אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא לדאוג: המשבר הפוליטי בישראל לא יהיה כמו בספרד

קיים דמיון רב בין הפלונטר הפוליטי בישראל למשבר כיום בספרד, שבו גם אחרי 4 מערכות בחירות אין לאף צד יכולת להרכיב קואליציה. הדבר עלול לעורר חשש שגורלנו בארץ יהיה דומה- אך בפועל, המצב שלנו טוב בהרבה מהמצב בספרד

לא לדאוג: המשבר הפוליטי בישראל לא יהיה כמו בספרד
  צילומים: חיים גולדברג\סרוגים, שאטרסטוק)

בשנה האחרונה ספרד סוערת מבחינה פוליטית: הבחירות באפריל האחרון הסתיימו כשראש הממשלה המכהן לא מצליח להרכיב קואליציה, מה שהוביל לבחירות חוזרות בפעם השנייה תוך שנה- כשגם אחריהם אף צד לא יכול להקים ממשלה בעצמו. נשמע מוכר? אתם לא לבד: באמת יש דמיון רב בין הפלונטר הפוליטי בישראל לבין המשבר הפוליטי בספרד, שנמשך קרוב ל-4 שנים ולא נראה אפילו קרוב לסיום.

ולא רק בתוצאות הבחירות יש דמיון בין ישראל לספרד – אלא גם בדרכי הפתרון למשברים. בדומה למצב בכנסת, גם בספרד הפתרון הפשוט ביותר הוא הקמת "ממשלת אחדות" (או בספרדית – "Coalición Mayor", קואליציה גדולה) בין המפלגה הסוציאליסטית (המקבילה לכחול לבן) ומפלגת העם השמרנית (המקבילה לליכוד) – אך בשתי המפלגות התנגדו לכך על רקע הפערים הגדולים בין העמדות. בזמן שבישראל מדברים על ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, בספרד העריכו כי ראש הממשלה פדרו סאנצ'ז יקים ממשלת מיעוט בתמיכת המחוקקים הבדלניים, אשר מעוניינים שמחוז קטלוניה תהפוך למדינה עצמאית ונמצאים ביחסים מתוחים עם שאר חברי הפרלמנט.  בקצב הזה, יש מצב שבספרד עוד יפנו לנתניהו וגנץ כדי למצוא פתרון לעצמם.

עוד באותו נושא

פלונטר פוליטי בספרד: אף מפלגה לא זכתה ברוב

קווי הדמיון הרבים בין המשברים עלולים לעורר דאגה נרחבת בקרב הישראלים: כבר עכשיו כולם חוששים מהליכה לבחירות בפעם השלישית השנה – ואפילו לא רוצים לחשוב על הרעיון שתהיה פה מערכת בחירות רביעית, כפי שהיה עכשיו בספרד. הספרדים כבר מתייאשים מהמצב הפוליטי, אחוזי ההצבעה רק יורדים בכל פעם, מפלגות הימין והשמאל הקיצוני ממשיכות להתחזק בכל מערכת בחירות ושאר המפלגות נמצאות ללא פתרון באופק. "האם זה יהיה גורלנו גם בישראל?", ניתן לשאול. אז תנו לי להרגיע אתכם: למרות הדמיון הרב בין הפלונטר הישראלי והספרדי, הסבירות שנגיע למשבר בסדר גודל של הפלונטר הספרדי אינו גבוה.

לספרדים אין מקביל לנתניהו או לליברמן

ראשית, צריך להבין שהסיטואציה בישראל אינה דומה לזו שבספרד בכל הנוגע לעמדות המפלגות: בעוד שבספרד יש הבדלים משמעותיים בין העמדות של שתי המפלגות הגדולות, אצלנו המחלוקת שתוקעת את הקמת ממשלת האחדות היא בעיקר אישית כנגד בנימין נתניהו ולא עקרונית. הרי אם נתניהו וכתבי האישום הפוטנציאלים שלו לא היו בתמונה – סביר להניח שכחול לבן והליכוד היו מגיעים כבר מזמן להסכמות וחוברים יחד לממשלת אחדות. בספרד, לעומת זאת, השמרנים לא הבטיחו לבוחרים שלא יישבו בקואליציה עם סאנצ'ז – אלא פסלו את כל חברי המפלגה הסוציאליסטית ככלל. הצהרות דומות נשמעו גם בקרב הסוציאליסטים, שסירבו לחבור למפלגת השמרנים בקואליציה.

