אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לב הפרשה • פרשת נח: מה עושים כשהעולם קורס

פרשת נח היא פרשה בה אנו לומדים על מצב בו העולם קורס, סוף העולם! מה מתרחש שהמערכות נופלות? כיצד מחזיקים מעמד שהחיים שלנו קורסים סביבנו? לעתים אין מנוס מלהיכנס לתוך התיבה

לב הפרשה • פרשת נח: מה עושים כשהעולם קורס
  צילום: ערוץ מאיר

הרב חגי לונדין עם דבר תורה קצר על פרשת נח.

עוד באותו נושא

"מבול" ברשת: הפוסטים הקורעים ביותר על פרשת נח

פרשת נח היא פרשה בה אנו לומדים על מצב בו העולם קורס, סוף העולם!

מה מתרחש שהמערכות נופלות? כיצד מחזיקים מעמד שהחיים שלנו קורסים סביבנו? לעתים אין מנוס מלהיכנס לתוך התיבה. אנו לא אוהבים את הפתרון הזה. היינו מאד רוצים להציל את העולם כאן ועכשיו. אבל לפעמים אין ברירה והאדם מתכנס באופן זמני לתוך עולמו הפרטי על מנת לקיים את העתיד.

דבר תורה על פרשת נח

כך זה ברמה הציבורית וכך זה ברמה האישית. אבל חשוב לזכור דבר אחד: גם בזמן שיש מבול ונכנסים לתיבה – "צהר תעשה לתיבה". ישנם שני הסברים ברש"י מהו 'צהר'. הסבר אחד: 'אבן טובה' – אדם זקוק בזמן ההתכנסות לנקודת אור פנימית שתאיר בתוכו. הסבר שני: 'חלון' – קשר למציאות מסביב. כנס פנימה אבל אל תשכח את העולם בחוץ. רק כך ניתן לצלוח את מי המבול ולהגיע לארץ המובטחת.

==

לקבלת דבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין – ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771; ניתן גם להזמין שיעורים והרצאות מהרב במספר הזה.

שיחה שבועית של הרב ברדיו מורשת בימי ראשון בשעה 20:00

שיעור פרשת שבוע של הרב באוניברסיטת בר אילן בימי שני בשעה 20:00

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מניפלאותיה של מילה : "מבול"
משה אהרון עו"ד | 03-11-2019 11:21
מניפלאותיה של מילה : מבול מניפלאותיה של מילה : מבול 03/11/2019 07:37:29 בסד. נקדים את האחרית : המילה מבול היא היא מזיגה של שני מבועים אלה של למעלה ואלה של למטה. הנה אם כן יסודה של המילה מבול הוא : מבוע - על. כלומר בניגוד למקובל שיש מבועים תחתונים בבחינת מעיינות תהום של ארץ רבה נוצר החריג היחיד בהיסטוריה שכל מי הגשם הפכו כעין מבוע על אחד גדול . ואומנם לא ניתן היה להותיר את המילה מבוע - על שהרי מי המבול כללו גם את המיים התחתונים באשר נבקעו מעיינות התהום גם כן ולמעשה מייים אל מיים חברו כאחד . לפיכך נוצרה המילה החדשה : מבול לכלול לא רק את המיים העליונים בבחינת מבוע- על אלא גם את המיים התחתונים של מעיינות התהום . אשר גם הם נבקעו ותרמו מיים למבול וכך נוצרה המילה החדשה : מבול. משל נעלמה האות ע של מבוע העל להותיר בצד המילה המקוצרת של מבו אך את האות הניטראלית ל . המסמלת את הכפילות של : למעלה ולמטה. אז האות ע נעלמה לסמל גם את המעיינות של ארץ רבה נכתב על ידי Moshe.Aharon , 3/11/2019 07:33