אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פוסט של הרב אבינר עורר סערה: "החפצה ופריצות"

פוסט שפרסם הרב אבינר המסופר כביכול מפי ילדה בת 12 המקבלת על עצמה דיני צניעות חמורים, עורר סערה רבתי. עמיחי אליהו: "התנזרות מוגזמת וכפויה היא דבר אסור"

פוסט של הרב אבינר עורר סערה: "החפצה ופריצות"
  צילום: הדס פורוש, פלאש 90

הרב שלמה אבינר פרסם היום (חמישי) את עשרת הדיברות לילדה צנועה. בפוסט שפורסם בדף הפייסבוק של הרב, המופעל על ידי תלמידיו, עלה טור קצר תחת הכותרת: "אני רוצה להיות ילדה צנועה".

בטור מסופר כביכול מפיה של ילדה בת כמעט 12, המקבלת על עצמה להיות "ילדה יפה בעיני ד', כלומר צנועה", כשהיא מתעלמת ממה שיגידו אחרים במשפחתה. בן היתר הילדה מקבלת על עצמה איסור לענוד עגילים ותכשיטים וקישוטים, חצאית רחבה המסתירה צורת הגוף "גם בהליכה גם בישיבה", קליעת צמות בלבד ללא פוני, שרוול ארוך עד כף היד .

הפוסט עורר סערה במגזר, הרב אברהם סתיו כתב: פחות מפריעה לי העמדה של הרב אבינר עצמו, הרבה יותר מטריד אותי מה עובר על הילדה הזאת. מה גורם לה לקבץ את כל השיטות הכי קיצוניות שיש ולהמציא עוד כמה רעיונות מקוריים מדעתה.

לא יכול להיות שהיא קיבלה את זה מההלכה. הרי אם היא הייתה קוראת את הספר של הרב אבינר על הלכות צניעות (גן-נעול) היא הייתה יודעת שלפחות חצי מההחלטות שלה לא מחויבות על פי ההלכה".

תנועת נאמני תורה ועבודה הגיבו לדברים: "עיסוק בלבוש בצורה שכזו, לפרטי הפרטים, עלול להביא אותנו דווקא למקומות של החפצה ופריצות, זאת למעבר לטעות החינוכית אשר מביאה את בנותינו להרגיש חוטאות ופושעות על לא עוול בכפן. כהורים עלינו למתוח קו ולוודא שבמוסדות החינוך של ילדינו אין רבנים או מחנכים גברים, אשר יפנו אל בנותינו בצורה שכזו."

עוד באותו נושא

הרב שלמה אבינר מפרסם: כך תהיי ילדה צנועה


59

עמיחי אליהו, ביקר גם הוא את תקנות הצניעות של הרב אבינר: "אחרי הערכה העצומה שלי לרב אבינר שליט"א, אני למדתי אצל רבותי אחרת.", כותב בנו של הרב שמואל אליהו, ונכדו של הראשון לציון מרן הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

היופי הוא מתנה אדירה, וכפי שהפקרות בלבוש מסוכנת כך גם התנזרות מוגזמת וכפויה היא דבר אסור. בעניותי, טוב שהעיסוק בנושאים הללו יעשו ע"י נשים ומחנכות.

צניעות היא תכונה נפשית שלא בהכרח נוגדת השקעה ביופי חיצוני. הצניעות בלבוש וביחסים בין גברים לנשים גורמת לפגיעה בנושאים חשובים אחרים. כפי שכתב הרב קוק – "מדת הצניעות גורמת טובות רבות בעולם, ומתוך כך היא זוכה לדחות מפניה דברים שהיו טובים מצד עצמם".ודווקא מתוך הכרה בחשיבות שלה, חשוב להכיר גם בדברים שבהם היא פוגעת. טבע האישה לחזר אחרי היופי – אין מבורך ממנו כשהוא מגיע באיזון. הפרה של האיזון הזה לכל צד מסוכנת."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
62 תגובות - 44 דיונים מיין לפי
1
דייייייייייייייי
המתריע בשער | 10-10-2019 14:54
לא יתכן שסוטה מין יקבע הלכות צניעות. די לתת לו במה
האם אוי למי שמדבר ככה?
