אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התמונה המוסרית שמציג הרב שרלו חסרה/ תגובה

הרב אליעזר שנוולד מתייחס לקריאתו של הרב יובל שרלו לפיה נתניהו לא יכול להמשיך להיות ראש ממשלה לאחר הודעת היועמ"ש, ואומר כי התמונה המוסרית של הרב שרלו חסרה כמה מרכיבים

התמונה המוסרית שמציג הרב שרלו חסרה/ תגובה
  (צילום: ללא קרדיט)

ידידי הרב שרלו מנתח את המצב שנוצר לאור הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו מזווית מבט מוסרית. וכתוצאה ממנה הוא גם הגיע למסקנה שמבחינה מוסרית על נתניהו להתפטר.

אולם בתמונה המוסרית שהוא מציג חסרים בעוד מספר מרכיבים מוסריים משמעותיים שעשויים להשפיע על המראה של התמונה כולה. אתקשה למנות את כולם מבלי להלאות. אולם אמנה כמה מהם שבגינם יש להסיק שדווקא מבחינה מוסרית עומדת לו חזקת החפות עד אשר יוכח באופן חלוט שהוא אכן אשם.

עוד באותו נושא

לא זה ראש הממשלה שצריך לעמוד בראש מדינת ישראל


99

בדבריו אין התייחסות מבחינה מוסרית לשאלה מהו המשקל המוסרי של עיקרון 'חזקת החפות'? האם 'חזקת החפות' היא חלק מהפרוצדורה המשפטית שקובעת שיש לתת לנאשם את יומו בבית המשפט ותחולת האשמה תהיה אך ורק כאשר ההליך המשפטי הסתיים, או שיש בו קביעה מוסרית, שכל זמן שאדם הוא רק חשוד אי אפשר להתייחס אליו כמי שהוטל עליו כתם מוסרי?

ומה המשקל המוסרי של החוק הקובע שראש ממשלה יוכל להמשיך לכהן, עד הרשעתו המוחלטת, מחשש לנסיון להשתמש במערכת החוק כדי להחליף שלטון? וכן, האם מי שבא לשקול שיקול מוסרי יכול להתעלם מאפשרות כזו, כשחלק משמעותי בעם מתרשם שזהו בדיוק מה שקורה לנגד עינינו? (סקר גלובס שהתפרסם לפני מספר ימים. שגם מעלה שאלה נוספת: מה בדבר המשקל המוסרי של אמון הציבור במערכת המשפט? שאלמלא היא והאמון בה אנא אנו באים. ואת כוחה היא יונקת אך ורק מאמון זה) מהו המשקל המוסרי של הדרך שהתפרסמה ברבים (ולא הוכחשה) בה גוייסו עדי המדינה נגד החשוד? האם מבחינה מוסרית הדבר ראוי? מדוע לא נשמע קול מוסרי צלול וברור המגנה זאת? (לא רק ביחס לראש הממשלה).

עוד באותו נושא

מוטי יוגב: "המשימה כעת- הקמת ממשלה יציבה"


36

האם אין בכך כדי להעמיד סימן שאלה על נחרצות ההאשמה? או לפחות להגיע למסקנה שרק הערכאה המשפטית. בברור יסודי שיעמדו בה סנגורים מול קטגורים טענה מול טענה? מהו המשקל המוסרי של הלחץ הציבורי העצום שהופעל על היועץ. בהפגנות ליד ביתו, בלחץ תקשורתי בלתי פוסק מידי יום? האם ניתן להתעלם מכך ולטעון שהוא לא עלול לפגוע בעיקרון המוסרי של הטיית משפט?

מה המשקל המוסרי של שיוויון בפני החוק ביחס להאשמות המיוחסות? מול דברים שנחשפו ברבים, שחומרתם עולה על החשדות המיוחסים לראש הממשלה, שאינם נחקרים כלל או שנחקרים למראית עין והתיק נסגר משום מה? האם השיקול המוסרי אמור להתעלם מכך? ומה אמורה להיות העמדה המוסרית ביחס לעובדה שהתובעת העיקרית בפרקליטות כלל לא השתתפה בשימוע ויצאה לחופשה? האם אין בכך לשדר התעלמות וחוסר צדק? האם יש גם משקל מוסרי למצב בטחוני הנפיץ שבו עם ישראל נמצא, שרק מקצתו נחשף ברבים?

