כלכלי של תלמידי תלמודי התורה, בהשוואה לממ"דים רגילים מוכיחים זאת במפורש. אכן יש קבוצה של הורים שמעוניינת בתכנים אחרים, אלא שחלק משמעותי מהנרשמים לתלמודי התורה יבואו מסיבות חברתיות של עקיפת האינטגרציה וחיפוש אחר כיתה קטנה ומובדלת. מחקר שהתנועה ערכה בעבר הוכיח שההקלות וההעדפות שניתנו לאותם תלמודי תורה בעבר, לא הביאו לצמצום בתופעת תלמודי התורה הפרטיים, ומנגד העמיקו פערים והביאו ללחץ בלתי הוגן על בתי ספר קיימים.

אם יש דרישה של מאות משפחות – ודאי לגיטימי שיקימו מוסד. אלא שבפועל, מרבית תלמודי התורה נוסדו ע"י הורים בודדים, במקום שבו כבר היו קיימים מוסדות נפרדים חרדיים לאומיים ולא הייתה שום הצדקה מספרית להקמת מוסד נוסף. המוסדות החרד"ליים הקיימים, חלקם כבר תלמודי תורה בעצמם, יהיו הראשונים להיפגע מן המהלך שיחייב אותם להגדיל תשלומי הורים, לסנן תלמידים ולהימנע ממתן מענה לבעלי צרכים, על מנת לעמוד בכללי ה"תחרות". בסוף המהלך, האוכלוסייה הדתית תמָּצא מול מוסדות קטנים ודלים, כאשר אוכלוסיות חלשות או מסורתיות ימשיכו ביתר שאת לעזוב את החינוך הדתי. הן לא ירצו להרגיש סוג ב' בתחרות שבין מוסדות אליטיסטיים.

יתרה מכך, משמעות ההסכם היא שכל קבוצה קטנטנה של הורים יכולה לדרוש הקמת "מסלול תתמ"ד" בתוך בית ספר רגיל, ובו ילמדו "בני הטובים". כל אחד ישאל את עצמו אם היה מוכן שיפתחו כיתה כזו בתוך בית הספר של הילד שלו, ומה הדבר עושה לדינמיקה החברתית של מוסד חינוכי שיש בו שני מסלולים שונים בכיתות נפרדות. יוצרים מצב שילד בכיתה א' עלול להבין שהוא בכיתה ה"פחות דתית" ויש לכך השפעה רעה על חינוכו לתורה ומצוות.

ממה נפשך – אם יש הצדקה מספרית לתלמוד תורה בעל אופי שכזה, אשר שונה מהמוסדות הקיימים – שיקימו מוסד חדש. אם אין הצדקה מספרית – עליהם להשתלב במוסדות הקיימים, אך לא בכיתה נפרדת לעצמם. כרגע, על כל 7-14 ילדים שלא רוצים ללמוד למשל ברשת נעם החרד"לית, משגעים את המערכת ופותחים מסלול חדש.