מה אמר הגר"מ אליהו | 13-10-2019 9:34
האם אבינר הוא מרבני ישראל? האם אחרי שהרב מרדכי אליהו מינה בית דין שמצא שאבינר נכשל בעצמו בענייני צניעות ומכשיל אחים במזיד, האם הוא נחשב מרבני ישראל???
שלמה אתה פנאט חשוך ודביל
רון | 11-10-2019 13:07
שלמה
לרוב הרבנים ייצרים מיניים עזים. ולהרחיק אותם
אבגד | 10-10-2019 19:12
לכן יש להרחיק אותם מילדים מנשים וכמובן מנערות וילדות. ואישה שלא מקפידה על כך כאילו עוברת על 99% ממצוות עשה ולא תעשה. הקרוב יוסמכו נשים רבות לרבנות והנשים ששימשו בתפקיד רב וראש ישיבה עשו (לדעת כולם, כולל על דעת כל הגברים בתקופה) עבודה יותר ממושלמת. הגיע זמן שרב זכר ידע את מקומו המצומצם לזכרים מבוגרים בלבד. וימנע מלנכנס למרחב של הנשים ונערות וילדים. ודי לחכימא.
עזות מצח למי שמדבר על רבני ישראל
שלמה | 10-10-2019 15:41
אוי למי שמעיז לדבר על רבני ישראל ככה... שהקב״ה׳ יסלח לך !!
2
נו, אני שואל אתכם ????????????
אבנר.צ. | 10-10-2019 15:00
מה זה הדבר הזה ??????????
3
בא לא נגזים...
סערה... | 10-10-2019 15:11
מדרש הלכה מול הלכה ועוד קהל שועלים קבוע על התורה ועל העבודה שנובחים כל זמן שהכסף מאירופה אומר לנבוח וככה פוררו את הציונות הדתית בלי שתשים לב
4
האמצע זוהי הדרך הנכונה
בתיה | 10-10-2019 15:27
אנחנו לא באירן .אנחנו כאן במדינת היהודים. כל ההחמרות מביאות את התוצאות ההפוכות וחבל שכך. צניעות יש בה חשיבות עליונה .ההגזמה היא אם כל חטאת
הרבי מקוצק היה אומר שרק סוסים הולכים באמצע...
א אידישע קאפ | 11-10-2019 13:36
אתה לא חייב ללכת ככה... רק תהיה מודע שיש שכר ועונש...
ואגב אתה כן באיראן.
שרוליק | 10-10-2019 16:04
תסתכל בחוק אתה יכול להיכנס לכלא על הערה מעליבה לאישה. תתעורר.
האמצע הוא לא הדרך הנכונה.
שרוליק | 10-10-2019 16:03
האמצע הוא הקליעה למטרה. זה הכל. לכן ההחטאה קרויה חטא. אבל השאלה היא מה המטרה שלך. אם המטרה היא אמצע בין שתי רעות אתה לאו דווקא בדרך הנכונה.
5
אתם שונאים יראת שמים
אחד שמתבונן | 10-10-2019 15:43
אתם לא דתיים בכלל. רפורמים נמאסתם!
אנחנו לא שונאים, זה אתם ששונאים לשמוע דעות אח
tch | 10-10-2019 16:09
דעות אחרות... אתם לא יראי שמיים אתם סתם סוטים עם אובססיה לצניעות ולצביעות
6
כל הכבוד לרב אבינר
שרוליק | 10-10-2019 15:59
לגברים אסור היום אפילו להחמיא לאישה בעבודה. עשו חוק פמניסטי מיוחד לשנות נורמות חברתיות של גברים. אבל חלילה שיגידו לבנות לשנות נורמות חברתיות. חלילה שגברים ידברו על זה עם בנות. חברים איפור הוא איתות מיני ולבוש יפה של אישה לא ניתן להפרדה מהמיניות שלה. רוצים לדבר על התנהגות של גברים? בבקשה להתחיל לדבר על התנהגות ונורמות לבוש של נשים.
אבינר הוא לא רב
הרב אליהו | 13-10-2019 9:35
בלי קשר לפוסט הנוכחי
כמה נכון ועצוב!!
