אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הדברים שאתם משתמשים בהם ולא ידעתם שנח המציא

כיוון שנח היה גורם לקידמה הגדולה שהצמיחה בעקיפין את כל התופעות המכוערות האלה, הציפייה ממנו היא שישתמש בשמו ובכוחו לעצור את ההידרדרות. הרב שמואל אליהו על השפעת המצאותיו של נוח

הדברים שאתם משתמשים בהם ולא ידעתם שנח המציא
  (צילום: שאטרסטוק)

נח היה ממציא גדול. לכן הוא נקרא בשם הזה "וַיִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ נֹחַ לֵאמֹר זֶה יְנַחֲמֵנוּ מִמַּעֲשֵׂנוּ וּמֵעִצְּבוֹן יָדֵינוּ מִן הָאֲדָמָה אֲשֶׁר אֵרֲרָהּ ה'" (בראשית ה כט). חכמינו פירשו ואמרו: "התקין להם מחרשות ומגלות וקרדומות וכל כלי מלאכה" (תנחומא בראשית). זה לא נוח לכרות עצים בלי מסור וקרדומות. זה לא נוח לבנות שולחנות, כיסאות ומיטות בלי פטיש ומסמרים. קשה לבנות בתים כשהכול נעשה באמצעות ידיים כואבות. "עִצְּבוֹן יָדֵינוּ".

ההמצאות של נח פשטו בכל העולם והזניקו אותו קדימה. על זה נאמר בגמרא: "צדיק בא לעולם טובה באה לעולם" (סנהדרין קיג ע"ב). כלי העבודה החדשים שהמציא נח הביאו ברכה גדולה גם בתנובת הארץ, על כן נקרא נח בשם "איש האדמה". הוא מציל את האנשים מהקללה, "מִן הָאֲדָמָה אֲשֶׁר אֵרֲרָהּ ה'". ובמה ההצלה מתבטאת? "קודם שנולד נח לא כשהיו זורעין היו קוצרין, אלא היו זורעין חטים וקוצרים קוצים ודרדרים. כיון שנולד נח חזר העולם לישובו. קצרו מה שזרעו; זורעין חיטין וקוצרין חטים, שעורים וקוצרין שעורים". בעקבות המצאת המחרשה ושאר כלי עיבוד האדמה, מגיעות כמויות התבואה לממדים שהעולם לא הכיר קודם. האנשים החלו להיות שבעים ומרוצים מהחיים.

הברכה שבאה בעקבות ההמצאות של נח יצרה אצל הדור שאחריו שאיפה לחיקוי. אנשי דור הפלגה ממציאים גם הם המצאה שמשנה את העולם. "וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל רֵעֵהוּ הָבָה נִלְבְּנָה לְבֵנִים וְנִשְׂרְפָה לִשְׂרֵפָה וַתְּהִי לָהֶם הַלְּבֵנָה לְאָבֶן וְהַחֵמָר הָיָה לָהֶם לַחֹמֶר" (בראשית יא ג). הם ממציאים לבנים ובאמצעותם הם מצליחים לבנות עיר ולהרים בניינים גבוהים שלא היו כמותם. "וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם". הבעיה היא שההמצאות הללו הרימו גם את הראש שלהם עד לַשָּׁמַיִם, עד שהם אומרים: "וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם". כשראשו של אדם נמצא בשמים, הוא יכול בקלות להידרדר לגזל ולשחיתות. "וַתִּשָּׁחֵת הָאָרֶץ לִפְנֵי הָאֱלֹהִים וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ חָמָס" (בראשית ו יא).

תיקון עולם באמצעות התיבה

כיוון שנח היה גורם לקידמה הגדולה שהצמיחה בעקיפין את כל התופעות המכוערות האלה, הציפייה ממנו היא שישתמש בשמו ובכוחו לעצור את ההידרדרות. עצירת ההידרדרות יכולה להיות בשני אופנים. האחד, לקחת את העולם חזרה אחורה לעולם ללא קידמה. האופן השני הוא להשתמש דווקא בקידמה עצמה בשביל לתקן את הקלקול. אלוקים אומר לנח להמציא את ההמצאה הגדולה מכולן, לבנות תיבה שאורכה 150 מטר, רוחבה 25 מטר וגובהה 15 מטר. גודל התיבה הוא כגודלה של נושאת מטוסים בינונית. בתקופת נח, שכזכור החלה בלי מסור, פטיש ומסמר, הייתה התיבה הפלא הגדול בעולם, שיא הקידמה והטכנולוגיה האנושית. פלא שכל העולם דיבר עליו. באמצעותו הפלא הזה היה נח אמור להחזיר את העולם כולו לדרך הישר. כאשר הפלא הזה לא מרשים אותם והם ממשיכים בדרכם, אלוקים מביא עליהם את המבול.

