אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה: לחשוף את המסמך שאפשר מכירת צוללות למצרים

בית המשפט המחוזי בתל אביב יעסוק מחר בעתירת התנועה לאיכות השלטון כי המסמך שאפשר את מכירת הצוללות הגרמניות למצרים, יחשף. בעבר טען נתניהו: "לא דרוש אישור שלי למכירת הצוללות למצרים"

עתירה: לחשוף את המסמך שאפשר צוללות למצרים
  Tomer Neuberg/Flash90

בית המשפט המחוזי בתל אביב ידון מחר (רביעי) בעתירת התנועה לאיכות השלטון כנגד משרד הביטחון בה דורשת התנועה לקבל מסמך משנת 2015 בו ישראל מסירה את התנגדותה למכירת צוללות למצרים.

בשנים האחרונות ישנם דיווחים רבים על מסמך שהועבר על ידי גורם רשמי בישראל לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לפיו ישראל מסירה את התנגדותה למכירת צוללות למצרים על ידי הגרמנים.

מדוע אושרה מכירת הצוללות למצרים?

בדצמבר 2018 הוגשה למשרד הביטחון בקשת חופש מידע על ידי התנועה לאיכות השלטון בבקשה לקבל את המסמך. במשרד הביטחון ענו לתנועה כי הנושא בבדיקה. ולאחר כחצי שנה המשרד הודיע לתנועה כי צריך לאשר את הגשת המסמך למול הפרקליטות, מכיוון שהוא חלק מתיק 3000. לטענת התנועה, מאותו הרגע משרד הביטחון לא ענה להם.

עוד באותו נושא

יחסי השוחד ועסקאות אפלות: כתב האישום המלא


4

ביולי 2019 עו"ד תומר נאור מהתנועה הגיש עתירה בבקשה לקבל את המסמך והדיון נקבע למחר. לטענת עו"ד נאור, בשבוע שעבר משרד הביטחון הודיע לו כי במשרד לא מוצאים את המסמך המדובר.

בתנועה לאיכות השלטון דורשים לראות את המסמך שיכול לשפוך אור על שאלות רבות, כגון מה היו הנימוקים לאפשר למצרים את היכולת להחזיק בצוללות, האם מדובר רק בצוללות רגילות או גם בגרעיניות, מי חתום על המסמך, מדוע הוחלט למסור אותו לגרמנים, מה בדיוק כתוב בו ועוד.

בדיון שיערך מחר כאמור, נציגי משרד הביטחון צפויים לטעון כי הם לא מוצאים את המסמך, אך בתנועה לאיכות השלטון מקווים שהשופטת תאלץ את המשרד להגיד האם המסמך קיים או לא, מה שיהווה בעיני התנועה הישג בפני עצמו שיאפשר לאחר מכן למצוא את הדרך לחשיפת המסמך.

נתניהו: "רוצים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה"

על פי פרסום מאוגוסט האחרון בחדשות 13 על ידי העיתונאי רביב דרוקר, בעת שהיה עד מדינה, מיכאל גנור העיד כי ראש הממשלה אישר לגרמנים למכור צוללות למצרים, ללא עדכונם של ראשי מערכת הביטחון, וזאת בכדי לקבל הנחה מגרמניה במכירת צוללות לישראל.

בנימין נתניהו: "מצרים הייתה קונה את הצוללות בכל מקרה" (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

במהלך ראיון לחדשות 12 במרץ האחרון, נתניהו התייחס לשאלה מדוע נתן לגרמניה אישור למכור צוללות למצרים כאשר שר הביטחון באותה תקופה, משה יעלון, והרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לא היו מודעים לדבר ואמר כי: "זו עלילת הדם הכי נוראית. גנץ ובוגי יעלון וגבי אשכנזי מעלים עלילה כי יודעים שלא יכולים לספק באולפן אחד הסודות של המדינה. הדבר נבדק על ידי היועץ המשפטי לממשלה. אם היה שם משהו זה היה צף ויוצא החוצה כי לא חסים עלי".

"לא עדכנתי אף אחד כי זה סוד שיודע אותו היועץ המשפטי והצוות הקרוב שלו. מי שעוד יודע זה כמובן היועצים לביטחון לאומי יעקב עמידרור ונגל. שר ביטחון דאז לא אמור לדעת את הזה. התנגדתי למכירת הצוללות למצרים בתקופת מורסי. לא עיקמתי את האף בזמן מכירה למצרים בתקופת א-סיסי. הסיבות הן סיבות ביטחוניות בלבד".

