אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קורא לנשים להתייצב: "למנוע חילול הקודש"

במכתב שמפרסם רבה של ירושלים, הרב שלמה עמאר, הוא לבנות ישראל להצטרף לתפילת ראש חודש ברחבה המרכזית של הכותל, מול האירוע המתוכנן של 'נשות הכותל' והארגונים הרפורמיים

קורא לנשים להתייצב: "למנוע חילול הקודש"
  (צילום: אהרון קרוהן/פלאש90)

במכתב מיוחד שמפרסם היום (ג') רבה של ירושלים, הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, הוא פונה בפניה מיוחדת לבנות ישראל להצטרף לתפילת ראש חודש ברחבה המרכזית של הכותל, בתגובה לאירוע המתוכנן של 'נשות הכותל' והארגונים הרפורמיים במקום ביום רביעי הקרוב.

עוד באותו נושא

ליצמן: "צריך להעיף את נשות הכותל"


9

בימים האחרונים מפעילות 'נשות הכותל' לחץ מסיבי על מנת לכלול את 'מתווה הכותל' הנותן חלק לרפורמים בכותל המערבי בהסכמים הקואליציונים, ומחר – ראש חודש חשוון, הן מתכננות אירוע ברחבת הכותל בהשתתפות מנהיגי הארגונים הרפורמיים והקונסרבטיביים שנמצאים בארץ בימים אלו לרגל ועידה של הסוכנות היהודית. מולם תתקיים במקום תפילת ראש חודש גדולה של תלמידי ישיבות ובנות סמינרים ואולפנות.

(צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

במכתבו של הרב עמאר, תחת הכותרת 'קריאה של מצווה', פותח הרב בדברים חריפים כנגד קבוצת הנשים "הן בעוונותינו לא באנו אל המנוחה ואל הנחלה, וגם בבואנו ברנה לעיר קודשנו ותפארתנו, עיר הקודש והמקדש, אשר בימינו יחודש, עדיין רבו המפריעים והמתפרצים, ויש הני נשי דלא זכיין, שבאות בכל ר"ח לקנטר, ולחלל קדושת המקום בדרכיהם הלא אחראיים, השם יחזירם בתשובה שלמה לפניו".

בהמשך הוא פונה ישירות לבנות ישראל "ואני קורא לבנות ישראל הצנועות, שומרי משמרת ה' ומצוותיו בכל לבם, שתבואנה להתפלל תפילת שחרית בעזרת נשים שבכותל המערבי ביום רביעי ר"ח מרחשוון ברוב עם בשעה 6:45, ותתאספנה שם אל הרינה ואל התפילה, בענוות חן ובצניעות ובדרך ארץ, כנאה וכיאה לבנות ישראל הטהורות בנות מלכים. והמטרה היא כדי למנוע חילול הקודש, בעצם התפילה בכובד ראש בהשקט ובשלווה ובנחת."

את מכתבו מסיים הרב עמאר בברכה "בברכת ראש חודש לישראל טוב ומבורך ויהיה ר"ח הזה סוף וקץ לכל צרותינו תחילה וראש לפדיון נפשנו".

מנשות הכותל נמסר בתגובה: ״צר לנו שקבוצות קיצוניות ואלימות משקיעות מאמצים ואנרגיות רבות על מנת להפריע לתפילה המתקיימת במקום הקדוש ליהודים. אנחנו באות בדרכי שלום וכל כוונתנו להתפלל כדרכנו בכותל. יידע הציבור ויבין, מי הם אלו אשר מחללים את המקום הקדוש ונוקטים באלימות ומי באות להתפלל מתוך כוונה ואמונה ולכבד את מקום קדשנו. אנו מצפות כי מנהיגי ונציגי הציבור יתייצבו לצד נשות הכותל ולצד כל מי שמאמין כי לכל יהודי יש מקום בכותל המערבי״.

