אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתיחות שיא: האם חסידות גור בדרך לפיצול?

המתיחות בחסידות גור הגיעה לשיא השבוע כאשר הרב שאול אלתר, אחיינו של האדמו"ר, ארגן תפילה נפרדת לשמחת תורה והזמין את החסידים. בגור הבהירו כי כל מי שיגיע לתפילה בהנהגתו יסולק מהחסידות

מתיחות שיא: האם חסידות גור בדרך לפיצול?
  האדמו"ר מגור (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

בחודשים האחרונים נרשמת מתיחות רבה בחצר חסידות גור, החסידות החזקה והגדולה ביותר בישראל – אך בשמחת תורה נרשם שיא חדש שעלול להוביל לפיצול שיזעזע את החסידות. זאת לאחר שרבי שאול אלתר,  בן דודו של האדמו"ר הנוכחי רבי יעקב אריה אלתר, הודיע כי שכר מקום נפרד והזמין את חברי החסידות לתפילות חג בהנהגתו.


בבית המדרש של גור יצאו מיד בהודעה כי כל מי שישתתף בתפילות של רבי שאול – יודח מהחסידות, ילדיו יסולקו ממוסדות החינוך ומשפחתו לא תוכל להגיע יותר להתפלל במרכזי חסידות גור. "לדאבוננו ישנם אנשים ממורמרים שמחרחרים ריב ומנסים לגרור אחריהם את חלושי הדעת, במטרה לקעקע את יסודות הדת" נאמר בהודעה. "לכן כל מי שמשתתף או מבקר, אפילו באופן חד פעמי בכל התאספות כגון תפילה או שיעור וכדומה, עליו לדעת כי הוא מנתק עצמו מציבור אנשי שלומינו, על כל המשתמע מכך".

ההקפות השניות בחסידות אמש (צילום: חיים גולדברג\סרוגים)

למרות שנרשמו סכסוכי ירושה רבים בחסידות גור, זאת הפעם הראשונה שבה נרשם סכסוך בחסידות בזמן כהונתו של אדמו"ר בפועל. הפיצול הנוכחי החל עוד בשנת 1996, כאשר נפטר האדמו"ר הקודם, רבי פנחס מנחם אלתר. בניגוד למקובל בעולם החסידות, אחיינו הרבי יעקב אריה זכה בהנהגה ולא בנו הרבי שאול. בהמשך נטען כי הממסד בגור סגר את הישיבה של הרבי שאול ופגע במי שנחשבו מקורביו – וכתוצרה, בחודשים האחרונים הוא החל להוביל קו עצמאי שהגיע כעת לשיאו.