ההבדל השני בין המשברים קשור למעמדם של מפלגות הקיצון. בספרד מפלגת הימין הקיצוני "ווקס" עברה בפעם הראשונה את אחוז החסימה בבחירות באפריל, והשבוע הכפילה את כוחה מ-24 מושבים ל-52 (מתוך 350 מושבים בסך הכל). כדי להקביל זאת למונחים מהארץ, תארו לכם שעוצמה יהודית הייתה מקבלת 4 מנדטים בבחירות האחרונות, ובבחירות מועד ג' הייתה עולה ל-9 מנדטים- אבל על חשבון הליכוד, הבית היהודי, והימין החדש, וכתוצאה גוש הימין עדיין לא הגיע ל-61. זה בערך מה שקרה עכשיו בספרד: הימין והשמאל הקיצוני קיבלו יותר קולות, אבל בכל הנוגע למפת הגושים שום דבר לא השתנה וההתחזקות של סיעות הקיצון לא חיזקה את הגוש. אצלנו מפלגות הקיצון נותרו מחוץ לכנסת, דבר שמקל יותר על הצדדים בכל הנוגע למו"מ הקואליציוני ובפועל אומר שיש בישראל סיכוי טוב יותר לממשלת אחדות מאשר בספרד.

חלוקת הגושים מתקשרת גם להבדל השלישי בין המצב בישראל לזה בספרד, שהוא אולי החשוב ביותר. בניגוד אלינו, בספרד אין חבר פרלמנט המקביל לאביגדור ליברמן, מי שהוביל בסירובו לפיזור הכנסת ה-21 ומשמש עכשיו כלשון מאזניים עם 8 המנדטים שכרגע לא משתייכים לגוש הימין ולא לגוש השמאל. לספרדים אין מועמד אחד שיוכל אם רק ירצה להביא לאחד מהצדדים את הניצחון ואת האפשרות להקים ממשלה, כפי שליברמן עושה כעת עם האולטימטום שלו לנתניהו וגנץ, והם יידרשו ליישב את המחלוקות ביניהם בעצמם – ללא כל אפשרות אחרת לפתרון שלא יהווה התאבדות פוליטית עבורם.

בשורה התחתונה, הספרדים נמצאים במצב גרוע יותר: בין אם זה יקרה עכשיו ובין אם יידרשו עוד מערכות בחירות לכך, חברי הפרלמנט הספרדי יצטרכו להגיע למוסכמות על נושאי המחלוקת ולחבור יחד אם הם רוצים שתקום ממשלה יציבה. לעומת זאת אצלנו מגוון הפתרונות רחב בהרבה, וכשכולם אומרים שהם לא רוצים מערכת בחירות שלישית – עדיין יש סבירות גבוהה שהכל ייפתר ברגע האחרון מבלי ללכת שוב לקלפי.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
ליצמן?
יאיר | 14-11-2019 13:31
יש להם?
2
עוד הבדל אחד גדול
המעניש | 14-11-2019 16:22
אין להם ראש ממשלה שבפתחו עומדים כתבי אישום על מירמה והפרת אמונים (שוחד בסימן שאלה). עד מערכת בחירות מספר 4 בישראל לנתניהו כבר יהיה פסק דין חלוט (שכל כך אוהבים להזכיר שם בגוש) ובכך, הליכוד יתפרק גושית וייצג נאמנה את 33 המנדטים שהתצביעו לליכוד - ולא לגוש ! ואז ממשלה תקום די מהר וכל מי שירצה בשוליים (שוליים=פחות מעשרה מנדטים) להצטרף לקואליציה יוכל ומי שלא, ישב באופוזיציה. (ממש כמו שההיגיון הבריא מכתיב למפלגות קטנות שלא מעוניינות ללכת לפי רצון הרוב (הרוב=33+32 מנדטים)
המעניש
רפי | 17-11-2019 16:16
ברגע שראיתי אותך מיד התחלתי לרוץ לכיוון השני
3
דבריך חסרי שחר, כתבי האישום הם רק התירוץ
חח | 15-11-2019 8:49
נקודת המחלוקת העיקרית היא מדינה יהודית והחלת ריבונות או מדינת כל אזרחיה ונסיגות תמורת לחיצת יד
4
מוניות
נועם | 16-11-2019 5:07
כל הנהגי מוניות עבריינים
5
ראפרים
נועם | 16-11-2019 5:08
כל הראפרים עבריינים
6
מחבלים
נועם | 16-11-2019 5:08
מחבלים עבריינים
7
צה''ל
נועם | 16-11-2019 5:08
צה''ל גולני VS חמאס
8
אל תדאג, עוד נעבור את ספרד
בצלאל | 16-11-2019 21:49
אנחנו עם מצטיין, לא? כל עוד לא נתקרב לריבונו של עולם, הוא משאיר אותנו לעצמנו.