אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אסטריקס היה יהודי? הרב אבינר מגיב לכתבה בסרוגים

בעקבות ראיון עם המאייר והקריקטוריסט שי צ'רקה בסרוגים, בו עלה גם הקשר של אסטריקס- גיבור קומיקס- ליהדות, נשאל הרב שלמה אבינר האם אסטריקס היה יהודי. ומה הייתה תשובתו?

אסטריקס היה יהודי? הרב אבינר מגיב לכתבה בסרוגים
  (צילום: שאטרסטוק)

בעקבות ראיון עם המאייר והקריקטוריסט שי צ'רקה בסרוגים, בו עלה גם הקשר של אסטריקס- גיבור קומיקס- ליהדות, נשאל הרב שלמה אבינר האם אסטריקס היה יהודי.

כזכור, את אסטריקס כתב היהודי הצרפתי רנה גוסיני שהלך לעולמו בשנת 1977 ואייר אותו אלבר אודרזו. בראיון לסרוגים אמר צ'רקה כי "הוא לא היה יהודי מודע, עד כמה שאני יודע. את הצד היהודי הוא די החביא ולא התעסק ביהדות של עצמו".  לדבריו מי שכן מתעסקת בזהות היהודית שלה היום, היא הבת שלו אן גוסיני, שמנסה לחזור לשורשים.

עוד באותו נושא

אסטריקס היה יהודי? ראיון עם שי צ'רקה לרגל 60 שנה

בתגובה לראיון פנה אחד הגולשים לרב אבינר שהתבטא בעבר בנושא ושאל אותו על הקשר בין אסטריקס ליהדות.

בתגובה השיב לו הרב אבינר: "זה לא נושא חשוב. יותר טוב ללמוד חומש רש"י. אך כיוון שאתה שואל, נקיים 'יתרון לחכמה מן הסכלות', במובן של הוצאת דברי חכמה גם מן הסכלות".

בתשובה לגופו של עניין אמר הרב אבינר כי "המחבר, רנה גוסיני, היה יהודי, אביו נולד בוורשא, וסבו היה רב: הרב אברהם גוסיני. בתו חנה סיפרה שאביה היה אבא יהודי אמיתי, נאמן למסורת (הוא אפילו היה מחקה את הסבתא של כיפה אדומה, במבטא יידיש). זהותו היהודית הייתה חזקה".

עוד באותו נושא

הכל התחיל מאסטריקס: שי צ'רקה מספר • צפו:

לדברי הרב אבינר: "סעודת ליל שבת הייתה חשובה מאוד בעיניו. הוא ראה ערך בלימוד לשון הקודש, השפה העברית. נסיעתו המשפחתית האחרונה הייתה בארץ ישראל. זו הייתה הפעם הראשונה עבורו. הוא חבש כיפה מול הכותל המערבי, התפלל והשחיל פתק בין האבנים. הוא נקבר בחלקה היהודית בבית הקברות בניצה. יש נר נשמה לזכרו בבית הכנסת בנוילי. עד כאן העובדות. השאר רק שמעתי, ואיני יודע אם זה נכון".

הרב אבינר סיפר כי "פעם הוא הסביר בטלוויזיה, שלסיפור על כפר קטן הגאלי המחזיק מעמד נגד הרומאים, הוא לקח השראה ממרד בר כוכבא: אסטריקס הוא בר כוכבא, והמובן של אסטר בלטינית הוא כוכב, כהן-העץ הוא רבי עקיבא, ושיקוי הקסם הוא התורה. אלו מילי דחכמתא שיוצאים ממילי דשטותא. עיין אורות הקודש א עח".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
ומה דינו של חתול המלקק חלב נוכרי בשבת??
שאלה לרב? | 03-11-2019 20:23
העם מותר לטלטלו ביום ראשון בסוברו ג'אסטי שיוצרה ביפן??