אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דעה: ממשלה בלי חרדים? כבר היינו בסרט הרע הזה

אחרי הבחירות של שנת תשס"ג, כאשר אריאל שרון הרכיב את ממשלתו השנייה, הייתה זו ממשלה בלי חרדים שדאגה לביטול משרד הדתות ולצמצום הקצבאות לחרדים, בתמיכת המפד"ל והאיחוד הלאומי. שנתיים לאחר מכן תהינו למה החרדים לא עזרו למנוע את ההתנתקות. אסור לחזור על המהלך הזה.

דעה: ממשלה בלי חרדים? כבר היינו בסרט הרע הזה
  הממשלה האחרונה בלי חרדים. (פלאש90)

אחרי הבחירות של שנת תשס"ג, כאשר אריאל שרון הרכיב את ממשלתו השנייה, הייתה זו ממשלה בלי חרדים. השתתפו בה הליכוד, "שינוי" של טומי לפיד, והמפד"ל בראשות אפי איתם. אח"כ הצטרפו לממשלה גם האיחוד הלאומי.

אחד התנאים שהציב טומי לפיד היה "ממשלה ללא חרדים". לא הייתה כל בעיה להחליף את "שינוי" במפלגות החרדיות. ליהדות התורה ולש"ס יחס היו יותר מנדטים מאשר ל"שינוי". אך המפד"ל הסכימה להחרמת החרדים. היו גם תחושות אצל חלק מאנשיה, ש"מגיע להם". "הם לא ציונים, לא אומרים הלל ביום העצמאות, לא משרתים בצבא, ובכלל… הם לבושי שחורים ולא משתלבים בחברה הישראלית. אז מגיע להם שלא ירצו אותם."

ואכן, ממשלה זו הייתה רעה לציבור החרדי, ולכלל שירותי הדת בישראל:  על פי דרישת "שינוי" ובהסכמת ראשי המפד"ל, משרד הדתות פורק ("מאחז" של ש"ס), ולא הוקם לו תחליף (בל נשכח, משרד הדתות זה מבט "סקטוריאלי". העדר תחליף זה "מבט כלל ישראלי").

התוצאה: רבים מבין משמשי הקודש במדינת ישראל (רבנים, בלניות, אחראי עירובין וכו'), לא קבלו את משכורתם במשך חודשים ארוכים. הוקמו מערכי גיור, שהיו שנויים במחלוקת בין תלמידי החכמים,  תחת כותרת של "תוכנית ליבה" נפגע קשות תקצוב החינוך החרדי,  קצבאות הילדים קוצצו בצורה דרסטית. ("למה שהמדינה תממן את הילדים שלא ישרתו בצבא? שההורים שלהם ילכו לעבוד!")

נתק חרדי – דתי

התוצאה לא אחרה לבוא. הציבור החרדי, ראה במהלך זה "גט" שהמפד"ל נותנת לו, כביכול גם היא "רוכבת על הגל" של "שנאת עם הארץ לתלמיד חכם". כאב את מצוקתו. אך מצא גם הוא את המקום "להשיב למפד"ל כגמולה" (סליחה על הביטוי!). כעבור זמן לא רב, גם הוא נקט בדרך של התעלמות ממצוקה.

כעבור שנתיים, אותה ממשלה שהתנתקה מתורת ישראל, התנתקה גם מארץ ישראל. (כן! הם לא שילמו "שכר סופרים" לכל משמשי הקודש במדינה. כי הם "חרדים… שהלכו לעבוד…")

בשנת תשס"ד העלה ראש הממשלה דאז – אריאל שרון את תוכנית ההינתקות, ובצע אותה בקיץ תשס"ה. תוכנית איומה זו, החריבה את ארץ ישראל, פגעה קשות במשפחות רבות, ואין כאן המקום להאריך כמה איסורים יש בה וכמה נזק היא גרמה לכלל ישראל ולאנשים פרטיים.

