אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו: העם יחליט מי ינהיג אותו, לא בג"ץ

ראש הממשלה מגיב לדיון בבג"ץ ביום שלישי הקרוב באם יוכל לקבל מנדט להרכבת הממשלה תחת כתב אישום: אם תתקבל העתירה יווצר מצב בו פקיד ציבור בודד יקבע מי ינהיג את המדינה ולא העם

נתניהו: העם יחליט מי ינהיג אותו, לא בג"ץ
  צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב הערב דרך עורכי דינו (ראשון) לדיון שיתקיים ביום שלישי הקרוב בבג"ץ על האפשרות כי יוכל להקים ממשלה תחת כתב אישום.

לדבריו הערב, אומר רה"מ כי "בדמוקרטיה העם יחליט מי ינהיג אותו ולא אף אחד אחר".

על עצם הדיון בבג"ץ, אומר נתניהו כי מדובר בסוגיה פוליטית שהציבור צריך להכריע, והחוק מפורש בעניין זה וכי אין מקום להתערבות בג"ץ בנושא.

בהודעה שיצאה בתגובה נכתב כי אם בדמוקרטיה רק בעם בוחר "אחרת זה פשוט לא דמוקרטיה".

בדבריו כיוון נתניהו האשמה נגד היועמ"ש, אביחי מנדלבליט: אם תתקבל העתירה ולא יינתן לו המנדט במידה וינצח, נכתב, יתקבל מצב בו פקיד ציבור יחיד יקבע במקום הציבור הרחב מי יוכל לנהל את המדינה.

נתניהו כתב באמצעות עורכי דינו הדיון בכך "מנפץ לרסיסים את הגרעין הקשה של עיקרון הפרדת הרשויות ומערכת האיזונים והבלמים במדינה דמוקרטית", ועוד הוסיף: "אין כל מקום להתערבותו של בית המשפט הנכבד בשיקול דעתו של נשיא המדינה, בהחלטתו על איזה חבר כנסת להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה".

על הלכת פנחס-דרעי, שמחייבת שרים תחת כתב אישום להתפטר, נכתב כי המצב בעניינו שונה. לדבריו, כתבי האישום נגדו כוללים אישומים תקדימיים הנוגעים ליחסי התקשורת עם הרשות המבצעת והרשות המחוקקת "תוך אכיפה בררנית והתעלמות מהמצב הקיים ביחסי התקשורת עם הרשויות האמורות".

עוד באותו נושא

אהוד ברק ליועמ"ש: הציבור חייב לשמוע עמדה עקרונית


8

פרופסור רות גביזון: הטלת המנדט על נתניהו – לא שאלה לבית המשפט

לפני שבוע כתבה פרופסור רות גיבזון, מומחית לפילוסופיה של המשפט ומשפט חוקתי, בעמוד הפייסבוק שלה פוסט בו היא פונה אל בית המשפט בבקשה שלא לדון בעתירה כנגד הטלת המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, וזאת בשל היותו מצוי תחת כתב האישום שעל הגשתו הצהיר היועץ המשפטי לממשלה.

גיבזון כתבה כי היא מציעה לבית המשפט כי: "יודיע בבירור שהוא נמנע מרצון מן ההכרעה המשפטית בשל אי שפיטותה. אני מבקשת שלא יפסוק כי בשל שתיקת החוק או בשל הוראות המאפשרות לראש ממשלה תחת כתב אישום לכהן עד הרשעה חלוטה התמודדותו וכהונתו חוקיות".

"אני מבקשת גם שלא יפסוק כי יש איסור משפטי על התמודדות ועל כהונה. אלא שיאמר בפה מלא כי החוק הכתוב אינו חד-משמעי, וכי פרשנות מרחיבה של החוק כדי לענות על השאלה הזאת (שלעתים יכולה להיות מתבקשת) אינה בתחום סמכותו".

גביזון הוסיפה: "השאלה אם כתבי אישום בשחיתות פוסלים ראש ממשלה מלהמשיך לכהן או להיבחר מחדש ולהרכיב ממשלה חדשה – בייחוד כאשר כתבי האישום ברורים ומוצגים באופן מלא וגלוי בפני הבוחרים – היא שאלה שבהעדר חוק ברור צריכה לקבל מענה מציבור הבוחרים עצמו. זו כרגע אינה שאלה משפטית, אלא שאלה פוליטית כמעט טהורה".

"אין לשופטים כשירות מיוחדת לתת לה מענה שתהיה לו לגיטימציה ציבורית. בדמוקרטיה, ההכשר לפעילות השלטון מבוסס על המנדט שקיבלו מהבוחרים. השאלה איננה מה אומר החוק. החוק עמום. יש בו פנים לכאן ולכאן. לכן השאלה היא מי מחליט".

עוד כתבה: "לגבי זהות ראש הממשלה המיועד אין שום עדיפות לשופטים או משפטנים. המחליטים הם הבוחרים, מנהיגי הציבור, ונשיא המדינה שסמכותו להטיל את הרכבת הממשלה על פי החוק. אי הבהירות בחוק משמעה כי שיקול הדעת של כל אלה בהחלטתם למי להצביע, במי לתמוך ציבורית ועל מי להטיל את הרכבת הממשלה אינו מוכתב על ידי החוק".

לסיום כתבה גיבזון: "זה המצב המשפטי הקיים. וזו לפי דעתי חובתם של השופטים. הן כלפי שבועתם והן כרשות שלטונית הכרחית וחיונית בדמוקרטיה כמשטר של איזונים ובלמים".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ימח שמה של איזבל חי ות עם עיני צפע
ימח שמו של בן כספית | 29-12-2019 22:41
המקובלים צופים סוף רע לנשיאת ביה''מ בקרוב
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 30-12-2019 2:00
מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
הסטה נטו
Rp | 30-12-2019 0:48
יש מערכת משפט אדון ביבי. יש שופט בישראל. אתה לא מעל החוק למרות שאתה חושב ככה, אתה לא מעל העם למרות שאתה בטוח בזה. ולחשוב שבחרתי בך בעבר הלא רחוק.
3
החל ממחר, אנחנו מכתירים את עצמנו לשופטים
סבתי | 30-12-2019 0:50
נתניהו אישר זאת
4
כאשר מישהו מגזים לבסוף הוא מפסיד את הכל, תפסת מרובה לא תפסת, בג״צ התחיל עם האקטיביזם השיפוטי, ואם הוא ימשיך ויגזים בהתערבות בתחום לא לו, אז זה יהפך כבומרנג כנגד הבג״צ, עד כדי הורדת סמכויות רבות ממנו בהמשך
בן | 30-12-2019 2:01
לבג״צ אסור להתערב בפוליטיקה!!!!
5
כאשר מישהו מגזים לבסוף הוא מפסיד את הכל, תפסת מרובה לא תפסת, בג״צ התחיל עם האקטיביזם השיפוטי, ואם הוא ימשיך ויגזים בהתערבות בתחום לא לו, אז זה יהפך כבומרנג כנגד הבג״צ, עד כדי הורדת סמכויות רבות ממנו בהמשך
בן | 30-12-2019 2:03
לבג״צ אסור להתערב בפוליטיקה!!!!
6
בגץ חולרות
א | 30-12-2019 11:16
חיות בעזרת השם נעיף אותכם חלאות ערב רב שונאי יהודים בגץ זה החלאות והאויבים הכי גדולים של היהדות