אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התנועה לאיכות השלטון ליועמ"ש: פרקליט מדינה לא ומפכ"ל כן?

בתנועה לאיכות השלטון טוענים כי לדברי היועץ המשפטי לממשלה לא ניתן למנות מפכ"ל קבע בתקופה זו, ואישור הדבר לשר לבטחון פנים מהווה סתירה לדבריו בעבר. בתנועה מודיעים כי ישקלו צעדים משפטיים.

איכות השלטון: פרקליט מדינה לא ומפכ"ל כן?
  יונתן זינדל/ פלאש 90

במכתב שנשלח על ידי התנועה לאיכות השלטון לשר לבטחון פנים, גלעד ארדן, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט וליו"ר הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, מזכירה התנועה על התנגדותה הנחרצת למינוי מפכ"ל קבוע למשטרת ישראל בעת ממשלת מעבר.

במכתב ארוך וחריף מסבירים עורכי הדין תומר נאור ואביתר אילון מהתנועה, מדוע אישור היועץ המשפטי לממשלה למנות מפכ"ל קבוע בעת ממשלת מעבר סותר את דבריו בעבר כי "מינוי של גורם אכיפת חוק בעת ממשלת מעבר בכלל, וממשלת המעבר הנוכחית בפרט, הינו מינוי בעל בעייתיות רבה".

עוד באותו נושא

היועמ"ש לארדן: אפשר למנות מפכ"ל ונציב שב"ס

בעבר כתב היועץ על מינוי ממלא מקום פרקליט המדינה: "הרגישות הנובעת בשגרה למינויו של פרקליט המדינה, מקבלת בימים אלה משנה תוקף, נוכח היותו מופקד אף על עבודת הפרקליטות בכל הנוגע לתיקי ראש הממשלה, וכן בכל הנוגע לתיקים אחרים הנוגעים לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי".

"היבטים אלה מחזקים באופן מיוחד את הרגישות הייחודית של קבלת ההחלטה בנוגע למינוי ממלא מקום פרקליט מדינה בימים אלה, ואת הצורך בהקפדה על הליך בחירה שיבטיח את עצמאותו המקצועית ואת אי-תלותו ברשויות השלטון".

עורכי הדין של התנועה עושים הקבלה בין חוות הדעת של היועץ לגבי מינוי ממלא מקום פרקליט המדינה ומינוי מפכ"ל בממלשת מעבר: "הרגישות הנובעת בשגרה למינויו של מפכ"ל המשטרה, מקבלת בימים אלה משנה תוקף, נוכח היותו מופקד על עבודה המשטרה בכל הנוגע לתיקים הנוגעים לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי. היבטים אלו מחזקים באופן מיוחד את הרגישות הייחודית של קבלת ההחלטה בנוגע למינוי מפכ"ל המשטרה בימים אלה, ואת הצורך בהקפדה על הליך בחירה שיבטיח את עצמאותו המקצועית ואת אי-תלותו ברשויות השלטון."

בתנועה מדגישים כי הם מסתמכים על דברי היועץ, ומציינים כי "אפיון תפקיד המפכ"ל, בדגש על תחום אכיפת החוק, בא לידי ביטוי גם בדרך המינוי לתפקיד זה, שיש לקבוע באופן שיש בו כדי להבטיח את עצמאותו המקצועית של המפכ"ל, ואת אי-תלותו ברשויות השלטון להן הוא משמש כשומר סף".

"יש להימנע במהלך תקופת בחירות מאיוש תפקידים ציבוריים"

במכתב מצוטט פסק בג"צ לגבי מינוי מפכ"ל בעת ממשלת מעבר: "מתחם הסבירות בהפעלת הסמכויות העומדות לממשלה ולחבריה הוא מצומצם יותר בתקופת בחירות. הדבר נכון במיוחד במקרה כמו זה העומד לפנינו בו כבר התקיימו הבחירות ואנו נמצאים ערב הקמתה של ממשלה חדשה. במקרה כזה הממשלה הנוכחית, היא הממשלה ה-33, משמשת כיום בתפקידה אך ורק מכוחו של עקרון רציפות הממשלה ולמעשה אין היא נהנית יותר מאמון הציבור והכנסת".

