אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בין הנס והגבורה | איך חוגגים יחד כאלו הפכים?

מה תפקידם של נסים במציאות הזו של ימינו בה הכל מתוכנן, בנוי על סטטיסטיקות, גרפים ומדדים? איך חוגגים בחג אחד את הגבורה ואת הנס שהם הפכים, בראשון נעזרים בכוח עליון ובשני בתושיה אנושית?

בין הנס והגבורה | איך חוגגים יחד כאלו הפכים?
  Photo by Liba Farkash/Flash90

כשחושבים על זה, נס וגבורה הם הפכים. כדי לגבור אתה צריך להתאמץ וללכת נגד כוחות גדולים וחזקים במציאות. להיות בעל תושיה להסכים לשלם מחירים כבדים ולפעול בתוך המציאות. לעומת זאת הנס הוא בדיוק הפוך, אתה נעזר בכוח עליון, מחוץ למציאות, בכדי להשיג את המהלך אותו אתה מתכוון להשיג.

מכות מצרים, קריעת ים סוף, או הבקשה של יהושוע: "שמש בגבעון דום" הם התערבות חיצונית לטובת האדם. אנחנו לרוב חושבים על נס כזה שמתרחש ומציל אותך בשנייה האחרונה, מה שרווח יותר לאחרונה ומצוי בסרטים רבים.

עוד באותו נושא

פרסום הנס|"האסון היה אמור להפוך אותי למוגבל"


6

נס חנוכה מדבר על כד שמן שהספיק לשמונה ימים, כשמקורות אחרים מדברים על נס ההצלה של מעטים ביד רבים (נס או תושייה?)

כבר הרמב"ם, מתייחס בדרך רציונלית למציאות הנסית, ומסביר בהשאלה לימנו, שרבים מהנסים הם חלק מסטטיסטיקה שקורת במציאות. אם ניקח התעוררות ממצב מוות מסוכן, או הצלה מעץ קורס, מכת ברק או טיל שנורה- יש סטטיסטיקה כמה ניצלים וכמה נספים, ולפעמים ההצלה היא חלק מסטטיסטיקה שפעלה לטובתך. הרמב"ם גם מדבר על תפילה ונבואה בהתייחסות לקשר עם הבורא שמעל המציאות. הנס כמציאות שמעל המציאות.

לנו, החיים במציאות המודרנית, שלא לומר הפוסט מודרנית, נס, משמעותו היא "פוקס", מזל שפקד בן אדם אחד ודילג על השני. יש המציבים את היהדות שלהם על מעשי ניסים ומופתים, הקשורים לרבנים, מקובלים ובעלי שם. רובם נותנים לנס תפקיד משני בחיים הרציונליים שמושתתים על תכנון, נסיבתיות, סקרים- אפרופו שנת הבחירות הזו, פילוח של השוק וכ"ו.

ראשוני הציונים האדירו את הגבורה (נס לא קרה לנו), את לקיחת האחריות העצמית אל מול הפסיביות של הגולה. אבל לאחר שיש לנו כבר בית לאומי מעל ל-70 שנה, וכשאנחנו כל כך עמוק במציאות הארצית והבלתי ניסית שלנו, אפשר לתת מקום לצד הנסתר של המציאות. המקום הבלתי מתוכנן, המציאות הזו, שלא משנה כמה נתכנן יהיה שם משהו, שאפילו אם זו רק בהסתכלות הסובייקטיבית, הוא לא נתפס.

ואולי כל העניין הוא שאפילו בגבורה יש מציאות ניסית. אפילו בסיפורי גבורה הכי הרואיים שלנו בהיסטוריה הרחוקה, או הקרובה, אצל חיילים, ניצולי פיגועים וגיבורים אחרים- יש ממד של נס. איך בדיוק החובש היה שם? איך זה פספס במילימטר את הראש, או עורק ראשי? איך אמר לאחרונה ראש השב"כ נדב ארגמן? "הכוכבים הסתדרו", על חיסול אחד המבוקשים הבכירים בעזה.

ככה גם בסיפורי ריגול מסמרי שיער. או סיפורי הצלחה בתחומים שונים. ואולי הנס נמצא איתנו בכל צעד ושעל שאנחנו הולכים. איך דווקא אדם פלוני קיבל תפקיד ולא אחר, ומה זה עשה לו, או לסביבה. נסים של יום חולין.

בפרויקט החג "פרסום הנס", ניסינו לגעת בתופעה הזו של נסים בתוך המציאות העכשווית.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הנס כדגל.והנס שבכל יום משול למשב רוח המנופף
משה אהרון עו"ד | 24-12-2019 19:18
בסד. נס הוא כעין הרמת דגל של האלוהים לומר : אני כאן ומתערב. והפעם באופן יותר מובהק וגלוי. ניסים שבכל יום הם משבי הרוח המנופפים בדגלים הרבים .וכך בנשוב הרוח ביער השלם, אין רואים במובהק את הדגל המתנופף.