אחד | 10-10-2019 19:20
נשים מדברות על גברים בלי סוף, לעומת זה גבר צריך לחשוב אלף פעם מה ואיך להגיד וגם זה לפעמים לא מספיק טוב, וכל הדברים האלו מחוקקים בחוק ולפעמים אנשים יושבים בכלא על איזה אמירה שמעליבה ככול שתהיה עדיין חופש ביטוי וזה... עצוב מאוד
7
חוזר בשאלה
נחמיאס | 10-10-2019 16:06
לרבנים .התורה הקדושה אמת שכל אלוהי היהדות לעומת זו .היא חוכמה של סכל רבני .לא משנה מי אומר מה יש הרבה חילוניים שונאי תורה זה בגלל שהרבנים שם חד וחלק לא בגלל התורה בגלל הרבנים שתפסו בעלות על התורה שלא רוצה אותם
8
גדול הדור עמיחי אליהו מבקר את הרב אבינר...
רועי | 10-10-2019 16:07
ללא שום קשר לדעתי בנושא, לא ראוי שינוקא כמו הרב עמיחי אליהו ימתח ביקורת על רבנים שגדולים ממנו בכמה מספרים.
חוצפה
יוסף | 11-10-2019 17:42
חוצפן מי אתה בכלל אפס שמדבר ככה על הרב שמואל אליהו וכן על הרב עמיחי
ממתי ילד אוילי רשאי לבקר גדול בתורה?
חוצפה של עמיחי | 10-10-2019 23:44
ועוד בציבור, הילד חוצפן כמו אביו הטיפש
9
שגעון
שלמה | 10-10-2019 16:15
כבר למדנו מהניסיון אם אתה מלחיץ יותר מדי התוצאה תהיה הפוכה. די לנו מה שלדעת רוב הרבנים זו ההלכה. חומרות תעשה בבית לא לאחרים.
10
חזל שיבחו את קימחית
חז"ל שיבחו את קימחית | 10-10-2019 16:24
אין דרכי לכתוב תגובות אבל כאן זה מחוייב.התגובות לרב אבינר צריך לעורר אצלינו שאלה-למה רב קורא לגדרי צניעות הנזכרו אצל הפוסקים,אעפ שאינם חובה, וקוראים נגדו? הרב אבינר לא כתב שה'מכתב של הילדה' הם גדרי חובה בצניעות כמו שהזכירו שלא כן הוא כתב בגן נעול שהוא ספר עם פסיקות. אמנם הצניעות הבאה מנפש צנועה לא מחוייבת תמיד בהלכה-אך ודאי משובחת היא כל עוד היא לא מוזרה בעיני הבריות (לדוג' כיסוי של סמיכה). חזל שיבחו את קימחית שהצניעה עצמה אעפ שזה לא מחוייב על פי ההלכה. צריך לומר את הדברים- במקום להלהיב צניעות רק תוקפים את מי שמעודד וקריאות כאלו לא היו בחזל אלא זה קריאות מודרניות ופופולריות ולא ראיתי בחזל רוח כזו אלא 'מה גפן בירכתי בית' וכו' שבחו את החיוב גם אם יקחו חלק מזה ולא כח דבר לחשוש. לכן דברים כאלו נכתבים על ידי גדולי תורה ולא תמיד 'עם כל הכבוד לרב אבינר' באמת מפצה על הפערים.
11
אי זה יכול להיות???
מישהו | 10-10-2019 16:42
כולם צועקים על עודף צניעות אבל אף אחד לא צועק על כך שרוב הבנות היום במגזר הדתי לאומי הולכות עם חצאית מיני!!! אז מי כאן הבעייתי? ומי כאן עם הראייה המעוותת של המציאות?