לפתוח את המעברים בכותל לנשים ללא בידוק

בתוך כך הבוקר פנו קבוצת נשים ובראשם הרבנית חנה בקשי דורון לרב הכותל ובו שורת דרישות לקראת תפילת ראש מחר, והאירוע שמתכננות במקום 'נשות הכותל' מן הצד השני, בפנייתן לרב הכותל הן דורשות שלא לאפשר לקבוצת הנשים שימוש במגברים בעזרת הנשים.

ע"פ התקנות והנהלים בכותל, אין רשות להשתמש ברמקול או מדונות בעזרת הנשים בכותל, למרות הנ"ל במשך חודשים רבים נשות הפרובוקציה הרפורמיות משתמשות במדונות להגביר את קולן. הן מצפצפות על התקנות ומידי חודש מחדירות מדונות לרחבה. לצערנו כל הנ"ל תוך עצימת עין של קרן מורשת הכותל. יש לקיים את התקנות ולאסור את השימוש במדונות, ובמידה ונעשה בהן שימוש, יש להחרימן."

בהמשך הן אף דורשות את תשומת לב רב הכותל ואנשי הקרן לשיפור הבידוק במעברים "נושא נוסף הוא האפליה הנוראה בשעת הבידוק בכניסה לרחבת הכותל: מאות נערות ונשים עומדות צפופות בתור לכניסה לכותל. כל אחת נבדקת בקפדנות. לעומת זאת, מגיעה קבוצה קטנה של נשות פרובוקציה, המתעלמות מהתור בצד הנשים, ולהן נותנים לעבור במסלול הגברים וללא בידוק. אין לנהוג איפה ואיפה. יש לקיים את הנוהל המקובל באירועים המוניים בכותל וכן יש לפתוח מעברים נוספים ללא בידוק."