נתניהו הוסיף כי "מצרים הייתה קונה את הצוללות בכל מקרה. לא דרוש אישור שלי למכירת הצוללות למצרים. גנץ ולפיד ובמיוחד בוגי ואשכנזי רוצים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה ולסכן את ביטחון המדינה. הם חושפים סוד מדינה ועושים דבר שלא יעשה".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
חסר מידע קריטי בכתבה
נעמה | 10-12-2019 23:09
מדוע לא הבאתם את המידע הקריטי שנגל ועמידרור טענו שלא ידעו דבר לגבי הסוד? ושמנדלבליט אמר שנתניהו אמר לו שמדובר בסוד, והוא לא שאל יותר שאלות, כך שגם הוא לא יודע?
פרשת הצוללות חמורה מאין כמותה. נזק ביטחוני
פרשה מבעיתה | 11-12-2019 2:45
עלות רכישת צוללת ותחזוקתה לאורך 30 שנה, יקרה ביותר. Bb רצה 9, צהל 4 ובסוף סוכם על 6. צהל רצה ספינת סער של 1,200 טון ו-bb סיכם על 2,000 טון, שלא ממש מתאימה לנו. לכאורה
2
סוד מדינה
רמי | 10-12-2019 23:10
איך במדינה דמוקרטית יכול ראש ממשלה להחליט שיש סוד מדינה שרק הוא יודע ולא ראשי מערכת הביטחון.דבר שלא מתקבל על הדעת.בהמשך יכול ראש ממשלה לחשוב שיש עוד דברים שיחלט עליהם בעצמו בלי לשתף את מערכת הביטחון
3
בדיקה
יהודי | 11-12-2019 0:06
אם זה נכון אנחנו עותרים שיבדקו כול העסקאות של ממשלת המערך אפילו מסטיק בזוקה כול חשבונית יבדקו כול הסובבים אותה מה לא נמאס לכם התחלתם עם גלידה עברתם לחמגשיות מביאים להם מבשלת שיודעת להכין אורז למה מה קרה באמת כמה כבר יכולים לאכול הזוג נתניהו מה עוד לא למדתם כלום מאירופה שאפילו לזרוק אותכם לא רצו רק למחוק לא למדתם כלום% אנחנו לא אירופים עכיו יהיה הסוף שלכם עוכרי ישראל ותבוא עליכם קללה אמן
למגיב יהודי
התמים | 11-12-2019 6:46
ביבי שכח לציין גם שהחזיק מניות של חברה של בן דוד שלו, שסיפקה חומרי גלם לבניית הצוללות. מכל צוללת - הוא ובן הדוד שלו ( נתן מיליקובסקי ) מרויחים הרבה כסף.
הצוללות
יודקה ווקה | 11-12-2019 6:14
ואומרים שהיהודים הם חכמים. תגובה של יהודי טיפש. פה לא מדובר כבר על שחיתות. זה יותר קרוב לבגידה
יחי ההבדל הקטן
נ | 11-12-2019 0:42
בין גלידה וצוללות גרעיניות. וחוץ מזה -באמת אין לך בעיה שנבחרי ציבור יחיו חיי נהנתנות וביזבוזים על חשבונך? לא עדיף שהכסף הזה ילך למטרות ראויות יותר? ואתה לא חושב שכדאי שתהיה לאזרחים איזו בקרה על מה שנבחרי הציבור עושים? לתת להם לעשות ככל העולה על רוחם במשך 4 שנים, ולסמוך על זה שכולם הגונים וישרים ושואפים לעשות רק טוב?! - אז הבקרה מתקיימת באמצעות עיתונאים ואופוזיציה.
היהודי הזה מופיע בהרבה תגובות מטופשות
גבי | 11-12-2019 0:29
אם היית יהודי אמיתי היית לומד שגם מלך לא יכול לעשות ככל העולה על רוחו ושלעשייה כזו יש מחיר. ביבי משקר וכשאין לו שקר טוב הוא ממציא סוד מדינה. התיעץ עם ראש המלל. ממתי בכלל מתיעצים איתם, אפילו על שרוכי נעליים לא מתיעצים איתם ופה הוא פתאום יועץ ראשי בסוד מדינה שאסור שהרמטכל ושר הביטחון ידעו. אם היית יהודי היית יודע מתי משקאים לך במצח נחושה אבל אתה מעדיף להיות עבד נרצע לא יהודי
4
סוד כמוס לפרה ולסוס
ם | 11-12-2019 0:34
הסוד הגלוי הוא שנתניהו אלוף ההמצאות, מורח את כולם כל הזמן, וחבל שיש אנשים שעדיין מאמינים למניפולציות האינסופיות שלו
5
ביטחון המדינה קודם לחבורת שמאלנים
אלטיזכן | 11-12-2019 2:08
אדיוט ים תיראו את הדברים. כמו שאמר ראש ממשלה לא חייבים שכולם ידעו מספר אנשים שמעורבים בעניין זה מספיק טוב שלא ידע בוגי העגלון הוא. מבלבל את המוח הוא היה שר הביטחון שלא מבין בביטחון
תשובה לכתבה
ש. | 11-12-2019 10:45
אז איך הוא היה רמטכל אם הוא לא מבין בבטחון