12
עולם הפוך
אאא | 10-10-2019 16:43
על זה שכולן הולכות כמו פרוצות אף אחד לא מדובר.. על כמה חתיכות בד נוספות בבגד כולם צועקים!!! עולם הפוך
13
המכשול הידוע של המזרוחניקים
שמערל | 10-10-2019 17:40
אני, חרדי שחי בשכונה דתית לאומית, רואה את עקב אכילס של הציבור הדתי לאומי בבעיה מרכזית אחת - אין לכם גאוות יחידה במיל. רוממות הצבא והמדע והעסקים והאקדמיה בוקעים מגרונכם אבל הרי אתם דתיים לאומים, נכון?! אז איפה ה 'דתיים' בכל זה?! וככה במשפחות טובות ויפות (באמת יפות, הורים שקובעים עיתים וחיים בשלום בית יפה) יוצאים הילדים ונתפסים להלך רוח בציבור המדבר על צבא, מדע, אקדמיה ועסקים - אז הם זונחים דרכי אבות והופכים לקצינים מועורכים, לאנשי מדע מהשורה הראשונה, אנשי אקמיה ואנשי עסקים ... ועניין ה 'דתיים...' מה כבר נשאר ממנו?! נכון - ישנן דוגמאות יפות למזרוחניקים שהופכים לאנשי תורה ולמובילי דעת תורה בציבור אבל תראו שניה מה רבים הנושרים. הרב אברהם סתיו - אל תתחלחל מציור של ילדה מחמירה. על הציר של מחמיר מול זורק אני ממליץ לך להעדיף את המחמיר ולתת גאוות יחידה לצעירים שבוחרים לחייב את עצמם לרוח ההלכה. נכון שגיל ההתבגרות הוא גיל קיצוני אבל ממליץ לך להעדיף קיצונות אחת על פני קיצונות שניה. המזרוחניקים הם ציבור יפה ויקר וחבל שרוח חפיפניקיות שמקורה בהתמקדות בתחום הציוני באה על חשבון ההתמקדות בתחום הדתי, מה שבהכרח מונע גאוות יחידה בתחום הדתי
14
יש לשלוח את מחלקת הרווחה לביתו של ״הרב״
מיכל | 10-10-2019 18:30
לא פלא שחמישה מילדיו חזרו בשאלה. יש לשלוח את מחלקת הרווחה לביתו של ״הרב״ בדחיפות להצלת בנותיו. השם ישמור!!!
15
אסור לרב לחטט בעניין גוף נערות. זו פדופילה!
רופא פסיכיאטר | 10-10-2019 18:58
אני בשמחה הייתי מנפץ את פיו של אבינרי בפטיש 5 קילו, מזמן. הזכר הזה לא מפסיק לדבר ולדון בגוף הנערות ולחטט בכלל ענייניהן. זוהי תופעה של זכרים מיוחמים. בכל הזכרים עיסוק והירהור בנערות מעורר בגופם גלי ריגוש מיני אצל המתמידים בעיסוק זה באובבסיה או בכניסה לפרטי פרטים יש בזה חוץ מהטרדה מינית מהמקפצה הדבר מצביע על התמכרות בלתי ניתנת לריסון לזיקפה ולגלים של עונג בין הירכיים שלו. ואני פסיכיאטר מומחה! ולא טועה בתחום. והדיאגנוזה שלי הזכר הזה פדופיל מסוכן. יש להזהיר נשים מלאפשר לו להכנס לרדיוס ולסביבה שלהן, בעיקר לנערות. הדבר מסוכן כפליים כי ביטויי פדופיליה לסוגיהם פותחים דרך גם לרבנים פדופילים אחרים להטריד נשים ונערות בפומבי וקו בסביבה מצומצמת ובכך למרר לנשין ולנערות את החיים במרחב הציבורי. יש לאסור על כל רב לא מרוסן שלא עומד בפיתוי ומהרהר (ומבטא את הרהוריו האסורים) בנשים ונערות. כן להרחיק ממנו ילדות ואף את הילדות שלו. בכל מקרה כשהוא בסביבת בנותיו או נשים חלשות אופי צריך שתהיה שם אישה אסרטיבית כדי לשמוע את דבריו ומעשיו ולפקח עליו. '
מה קרה? אם הבנות תהיינה צנועות לא יהי לך טרף?
פסיכיאטר מחוזי | 11-10-2019 9:26
כנראה אתה חושש שלא תהיינה לך מטרות להזיותיך הפדופיליות ולכן אתה בעד החשפות נשית. מעניין את נראות תיקיות התמונות אצלך במחשב? כמה נערות ונערים חולפים במוחך החולה?
16
פוסט של הרב אבינר עורר סערה?????