אלוקים נשבע שלא יביא יותר מבול. המשמעות היא שלמרות שכל קידמה תביא בעקבותיה זחיחות והתנשאות, בסופו של דבר התיקון יבוא דווקא בזכות הקידמה. בימינו ראינו איך גרמניה שהייתה המדינה עם קידמה וטכנולוגיה מפותחות מאוד הגיעה לשיא של זחיחות דעת ועריצות ורצתה לכבוש את העולם ולשלוט בו אלף שנים. לא היה צריך מבול, אבל מלחמת העולם השניה הייתה וגבתה עשרות מליוני קרבנות. בסופה הוכרעה החיה הנאצית ומאז ועד היום העולם למד לא לתת לעריצים להשתולל.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
גן עדן נסיעות בזמן
שבוע טוב | 28-10-2019 0:00
אבותינו התנכיים ידעו סודות מעולם הפנטזיה בו הם חיו. לא לשכוח הם חיו מאות שנים וליפעמים הרבה. כמובן מתושלח הזכור לטוב חי אלף שנה איפה זה היום. זה הכל פנטזיה. מימד זמן אבוד. גיבורי וגיבורות התנך נורא מזכירים מושגים למשל מסדרות או סרטים הוליוודים כמו השם היפים והאמיצים או ענקי עולם או גדולים מהחיים. היה מימיזמן בתנך. הבנתי זאת בזכות הוליווד שמלאה בפנטזיה אדירה. זה הוביל אותי היישר להבנה שהתנך למעשה מדבר על מימד זמן נעלם שנמס בהעלמות הנבואה. הוא קשור בה וחזק. הזמן הזה בא מגן עדן המושלם. והרי זאת סיבת שיבתנו כניראה להחיות אותו מחדש.למשל לחיות מאות אלפי שנים זה הרי פנטסטי . בימים שלנו אלה שמקסימום המעטים שחיים תישעים שנה. הפנטזיה התנכית נורא חשוב לפענח אותה כי היא כמו חידה. הוליווד היא כלי ניפלא וחכם. עולם הנבואה המבעב בחגורת התנך הנוצרית שהפך למכונת זמן אקספרימנטי תנכי הזוי , שהביא להם מהנבואה. ואיפה מישלנו להבנת פנטזיה זו חבל נורא חסר.
2
ידעתי ששמואל אליהו אינו יודע ש"ס ופוסקים
יוסף | 28-10-2019 0:23
אבל לא העלתי על דעתי שהוא 'אינו מכיר' פסוקים מפורשים בתורה (בראשית ד כב) וצילה גם היא ילדה את תובל קין לוטש כל חורש נחושת וברזל הרבה לפני הולדת נח איש בור ועם הארץ
צודק אכן טענתו של ר' שמואל
יעקב | 28-10-2019 8:36
שלפני ימי נח לא היו פטיש ומסמרים ושאר כלי מתכת הם טעות של תלמיד כיתה א' שכן מפורש בפסוק שציטט יוסף שכבר בימי תובל קין היו כלי מתכות נחושת וברזל, טעותו של ר' שמואל היא טעות נוראית של איש שאינו יודע תורה
לדבריו, נוח היה בן בלי שם
palmoni777 | 28-10-2019 6:56
עד להמצאתו את המחרישה. או שהמציא את המחרישה עם היוולדו. אכן בסיפורים, הכל אפשרי. כולל הדרוש שהעולל היה מתמודד עם השדים עוד טרם חיתוך הטבור. מעניין, מהיכן משיגים חומר הזיה שכזה?
3
ר' שמואל מתעסק בשטויות
בן ציון | 28-10-2019 0:26
בעוד הרבנים הגאונים מאזוז עמאר נבנצל דוד ויצחק יוסף בן ציון מוצפי צדקה ליאור שפירא מלמד גיגי אלגזי ועוד רבים אחרים עוסקים בעומק ההלכה עיון התלמוד ופירוש התורה, שמואל אליהו עוסק בשטויות שכל ילד יכול לומר, זה האיש
ממליץ לר' שמואל ללמוד תורה
מנחם | 28-10-2019 9:35
ועוד ממליץ לו לא להגיב בשמות בדויים
שמירת הלשון
מיכאל | 28-10-2019 9:00
ממליץ שתתחילו ללמוד הלכות שמירת הלשון באופן דחוף