באותה תקופה הציבור הדתי לאומי הרגיש נרדף. טובי אנשינו מגורשים מביתם, מאבדים את מקור פרנסתם, הופכים לשבר כלי, וכציבור אנו נדחקים לפינה של חסרי זכויות אנוש בסיסיות. באנו אז בקריאה לאחינו החרדים שיעזרו לנו במצוקתנו – מצוקה שהוטלה עלינו ע"י שותפנו עד לרגע זה – הליכוד בראשות שרון בתמיכה נלהבת של "שינוי". קריאה שנותרה ללא מענה התואם את מלא ציפיותנו.

נכון, יהדות התורה וש"ס הצביעו נגד ההינתקות. נכון, היה בהם הרבה רחמים אנושיים כלפי המגורשים. אך בשעת מבחן, כאשר הייתה באפשרות יהדות התורה להיכנס לקואליציה, ובתמורה לתקן כלכלית את הנזקים שאותה ממשלה גרמה לה בשנתיים הקודמות (בהסכמת המפד"ל), הם עשו זאת, ובכך אפשרו לממשלת שרון להתקיים, וההינתקות בוצעה.

עד היום, רבים מאיתנו זועקים מרה (ובצדק!), ש"בתמורה ל290 מליון ש"ח, יהדות התורה אפשרה את ההינתקות". אין אני בא להצדיק את המעשה, בעיני הוא פשע. אך צריך לזכור מהיכן הכל התחיל. מי שנהנה "להיות בקונצנזוס המשותף של דחיקת החרדים", שלא יתפלא שאח"כ הם אינם עומדים לצידו בעת צרתו.

מי שחושב, שביהירות מתנשאת הוא יסתכל על חרדים מ"למעלה", ו"יחנך אותם" כיצד משתלבים בחברה הישראלית, שלא יתפלא שאותה חברה ישראלית תדחה גם אותו, והוא ישאר בודד.

אנו צריכים להחליט. אם אנו רואים בהם שותפים לדרך במאבק העקרוני מול השמאל על דמותה של מדינת ישראל, אזי אסור לנו לאפשר שידחקו אותם, ועלינו לעזור להם בדברים שחשובים להם, גם אם אנו סוברים אחרת.

אך אם נחייך לאידם ונתכבד בקלונם, אזי בסופו של דבר זה יחזור לנו כבומרנג, ואת המחיר נשלם כולנו.

לא להרחיק את החרדים

לאחרונה נשמעים קולות דומים בציבור שלנו אודות "ממשלה בלי ש"ס".

דוגמא לדבר התפרסמה אודות דיון שנעשה בבית הספר "בן גוריון" בנס ציונה. שם בפני הציבור, אורי אורבך וציפי חוטובלי התווכחו והעלו רעיונות כיצד הדרך הטובה ביותר להיפטר מש"ס. נציגתנו זו בליכוד הגדילה לעשות באומרה "אל תתנו כוח לש"ס. כל פעם שהשותפות הקואליציונית כוללת מפלגות חרדיות, בסופו של יום זה פוגע"

התוצאה לא אחרה לבוא: מזכיר מועצת החכמים של ש"ס הודיע, שהוא מעדיף ממשלה בראשות העבודה מאשר בראשות הליכוד. ובל נשכח, הם עשו זאת באוסלו (כאשר לא הייתה אפשרות להקמת ממשלת ימין), ואם נדחוק אותם לפינה, הם עלולים לעשות זאת שוב (גם כאשר יש אפשרות לממשלת ימין). אז אנחנו נמשיך לריב, נתרחק מש"ס ונרחיק אותה מאיתנו. והתוצאה תהיה שכולנו נפסיד.

לחבק את ש"ס מימין

אנו חולקים על אחינו החרדים בכמה עניינים, וביניהם עניין השירות הצבאי, אך צריך לדעת שעבורם זה "גזירה נגד עולם התורה". (דרך אגב, האם אי פעם באמת שמענו את דעתם? האם באמת אין להם טענות אמיתיות שצריכות מענה אמיתי? דוגמא פשוטה היא עניין הצניעות בצבא. ואזכיר, שאת ה"נח"ל החרדי", לא אנו הקמנו אלא הם)

אם לא נדע לעמוד לצידם בסוגיא זו ובסוגיות נוספות שחשובות להם, הם גם לא יעמדו לצידנו בסוגיות שחשובות לנו. אחוה אמיתית היא עם מי שסובר אחרת מאיתנו. אנו נסייע לו במה שחשוב לו, והם יסייעו לנו במה שחשוב לנו.