עוד באותו נושא

די לרשעות נגד נתניהו; גם אם היא באה מצד רבנים


107

חלק ניכר בציבור חש שלעת עתה במערכת הפוליטית אין דמות מנהיגותית בעלת נסיון מוכח שיכולה לתת את המענה המאוזן והמנוסה למצב. האם מפרשת יפתח הגלעדי אפשר ללמוד ולקבל השראה מוסרית למקרה מסוג זה? ומה בדבר החשש המוסרי שאכן נעשה לו עוול?

התמונה המוסרית מורכבת מכפי שהרב שרלו הציג ועל כן דווקא מבחינה מוסרית יש לקבוע את תקפותו של החוק הקיים ומותיר לראש הממשלה להמשיך בתפקידו עד תום ההליך המשפטי. ולהיאבק שמשפטו יהיה משפט צדק.

=======

אל"מ (במיל') הרב אליעזר שנוולד הוא ראש ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין ובאופקים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
הרב שרלו
פנחס | 22-11-2019 9:22
לצערי, הכל נגוע בפרסום. למה הרב שרלו מפרסם? כדי שיחשבו שהוא לא חושש להביע דעה שכלתנית מוסרית. הרייטינג הורס כל חלקה טובה. די די די
תחזית
שקט שנוזל | 23-11-2019 11:34
קודם: התיק קרס. לא יוגש כתב אישום. אחר כך: האישומים מופרכים, לא יחזיק בבית משפט. אחר כך: ההרשעה מופרכת, התיק יקרוס בעירעור לעליון. אחר כך: העליון טעה, נדרוש משפט חוזר. אחר כך: לא נגיש בקשת חנינה! אחר כך: הנשיא עוין, לא מוכן לחנינה לפני מאסר. אחר כך: ועדת השליש הם רשעים, דורשים הבעת חרטה! אחר כך: לא כל כך רע בכלא. סוף סוף יש קצת שקט משרה...
שאלה מקצועית: אם סיקור חיובי נחשב שוחד, האם ס
ליאת יצחקי | 22-11-2019 14:43
שאלה מקצועית: אם סיקור חיובי נחשב שוחד, האם סיקור שלילי נחשב סחיטה?
2
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 22-11-2019 9:23
שפלות וסחי של צביעות ועליבות עם כיפות וזקן כמובן... חשוד בדברים כאלו שפלים של שוחד מרמה והפרת אמונים, שילך למלוך על אומה שפלה. לא עם קרובו. לא על אומה שאמורה להיות אור לגויים...
דביל אבל עם מקלדת
רועי | 22-11-2019 15:30
ממליץ על כדורים
3
לאיש שמנקה את חדר המדרגות בבנין שאני גר בו
מהנדס מוסר ראשי | 22-11-2019 9:26
יש דעה שונה מאשר לשרלו. והיא לא פחות תקפה ולא פחות מוסרית מאשר זו של שרלו. המוסר הוא ענין חלקלק, ואין לאיש בעלות עליו. אז יתכבד השרלו ויפסוק הלכות וילמד תורה. המוסר אינו בבעלותו.
4
מה עוד צריך לקרות??
כבוד למגזר | 22-11-2019 9:32
אולי ביבי צריך לשלוף את איבר מינו לנפנף בו כמו קצב?? זה יספיק או שגם אז נחכה ? ואם יורשע זה יספיק, או שנחכה לעירעור? ועם יפסיד בעירעור וידרוש משפט חוזר ולא יקבל? אז זה מספיק ?
5
תודה לרב שנוולד על החזרת שפיות לדיון
שלמה | 22-11-2019 9:33
משום מה (אולי כי הכל תפור? לא אי אפשר להיות!! אתמהה) מתעלמים מהשאלות הבסיסיות האלה. תודה על הצגתם על הבמה הציבורית. נתניהו לא יכול לעשות את הכל לבד מול כל העולם כולו
6
שאלה
ג | 22-11-2019 9:33
למה הרב שרלו חושב שדעתו חשובה יותר ממשהו אחר ?! בגלל שהוא רב ?!
7
מבייש לתמוך בשוחד. מתאים לרפי שכל או לעברייני
טוביה | 22-11-2019 9:34
ידוע שעבריינים לא רואים פסול המנהיג של שוחד מרמה והפרת אמונים. עם קדוש נגעל מזה. ראוי להתחבר לשורשים של עם קדוש. ולא לשורשים עבריינים..
8