את הדברים חותמת הרבנית בקשי דורון בדברים קצרים "אני חנה בקשי דורון מצטרפת למחאה ולבקשה להפסיק בחילול הקודש במקום המקודש לעם כולו. בתקווה שרב הכותל לא ימשוך ידיו בטיפול בדבר כי בנפשנו הדבר."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
חוכמת רב עמאר מנין ?
ציפי מנשות הכתל | 29-10-2019 13:00
לנביא עמאר שליטא הנביא ישעיהו אומר .כי ביתי.בית תפילה יקרא לכל העמים .עוד מוסיף הנביא .לא מחשבותי מחשבותיכם יועיל הרב המהולל להשיב לדבריו. נביא שיש בו מחשבה אלוהית לא אינטרס כמו שאר של כסף וכח
ביתי בית תפילה כשבאים להתפלל
ר. | 29-10-2019 17:43
ואתן באות לעשות פרובוקציה ולעבור על ההלכה במקום הכי קדוש ליהדות. מספיק עם זה! יש קיר טיפוס באיצטדיון טדי, לכו תעשו קרנבלים שם!
על הרבנים לגייס 2000 נשים יהודיות כל ר''ח
עידו 2 | 29-10-2019 14:33
אם יתנו דריסת רגל קטנה לרפורמים שחיקי טמיא בכותל. ארץ ישראל תזדעזע 400 פרסה על 400 פרסה. לא לוותר על קוצו של יו''ד לרפורמים חס ושלום. לחוקק חוק שמתיר לגרש בכח את נשות הקוטל
רק בביאת המשיח לא בימנו.
אור | 29-10-2019 13:55
רק על פי התורה ביתי יהיה בית תפילה לכל העמים ובוודאי לא לאלה שעשו רפורמה בדת ושינו אותה . אין הבדל ביניכם לבין דתות אחרות . חוץ מזה ביתי יהיה תפילה לכל העמים זה יקרה בביאת המשיח כאשר כל אוייבי ועוכרי ישראל ייעלמו.
2
לא באות לקנטר, באות להתפלל כדרכן
אזרחי | 29-10-2019 13:05
לא באות לקנטר, באות להתפלל כדרכן אין ספק שמרן הרב הראשי מפגין חוכמה עמוקה ושיקול דעת מרשים בבחירת הנושאים לעסוק בהם וסדרי העדיפויות שלו.
לאזרחי
אני | 05-11-2019 17:06
אוי לנו מנשים כאלה , אלה אויבות הן נותנות תמיכה לאויבי ושונאי ישראל עי המעשים שלהן. כשיבוא גואל נשים כאלה לא תהיינה שם. נשים שמבזות את תורת ישראל ,דת ישראל, את הרבנים ועי כריזה מתכנסות ובאות כדי לטמא את המקום וכדי לעורר פרובוקציות.
ואותי מכונית דרסה בגלל שרצתה "לנהוג כדרכה"
"כדרכן" | 29-10-2019 17:45
ואותי מכונית דרסה בגלל שרצתה לנהוג כדרכה ועקפה במעבר חציה ופגעה בי ושברה לי את הרגל. זה לא עובד ככה. יש חוק ויש הלכה ויש סדר ואת החוקים וההלכות והסדרים צריך לשמור ולא שכל אחד ימציא לו סדרים חדשים.
שייצמדו להלכת דעת רוב.
צבר. | 29-10-2019 17:17
.
3
איזה יפה שהתמונה של
חיים | 29-10-2019 13:18
הרב עמאר היא 'במרכז הרב', זה פשוט נותן לנו להבין כל פעם שהיא באמת הישיבה שמנהיגה את הציבור ואת עמי! אין על מרכז!...
4
הרב עמאר
סיגל מנחם | 29-10-2019 13:31
הרב עמאר במקום ללמד אותנו תורה .אתה מסית נגד בחורות טובות עשירות וחתיכות
שתלכנה למטבח לבשל מופלטות למימונה
תשובה | 29-10-2019 17:45
במקום להבעיר את העולם רק בשביל כסף אנטישמי.
5
מה הבעיה עם נשות הכותל ?
יעל | 29-10-2019 13:59
מתפללות ושרות . גם דבורה הנביאה ומרים הנביאה שרו . ממש עצוב שרבנים ככה מדיחים יהודים מהעם שלנו . העם שלנו מונה רק 14 מליון . אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להדיח מליונים ממנו . תעודת עניות לרבנות האורתודוכסית
יעל התמימה כנראה שלא למדת תורה
אני | 05-11-2019 17:11