המשותף ביניינו לבין ש"ס, גדול מהמשותף עם מפלגות חילוניות. גם ש"ס וגם אנחנו רוצים לעשות רצון ה', ומחוייבים למה שכתוב בתורה ולשמירת מצוות. יש לנו ויכוח כיצד ליישם את התורה במציאות המורכבת של ימינו, אך זהו ויכוח " תורני פנימי", לעומת הויכוח עם המפלגות החילוניות, ששם הבסיס המשותף הרבה יותר מעורער.

גם בעניין ארץ ישראל, ש"ס הרבה יותר נוטה לימין מאשר לשמאל. נכון, זו לא הנקודה המרכזית שלה. נכון, היא סוברת אחרת מאיתנו בעניין מרכזיותה של ארץ ישראל. נכון, באופן עקרוני היא מוכנה ל"פשרות" למען השלום. אך גם הליכוד (שאותו אנו מקבלים כשותף לקואליציה…) בעמדה דומה, ואף שמאלה ממנה. הליכוד הרי הוביל ויתורים רבים למען "שלום" מדומה או אמיתי, ואף יזם נסיגה, חורבן וגירוש בחבל קטיף ובצפון השומרון.

תפקידנו הוא לחבק את ש"ס בימין, ולא לדחוף אותה לזרועות השמאל. נזכור, שאם נדחוף לממשלה בלי החרדים, בסופו של דבר זה יוביל לממשלה בלי כיפות סרוגות.