למרות המתיחות הנרחבת, בשלב הזה לא נראה כי המהלכים של הרבי שאול יפגעו בשלב הזה בחסידות המקורית. לתפילות של הרב שאול אמנם הגיעו כ-500 אנשים, אך במקביל נרשמו מעל עשרת אלפים חסידים בבית המדרש המרכזי הגדול של חסידות גור. עם זאת, במידה ורבי שאול יממש את כוונתו לפתוח חסידות עצמאית, ייתכן שרבים יצטרפו אליו ויובילו להיחלשותה של החסידות, שנחשבת כעוצמתית מבחינת השפעתה הן בציבור החרדי והן בתחום הפוליטי.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
טעות חמורה ובולטת בתמונה
חרדי | 22-10-2019 23:50
התמונה לא מציגה את חסידות גור - ניתן להבחין שאין ספודיקים והאדמור לובש זברה כלומר מדובר בחסידות ירושלמית כלשהי ולא בגור! כל ילד ישים לב... מביך.
2
גור תורה אצל ר' שאול, וגור נדל"ן אצל ר' יענק'
יענקל פליישער | 23-10-2019 1:13
יש גור תורה אצל ר' שאול, ויש גור נדלן אצל ר' יענקל, ההבדל בינהם ברור!
למגיב, לא בטוח
גם כן מבחוץ | 26-10-2019 21:42
אנשים חושבים שבגלל שר' שאול תלמיד חכם ואכן ר' יעקב אדם עשיר (גם בזכות ירושה מאביו האדמור-יהלומן), כנראה זה עסוק בכסף וזה בתורה. כנראה זו הסיבה להודעה הזו, לא בטוח שזה בגלל שההודעה אינטרסנטית. בכל מרה זה לא ממש מדויק, ככלל ר' שאול עוסק בעיון ור' יעקב מאמין בבקיאות, אבל לפחות לי אין שום ראיה שמישהו תח או עשיר... (לא קיבלתי מהם כסף ולא קראתי דברי תורה שלהם) נב, לי אין שום צד בעניין, אני מאמין שבשני הצדדים יש תלמידי חכמים וצדיקים וגם עשירים, וטוב שכך. וכצאצא לחסידי גור בפולין, אני רק יכול לאחל הצלחה לשני הצדדים, בכל דרך שייבחרו ביצירת התחרות ביניהם...
מאד מענין שבאינטרנט ר' שאול שולט....
שי | 23-10-2019 10:38
ואני אומר את זה בתור מישהו מבחוץ
3
כמה אגו!!!!
דתל"ש | 23-10-2019 7:45
האדמור ת.נ.צ.ב.ה מתהפך בקברו על שנאת האחים! תתביישו. אור לגויים פחחחחחח....
4
טעות בכותרת הכתבה
משה | 23-10-2019 8:06
ר' שאול הוא לא אחיינו של האדמור אלא בן דודו
5
רוצים להכין ריבת אתרוגים מהאתרוגים???????????
רוצים!!!!!!!!!!!!!!! | 23-10-2019 9:08
רוצים להכין ריבת אתרוגים מהאתרוגים שנשארו לאחר החג? תחשבו פעמיים. הסכנות הטמונות בכך.... אקדים ואומר שלמרות היות פרי האתרוג עשיר בחומרי רפואה, אינני ממליץ לאכול את האתרוגים ששימשו אותנו בחג הסוכות וגם לא להכין מהם ריבות ולא סירופ, ולא למצות בעראק או אלכוהול להכנת תמציות רפואיות, ולא להכין מהם בירה ולא לערב ביין ועוד, מהסיבות הבאות: א. יש להבחין בין אתרוג שמגודל בצורה מפוקחת לצורך אכילה (נדיר ביותר) לבין אתרוג שמגדלים אותו לצורך מצוות ארבעת המינים. ב. לצערי, מתברר שאתרוג שמגודל למכירה עבור ארבעת המינים עובר תהליכי ריסוס בחומרים לא מבוקרים ובכמויות גבוהות ומסוכנות עד סמוך לקטיף! ג. כל מגדל, לעיתים קרובות ללא כל בקרה ו/או פיקוח, מחליט באיזה ריסוס להשתמש כדי לקבל אתרוגים מוגנים מפני מזיקים ונקיים מכנימות ו/או טפילי קליפת הפרי. ד. לדוגמה: קיים חשש סביר ביותר שישנם מגדלי אתרוגים אשר ממשיכים להשתמש בזרחנים אורגניים (כדוגמת דזיקטול, דורסבן ופירינקס), חומרי הדברה אשר נפסלו לשימוש בכלל, ובעיקר בגידול עצי פרי, בגלל שמחקרים הראו כי בניגוד לחומרי הדברה תיקניים שמתכלים מאליהם בתוך ימים או שבועות, הרי שהדזיקטול ודומיו, החודרים לליבת הפרי ולקליפתו, נותרים בגוף האדם במשך מספר חודשים או שנים אחרי אכילת הפרי!!! ה. בעיקר יש להזהיר מפני חשיפת נשים בהיריון ותינוקות לחומרי הדברה אלו, מאחר והם גורמים לעוברים ולתינוקות נזקים בלתי הפיכים!!! ו. בעיקר חשוב ביותר לאסור מתן של מרקחות שהוכנו מאתרוגי החג לנשים בהיריון או מיניקות לצורכי מרפא כמו חיזוק ההיריון, חיזוק העובר, חיזוק האישה/התינוק וכדומה. ז. קבוצה אחרת של חומרים להדברת מזיקים ו/או כנימות בהם עלולים להשתמש מגדלי אתרוגים היא 'כלורו-ניקוטינילים' (כדוגמת קונפידור). מחד גיסא, חומרים אלו בטוחים לשימוש בפירות נאכלים ובתנאי שהשימוש בהם בפרי הדר הופסק לפחות 30 יום לפני קטיף הפרי הנאכל. מאידך גיסא, בגידול אתרוגים למצוות ארבעת המינים קיים חשש סביר שהמגדלים ימשיכו את השימוש בחומרים אלו גם עד הקטיף עצמו כדי להבטיח קבלת אתרוג יפה ונקי מכנימות וממזיקים. ח. אכילת האתרוג שטופל בחומרי הדברה אלו עד סמוך ליום הקטיף מסוכנת אפילו לאחר תום שמונת ימי החג משום שהפרי עדיין מכיל כמויות גבוהות של חומרי ההדברה. בסיכום, ללא תקן ברור ופיקוח צמוד על שימוש בחומרי הדברה בגידול אתרוגים, הייתי ממליץ להימנע מאכילת אתרוגים ששימשו לארבעת המינים בחג הסוכות.
6
טעות חמורה
דוס | 23-10-2019 13:00
האדמור כיום הוא היורש החוקי, האדמור בעל הפני מנחם, אביו של שאול כובד על ידו לרשת את אחיו, אביו של האדמור היום