אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יועמ"ש הכנסת קובע כי ניתן לדון בחסינות לנתניהו

לפי חוות דעת שמוציא ‏היועץ המשפטי בכנסת, הוא קובע כי ניתן להקים בממשלת מעבר ועדת כנסת ולדון בבקשת חסינות של נתניהו במידה ותתקבל. בעקבות כך משפטו יתעכב מלהיפתח עד להכרעה

יועמ"ש הכנסת קובע כי ניתן לדון בחסינות לנתניהו
  (צילום: מרק ישראל סלם/ פלאש 90)

לפי חוות דעת שמוציא היום (שני) ‏היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, הוא קובע כי ניתן להקים בממשלת מעבר ועדת כנסת ולדון בבקשת חסינות של נתניהו במידה ותקבל. בעקבות כך משפטו יתעכב מלהיפתח ואי אפשר יהיה לדון בעניין העמדתו לדין עד לאחר החלטת הוועדה.

אך טרם הושג רוב בוועדה המסדרת להקמת וועדת הכנסת, שכן ישראל ביתנו לא תומכים בהקמת ועדת כנסת כל עוד לא הוקמה ממשלה, בנוסף הודיע ליברמן כי יתנגד לתת חסינות לראש הממשלה, מה שאומר כי גם לאחר הוועדה ייתכן ולא תעבור החסינות.

עוד באותו נושא

יועמ"ש הכנסת קבר את המירוץ לבית הנשיא


3

30 יום לבקשת חסינות

לנתניהו עומדים 30 ימים מהיום להגשת בקשת החסינות לכנסת. "למען הסר כל ספק", מציין היועץ המשפטי לממשלה במכתבו, "ככל שלנוכח מכתבי זה ולאור טענות שהועלו, זה היום הקובע לתחילת מניין 30 הימים בהם רשאי הוא לבקש מכנסת ישראל לקבוע כי תהיה לו חסינות חבר כנסת בפני דין פלילי". בדומה לינון כתב מנדלבליט כי "הרי שעל מנת למנוע טענות בנושא ולמען ניקיון הדעת, לא אתנגד לדבר".

"לחקור את החוקרים", הצהרת נתניהו נגד כתב האישום נגדו (קרדיט: קונטקט)

יינון מדגיש כי "תהליך הרכבת הוועדות הוא תהליך פוליטי מורכב, בוודאי בכל הנוגע לוועדת הכנסת שהיא צומת מרכזי בחיי הכנסת ושלהקמתה ולהרכבה יש השלכות משמעותיות וארוכות טווח על החיים הפרלמנטריים". ולדבריו, "לא ניתן להקים את ועדת הכנסת רק לשם דיון בבקשות לקביעת חסינות, שכן החוק והתקנון אינם מאפשרים הקמתה של ועדה קבועה המוגבלת בזמן או בסמכויות".

יתר על כן, הנוהג בכנסת הוא שיו"ר ועדת הכנסת משתייך לסיעתו של ראש הממשלה, ולכן מתעורר קושי לבחור יו"ר קבוע בשלב שבו טרם כוננה ממשלה".

המשפט מתעכב עד להכרעה בחסינות

משכך, בית המשפט מנוע מלהתחיל במשפט נגד נתניהו, עד הקמת ממשלה וכינון ועדת כנסת שתעניק או תשלול את החסינות לנתניהו, במידה ויבקש ולא על ידי הוועדה המסדרת שלפי חוק הכנסת, סעיף 3 מקנה לה "סמכויות ועדת הכנסת הנוגעות לסדרי הבית ולדיוני הכנסת" בלבד.

כלומר, בקשת החסינות לא מונעת מהיועמ"ש להגיש כתב אישום, אלא מונעת את התהליך של התחלת המשפט בעצם הגשת כתב אישום.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 02-12-2019 17:18
מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים את עם הקודש בשפלות ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים על בני ישראל עם קרובו.
2
חייב חסינות כשרואים רדיפה משחקים ראש קטן
צבי | 02-12-2019 18:05
אם היה שוחד אמיתי הייתי מבין למה לא לבקש אבל זה בלשון החברה אוונטה סיקור אוהד טוב נכבד את זה כי אתם רוצים בסדר בסדר
3
נתניהו קח חסינות אנחנו יודעים שאין כלום.
לירון | 02-12-2019 18:28
שימשיכו לשחק בנדמה לי הימין יהיה בשלטון עוד עשרות שנים
4
הייתי ממליץ לך לשאול את ליברמן כיצד מעלימים ע
חנוך | 02-12-2019 19:56
אבל מעל ל-300, גם ליברמן אין עצה, וחבל