משה | 10-10-2019 20:31
באמת . מי יצא נגדו? הרב סתו הבן תנועת נאמני תורה ועבודה . אם הרב אבינר היה כותב שעכשיו לילה (עכשיו באמת לילה , השעה 20:30) היו יוצאים נגדו. באמת- עורר סערה???? הרב עמיחי אליהו הוא המבקר היחיד, זה נקרא עורר סערה?
17
אז היה לרב קצת הירהורי תשובה אחרי יוהכ
יעקב | 10-10-2019 20:35
רק שלא פרסם את דבריו במקום הנכון.
18
דוחף את עצמו לכל מקום
עמיחי נרקומן פרסום | 10-10-2019 21:06
עמיחי אליהו,לא תורה ולא ריח תורה.
19
עמיחי אליהו - הבית היהודי הפכו אותך למזרוחניק
יוסי | 10-10-2019 21:14
דווקא עד עכשיו הוא החזיק מעמד בצד השמרני של המתרס. כנראה שהחיבור עם בנט השפיע עליו קשות. חבל על דאבדין.
20
זו האמת
נדביה | 10-10-2019 21:52
בציבור הדתי ציוני נושא הצניעות נמצא בתחתית.נשים הולכות עם לבוש מאוד לא צנוע בלשון המעטה.חצאיות מיני,מחשופים כיסוי ראש ניהיה אייקון רק איזה סרט על הראש,ואפילי באתר סרוגים כאשר אתה גולל למטה כדי להגיב אתה מגיע לפרסומת עם שתי נשים חשופות.אותו כנל גם בערוץ 7.אז כשמגיע רב ומנסה להחזיר לנו פורפוציות ישראליות של עם ישראל אז זה מעורר תגובות ועוד של רבנים.
21
לללנד
נתן | 10-10-2019 22:06
השיגעון ככ גדול שמבקרים את הנורמלי,יישר כוח הרב אבינר !
22
מה זה הזלזול ברבנים הזה
חרדי תוהה | 10-10-2019 23:19
הרב אבינר אדם צדיק ותח ענק מותר לו להמליץ על הליכות ולפסוק הלכות ולא רק שמותר לו אלא זה חובתו ויאמינו בה' ובמשה עבדו אם אין אמונה בחכם אז אין אמונה בקבה
23
עמיחי הטיפש הצעיר מחציף פניו בגדול בתורה
יעקב | 10-10-2019 23:52
אינני נכנס לעצם הסוגיא, זה נושא לגדולים להתגדר בו, אבל אני מלא חלחלה מכך שהטיפש הצעיר עמיחי אליהו שהוא ריקן מתורה ויראה - מבקר גדול בתורה ברבים, הטיפש הקטן הזה יגדל ויהיה טיפש גדול כאביו,
כל הפוסל
ליעקב | 11-10-2019 2:24
איזה יופי להתהדר תחת השם יעקב ולהגיב בתורה כלכך חסרת אחראיות שגורמת חילול ה' אתה מבקר את הרב עמיחי ומה הקשר לזזל ככה ברב שמואל אליהו? האם זה לא פגיעה בגדולי ישראל?
24
הכי צנוע זה הכי יפה
אליהו | 11-10-2019 0:24
לא רואה שום בעיה עם זה, נשמע דווקא ליברלי מאד. היא לא לובשת רדיד, רעלה או שאל, גם לא מוזכר צבע שחור. רוב החסידים מתלבשים בצורה דומה למה שכתב הרב אבינר.
25
לא צריך ללכת רחוק!
יאיר | 11-10-2019 1:12
רק בדקו כמה דורות מגיעים חלילה להתבוללות אצל אלו שמתלבשות לפי 'הדעות המקילות' וכמה דורות - אם בכלל - אצל הצנועות! בשבילי זו בחינה מספקת.
26
הרב אבינר מחפש כותרות ואתם נותנים לו. פשוט תתעלמו ממנו.
אמיר | 11-10-2019 6:29
רק נזק הוא גורם. אולי נזכיר את התחקיר של ליבסקינד?
