אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

החזרת המנדט: שורת צעדים פוליטיים וטכניים

לרשות בני גנץ, יו"ר כחול לבן יעמדו החל מיום חמישי, 28 ימים לנסות את כל התרחישים שברשותו להרכבת ממשלה: מפירוק הליכוד ועד הבקעת חומת הימין, לצעד מהלכים טכניים בכנסת

החזרת המנדט: שורת צעדים פוליטיים וטכניים
  זה שהולך וזה שנשאר, נתניהו וריבלין (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

ראש הממשלה החזיר את המנדט לנשיא המדינה, ולרשות בני גנץ, יו"ר כחול לבן עומדים 28 ימים לנסות את כל התרחישים שברשותו: מפירוק הליכוד ועד הבקעת חומת הימין, אך אלו עומדים בספק גדול אם יצליחו.

בחודש הקרוב, צפויים צעדים פוליטיים לצעד מהלכים טכניים, כששינויים אלו צפויים לתת לראשונה לכחול לבן את אפשרות ההנהגה, גם אם זה לזמן קצר.

בתחילה ייאלץ כבר בימים הקרובים, ח"כ מיקי זוהר להיפרד מרשות הועדה המסדרת של הכנסת והיא תעבור מייד עם קבלת המנדט מהנשיא לרשות ח"כ מכחול לבן, ככל הנראה ח"כ אבי ניסנקורן.

גם במידה וייצאו לבחירות בפעם השלישית, הועדה המסדרת עשויה להישאר בידי כחול לבן במשך כל תקופת המעבר.

עוד באותו נושא

ההצעה של ריבלין לגנץ: כך תשב עם נתניהו בממשלה

יומיים ראשונים: לערער על העברת המנדט לגנץ

בהתאם להוראות חוק יסוד הממשלה, יפנה מנכ״ל בית הנשיא, הראל טובי, לכל נציגי הסיעות מימין ומשמאל ויודיע להם כי בכוונת הנשיא להעביר את המנדט להרכבת הממשלה בהקדם לגנץ. על פי חוק, יועמדו כאמור לרשותו 28 הימים הבאים.

עד להעברת המנדט, לריבלין עומדים שלושה ימים מעת הודעתו של נתניהו על כישלונו, עד שעליו להטיל את המנדט על ח״כ אחר, שכצפוי יהיה גנץ.

עם זאת, מבית הנשיא נמסר כי "בהודעתו לסיעות יודיע מנכ״ל בית הנשיא כי סיעה אשר מבקשת להביא את עמדתה בפני הנשיא, טרם הטלת המנדט על ח״כ גנץ, תוכל לעשות כן בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בחוק", כאמור עד יום חמישי הקרוב.

שבוע אח"כ: סבב שיחות עם נתניהו וראשי הימין

בכחול לבן רומזים כי באמתחתם מספר מהלכים, בראשיתם ניסיונות פירוק הבלוק – כמו עריקה של הימין החדש או המפלגות החרדיות לקואליציה בראשותו, דבר שני הוא פירוק הליכוד במטרה להעביר אליו מספר יחסי של אנשים הנצרך להשלמת החוסר להרכב קואליציה.

בימים הקרובים מתכוונים בכחול לבן להזמין לפגישות את נציגי הליכוד בפנייה הראשונה, כשבתחילה תהיה פגישה של צוותי המו"מ, אך במידה ונתניהו יוזמן, הוא צפוי להגיע ולא יסרב לפגישה עם גנץ ב- ארבע עיניים, לחידוש המגעים לממשלת אחדות.

עוד באותו נושא

סיעות הימין התחייבו לא להצטרף לממשלת מיעוט


8

רק לאחר מכן תהיה פנייה לכל ראשי מפלגות בלוק הימין, אולי למעט השר בצלאל סמוטריץ' אותו כינו בכחול לבן 'משיחיסט', בעוד יו"ר הבית היהודי הרב פרי פרץ מנהל מערכת יחסים מוערכת ואוהדת עם גנץ.  גם המפלגות החרדיות יזומנו לפגישות. בשלב זה לא צפויות פגישות רשמיות עם נציגי המחנה הדמוקרטי, כשחלק מאנשי כחול לבן הדגישו פעמים רבות בחודש החולף כי אין פניהם לישיבה איתם בממשלה.

במקביל, נתניהו הודיע הערב כי אם גנץ יפנה להקמת ממשלה צרה, בכוונתו לעמוד בראשות האופוזיציה.

עוד 28 יום: המנדט חוזר לכנסת

במידה ומהלכים נוספים גם לא יצליחו, נשארו 21 ימים בהם המנדט חוזר לכנסת ואז יוכל כל אחד מחברי הכנסת, חוץ מנתניהו וגנץ שכבר ניסו, להשיג רוב מספק להקמת ממשלה, אך בליכוד וגם בימין חתמו כי לא ילכו עם מועמד אחר שהוא לא נתניהו.

במקרה כזה, שלושה חודשים לאחר מועד הבחירות לכנסת ה- 22 ישראל הולכת לבחירות – בפעם השלישית תוך שנה. בתאריכים המסתמנים הם: ז' אדר תש"פ, 3.3.2020 או כא' אדר, 17.3.2020

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
איך ריבלין הסחבה שמח....
המיואש | 22-10-2019 0:13
נקווה שבעוד 28 יום נראה סמיילי עצוב מאוד על פניו של כרובי רקובי