אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה פרשת 'האזינו' כתובה בצורה כזאת?

בפרשתנו, בוחרת התורה לתאר את תהליך ההיסטוריה של עם ישראל באופן שירי ופיוטי, בצורת זמר. השירה מבטאת ערגה טבעית של המשורר, היא מנביעה את מהותו ועצמיותו באופן הכי ספונטני וישיר

למה פרשת 'האזינו' כתובה בצורה כזאת?
  (צילום: דוד כהן/ פלאש90; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

פרשת האזינו ממשיכה את רצף הפרשיות שלקראת סיום התורה, ובהן מסופר על ההכנות למותו של משה רבנו. את רוב רובה של פרשת האזינו תופסת שירת האזינו, העתידה, כפי שנאמר למשה בפרשה הקודמת, להיות עדות לעם ישראל לקראת הקורות אותם בדורות הבאים.

השירה בנויה שורות-שורות, וכל שורה מחולקת לשתי צלעיות שוות פחות או יותר, בכל צלעית כשלוש מילים. בספר התורה היא כתובה בתבנית הקרויה "אריח על גבי אריח", כלומר בשתי עמודות ארוכות לאורך הדף (זאת לעומת שירת הים, הכתובה "אריח על גבי לבֵנה"). לשונה הגבוהה והפיוטית קשה להבנה, אך במרכזה בולטת האמירה שגם אם ישראל יחטאו ויעזבו את ה' – הוא לעולם לא יעזבם. לבסוף יבואו כל הגויים וישירו שירי תהילה לעם ה' הנגאל.

מדוע דווקא השירה היא זו שמלווה את פרשה זו? מה הצורך לכתוב את תוכנה של הפרשה בלשון כה ציורית ופיוטית?

חכמות החול, מדעי הטבע לגווניהם וסוגיהם, הפילוסופיה ועולם ההגות הכללי אינם דורשים הכשרה נפשית עמוקה על מנת לקלוט את המסרים הכתובים בהם. אפשר שהאדם יידרש להתמדה יתירה ולהשתדלות רבה יותר בחלק מהמקצועות, אך לאחר ההשתדלות התוכן ייקלט.

חכמת הקודש, תורת החיים של עם ישראל, דורשת הכשרה נפשית אחרת. אין די לקרוא את המילים באופן מחקרי, לא מספיק לשמוע מספר הרצאות ולסכמן, מסיבה פשוטה – התוכן פונה לרובד אחר בנפש. הפנמת התורה דורשת הכנה והכשרה מוסרית, התורה עוסקת בממד החי והמתפתח של המציאות, באופן בו הקב"ה מתגלה באנושות דרך עם ישראל וההיסטוריה. תוכן זה דורש פתיחות אחרת בנפש מפני שהוא פונה לרצון וכוחות החיים של האדם.

השירה והפיוט פורטים את צליליהם על נימי הנשמה, יש בכוחן של מילים להפך את הרצון ולהביא את האדם להכרה חדשה. בפרשתנו, בוחרת התורה לתאר את תהליך ההיסטוריה של עם ישראל באופן שירי ופיוטי, בצורת זמר. השירה מבטאת ערגה טבעית של המשורר, היא מנביעה את מהותו ועצמיותו באופן הכי ספונטני וישיר.

אם נעמוד על אופייה של פרשת האזינו, נראה שכל כולה עסוקה בישועת ה' את עמו ישראל. פרשה זו אינה עוסקת בגלות ואף לא בחורבן, היא מתמקדת באופן ישיר באופן בו ה' פודה את עמו. השירה פותחת את הנפש לממד ה"גאולי" שבמציאות, היא מבקשת מהמציאות כולה להקשיב לפן הנסתר שמהלך במציאות – "הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי". שירה זו דורשת להאזין לשירה הטבעית של עם ישראל, לעצמיות הישראלית השרה ומזמרת את גאולתה לאורך ההיסטוריה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
מאמר מרגש
אריאלה אטיאס | 11-10-2019 11:55
תוכן עמוק המדהים. ישר כח האזינו
2
זווית מעניינת.
עמיחי | 11-10-2019 13:16
יישר כוח
3
מאמר מעניין מאוד
ארתור | 11-10-2019 16:51
היתה הפסקה של שבוע ונרגש שהיה חסר מאוד
4
שירת האזינו כשני טורים משל שני עדים והיא חלק
משה אהרון עו"ד | 12-10-2019 19:54
שירת האזינו כשני טורים של עדות 12/10/2019 19:52:30 בסד. שירת האזינו באה לעולם כעדות עתידית וכתשובה לקרות הרעה של אחרית הימים. היא היא השואה האיומה של דורינו . הפונקציה של עדות באה כדי להתמודד תיאולוגית עם תוצאות השואה אשר עוררו בלב מי, ספקות בקיום האלוקות . ולכן היא בנויה משני טורים משל שני עדים : שכל אחד מעיד על דבר אחר משלים. הטור הראשון מתייחס למאורעות גלות אלפיים בראשם כאמור השואה האיומה . אותה ניבא משה בפרשת וילך, כרעה של אחרית הימים . והטור המשלים הוא טור התקומה הקמת מדינת ישראל בדמות האתחלתא. ואכן המימד השירי פיוטי רווי כבר במילה הראשונה : האזינו שבסיסה היא המילה אז - .אז ישיר מי ששר את שירת הגאולה - בבקיעת ים סוף. ואשר גם ישוב וישיר את שירת הגאולה השלמה - בבקיעת ים הקץ חייב היה גם לנבא , לתאר ולפרט גם את התווך. ודווקא באותו הסגנון השירי : לשיר את שירת הביניים. - שירת המרורים של גלות אלפיים והתקומה המידית שבעקבותיה . בדמות האתחלתא . נכתב עי משה אהרון עוד
5
המשך לתגובה קודמת....
משה אהרון עו"ד | 12-10-2019 19:58
כפי שעולה מתגובתי הקודמת , ועם כל הכבוד אני הקטן חולק על הכותב לעניין קביעתו כאילו שירת האזינו מדברת אך על ישועת ה' . תכליתה עדות ובעיקר הוכחה ועדות לסיבת גלות אלפיים והשואה האיומה.
6
באותו האופן גם לוחות הברית שניים ועל כן נקראו
משה אהרון עו"ד | 12-10-2019 21:17
וַיִּתֵּן אֶל-מֹשֶׁה כְּכַלּתוֹ לְדַבֵּר אִתּוֹ בְּהַר סִינַי שְׁנֵי לֻחֹת הָעֵדֻת לֻחֹת אֶבֶן כְּתֻבִים בְּאֶצְבַּע אֱלֹהִיםלוחות העדות
7
ספורט
נועם | 13-10-2019 17:22
גם לעשות ספורט זה עוזר
8
ללמוד
נועם | 13-10-2019 17:22
גם ללמוד בבית זה עוזר
9
מדהים ומעניין כרגיל
מיכל | 16-10-2019 15:42
אלוף