27
רוב הנשים היום פרוצות בהוויתן ונדרשת החמרה
פריץ פריצקי | 11-10-2019 9:22
גם דתיות וחרדיות חשופות לכל הזימה וההתערטלות שסובבים מכל עבר. הדברים מחלחלים וכל אחת חפצה להציג את 'מרכולתה' לעיני כל. בין אם למשוך גברים ובין אם לנקר עיני נשים אחרות. כמויות הנשים שנופלות בעריות לא תאמנה וגם חרדים ודתיים צריכים לבדוק תמיד אם האישה לא זנתה תחתם בעוד הם שוגים בדמיונות על אישה נאמנה.
שנאת נשים במסוה של הטפה לצניעות
שוקי | 15-10-2019 11:06
.
כמה נואל זה האיש
אוייש תירגע | 11-10-2019 10:15
הגיע הזמן שבנות ילבשו כרצונן וינהגו כרצונן. מראים להן את הדרך בהתחלה, לא בקיצוניות, ואחכ נותנים להן לחיות. המדינות הנחשלות, אלו מדינות מלאות בצניעות נשים. ככל שהמדינה יותר מתירנית, היא מדינה שנעים יותר לחיות בה.
28
הלכות אבינר מעוררים יצרים פדופיליים. נורא!
גאוותו משבשת את דעתו | 11-10-2019 10:40
להט הצניעות מתהפכת עלינו
29
שמחה וצהלה
פוסק הדור | 11-10-2019 11:14
ברוך ה' מצאנו על מה לריב! אשרינו
30
האם הרבנים אבינר ואליהו סוטים?
מאמין | 11-10-2019 11:22
ההתעסקות הבלתי פוסקת של הרבנים החרדלים בילדות ובלהטבים מעוררת את השאלה האם הם עושים זאת בכדי להלחם בנטיית ליבם. ייתכן.
31
ירד מהפסים
יוד | 11-10-2019 11:30
הרב אבינר כבר מזמן ירד מהפסים. לרא ירחק היום שטובי הרבנים ינדוהו
32
הרב עמיחי
א | 11-10-2019 12:08
המקור שהבאת....סותר את דבריך... המשך דברי הרב הם שעד כדי כך שאפילו דרך ארץ נדחתה מפני הצניעות....ולכן לא אומרים שלום...בכלל אני שואל את עצמי ...איזה תכונות צריך בשביל להעיז להתייחס לדברי הרב אבינר... 1. להיות ענק רוח, בנגלה ובנסתר. אחד מגדולי הדור אם לא....פשוט תתקשרו לשאול מה כוונת הרב לא לרוץ למרשתת ולכתוב כל העולה על רוחכם
33
ההבדל
א | 11-10-2019 12:11
בין דיברכם לדברי הרב אבינר נעוץ בעובדה שאתם מנסים להבין מה כוונתו הפוסקים ,התורה בכל הדורות, הרב אבינר...ברגע שאמר את דברו זה פירוש התורה,זה כוונת התורה, ומעלה והלאה בדור שלנו, כך יש לנהוג ולכך יש לחנך. אתם לא מבינים? מעולם לא שמעתם? לא כך למדתם?....אז מה? אז עכשיו תתחילו ללמוד,להבין ולנהוג. ענווה....ובהצלחה
34
חבר'ה, החרמנות של הרבנים שלכם יוצאת משליטה.