הציבור חש, חושב, מוסת, מודח,
שאלה | 22-11-2019 9:39
קראת את כתב החשדות? האם אתה לוקח אחריות על מלחמת האחים שרוצה נתניהו? האם אתה לוקח אחריות על הרצח שיקרה בעקבות ההסתה של ביבי?
ההסתה העיקרית היא זו שמתנהלת נגד נתניהו
יצחק | 23-11-2019 21:27
ולא מהיום, כבר עשרים שנה.
9
מילים כדורבנות - חזקת החפות עומדת לו לאדם
ארי | 22-11-2019 9:41
ישר כח
10
הרב אליעזר שנוזל!
יפה מאד | 22-11-2019 9:43
לרב שנוזל לא מפריעה טיפה שחיתות כל עוד הכסף זורם בכיוון הנכון. גם אם קצת מסריח, אפשר לסתום את האף ולהמשיך. יופי שנוזל!! כבוד!
11
שכבוד הרב ישלח את הנכדים שלו לגן של כרמל מעוד
רון | 22-11-2019 10:30
גם לה הרי עומדת חזקת החפות... או שחזקת החפות היא עניין סלקטיבי? לא זוכר רבנים מחזקים את אולמרט כאשר הוגש נגדו כתב אישום אפילו זוכר אחד ב. נתניהו שדורש ממנו להתפטר
אולמרט קיבל לכיסו 80000. נתניהו 700000
ממש | 22-11-2019 11:33
צא ולמד
אין להשוות לאולמרט כלל וכלל
יהודיה | 22-11-2019 11:01
אולמרט שלשל לכיסו. נתניהו מואשם בדברים שמעולם לא העיזו להפליל אחרים. אולי רק בתיק 1000.
12
לא התייחסת לדבר אחד והוא לניגוד העניינים
אזרח | 22-11-2019 11:34
שבוא מצוי ראש הממשלה. אדם שמנהל את המערכת שאמורה לשפוט אותו זוהי תקלה. לצערנו החוק בישראל לא לקח בחשבון את המקרה הזה במקרה של ראש ממשלה, ולכן מצופה ממנהיגי ציבור כמוך להבין שראש ממשלה איננו תפקיד שמשתמשים בו בכדי לקבל משפט יותר טוב או בכדי להינות מהחסינות שהתפקיד נותן בכדי להשתלח ברשויות האכיפה. הציונות הדתית בגמגום שלה ובתמיכה שלה בביבי, מביאה עלינו כליון ומפרקת את היסודות המוסרים שעליהם מושתת המדינה. דווקא מהדתיים הייתי מצפה להבין כמה מסוכנת הסיטואציה שראש ממשלה יתפקד תחת עננה של כתב אישום ואולי ישיבה ממושכת בכלא. ניגוד העניינים זועק לשמיים. ואתם ממשיכים להסביר למה עומד לו חזקת החפות? תגידו התחרפנתם לגמרי???
13
ליישם את הילכת נתניהו
שאלת תם | 22-11-2019 11:43
דברי הרב שנוולד מדברים בעד עצמם, אך במקרה דנן נתניהו כבר חרץ בעצמו את דינו המוסרי של ראש ממשלה המצוי בחקירות עד צוואר ודרש את התפטרותו של אולמרט עוד בטרם הוגש נגדו כתב אישום. למעשה, לולי הנורמות המוסריות שדרש נתניהו מאולמרט ייתכן שהאחרון עוד היה מכהן כראש ממשלה או למצער מצליח להעביר את התפקיד למי מחברי מפלגתו המנוחה.
14
שאלה מקצועית: אם סיקור חיובי נחשב שוחד, האם ס
ליאת פרידמן | 22-11-2019 14:42
שאלה מקצועית: אם סיקור חיובי נחשב שוחד, האם סיקור שלילי נחשב סחיטה?
15
הגם שינוולד בנופלים ?
יחזקאל | 23-11-2019 21:42
שינוולד- הגם אתה ברקובים? קרא היטב את כתב האישום על כל סעיפיו: בהנחה שאתה מסוגל להבין אולי תסביר לנו איך כל הסעיפים והעדויות הברורות מתיישבים עם התורה שאתה מטיף לבנינו לקיים? איפה מינימום של כבוד להלכה ולא ליקוק וקשקושים מבלפור על סעיף זה או אחר? זה החינוך שלך לתלמידיך? זו צורת משה?
16
המום ועצוב.
משה אהרון עו"ד | 23-11-2019 21:57
