אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בישראל מברכים את ארה"ב: "החלטה אמיצה והיסטורית"

במערכת הפוליטית בירכו את ממשל ארה"ב על שינוי המדיניות בנוגע להתיישבות ביו"ש. סמוטריץ': "ארה"ב עושה היום צדק היסטורי". איילת שקד: "הכרזה חשובה, ההתישבות ביו״ש חוקית וטוב שסוף סוף אומרים את זה"

בישראל מברכים את ארה"ב: "החלטה אמיצה והיסטורית"
  (צילום: גילי יערי\פלאש 90)

במערכת הפוליטית בישראל בירכו הערב (שני) את הממשל האמריקני על כוונתו להודיע שההתיישבות ביהודה ושומרון אינה מפרה את החוק הבינלאומי. עוד לפני ההצהרה הרשמית נרשמו ברכות מחברי הכנסת, שקראו לנצל את ההזדמנות ולהחיל ריבונות ישראלית ביו"ש.

"תודה ענקית לידידתנו הגדולה ארה"ב על העמידה לצד ישראל. ארה"ב עושה היום צדק היסטורי" אמר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. "בשבוע שעבר נפגשתי בלשכתי עם אנשיו של השגריר מר דייויד פרידמן והעליתי בקשה שארה"ב תתייצב לצד ישראל אל מול פסק הדין הצבוע של בית המשפט האירופאי ובתגובה הולמת תבטל את מסמך הנסל ותקבע כי ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה בלתי חוקית.אני מודה לאנשי השגרירות, למזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ולנשיא טראמפ על נשיאת לפיד של צדק בעולם".

"תודה רבה לידידתנו הגדולה ארצות הברית, למזכיר המדינה מייק פומפאו ולשגריר ארה"ב בישראל, על קביעתם שההתיישבות ביהודה ושומרון אינה בלתי חוקית" הוסיף ח"כ מוטי יוגב. "אין הודעה צודקת ומוסרית מזו. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל וההתיישבות היהודית בה גם מצווה וגם חוקית. Thank you".

השר יריב לוין: "עוד צעד היסטורי של הממשל הידידותי ביותר שהיה לישראל אי פעם. ההכרה בחוקיותן של ההתיישבויות ביהודה ושומרון, היא עוד אבן דרך משמעותית בדרך לריבונות ישראלית בכל חבלי ארץ ישראל. זוהי הוכחה נוספת כי יחסי ארה"ב וממשלת ישראל חזקים וטובים מאי פעם. הגיע הזמן שגם בקרב חוגים בשמאל הישראלי יכירו בעובדה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל".

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס: "מדובר בעוד צעד חשוב בהכרה הבינלאומית בזכות ההתיישבות הישראלית – בכל רחבי הארץ, ללא אבחנה בין חלקיה. את זכותנו הבסיסית על הארץ שום חוק בינלאומי לא היה יכול להפר – וטוב שהדבר נעשה עכשיו גם בהכרה אמריקנית״.

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אני מברך את הממשל האמריקאי על ההצהרה החשובה, המצביעה שוב על עמידתו האיתנה לצד ישראל ומחויבותו לביטחון ועתיד המזרח התיכון כולו. גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום. הסדרים שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "הודעת הממשל האמריקאי היא ניצחון ישראלי מובהק אל מול פסה"ד השערורייתי של בית הדין האירופי שהורה על סימון מוצרים של יהודים בלבד. זהו צדק היסטורי ומוסרי ממדרגה ראשונה, שמחזק את ישראל.אני מברך את הנשיא טראמפ על האמירה החד משמעית והאמיצה הזו. הצעד הבא-החלת ריבונות ישראלית ביו"ש".

שר החינוך הרב רפי פרץ: "התקדמנו היום צעד נוסף בדרך להחלת הריבונות ביהודה ושומרון. הלגיטימציה של הממשל האמריקאי להתיישבות בכל חבלי ארץ ישראל היא עובדה מוגמרת. לכשתוקם ממשלה עלינו להעביר את ההחלטה ולהחיל את הריבונות בהקדם.״וראו כל עמי הארץ כי שם ה׳ נקרא עליך.״

יו"ר הימין החדש, איילת שקד, ציינה כי מדובר ב"הכרזה חשובה מאד של ממשל טראמפ. ההתישבות ביו״ש חוקית, וטוב שסוף סוף אומרים את זה. יהודה ושומרון אינה שטח כבוש, אלא שטח שנתון במחלוקת לפי החוק הבינלאומי. אני מברכת את הממשל על ההחלטה האמיצה וההיסטורית הזאת שמחקה חרפה של עשרות שנים".

מוקדם יותר שקד קראה לממשל הישראלי להחיל ריבונות ביהודה ושומרון, זאת במהלך ראיון באולפן סרוגים. לדבריה, "אחת הסיבות שאסור להידרדר למערכת בחירות שלישית זה חלון ההזדמנות ההיסטורי המדיני שיש היום להחיל את הריבונות בבקעת הירדן. בזמן הקרוב יש חלון כזה ויש נכונות מהממשל האמריקאי. צריך לדעת לנצל את זה. אם נידרדר עכשיו לבחירות וייקח חצי שנה להקים ממשלה, אי אפשר לדעת עם החלון הזה לא ייסגר".