==

הרב מאיר גולדמינץ הוא בוגר ישיבת הר המור, תושב חרשה, חבר מועצת יש"ע המתחדשת, וראש ישיבת חוות גלעד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
40 תגובות - 39 דיונים מיין לפי
1
רוצים את משרד הדתות לידיים ציוניות
| 23-12-2012 16:14
הטעות בכניסה לממשלת שרון-לפיד האנטי חרדית היתה בכך שלא היתה שום אמירה מהותית של המפד"ל אלא הגררות אחרי לפיד. באותה מידה ששאר הממשלות המפד"ל נגררת בענייני דת אחרי החרדים. העניין בהוא שאסור לנו להגרר לא אחרי החרדים ולא אחרי האנטי-חרדים אלא להציב אלטרנטיבה אמיתית ליחסי דת ומדינה במדינת ישראל וזוהי הבשורה האמיתית של הציונות הדתית יותר מכל דבר אחר. הקמפיין לא צריך להיות נגטיבי נגד ש"ס אלא חיובי- אנחנו רוצים את משרד הדתות נקודה (זה שעקב כך ש"ס לא תקבל את משרד הדתות זוהי תוצאה ולא מטרה לעצמה)
2
כל מילה בסלע. כיום כמעט ואין בכלל הבדל בנינו לחרדים.
משרת עם חרדים בצה"ל | 23-12-2012 17:12
יש להוסיף אהבת חינם מאשר לשנאה- לצערינו יש אנשים (חלקם מבן מנהיגנו) הפועלים מתוך אינטרסים זולים, שנבכה עליהם לדורות............
3
ניתוח מעמיק ונפלא
גיא | 23-12-2012 17:22
יישר כח
4
אני מסכים עם רוב הדברים.
נדב חלמיש | 23-12-2012 17:52
הלוואי והיה יותר מן המשותף בינינו לבין החרדים, אבל יש פער גדול עדיין.
5
צודק בכל מילה!!
יאיר | 23-12-2012 18:27
די לפלגנות, [וגם בציבור החרדי צריך כזה מאמר, רק הפוך].
6
למה לא תיטול יוזמה
| 23-12-2012 18:35
ותנסה להחתים על כניסה לממשלה כגוף אחד תדבר עם הרבנים של הבית היהודי לאחר מכן עם שס והחסידים תבוא לליטאים עם עובדות והם גם יסכימו
7
מאמר חשוב
יישר כח | 23-12-2012 18:53
8
החרדים מעולם ולעולם לא יתחשבו בנו
בעל שם | 23-12-2012 19:33
מעולם ולעולם לא יתחשבו בנו. כדאי להפסיק לספור אותם . להפסיק להתרפס מפני הגדולייים שלהם. לנו יש את שלנו ולעשות רק מה שבאופן אמיתי צריך לעשות לפי האידאולוגיה שלנו. בראיה מתוך משקפיים ציונויות- דתיות
9
ניתוח מוטה חרדלית ,מהפן של כדאיות. פנקסנות חרדית בזויה.
עקיבא | 23-12-2012 19:34
כאשר שאלת השויון בנטל מטלטלת את השיח הישראלי , שאי קיומו מסכן את עתיד המדינה, הדרישה של כבוד הרב גולדמינץ מובילה להשקפה הפוכה. תמיד החרדים ינהלו פנקסנות מתחשבנת מתוך טינתם לציונות, ושיאה למזרוחניקים. ממשלת אחדות ציונית , בצד יצוג הולם ורחב של הכיפות הסרוגות והנלוים לנו , יבטיחו חוסן מדיני , הכרעות חשובות בשאלות השויון בנטל , לימודי ליבה ועבודה. החרדים התחשבנו עמנו בהתנתקות זו נקודה שחורה לרעתם בחשבון הפתוח בו המזרוחניק בפיהם הוא המושמץ הנלעג. באותה מידה שנוח לנו בחברת החילוני בכל תחומי החיים , מאשר חברת העויין החרדי. בלשון עדינה בשיח הלאומי הפתוח לא יהיה חלקנו עמהם . אנו השקפתית מהכרה בצד הציוני פרגמטי אנטי האדיאולוגיה החרדית גלותית.
10
מעללי רחוב הקבלן והחרדים מבשילים כמהה לאחדות ציונית
שמואל | 23-12-2012 19:36
11
החרדים הם שותפים אמתיים
אביה גלס | 23-12-2012 21:33
החרדים הם השותפים האמתיים של המחנה הלאומי והרחקתם תתתנקם בכל מי שבעד ארץ ישראל ובעד יהדות
12
11 מנדטים?מסחררים את שונאי התורה,הדתיים??