דרור | 11-10-2019 13:05
פוריטניות פרוטסטנטית שאין לה קשר ליהדות
35
על צניעות ועל צביעות
בשם הרב יוני לביא | 11-10-2019 13:31
הרב יוני לביא 1. כל-כך הרבה דיברו ביממה האחרונה על הפוסט של הרב אבינר (קישור בתגובה ראשונה) שבאמת היה בא לי לשתוק. 2. מצד שני, גם אם אתה לגמרי לא מסכים עם דבריו, לא נעים לראות רב חשוב, כמעט בן שמונים, שבכל זאת, הספיק לכתוב מאתיים ספרים ולעשות דבר או שניים בחייו - הופך ל'ילד הכאפות' של המגזר, שכל מי שמצא איזו מקלדת פנויה, מתחרה בלעשות לו שיימינג ולנזוף בו בצקצוק מתנשא. 3. אבל לפני שנגיד מילה על הצניעות חייבים לדבר רגע על הצביעות. בואו ונגיד את זה דוגרי: הבעיה שלנו אינה הרב אבינר, ובכלל נדירות הבנות שהולכות על-פי כל הנחיות הצניעות שפִּרסם אמש. הבעיה האמיתית היא מה שקורה בדיוק בצד השני. לא הצניעות המוגזמת אלא המתירנות הממאירה. זו שדוחפת ילדוֹת עוד לפני גיל 12 להצטרף לשוק הבשר. זו שמרגילה נערות למכור את גופן בזול ולהכפיף את עצמן לנורמות הפריצוּת של העולם המערבי שבהן את מתחילה לקיים יחסים אינטימיים לא כי אַת בשלה לצעד הדרמטי ומצאת את האדם הנכון לחלוק איתו את הפלא הזה, אלא סתם, כי את רוצה 'להיות בענינים' ונסחפת עם הזרם. זו שיצרה את תרבות האינסטגרם שדוגלת במשוואה פשוטה: אַת תַחשפי עוד ועוד פיסות עור מגופך, אנחנו נשלם לך בקומץ של לייקים. נאמר את זה גלויות: הבעיה המרכזית של עולמנו אינה צניעות-יתר אלא חשפנות יתר. הבעיה זו הצביעות של אותה תרבות שמדברת גבוהה גבוהה על מעמד הנשים וזכויותיהן, אבל בפועל מחצינה ומחפיצה אותן באובססיביות, ומגדלת דור שלם של בנות שלא מבינות את ההבדל האמיתי בין 'לראות לַך' לבין 'לראות אותך'... קל לתקוף את דברי הרב אבינר, אבל בואו, על כל אחת שמקפידה על כללי הצניעות שלו יש עשרת אלפים (!) שעשקו מהן את הילדות התמימה והנערוּת הקסומה והפכו אותן לבובות פתייניות, שבמקום להאיר את העולם עם האישיות היפה והאיכות הפנימית שאלוקים נתן להן, הן עסוקות (רובן מבלי מוּדַעוּת בכלל) בלסרסר את הגוף שלהן לעיני כל. 4. לגבי הטענה שאסור לרבנים, בהיותם גברים, לעסוק בהלכות צניעות הלבוש של נשים - קשה לומר אם היא יותר מופרכת או יותר מגוחכת. כי רופאי נשים זו מציאות נפוצה ולגיטימית. כי מעצבי אופנה, סַפּרי צמרת, צלמים ואפילו מְאַפּרים גברים – הם עניין שיגרתי בתעשיית היופי הנשית. אבל הרבנים? וואלה, שיסתמו את הפה. אומנם הם בסך הכול צינור להעביר את ההלכה היהודית ואת דבר ה' אלינו, אבל יש תחומים שחובה להדיר אותם ולאסור על קולם להישמע, ומיד! 5. והכי עצוב זה על הצניעות האמיתית. זו היפה, הקסומה, היהודית. דווקא היא יוצאת בסופו של דבר המופסדת הגדולה. זו הצניעות שרואה את הגוף שאלוקים נתן לנו כמתנה יפהפייה ונפלאה שצריך להתחבר אליה ולאהוב אותה, ויחד עם זה לזכור כל הזמן שהיא מכסה על אוצר גדול עוד יותר של נפש ונשמה ואיכויות פנימיות, שצריכות להתגלות ולהאיר את העולם. כדי לשמור על האיזון הנכון בין הַפְּנִים לבין החוץ יצרה ההלכה היהודית נוסחה מדויקת ומופלאה, שנותנת מקום ליופי ולטיפוח החן (כמו שהתורה מספרת על אימותנו הקדושות), ורואה את המקום המקודש של המיניות במערכת הזוגית ויודעת לכבד ולאהוב את הנשיות. ולצד זה היא שומרת מלהתמכר ולסגוד לגוף