"עכשיו הגיעה העת להכריז על החלת ריבונות"

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ אמר כי מדובר ב"צעד גדול לריבונות. אנו מברכים על החלטת הממשל האמריקני להכיר בזכות העם היהודי להתיישב, לנטוע ולבנות בכל רחבי יהודה ושומרון. עכשיו הגיעה העת שממשלת ישראל תכריז על החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון״.

במועצת יש"ע אמרו כי הם "מברכים את ממשל טראמפ על חשיפת האמת בנוגע למעמדם של היישובים הישראלים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. כבר מעל ל-50 שנה אנו טוענים כי יש למדינת ישראל זכות היסטורית וחוקית על האזור, והגיע הזמן שבעולם כולו ידעו ויבינו כי זה שלנו. זוהי החלטה דרמטית, ואנו מברכים את כל העוסקים במלאכה. עכשיו זה ברור לכולם – יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. לאחר ההכרה האמריקאית עלינו להתקדם לשלב הבא – החלת הריבונות על ההתיישבות הישראלית".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן: "העולם החופשי החליט בזמנו כי אל למדינה כובשת ליישב אוכלוסיה אזרחית על אדמות אותם כבשה במהלך מלחמה. נוהג זה הפך, לכאורה, את הישוב היהודי בחברון, את כפר עציון, את בית אל ומעלה אדומים, יחד עם כלל הישובים שלנו ביהודה ושומרון למפרי חוק. הייתה זו קביעה הזויה ומקוממת שהרי לא כבשנו אדמות מדינה שכנה, אלא החזרנו את ארצנו שלנו לשליטת העם. וכעת ארצות הברית עושה צעד נוסף לכיוון האמת והצדק ומקרבת אותנו למציאות בה מדינת ישראל לא רק תשלוט ביהודה ושומרון, אלא גם תהיה הבעלים היחידים של ארץ ישראל על ידי החלת הריבונות המלאה. אשרינו ואשרי ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו, שבעת שהשמאל נמצא בהיסטריה היא ממשיכה לעשות הסטוריה".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן: "זהו יום היסטורי, המוסר והצדק ניצחו, גם המעצמה הגדולה בעולם אומרת בפירוש שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ולב הארץ הוא לא שטח כבוש. דבר זה נוגע בשאלה הבסיסית, האם זו הארץ שלנו או שחלילה אנחנו כובשים. ההחלטה הזו הייתה צריכה להיות מובנת מאליה משום שהיא אכן נכונה גם משפטית, על פי סעיף 80 בחוקת האו"ם, אולם היא מגיעה אחרי שנים של חרפה ואין ספק שאם אכן תבוא ההצהרה הזו של ארה"ב זוהי הצהרה חשובה".

דגן הוסיף ואמר: "בשנתיים האחרונות נפגשנו עם יועצים בכירים של הנשיא וסגן הנשיא בבית הלבן, עם ראשי הארגונים האוונגליסטים בארה"ב, עם חברי קונגרס והסנאט ושוחחנו איתם על הסכנות שבכל תוכנית מדינית כולל זו המכונה תוכנית המאה ועל זכותנו על הארץ שהיא הבסיס לכך. לכן אי אפשר להפריז בחשיבות אמירה מהסוג הזה. יחד עם זאת צריך לחדד כי אין בהכשרה של הישובים הקיימים, כדי לאפשר תוכנית של נסיגה משטחים ביו"ש בהם אין ישובים כרגע".

שי אלון, ראש מועצת בית אל: שי אלון ראש מועצת בית אל הגיב בסיפוק להודעה האמרקינית "מדובר בהחלטה אמיצה שתשים סוף לספקות, ההתיישבות ביהודה ושומרון חוקית. אחרי ההקפאה של אובמה ראוי שנביא לפריחה וצמיחה תחת טראמפ. זוהי שעת מבחן לממשלת ישראל למימוש המדיניות, הצמיחה תלויה בנו".

בתנועת הריבונות מברכים את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על הכרזת ממשלו ולפיה ההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מפרות את החוק הבינלאומי.

לדברי התנועה: "דבריו אלה של הנשיא האמריקאי מבטאים נאמנה את האמת ההיסטורית ואת המשפט הבינלאומי הקובע כי יהודה ושומרון הם חלק מהשטח שיועד להקמת בית יהודי לעם היהודי עוד בוועידת סן רמו ובעקבותיה גם במגילת האו"ם. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך בדרכו העקבית ועומד לימין ישראל ולימין הצדק והאמת".

ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מוסיפות כי "הדברים מלמדים על המשך המהלך ההיסטורי שמתקדם צעד אחר צעד לקראת החלת ריבונות ישראל על יהודה ושומרון כמעשה צודק, מוסרי וככזה שיניב יציבות אזורית וביטחון. תקופת שלטונו של דונלד טראמפ היא צוהר היסטורי שעל ממשלת ישראל להשכיל לנצל אותו על מנת להוביל את יעדי הציונות ליעדם ההיסטורי".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
טראמפ, הנשיא שלי!!!
מאוהבת | 18-11-2019 21:02
ענק!
2
עוד פעם סמוטריץ נצמד לשקד ? מה יהיה?
יועץ | 18-11-2019 21:15
איפה אישתו של סמוטריץ היא לא קולטת? הוא כבר גילה בתקשורת שיש לו פנטזיות מיניות איך שקד נותנת לפישר הזה להתקרב אליה?
וואלה אתה צודק!!!! תמיד הוא נצמד רק אליה
יובל | 19-11-2019 7:04
כדאי שאישתו תקלוט בזמן