בן סמואל | 23-12-2012 23:21
מי שנתן כח לשרון להקים ממשלה לפינוי/גירוש תושבי קטיף ,הם המפד"ל ,החרדים שהצביעו בעד , הולכו שולל על ידי ה"מומחים האיסטרטגים" שטעו והטעו ,גם ערב מלחמת יום כיפור. לא היתה כוונה של נקמה ,בזאת טעה הכותב הנכבד .!!! ובעקרון הוא צודק ,המאמינים באלוקי ישראל לכל סוגיהם ,צריכי להתנגד לכל שינוי באורח החיים של כל אחד משומרי המצוות . צריך להפנים שמאחורי הסיסמה של שויון בנטל מונח הרצון לעקור את התורה משומרי המצוות . השנאה תמשיך להתקיים מול לומדי התורה בכל דור, גם מצד אילו שלא מעריכים את התורה,(גם מתוך הדתיים לייט) ובוודאי מצד אלו שהתרחקו מצורת החיים של האדם הדתי . לעולם לא יהיה שויון בנטל ,שכן הנטל של הטייס גבוה פי כמה מהחייל בשלישות ,או חשמלאי הרכב ,או האחראי על הנקיון בבסיס. זאת יודעים במטכ"ל ,ולכן הם לא מעונינים במסה של חרדים .הם מוכנים כמות קטנה שלא תשנה את הצביון של צהל ,דבר המתבקש מאורח החיים של החרדי .
13
פשש לא חשבתי על זה ככה
יוני | 23-12-2012 23:43
באמת זה היה לא בסדר לשבת עם שינוי ועל זה יהדות התורה נתנה לנו בראש
14
החרדים לא בני ברית
אדיר | 23-12-2012 23:47
זה עצוב שחלקים מהאגף התורני בציבור הדתי יש נטיה לעמוד לימינם של החרדים באופן אוטומטי , לחרדים אין שום בעיה לחבוט וללעוג לכם לומר שמעניינים אותכם כמה קרואנים על איזה גבעה יותר מגורל עולם התורה שאתם לאומיים יותר מדתיים והאגף החרלי יודע רק לפרגן , ולחפש אצלם הכרה שאנחנו בסדר ( להבדיל כפי שהציבורים הליברלים מחפשים הכרה בין אומות העולם) האנטרסים המגזריים עומדים בעניי העסקנים שלהם מעל הכול והם היו נוהגים באותו אופן בלי קשר לדחיקה שלהם מהקואליציה וכי מה אשמים תושבי הגוש האומללים במהלך שהרב הזכיר אין שום גט כי אין שום ברית עם החרדים, צורת החיים שלהם עם העובדה שהאוכלוסיה שלהם גדלה בקצב מהיר מהווה איום על קיומה של המדינה בטווח הרחוק השירות הצבאי הוא עניין שולי הצבא יכול גם בלעדיהם אך מה עם הנטל האזרחי מה עם השתתפות משמעותית בשוק העבודה כמה רופאים חרדים יש כמה מהנדסים כמה אנשי צבא אברך חרדי עם 10 ילדים מקיים אותם על חשבון חילוני שעובד בהייטק ומגדל 3 , החרדים ככלל מקבלים מהקופה המשותפת הרבה יותר ממה שהם מכניסים אליה ללא ציבורים אחרים החרדים היו גווועים ברעב אמנם מותר לכל אחד כאדם פרטי לוותר על השכלה לא לעבוד לחיות מצדקה ולא לשלם מיסים אך כשציבור שלם מחנך את ילדיו לכך המשמעות היא לחיות על חשבון אחרים לכן אין כאן שום יצר נקמנות או איבה אלא רצון אמיתי להוציא אותנו ואותם מהבוץ לכפות לימודי ליבה, לדאוג שאב ל 10 יממש את מלוא כושר ההשתכרות שלו (ולא ישב חצי יום בכולל) לפני קבלת קצבה , וגם מתן עדיפות בדיור לבוגרי שירות אזרחי בשביל זה אין ברירה החרדים צריכים להישאר בחוץ
15
אוי כמה שהמאמר הזה נכון וכורח המציאות.
אלי | 23-12-2012 23:50
16
המלפגות החרדיות מעולם לא תמכו בנו (ולא נראה שיתמכו )
| 24-12-2012 0:52