=======

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
ב"ה שירבו מוסדות התלמודי תורה.
אלי | 03-01-2020 10:17
אני שמח שיש תלמודי תורה ששמים את הדגש בחינוך על פי ערכי התורה ושהמגמה שלהם היא בהקניית הערכים האמיתיים של התורה. יש לזכור את החשוב ואת מה טפל. לצערי במוסדות החינוך הקיימים יש נטיה להעצים את הטפל ולהנמיך את החשוב
נראה שאין לאף אחד מכם ילדה או אחות בחמ"ד
אברהם צבאן | 13-01-2020 9:44
אם כן הייתם רואים מזמן את השאיפות החיוביות שממלאות את המערכת הזאת
תגובה ל-1
אנונימי | 04-01-2020 21:12
ברצוני לחזק את תגובתך! באמת יש במשרד ה"חינוך" העדפה לחול. וגם בואו לא נשכח כמה אירגוני שמאל וגם ארגוני הגאווה נמצאים בתוך המשרד הזה.. זה מתחיל מגן הילדים.. אז נסיים כמו שאמרת שירבו תלמודי תורה כאן בארץ!
2
אוי אוי שטח שטח... תגובה אוטומטית טיפוסית
נדב | 03-01-2020 10:36
למה הורה שרוצה תת צריך לשלם מאות שקלים בחודש, כאשר הורה בממד, באל המעיין של שס, בחבד וכו משלם סכום כזה בשנה. זה עוול היסטורי שנוצר מואקום בחינוך תורני-ציוני בהקמת המדינה. אבל זה בטח מאמר ישן שלך נגד החרדלים המפחידים ורק שינית את הכותרת, אז לא משנה.
אתה חצוף
שמעון | 04-01-2020 23:35
בני לומד בתת ושירתתי בצבא ואתה לא מממן אותי פשוט שחצן!
דברים לא נכונים למרות שאני מתנגד לדברי הכותב
בני | 04-01-2020 21:34
הסיבה שהורים בתלמידי תודה שילמו הרבה כסף זה כי הם סירבו לכל דרישות הפיקוח בחמד. היום הם גילו גמישות ולכן זה אפשרי. בקיצור רק הם אשמים בסכומים ששילמו. היום יהיו חייבים בפיקוח חמד, בהכנסת שעות חול וליבה, כולל אנגלית, ותואר הרישיון הוראה למורים ומנהלים....
למגיב על המגיב
אביח | 03-01-2020 13:35
הציבור הדתי לאומי והחרדי לאומי עושה צבא אז בא נרגעע ורובם הגדול עובד ואם לא אז הנשים שלהם עובדות
מדוע לממן אנשים שאינם עובדים ואינם משרתים?
משלם מיסים מלאים | 03-01-2020 13:28
למגיב 2- הסבר בבקשה מדוע אני צריך לממן אדם שאינו עובד ושלא שירת בצבא וחי על קיצבאות מהמדינה- במיוחד שזה לא לפי ההלכה כפי שאני מבין אותה (ואני מבין)? מדוע צריך לממן חוסר יעילות של מערכות מפוצלות ? שזה גם לא לפי ההלכה
3
כותרת מטעה ולא קשורה לכתבה
שלום | 03-01-2020 10:39
פתחתי כמו כולם כי ראיתי את הכותרת, והתאכזבתי שאין שום קשר לכתבה, בה לא מוזכרים מרכז הרב והר המור. עבודה גרועה של מנסחי הכותרות. טעות מבישה או טעות מכוונת?
נכון מאד
ישי | 04-01-2020 20:32
מה קשור הר המור ומרכז הרב לכתבה?
או שאתה תמים
תמימות | 03-01-2020 10:50
או שאתה באמת לא מבין כלום בציונות הדתית.
4
הפיצול שנעשה בדרך שנעשה ממשיך לפלג את הציבור
הפיצול ממרכז | 03-01-2020 10:48
לכאורה מה חדש? הרי רשת נעם קמה בגלל אותה הסיבה ואחכ תלמודי התורה וכך תנועות נוער חדשות וכו'. חוסר היכולת של ישיבות מסויימות להכיל דעות שונות מתחבאות מאחרי תירוצי אידאלים דתיים על מנת להתבדל מהחברה כמה שיותר. הניסיון של מפלגות נעם יחד וכו' הוכיחו פעם אחר פעם מה גודלו האמיתי של הציבור שממשיך לשגע את כלל הציונות הדתית במקום לרצות להיות חלק ממנה. הפער בין לימוד פסקאות באורות לבין ההתנהלות עם הציבור רק גדל עם השנים והביטוי כלל ישראל הופך להיות חלול יותר ויותר.
5
ילדים של בוגרי הר המור לומדים עם בוגרי מרכז!!
שלום | 03-01-2020 12:32
תתפלאו...
6
לא יודע
חיים | 03-01-2020 13:08
טוב יהיה באם ישיבת הר המור תבקר פחות אחרים ותנסה יותר חיבורים .עם כל הכבוד לרבניה ראשיה .הם בני אדם יהודים
7
מדוע לא לנהוג לפי השכל הישר?
חכם (ספרדי) | 03-01-2020 13:39
הכתבה מעלה טענות הגיוניות לפי השכל הישר. פיצול המערכת למספר מוסדות קטנים רבים עולה כסף.אז מדוע לנהוג כך ולממן חוסר יעילות. יש איסור על איבוד ממון. מדוע לא להגדיל את מספר התלמידים במסגרות ובבנינים הקיימים ,אם הדבר אפשרי. ההלכה אינה נגד השכל הישר וחזל בחנו היטב את נסיבות המקרים השונים שהובאו לפניהם. צריך לבחון טענות שמועלות לגופו של ענין.
8
אז אמרת.... לא נורא... נתגבר
יעקב | 03-01-2020 13:42
.
9
מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה'
Seo - קידום | 03-01-2020 13:58