ממתי רבנים מכריעים עמדה מוסרית על פי ההתפלספות המשפטית . מוסר בכלל ומוסר התורה בפרט שמסה קריטית שכזו של חשדות לא מאפשרים הנהגה בעם ישראל . עם ישראל בתקומתו ראוי להנהגה זכה וטהורה שציון במשפט תפדה ושביה בצדקה אתם הרבנים כיצד אתם נותנים יד להנהגה מושחתת עוד של ארבע שנים . כן המשפט יארך לפחות ארבע שנים. אני המום המום ועצוב שיש דיסוננס כזה בין מוסר התורה המופגן על ידי רבנים שכאלה לבין המוסר הכללי
17
פעם חשבתי שמגיב מספר 2 שרוט.
סרוג | 23-11-2019 22:54
אחרי השנה האחרונה, שהגיעה לשיאה ביום חמישי זה אני מודאג שמה יש בדבריו משהו. הנהגת הציבור הדתי לאומי תומכת בהרס רשויות המדינה למען עבריין. לא שמעתי שום אמירה אמונית או מוסרית. הדבר היחיד שיוצא משפתי מתי המעט המנהיגים שמגיבים היא חזקת החפות. רבותי, רק אני מודאג?
למגיב 17
תשובה | 23-11-2019 23:51
המדינה היא מדינה חילונית. החוקים חילוניים. פי מיליון יותר גרוע חילול שבת ועצם העובדה שהחוקים חילוניים בספר החוקים של מדינת ישראל מהסעיפים שהמציאו בפרקליטות כדי להאשים את ביבי. שוחד במובן החילוני של חונטת המשפט איננו יותר גרוע מכל החוקים החילונים שמוליכים בהם את המדינה. נכון ביבי לא דתי אבל ציבורית ביבי יותר נוח ליהדות ולשמירה על אינטרסים יהודיים מכל השמאל ביחד. יש סכנה גדולה בשמאל שגם יסכנו את המדינה וגם יפגעו קשות ביהדותה. להחליף את ביבי זה יותר גרוע מסתם הימור. אנחנו יודעים להיכן מכוונים בשמאל הן מבחינה (אנטי)בטחונית והן מבחינה (אנטי)יהודית. אין מושלם בוחרים כרגע ראש ממשלה חילוני כי זה מה שיש. כל הספורים של השמאל עם שוחד כביכול זה טהרנות שתהרוס לנו פי כמה את המדינה.
18
יישר כח עצום. סוף סוף מראה תמונה מוסרית מלאה
מד | 23-11-2019 23:02
.
19
סוף סוף מחלוקת מכבדת
אורי | 24-11-2019 1:25
זו דוגמא לדרך ארץ. למחלוקת חכמים שליבם לשמיים. בניגוד לרב זיני שמשתלח בדעות השונות בזלזול
20
האם מוסרי לקבל מתנות מ"חברים"
יואל | 02-12-2019 12:51
האם יש לחנך את ילדנו לאורו של המנהיג, שהודה בקולו בקבלת מתנות במאות אלפים מחברים, וטען כי זה בסדר? האם יש לקבל את דבריו של מנהיג שהמשטרה והפרקליטות - שבראשן אנשים שהוא מינה - תפרו לו תיק? האם ייתכן שהאנשים הקרובים ביותר למנהיג עסקו בתוך חצרו בשחיתות עמוקה בקודש הקודשים של בטחון ישראל (צוללות) והוא יוכל לטעון ידנו לא שפכו את הדם הזה ועיננו לא ראו ולהמשיך להנהיג כאילו לא קרה כלום? האם זו מידתו של משה רבנו, עלי הכהן או אלישע הנביא?
21
הרב שרלו שוחק עד דק את המילים מוסר ואתיקה
ישעיהו שלמון | 02-12-2019 13:16
אחת הקביעות היסודיות במשפט העברי היא שאין שנים אדם שלא בפניו. לכולנו יש עמדה, כולנו מבינים אותה על סמך דיווחי תקשורת, אבל הרב שרלו מתיימר לדבר בשם איזו אמת מוחלטת. הקביעות המוסריות שלו הן תמיד במנגינה של נביא, דובר המוסר המוחלט. יש סיבות טובות לחוסר האמון של הציבור במערכת המשפט. חסינות לפרקליטים שברחו, איתרוג פוליטיקאים מהצד הנכון ומנגד, רדיפה של אחרים. השאלה האם נתניהו אשם או לא צריכה להיבדק בבית המשפט, אך החסינות שקיבל לפיד על עבירת שוחד ברורה בה קיים מערכת יחסים של קח ותן מול מוזס מבהירה שהרב שרלו עיוור או מוטה. פוליטקאים חוששים מתפטרת תיקים, וזה פוגע ביכולתם לממש את שליחותם. והרב שרלו שותק.