אחרי מינוי דרעי אני באמת מעדיף ממשלה ללא חרדים (או יותר נכון ללא שס..) מי שהפיל את שמיר , לא רצה לשבת בממשלה עם גנדי , חברו של פרס , מנמנעי אוסלו , אינו מתאים לקוהליציה , אף בליכוד אמרו ששס של דרעי אינה שס של ישי , ולכן הם לא השותפיים הטבעיים , לא לשכוח שס בקנדצייה האחרונה , התנגדה לחוק צוהר , מתנגדת למינויו של הרב שטרן לרבנות ירושלים אף שאין לו תחליף , ניסתה לבטל את ההסדר לאחר פקיעתו של חוק טל , וע"כ איני רואה כלל דבר חיובי ששס תכנס לקואליציה
17
אהבתי
כל מילה חצובה מסלע | 24-12-2012 1:00
אין כמו השלום כתבה מאלפת
18
הנחה מוטעה
סים | 24-12-2012 8:16
ההנחה של הכותב הוא שלו המפד"ל התעקש להכניס החרדים לממשלה הזו הם היו מקריבים את התקציבים שלהם כשהגיע זמן ההתנתקות. אני לא רואה את צעד זה משום תהליך היסטורי של המפלגות חרדיות.
19
ממשלה בלי חרדים היה נכון אז והוא נכון גם עכשיו!
שלמה נתנזון | 24-12-2012 8:44
מי שטוען שהחרדים לא היו "איתנו" בהתנתקות בגלל מה שאתה כותב פשוט טומן את הראש בחול. תפנים את זה: הם לא איתנו והם אף פעם לא יהיו איתנו. כי כל דבר שהוא מחוץ לעולם התורה שלהם - לא קיים בשבילם. ואגב רוב הדברים שאתה מזכיר מאותה ממשלה, לגבי משרד הדתות, מנהל הגיור, וכו', היו דווקא דברים טובים ומתבקשים. במיוחד לגבי הגיור ב"ה שלא נכנענו לחרדים!
20
brt
| 24-12-2012 9:03
21
חבל שישנם שמרגישים יותר שותפות עם החלונים משתו"מ.
| 24-12-2012 9:06
22
שינאת חינם
22 | 24-12-2012 10:02
אם לא יהיו מפלגות חרדיות. דבר זה יגרום להרבה מעם ישראל להתחזק יותר בעבודת ה',הרבה יחזרו בתשובה, ואז יהיו יותר בני אדם שיהיו צמאים לדבר ה', והרבה יתחילו להתקרב לדת, יהיו יותר יהודים סקרנים לדבר ה'. כי ברגע שיש מי שידאג לכולם,אז אף אחד לא דואג לכלום(בדרך כלל), אבל ברגע שיש מפלגות חרדיות,יש יותר שנאה לדת, ועוד ועוד שנאת חינם ושנאת אחים, ושב ועל תעשה עדיף,ו"לפני עיוור לא תיתן מכשול".
23
מסכים שהמפלגות הדתיות חייבות לעבוד ביחד
גרשון | 24-12-2012 11:41
אחרת, השמאל תמיד יעמיד אינטרסים של אחד נגד השני.
24
מאמר חשוב!!!
שחור כתום | 24-12-2012 11:48
25
צריך לזכור שהרבה בנישים
ntur | 24-12-2012 16:11
מתגייסים לנחל החרדי בגלל צניעות וכד' כלומר הדתיים לאומיים תמיד תובעים מהחרדים להתחשב בהם כי יש להן כיפה אבל אף פעם לא עוזרים לחרדים לגבי הדברים שהחרדים "משתלטים" תוכניות הגיור של "רבני" צהר הינם בושה וכלימה לעם היהודי במיוחד שכתוב שקשים גרים לישראל כספחת ומדובר פה על גרים אמיתיים שמדקדקים על קלה כבחמורה ק"ו אותם גרים שמתגיירים בכאילו וכן כל מיני קולות מוזרות בהלכות חשובות אני לא אומר שאין אצל החרדים אנשים רעים ואין טעויות אבל ברגע שהדתיים לאומיים יבינו ויאו שהדת חשובה להם יותר מהמדינה (שכל הזמן דופקת אותם) החרדים יעזרו להם בכל נושא אבל הם ממשיכים בדרכי החנפנות לאותם מחללי שבתות אוכלי שפנים וכופרי ה' ובוגדי העם היהודי לדורותם אם זה בהליכתו של מזכ"ל בני עקיבא לעצרת לזכרו של רבין אחרי שבמשך כל השנים העצרת היתה שופר שנאה לכל מי שהוא דתי או חרדי או מהצד הימני של המפה הפוליטית או שלא שייך לשמאל הקיצוני, וכשהעצרת איבדה מכוחה ואנשים הפסיקו ללכת כי ראו את תוצאות השלום נזכרו להזמין "ימני:" על מנת לתת תוקף לדברי ההסתה שנאמרו בעצרת, אם זה בהליכתו של שי פירון יד ביד עם אחד מאויבי היהדות הגדולים יאיר לפיד אשר ביזה את כתובת האשה שכתבו חז"ל הקדושים ועוד דברים למינהם וכך מוכיחים תמיד נבחרי הציבור הדתל"י את העדפתם המלאה לאותם חוטאי ומחטיאי הרבים מאשר לשומרי הגחלת ההודית הנאמנים לה' ותורתו