באות בתמימות להתפלל את תפילתן דבורה הנביאה לא שרה לפני גברים מרים המבינאה ריכזה הרחק את הנשים לא ליד ולא בסביבת הגברים. כדאי לך ללכת לשיעורי תורהכדי להבין מה הזכות שנפלה בחיקך להיות בת מלך וללמוד את מה שהתורה מצווה אותנו. אלה נשים דבאות לעורר מדנים (ריב ומלחמה) שישבו בבית ובאמת יבשלו גפילטפיש.
נשות הרס הכותל
שלם | 03-11-2019 22:21
נשות ישראל כשרות וחסודות ואותן קומץ מופרעות לא מכתימות את כלל הנשים. מסכנות מחפשות יחס וזו הדרך היחידה כנראה שמישהו עונה להן . איך אתה משווה אותן לדבורה הנביאה הן אפילו לא יכולות לשמש כנעל לרגלה .
דבורה הנביא ומרים הנביאה הלכו לפי חוקי התורה
ר. | 29-10-2019 17:47
והן מורדות וממרידות. הנוסח תפילה שלהן עובר על ההלכה. ורוב העולם הוא נוצרי, אז מה, נרשה חלילה גם טקסים נוצריים בכותל? ואולי חלילה טקסים של בודהה? זה לא עובד ככה! מקום קטן קיבלנו לדת שלנו - שיתכבדו נשות הכותל ויכבדו את הדת שלנו לפחות במקום הקדוש ביותר של הדת שלנו!
6
הרב הזה נראה כמו פורים ומדבר כמו ט' באב
אביחי | 29-10-2019 14:27
במקום להרבות אחדות ואהבה, מטיף לבידול, שנאה ועימות. פני הדור כפני הכלב.
תגובה לאביחי
אני | 05-11-2019 17:14
בפורים תלה ובט' באב תמות, מבזה רב גדול בישראל לך מנובל לאכול את החזיר והשרימפס. מי אתה בכלל. ביוב מהלך.
התגובות מפי הטבע. !
טובי | 01-11-2019 0:21
נביחי אתה יכול להמשיך לנבוח זה מאוד מתאים לפני הכלב שלך ! רק אל תשכח לחזור למלונה שלך שלא תתקרר !
תסתכל על עצמך בבקשה.
תשובה לאביחי | 29-10-2019 17:48
פני הדור זה הפנים שלך. להגיע למקום הכי קדוש ולחלל אותו זה בדיוק נקרא פני כלב. בושה.
7
בת מלך - צניעותה דוך פנימה!
יגאל | 29-10-2019 15:05
מה זה ככה הרפורמיות נוגעות בתורה? אסור. הן טמאות!
תגובה ל"תמים"
תגובה | 30-10-2019 3:02
כמה משלמים לך על התגובות ומי משלם לך? פוטין או הקרן לישראל החדשה? ועניינית, אין דבר כזה להתפלל כדרכן כשזה מנוגד להלכה היהודית במקום הכי קדוש ליהדות. אין דבר כזה בשום דת. כמו שאי אפשר להיכנס לאל אקצא ולהתפלל בדרך שסותרת את האסלם, ואי אפשר להיכנס לכנסיית הקבר ולהתפלל בדרך שמבזה את הנצרות, ככה אי אפשר להיכנס לכותל ולהתפלל בדרך שסותרת את היהדות. זה אמור להיות טריביאלי.
מה טמאות
התמים | 29-10-2019 17:49
הן טמאות כמו שאתה טמא. מה איכפת למישהו שהן באות להתפלל על פי דרכן במקום מיוחד שהוקצה להן ? למה כל דבר צריך להפריע ? נסו להרבות אהבה ולא להרבות פילוג ומריבה.
8
.
A | 29-10-2019 15:15
על הרבנים לגייס לצהל את כל הבנות והבנים בישיבות שחיים על חשבונינו אין לכם השכלה ועוד הכסף שאתם מקבלים מהמדינה זה כסף שלנו והמס שלכם הרבה יותר נמוך.
צא ולמד
ר. | 29-10-2019 17:48
הישיבות מחזיקות את העולם. לך לסמינרים ואז תבין.
9
משעמם להן
מיכל | 29-10-2019 16:32
ערב רב באות לחלל את הקודש ולהתגרות
10
עמר לנשים שהוא בז להן:לבוא להפריע לנשות הכותל
ימות המשיח/ה | 30-10-2019 0:07
קודם עמר צריך לקרוא לבתו שחיה עם ערבי.
הרב עמאר צדיק ענק מגדולי ישראל
כבוד ת"ח | 30-10-2019 3:03
וזה תפקידו להגן על הקדושה בירושלים עיר הקודש.
11
ראו מה עשה תרח למען אישה - כלתו....
משה אהרון עו"ד | 31-10-2019 6:54
