אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נחוצה לנו מערכת משפט שלא תעסוק בהנהגת היקום

לאחר שנשיא בית המשפט העליון אהרון ברק קבע אתמול שאפשר לפסול חוקים, על סמך ערכיה של מגילת העצמאות, הרב חיים נבון מסביר "ההנחה שהשופטים מבטאים מוסריות טהורה יותר מזו של בני העם היא חסרת בסיס עובדתי"

נחוצה לנו מערכת משפט שלא תעסוק בהנהגת היקום
  צילום: הדס פורוש/ פלאש 90

הרב חיים נבון תוקף הבוקר את התנהלותו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר פרופסור אהרון ברק.

בפוסט שכתב בפייסבוק מסביר הרב נבון: " פרופ' אהרן ברק הכריז אתמול שלאט לאט התגבשה אצלו ההכרה בדבר מעמדה המשפטי של מגילת העצמאות. כלומר: שאפשר לפסול חוקים, אולי אפילו חוקי יסוד, על סמך ערכיה של מגילת העצמאות. אני מנחש שכאשר ידברו השופטים בהקשר הזה על ערכי המגילה לא ידברו על המשפט הפותח: "בארץ ישראל קם העם היהודי", או על 19 הפעמים האחרות שבהן מוזכרת במגילה המילה "יהודי" להטיותיה, אלא על ערכים אחרים.

עוד באותו נושא

ח"כ זוהר נכנע ללחץ: הכנסת תדון בפנסיה של שי ניצן


31

ההכרה הזו של ברק, שהתגבשה לאטה, הגיעה בדרך פלא לבשלות בדיוק ברגע שבו הימין חוקק חוק יסוד המעגן ערכים לאומיים; אז נוצר צורך למצוא בסיס חוקתי אחר לערכי הציבור הנאור. מה שאומר, שסתם כעסנו על חברי הכנסת שאישרו בבלי דעת את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ולא העלו על דעתם מה יכול שופט אקטיביסט לחולל בעזרתו".

הרב נבון מסביר כי גישתו של אהרון ברק "אינה בלתי דומה לתפישתו של אפלטון, בדבר שלטונם הרצוי של המלכים-הפילוסופים, תפישה שקרל פופר כבר הראה את סכנותיה. היא אומרת למעשה שלשופטים צריך להיות כוח בלתי מוגבל, כי הם מייצגים את כוח התבונה, להבדיל מכוח ההמון. יאיר לפיד שאל בשבוע שעבר: "ואם העם יחליט לתלות את כל הצ'רקסים?" והתעלם מהשאלה הנגדית, המתבקשת מאליה: ואם השופטים יחליטו לתלות את כל הצ'רקסים?"

"נחוצה לנו מאוד רשות שיפוטית חזקה", מסביר הרב נבון, "אך כזו שתעסוק במה שקרא ברק בזלזול 'טכנאות משפטית', ולא בהנהגת היקום. ההנחה שהשופטים מבטאים מוסריות טהורה יותר מזו של בני העם היא חסרת בסיס עובדתי. אין שום דבר בהכשרת השופטים או בכישוריהם שמעניק להם עדיפות מוסרית כזו. ז'וליאן בנדה ומרק לילה כתבו על משיכתם של אינטלקטואלים לכוחות אפלים בהיסטוריה. אינטלקטואלים, כולל שופטים, התייצבו בהתלהבות לצדם של משטרים רצחניים ורעיונות הרסניים".

ומספר כי "מורי ורבי הרב ליכטנשטיין סיפר שהסביר פעם לאהרן ברק למה הוא מתנגד לריכוז כוח גדול אצל בית המשפט. בבית המשפט, ציטט הרב את התוספות, 'מיעוט כמאן דליתא'. כלומר: כל הרשויות האחרות מתמודדות עם סבך של מגבלות, עם דעת הקהל, עם הצורך להיבחר מחדש, עם שיקולי רוב ומיעוט, עם הצורך לעשות עסקאות פוליטיות בטווח הקצר והארוך במגוון נושאים. כל זה מוביל למדיניות זהירה יחסית, המתחשבת גם במיעוט, שהרוב הפוליטי זקוק לו בנושאים אחרים. בבית המשפט, לעומת זאת, הרוב יכול לפסוק כרצונו ולהתעלם כליל מהמיעוט, וכך להוביל צעדים דורסניים. הרמב"ן בפרשת ויחי אמר שהחשמונאים הצדיקים נענשו משמים על שנטלו לעצמם כתר מלוכה: "אין מושחים מלכים כוהנים". לא טוב שכוהנים, אנשי הרוח, יטלו לעצמם סמכויות הנהגה ריכוזיות. אבל מי מקשיב לרמב"ן בימים הללו; וממילא תמיד אפשר לפרש אותו מחדש, ברוח ערכי מגילת העצמאות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מצויין
אריה | 30-12-2019 9:56
הרב נבון לאור הדברים היפים הנל הייתי מצפה ממך שתחזור בך מהקריאה לנשיא המדינה שיחון את נתניהו בתמורה לפרישה מהחיים הפוליטיים,יש כאן מלחמה ואסור לשחק ליידיה של החונטה
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 30-12-2019 14:41
מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם ישראל בשחיתות ושפלות של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים, טמא טמא כיפה סרוגה יקרא.
2
לא מדויק...
עזרא | 30-12-2019 15:40
ברק פוסק לפי ערכי הרמבן הסביר...
3
מסכים
אביתר | 30-12-2019 16:23
לא הייתה פעם אחת שבה לא הסכמתי בכל מאת האחוזים עם הניתוח המושכל והדברים הנכוחים שהרב נבון כתב. כל פעם אני נדהם מחדש מההיגיון הפשוט והחד שלו.
4
והכי נחוצה לנו מערכת שתקבל שהמלך מעל החוק
רון | 30-12-2019 16:41
מלכנו האהוב ביביהו ובני משפחתו שרה אנטואנט ובנו יאיר הקטן החרמן הקטן מעל החוק ומעל הזמן. משפחת מלוכה לכל ימי חייהם. נשמח גם אם מערכת המשפט תקבל שהשוחד הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה הליכודניקית והדתית ולכן לא יוגשו יותר כתבי אישום על שוחד והפרת אמונים. ואחרון חביב - רביני המגזר כרוכים אחרי ילדי ישראל, אנחנו מצפים ממערכת המשפט לקבל בשתיקה את גילויי החיבה של הרב אלון, הרב טל, קופולוביץ וחבריהם.
5
דברים כדרבונות
משפט שלמה | 30-12-2019 21:51
מדהים ! גם בוגרי הגוש הבינו שאהרן ברק הפיל מדינה שלימה בפח באצטלה אקדמית נהינו אחרי עגל של אלילי המשפט . הגיע הזמן לניעור רציני בתפישת המשפט . רוב העם מעדיף מערכת משפט שמתעסקת בלהציל עשוק ,בסכסוך שכנים ,בעבריינים ולא בלהיות ממשלת על כל יכולה . אוחנה כך מתברר מתכונן לטפל בבעיה .