26
מצביעים רק ש"ס = נגד ההתנתקות !!!!!!!!!!!
הלינקים הכי טובים ! | 24-12-2012 20:12
אוהבים את כל עם ישראל !
27
יישר כח לאמסלם על זה שהוא עומד לצד הרב אמנון יצחק.
אלי | 24-12-2012 21:40
ש"ס בכלל והרב עובדיה בפרט,שכחו שהרב אמנון יצחק החזיר בתשובה מאות אלפי יהודים,ובזכות הרב אמנון יצחק,יש לש"ס עוד כמה מנדטים. עד לפני כחודש,עוד הייתי מגן על החרדים בכלל וש"ס בפרט.אבל ברגע שראיתי איך אנשי ש"ס מתנהגים כלפי הרב אמנון יצחק,אז החרדים הם לא יותר טובים מהחילונים...ואני עוד חשבתי שאולי אחזור בתשובה...אני מודה לאלוקים,שלא חזרתי בתשובה...עם "חרדים" כמו ש"ס,עדיף להשאר חילוני. אני מודה לאנשי ש"ס שפקחו את עיני,ונשארתי חילוני.
28
החרדים דרושים רק כדי לאזן חילוניים
עמוס ארליך | 25-12-2012 9:57
גם הם גירסה מסולפת.
29
תכלס תסתכלו ותראו אני לא חרדי
רואה הנולד | 25-12-2012 14:59
אבל מי שעשה הכי הרבה בקדנציה הזאת זה חרדים בין אם זה גפני שפעל רבות בוועדת הכספים למען החלשים במס וכו' ובין עם זה ליצמן שעשה רפואת שיניים חינם וביטוח סעד לזקנים וביקור חולים וכו' ולכן בקלפי עשים ג' כי הם לא מחממים כיסאות כמו...
30
מנקודת מבט של חילוני
דוד | 25-12-2012 16:20
אני לא מחפש להתווכח איתכם רק לתת לכם את נקודת המבט שלי ושל חברי: מה שאתם קוראים "משמשי קודש" זה בדיוק מה שאנחנו מתנגדים לו. ישראל היא מדינה חריגה בעולם המערבי בכך שהיא משלמת משכורות ל"משמשים בקודש": רבנים, בלניות, אחראי עירוב ועוד דברים. מה שהיה אמור להיות מקום מפלט ליהודי כל העולם, ומדינה בעלת צביון יהודי, הפך להיות סידור עבודה לאלפי "כוהני דת" ועוד בעלי משרות שמי שצריך לממן הוא הציבור שצורך את שירותיהם ולא המדינה. אנחנו רוצים "מדינה ליהודים", לא "מדינה יהודית". (מקווה שתפרסמו תגובתי זו, אלא אם כן אתם רוצים להקשיב רק לעצמכם)
החרדים עף פעם לא רוצה קואליציה בלי הדתי לאמי
זלמן | 02-12-2019 11:30
ז
31
הטענה על 2 צדדים למטבע
יוני | 26-12-2012 0:56
כשמישהו כותב כזאת כתבה מיד טוענים נגדו, רגע תראו איך הם מתייחסים אלינו... צריך לדעת שזו טענה הנובעת משנאת חינם נקימה ונטירה ועוד. כי השינוי חייב להתחיל בנו ולא באחר. אנו צריכים להתחזק ולהתייחס אל כל מי שמשתדל ללכת בדרך ה', באהבה ובכבוד, בלי קשר לשאלה איך הוא מתייחס אלינו, ורק אפשר לקוות שלאחר מכן, כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם...
32
תודה הרב מאיר. הוצאת לי את המילים מהפה
| 26-12-2012 10:48
אנו צריכים להיות מאוחדים איתם בנושאים משותפים יפה עשה בנט שדיבר על גיוס חרדים ללא כפיה
33
השתדלות ובטחון
יפה | 26-12-2012 12:50
אנחנו צריכים לעשות את שלנו ולבטוח בה" שיעשה את שלו.
34
אני מאוד מסכים עם הדעה הנ"ל
שמעון | 27-12-2012 19:20