בטחון המדינה גם קודם לרווח של ביבי
התמים | 11-12-2019 6:49
ממניות החברה של בן דודו מיליקובסקי שסיפקה חומרי גלם לבניית הצוללות. כל צוללת - רווח נוסף לביבי ולמיליקובסקי.
6
הסרוגים הן גונבי הקופה מתחילת דרכם
רננה | 11-12-2019 5:38
על עובדות אין מה להתווכח. קבוצה גדולה מתוך הסרוגים משרתת נטו 16 חודשים כחיילים והשאר השירות לימוד. כשהם משתחררים הם מקבלים את מלוא הכסף שילדנו מקבלים. בעוד ילדינו משרתים מלוא הזמן על פי חוק. כך מתחילים הסרוגים את חייהם הבוגרים כגוזלי הקופה הציבורית והכל בקריצת עין עם המנסד שהם נדבקים אליו כעלוקות על פי אינטרסים. כל מה שאני כותבת זה דיון אזרחי רצוף נגד הציבור הצבוע והמושחת שלכם. פעם ימין ופעם שמאל הכל בהתאם לאינטרסים הצרים שלכם. לא מעוקצכם ולא מדובשכם
7
סוד מדינה ? וכל המשפחה יודעת ומעורבת ?
ערן | 11-12-2019 6:40
חרטא ברטה
8
פרשת הצוללות
דוד | 11-12-2019 7:01
ביבי חושב שאפשר לשקר את כולם כל הזמן , אז הוא יבין עם לא עכשיו אז בקרוב שזה לא עובד ככה .... ולמרות נסיונות הטיוח של היועץ המשפטי מנדלבליט שמנע ועדיין מונע חקירת משטרה , בענין חברת הפלדה של בן הדוד של ביבי , שהלקוח העקרי שלה הוא טיסנקרופ יצרנית הצוללות , ושבעסקת מניות ביבי הרויח דרכה מעל ל 10 מיליוני שקלים [לפי דבריו] ואולי הרבה יותר , בסוף האמת תצא לאור ונבין איך יכול היה לקרות שמי שממונים על בטחון המדינה , שר הבטחון , יעלון , הרמטכל , אשכנזי , ומפקד חיל הים , לא ידעו על האישור שנתן למכירת צוללות מתקדמות למצרים . ומי בדיוק הוא ראש הממשלה שהימין כל כך מפאר .... ההסטוריה לא תעשה איתו חסד .... זה בטוח . אם זה היה משהוא מצד אחר של המפה הפולטית , ביבי היה ממהר לצעוק שמאלנים , בוגדים , גיס חמישי ומי יודע מה עוד
9
עמית סגל נעדר מהשידור, עמית ויתר בעלי הכיפות
יוסף | 11-12-2019 7:12
עמית סגל מונע מאינטרסים של ביביהו והימין בכלל, ובפרט הדתי. יש להקים ומיד וועדת חקירה ממלכתית לבחינת פרשת הצוללות ובחינת תפקוד בעלי הכיפות, מבקר המדינה, נציב שירות המדינה, חיסול רשות השידור והקמת תאגיד השידור, לרבות מספרם הרב של הדתיים, שההכשרה שלהם, היא הכיפה ושירות הביביזם
10
מתבכין "מכריחים אותי לגלות סוד מדינה"
שקרניהו | 11-12-2019 8:57
לא עונה לענין משקר במצח נחושה.כבר היועץ המשפטי אמר שנתניהו לא יידע אותו.נגל אמר את אותו הדבר.אבל למי יש כח להתמודד עם שקריו של נתניהו.
11
משוגעים לכאורה
יהודי | 11-12-2019 9:17
לכאורה, התנועה לאיכות השלטון, איבדה את המצפן שלה, אוי לו לבית משפט שיסכים לחשוף מסמכי מדינה רק כדי לנגח את נתניהו, את הפרוטוקולים של ילדי תימן הסתירו עשרות שנים, ומיד כאשר מת פרס מיד פתחו את הכל. מדוע שם היה צריך להסתיר שזה היה פשע נגד אוכלוסיה מהעם היהודי, כולל רציחות של ילדים והזנחה פושעת, אולם המדינה החליטה להסתיר והתנועה לאיכות הכארטה לא היתה ומי היה בכלל מתחשב בה, מיד היו סותמים להם את הפה. ופה מנסים בכל הכח לפתוח את כל מה שהמדינה עושה גם אם הידי נתניהו !
12
ביבי
בוס | 11-12-2019 9:39
אצל ביבי כול מה שאין לו תשובה חכמה מסתכם בסוד מדינה. שר הבטחון לא אמור לדעת? רק שרה יאיר וביבי?
13
מנדבליט מכחיש
אבי | 11-12-2019 10:16
כמדוני.מנדבליט מכחיש שהיה סוד כזה. אם לא מוצאים את המיסמך. אפשר לבקש אותו ממרקל.
14
סרוגים = וואלה...
אזרח | 11-12-2019 16:33
מי שונא יותר את ביבי, וואלה או סרוגים ?
15
צוללת מצרי
Ss | 11-12-2019 20:43
לא עינייני
16
נו אנחנו ישראלים ..הגרמנים ימכרו מה רוצים די
מכאל ברקו | 12-12-2019 6:42
מי אנחנו חושבים עצמנו ...מלכי העולם. חלאס