היה צריך לרשום עוד בהתחלה , כמה כסף הקרן החדשה לישראל שילמו לו כדי להפוך את הילדים שלנו לאנשי הצלב .
10
שוב חוזר,הניגון
לוי | 04-01-2020 18:16
ושוב, נאמני תודרה ועבודה בכללם ושמואל שטח בפרט, יוצאים נגד כל ריח יהדותי. שמואל שטח, שטחי כדרכו, רוצה לצבוע הגל בשחור ולבן. נשים דברים על דיוקם. המחלוקת אינה ערכית. אין לנאמנים אלו שום ערך. ליתר דיוק, אין להם ערך למי שרוצה יותר יהדות. 1. אמירה אומללה שנועדה כביכל לתת אוביקטיוביות.להשתלחותכם ההרסנית. 2. ברור שיש לתת מענה, ומיהרת לסייג, עפי רוב ההורים, כיוון שאתה יודע שברוב המקומות מדובר בקבוצות קטנות יותר. כל כך נוח לעודד מישהו כאשר אני יודע שאין לו סיכוי. 3. שטויות במיץ. בשום ביהס של הממד(למעט אולי ביישובים ובעוד כמה ביהס בודדים)לא מוסיפים 'שעות תורניות. אל תספר,שקרים. אם יש שעות הן הולכות למתמטיקה, מדעים וכד. אדום שטח, כן, מי שרוצה יותר יהדות, מגיעה לו הזכות הזאת. אם קשה לך עם זה, לך לטיפול.
11
מחלני הציבור הדתי
משה | 04-01-2020 21:04
נאמני תוע - טועים ומטעים, תועים ומתעים
12
נאמני תורה ועבודה
אנונימי | 04-01-2020 21:09
כבר לא נמאס לאתר הלייטי הזה(סרוגים) לתת במה לאיש הזה... חלאס אתר סרוגים אתם אתר של הציבור הדתי לאומי או יותר לצדד הלייטי.. טוב בהקשר לכתבה: לא נמאס לו לעשות שנאה בעם?! טוב כבר מי מתייחס אליו.. וגם למה הוא מתערב לאחרים שיתעסק עם עצמו! טוב אנו ראים מכן שלא איכפת לו באמת מהחינוך של הילדים שלנו. אהה נכון, הוא ממומן ע"י הקרן החדשה לישראל.. אז לא איכפת לו מהחינוך. נו טוב. כבר נמאס לי לכתוב על כל אדם שחושב שהוא יודע משהו בחינוך וכדו' כמה חבל שמפלגת נעם כבר לא רצה.. נסיים בברכה שירבו תלמודי תורה!!
13
מי ממן את סדרת הכתבות הזו???
ציון | 04-01-2020 21:31
הרי הוא בעצמו טוען שאם יש להם אפשרות מספרית אז שיקימו בית ספר חדש...אז זה מה שהם עושים.... כנראה הקרן החדשה לא מרוצה...היא מתאמצת להצליח את החמד ועכשיו זה לא ילך....
14
למה אתה חושב שאתה ראוי להם את הציבור
יחזקאל | 04-01-2020 23:34
תן להורים את החינוך שמגיע להם תשרת את הציבור החמד חונק את התורה על ידי פסודו אקדמיה וגושניקעך שהשתלטו על משרד החינוך שמעיה לנו להטבים לחיים די נמאס
15
המשפט האחרון זה בדיוק הסיפור שלנו בממד מורשה
מוטי | 05-01-2020 1:34
בפרדס חנה. דחפו לנו תלמוד תורה לתוך בית הספר בלי לשאול אותנו בכלל.
16
מישהו אומר לך איפה לחנך את הילדים שלך?
רועי | 05-01-2020 18:31
מה אתה כל הזמן מחלק עצות לאחרים. שחצן. הם אפילו לא חושבים להתייחס לשטויות שלך
17
תמונה
דוד | 05-01-2020 20:07
התמונה לא מביישת את גדולי שונאי הדת והתורה..ילדים אומרים קריאת שמע..
18
נאמני תורה ועבודה זרה
טל | 06-01-2020 8:47
שמואל שטח, מרגיש שאתה מנותק מהמציאות
19
על חופש הדעות שמעת?
מרא דאתרא | 06-01-2020 19:58
אם זה מה שרוצים וזה אפשרי אז למה לא? ומדוע שילדי הקיבוץ המאוחד לא ילמדו עם ילדי האיחוד (טוב זו אמנם שאלה בת עשרות שנים אבל היא לגיטימית לגמרי). אם בקיבוצים האלה זה היה חשוב אינני מבין איפה הבעיה? מה אנחנו צפון קוריאה? שיתחנך כל איש כרצונו. חופש!!! דמוקרטיה!!!
20
מאמרו של מר שטח
יחזקאל | 09-01-2020 9:25
כרגיל מר שטח אינו דואג לחינוך אלא לנגח.הרי נאמני תורה ועבודה עוסקים בתכניות נגד.לצערי לא ראיתי פעולה חיובית אחת שלהם במשך שנים.חבל
21
נבהלתי, אבל כשראיתי מי הכותב נרגעתי ועזבתי
לא כולם | 10-01-2020 14:33
מבלי לקרא.
22
קריית שמונה
נועם | 10-01-2020 15:07
קריית שמונה = לונדון סהרה המערבית אלג'יר ראמה חורפיש באר שבע = פריז וושינגטון די סי = תל אביב רבאט = ירושלים
23
בדבר אחד הוא צודק
איש חסיד | 12-01-2020 14:08
צריך איחוד בים כך תלמודי התורה ומסלולים פנימיים אם רוצים תוכניות אחרות. אי אפשר להקים ביס לכל אחד. חבל על הכסף ואלו כספי ציבור. אז שירבו תלמודי תורה אבל צריך לדעת להסתדר ביחד ההבדלים לא כאלו גדולים.
24
אני מרגיש שרוב המגיבים לא התחילו לחשוב על זה
אברהם צבאן | 13-01-2020 9:42
אפשר להתווכח קצת כמה שטח צודק בדבריו, ובעיקר כמה משקל צריך לתת להם. בעיקרון ברור שהוא צודק, ושמעתי מתלמידי חכמים גדולים דברים דומים לחלק מדבריו.