ובאמת אם יש משהו שכואב זה ליראות אותם חיים על חשבון מישהו אחר אבל אם נהיה אמיתיים ונחבור לחרדים { כח להשפיע הרב אמסלם ג' ש"ס וכן הלאה} זה ישתלם לנו יותר כי מול החרדים אנו יוצרים שינאה שלא תוביל לכלום {פעם אנו נפגע בקיצבאות ופעם הם יפגעו בקדושת הארץ } ולכן עצתי היא לחבור אליהם וללכת יחד נגד אויב משותף שהוא הערבים הערבים הם כבר 20+ אחוז מיתוכנו שלא רק שאינם משרתים בצבא והם מקבלים קצבאות מנופחות מביטוח לאומי , יש להם את אחוזי הפשיעה הגבוהים הארץ הם לא משלמים ארנונה { ואין הכוונה ח"וח להשוות בין חרידי לערבי ,כי אן כזאת אפשרות} אבל תראו החרדים כן משלמים מיסים {אומנם לא באותו הקף של חילוני ממוצע} כן משלמים ארנונה {אם מישהו חושב שיש מישפחות בבני ברק שאינם משלמות ארנונה אז הוא טועה} מסקנא : אין באמת שום סיבה בעולם לפירוד ביננו {וץ מכמה פוליטיקאים שדואגים ללבות את האש}חייבים ללכת בייחד נגד מי שבאמת חי על חשבוננו
35
כותב נכבד, הפוליטיקה החרדית פועלת לפי האינטרסים שלה
גדול השלום | 28-12-2012 0:05
הפוליטיקאים החרדים פעלו בשחיתות בלתי מוסרית בזמן גירוש יהודי עזה והשומרון, והם יפעלו כך בעתיד אם ירפדו אותם בממון. מתוך אינטרסים. הציבור החרדים עצמו כבר לא סובל את הפוליטיקה הרעה הזאת, רבים מהם לא מצביעים כלל. אך בינתיים הפוליטיקאים אינטרסנטים ולא פועלים מתוך רגשנות של מחוות ורצון טוב. המפד"ל לא בנתה את הקואליציה של שרון, ולא היא החליטה שהחרדים לא יהיו שם. אף אחד לא שאל אותה בעניין זה, והיא לא אחראית בנקודה זו. אי אפשר להשוות תמיכה בגירוש יהודים, להצטרפות לאחת הקואליציות שלא היו בה חרדים. גם המפד"ל ישבה באופוזיציה לא מעט, זה לא סוף העולם. דבר אחד אני מסכים עם הכותב: גדול השלום. גדול מאד.
36
"הרב אלישיב מפורש"
ישי | 28-12-2012 10:58
בשעתו כשהרב אלישיב הורה על ישיבת האגודה בממשלת ההתנתקות הוא צוטט בתקשורת החרדית כך: הוא הזכיר את המדרש שעיירות בישראל נתלשות ממקומן משום שלא החזיקו בשכר סופרים. הווי אומר: הוא קישר בין גוש קטיף לבין המפד"ל, כדברי הרב גולדמינץ. ולמגיב 30 היקר - כדאי שתקרא את מגילת העצמאות: "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית", ולא "מדינה ליהודים". אותם "כלי קודש" משרתים את רוב הציבור הישראלי כיום, שרוצה לפחות כשרות בסיסית.
37
אני חרדי ובעז"ה מתכוון להצביע לבית היהודי, אבל אני מבקש
ישי | 07-01-2013 15:46
אל תגרמו לי להתחרט על כך. שנים הצבעתי לג' ופעמים לשס, כי כל הזמן רבותי ביישיבה דיברו על הדתי לאומי כעל כלאיים. הם שאלו למה אין דתי -שבת? דתי-תפילין? למה דווקא דתי-לאומי? עכשיו כשהמפלגה נקראת "הבית היהודי"- היא נשמעת יותר יוהדית מ'יהדות התורה', כאילו מי שאינו לומד כל הזמן תורה אינו יהודי. על שס ועסקניה שאני מכיר מקרוב אין לי מה להוסיף. אבל, אני ממש מבקש, החרדים הם אחי ובשרי. גם שאני לא בכולל לבוש חולצה צבעונית ולא לבנה, ומשרת במילואים (כן, יש דבר כזה..)- אני קשור לציבור החרדי! אל נא אחי תרעו- אל תגרמו לי, ולעוד מספר נכבד של יהודים, לסרב בפעם הבאה לבחור בבית היהודי, אם תפגעו בציבור החרדי!
38
הסרט הכי טוב שהיה
Michael | 14-06-2019 7:58
כל אוכלי חינם האלו, שיחליטו בשבילנו אבל לא יסחבו את העגלה?? למה???
39
קיצצו
נח | 18-02-2020 22:09
היו גם קיצוצים בהתישבות לפיד הבן