פסק הדין ממשיך: "על רקע זה נקבע בפסיקותיו של בית משפט זה כי בהחלטותיהם על הממשלה ושריה לאזן בין הצורך באיפוק בתקופת בחירות לבין חובתם למלא את תפקידיהם השונים, במיוחד כאשר קיים צורך ציבורי בעשייה (…) במובן זה, שאלת השימוש בסמכות הממשלה והשרים בענייני מינויים בתקופת בחירות, ובהם גם מינויים של בכירים כגון מפכ"ל המשטרה, היא אך מקרה פרטי של שאלת השימוש בסמכויות אחרות העומדות לממשלה בתקופת בחירות (..) נקודת המוצא, כך נקבע בפסיקה, היא שככלל יש להימנע במהלך תקופת בחירות מאיוש תפקידים ציבוריים".

בתנועה מסיימים: "לאור האמור בפנייתנו הקודמת, לאור האמור בפסיקה בכללותה, ולאור האמור בבג"ץ למינוי מפכ"ל בעת ממשלת מעבר בפרט, ולנוכח נסיבות העניין הברורות, הצופות הליך איתור של מפכ"ל חדש בתקופה המידית, נתכבד לבקש כי תזכורת זו תיענה בהקדם המידי, זאת על מנת שנוכל לשקול את המשך צעדינו, לרבות המשפטיים".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
מנדלבליט
אריק | 23-12-2019 16:31
איזה איז רשע מרושע אתה מנדלבליט
לא רשע
אלי | 23-12-2019 17:06
פשוט מסכן. הפרקליטות תופסת אותו בגרון עם ההקלטות שמחזיקה, והם מחזיקים אותו כבובה על חוטים. כל תנועה שהוא עושה נשלטת ישירות מהפרקליטות.
2
איכות השלטון ?
א. | 23-12-2019 17:55
מה ואיפה שורף לכם אם ימנו עכשיו מפכל למשטרה. מה יש לכם שתלכו לעזאזל.
3
מינוי מפכל
יהודה | 23-12-2019 18:05
התנועה להרס השלטון לכו לעזה ומשם לעזאזל הרי אתם מיצגים את השמאל הערבי והרדקלי ביותר. אתם לא באמת דואגים לשלטון החוק.
4
בירידה צריך להעיף אותו
רובי | 23-12-2019 22:57
מנדלבליט צריך לירוק לך בפרצוף
5
איכות
אקי | 24-12-2019 0:10
על איזה איכות הם מדברים שיספרו לעם ישראל מהיכן מגיע הכסף לגוף שפוגע כל הזמן המדינה מענין למה כולם שמאלנים שיקחו לשרותם את בן גביר אז נאמין שהם דואגים למדינה אוכלי חינם
6
תנועה ליצור אלדרמוסיה נגד הימין והדת , החוצא
שלם | 24-12-2019 1:42
התנועה לאיכות השילטון הנוחה לרפורמים = נוחויות , חייבים לעשות סוף לחנפנות ליהודים שנגד היהדות שראש מעיינם זה קללים לנחויתם ובזים ליהדות יהודים מארהב להשפעה על ארץ ישראל היהודית לעצב ליפיהם המיתבוללת שפרשו מהיהדות , הפורשים =רפורמים = לנחויותם האישית , איכס,
7
יום אחד
שלמה | 24-12-2019 9:48
והוא קרוב, לאחר הבחירות השלישיות, הרביעיות, החמישיות, עד שתקום ממשלת ימין, ימנו את מי שהחונטה לא רצתה אותה בתור ממלאת מקום של פרקליט המדינה ליועצת המשפטית במקום מנדלבליט המסכן עם הסירחון. היום, כל תגובה כזו כמוה כיריקה או זריקת נעל בפרצופם של כל העומדים על הרגליים האחוריות נגד הימין, כולל פרשני וקרייני החצר דוגמת גליקמן ופלג.
8
למה לבזבז
למה? | 24-12-2019 11:35
זמן ואנרגיות? בוא נמנה את אסתר חיות לראש הממשלה ואת אליעד שרגא למנכל משרד ראש הממשלה, וזהו.
9
אשמת מנדלבליט
יוסי | 24-12-2019 13:54
המצב המטורף הנוכחי נגרם בגלל מנדלבליט. ההססנות, הזיגזוג, האמירות הרפות במקום בו צריכה להיות אמירה נוקבת, הביאו אותנו להיום. אפס הוא ציון גבוה להתנהלות של מנדלבליט
10
תנועה מיותרת
מיקי | 24-12-2019 15:31
התנועה לאיכות השלטון קיימת על מנת לפרסם את בכיריה, להביא לקוחות למשרדיהם הפרטיים וכמובן ג'יובים על חשבון הציבור
11
Owl City
נועם | 25-12-2019 12:00
Owl City Fireflies שלומי שבת תנו לגדול בשקט