בשבח תרח אבי אברהם מקצת שבחו של תרח אבי אברהם : שדאג לשרה והוא הראשון שעמד על טיבה של ארץ ישראל 30/10/2019 15:28:33 בסד. המקרא : וַיִּקַּח תֶּרַח אֶת אַבְרָם בְּנוֹ וְאֶת לוֹט בֶּן הָרָן בֶּן בְּנוֹ וְאֵת שָׂרַי כַּלָּתוֹ אֵשֶׁת אַבְרָם בְּנוֹ וַיֵּצְאוּ אִתָּם מֵאוּר כַּשְׂדִּים לָלֶכֶת אַרְצָה כְּנַעַן וַיָּבֹאוּ עַד חָרָן וַיֵּשְׁבוּ שָׁם: (לב) וַיִּהְיוּ יְמֵי תֶרַח חָמֵשׁ שָׁנִים וּמָאתַיִם שָׁנָה וַיָּמָת תֶּרַח בְּחָרָן: (פרק יא). ויקח תרח וכי מה לקח?. ואם לקח את בנו אברהם. מדוע לא הסמיך גם את לקיחת שרי כלתו לאברהם. אלא הניחה לסוף לאחר שמנה את כל יתר היוצאים עימו . זאת ועוד ,מה משמעות הסיכום ויצאו אתם. ? מי זה אתם. ? ואם המגמה הייתה ארצה כנען מדוע נתקעו בחרן... ? הנה כי כן ,בשני המילים : ויצאו אתם . למעשה רמזה התורה על כל תכלית ההליכה ההיא לארץ כנען . אם כן התכלית הייתה לצאת עם אברהם ושריי למצוא להם מזור לגאול את שרייי מעקרותה ומי חרד יותר מכל לעקרותה של שריי - תרח והנה בצד שלל בגינויים לתרח אבי אברהם . פרשה זו ראוי שתדרש כל כולה בשבחו של תרח. שהרי ליבו לא היה גס ואטום לסבלה של שריי כלתו בהיותה עקרה . והוא לא חדל מלנסות למצוא לה מזור . עד ששמע כי יש ארץ ושמה : כנען . ששם נענות התפילות [ארץ - מלשון רצון ורצויה התפילה . כנען - שנענית התפילה]. אמר נלכה לשם להתפלל על שרה שתפקד בזרע . לפיכך לקח את כולם לצאת אתם - עם אברהם ושריי לארץ כנען להתפלל על שריי העקרה. ועתה לשאלה מדוע נתקעו בחרן ? לא רצה קבה שהליכתו של אברהם לארץ כנען שלא תהא בקריאה האלוקית של לך לך . ברמז שאתה הולך בעבור עצמך ולא מי אחר המוליך אותך. ואתה הולך כנענה לקריאה אלוקית ולא הליכה שבכוונת בני אדם. והנה לא בכדי הם נתקען בחרן שתרח חלה שם ומת שם . כאמור שההליכה לארץ ישראל תהא דווקא בקריאת לך לך האלוקית כעולה מתחילת הפרשה הבאה. הנותן... והאומר.... נכתב על ידי Moshe.Aharon , 30/10/2019 15:29
12
נראה כמו אידיוט מושלם עם מצנפת.
יה | 31-10-2019 13:07
נראה כמו אידיוט
מי משלם לך על תגובות כאלו זבל?
$$$$ | 31-10-2019 14:22
תגיד לנו, שנבקש שיפטרו אותך. אפילו רובוט מתחיל מוציא הודעות יותר חכמות. הרב עמאר צדיק ענק עניו תלמיד חכם משכמו ומעלה וכדאי שתלך אליו לבקש ממנו שיתפלל עבורך ויבקש עליך רחמים.
13
נשות הכותל
יהודיה | 05-11-2019 17:02
חוצפתן עוברת כל גבול, עוד המנובלות באות להתריס ולהמציא המצאות? שתלכנה להתפלל ביפו יש שם הרבה כתלים ליד הים ,אין לאלה חלק בישראל,הן רוצות לשנות את מה שאובות אבותינו ךימדו אותנו כמו שכתוב בתורה הקדושה עת מתן התורה הנשים הופרדו ועמדו רחוקות מהגברים , אישה לא היתה רבה לא הניחהתפילין ולא באה בלבוש בלתי הולם ועטופה בציצית לכדי להתסיס את הציבור. די נמאסתן אתן לא דתיות אתן באות כדי לעורר מהומות אם יש בכן מעט כבוד שבו בביתכן או התכנסו בבתי הכנסת שלכם , אל תבואו לחלל שם שמים בפרהסיה ובמקום הקדוש של עם ישראל בכותל המערבי. ההמצאות שלכם טובות לקהל אחר ולמקום אחר.
14
דווקא הרנות המופצלת לרב אשכנזי ורב ספרדי...
יאיר | 09-11-2019 22:46
שאחד מהם היה בכלא, שמלאה בנפוטיזם, שעוגנת נשים עשרות שנים, שמעסיקה עשרות אלפי משגיחי כשרות אוכלי חינם - דווקא היא מתעסקת בזכותם של כל היהודים להתפלל לפי דרכם בכותל???