ולחיצוניות. איך נולדו הלכות צניעות? ובכן, הגאונות של היהדות תמיד היתה ביכולת לתרגם עקרונות רעיוניים לפרקטיקה מעשית. לולא כן גם הרעיונות הגדולים ביותר נותרים חסרי משמעות. זהו תפקידן של ההלכות בכל התחומים, וממילא הן חייבות להתבטא עד לרמת הסנטימטרים. אומנם, גם הן מורכבות מ'עיקר הדין', ונאמר זאת גלויות: הוא אינו דורש מאישה ללכת עם שרוול עד פרק היד וחצאית עד הקרסול, לא אוסר להתאפר, לגדל פוני, להימנע מתכשיטים או להסוות לגמרי את צורת הגוף, ועל גביו מנעד רחב של 'תוספות והידורים', שהם כבר תלויים במשתנים רבים כמו: האופי של האדם, הסביבה בה הוא חי, הטעם האישי שלו ועוד. אחרי ככלות הכול, המודל היהודי השלם הוא בית המקדש: המקום שהיה היפה ביותר בעולם, כמו גם הקדוש ביותר. שם בדיוק נפגשים שמים וארץ. 6. ולסיום, טיפ קטן לאתרים המגזריים ולטוקבקיסטים הנמרצים: אם המטרה שלכם היא לייצר אקשן צבעוני וסערה תקשורתית (כי באמת היה פה משעמם אחרי שתי מערכות בחירות) - תמשיכו בדיוק כמו שעשיתם ביממה האחרונה. אבל אם באמת איכפת לכם מכבוד הנשים וזכויותיהן, ואם אתם עדיין מאמינים בחלום ליצור חברת מופת שמתהלכים בה בני אדם ברואים בצלם אלוקים מכל המינים, באופן שמכבד ומביא לידי ביטוי את הטוב שיש בהם - הרי שהשיח והבירור צריך להיות אחר. אחר לגמרי.
36
אני באופן אישי מכיר ילדים שנגעו ברב
אמונה | 11-10-2019 19:42
כלומר פיזית נגעו בו. בבילבל.
37
טרלול מובהק. מצד אחד רב ומצד שני פסיכי
חי | 12-10-2019 5:34
הבעיה המרכזית היא בנוהים אחריו ובקונים את השטויות האלו כאילו זו תורה מסיני. לדעתי מדובר במחלת רוח מתקדמת. כדורים כבר לא יעזרו. זקוק לאישפוז כפוי.
38
שם לדרוזים
נועם | 12-10-2019 14:43
שם לדרוזים אריאל
39
הרב שלמה אבינר, אולי אתה צריך את האינסטגרם של
גיא | 12-10-2019 19:21
נטע אלחמיסטר, זה יכול להרגיע.
40
בדיקה
גיא | 12-10-2019 19:22
בדיקה
41
האמת בפרצוף
ויפי | 12-10-2019 22:18
צניעות זה דבר יחסי
42
לתשומת לב האתר
חפץ חיים | 12-10-2019 22:34
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
היה לי ממש קשה לקרוא פה את התגובות ה' ישמור
אלעד | 13-10-2019 1:08
היה לי ממש קשה לקרוא פה את התגובות ה' ישמור , זלזול בתלמידי חכמים, השפלה גסה ונוראית , כואב לי ממש ... למה לאנשים היד כל כך קלה על המקלדת זעזע אותי ממש מקווה מאוד שכל המגיבים שהגיעו לכזאת רמת שפל הם לא ממגזרינו וסתם ניסו לעשות להסית כלפי הציבור שלנו..
43
הרב זלמן אוירבך התיר לעשות עגילים
דורית | 13-10-2019 10:57
פעם היה לי ויכוח עם בִּתי הצעירה על רצונה לחורר את תנוכי האזניים לעגילים. גם העניין כשלעצמו לא מצא חן בעיני, אבל מלבד זאת, אמרתי לה כי נדמה לי שיש בכך שאלה של איסור חבלה. כך הצלחתי תקופה מסויימת לדחות את העניין. ביום מן הימים, באה בִּתי ושאלה: ומה אם יאמר ר' שלמה זלמן שזה מותר? התקשרנו אליו וקבענו איתו פגישה במוצאי שבת, ובאנו לביתו. פרשתי בפניו את השאלה והצגתי לו את החשש שלי. הבחנתי בבת צחוק מתחחילה לבצבץ על פניו, הוא האזין, ולבסוף אמר: שמע, אצלנו היה מנהג, שכאשר בן נולד עשו לו ברית מילה, וכשבת נולדה עשו לה חור באוזן... והסביר לי מדוע לדעתו אין כאן כל מקום לשאלה. כבר סיפרתי בעבר בכמה הזדמנויות סיפור זה, אך התרשמתי ממנו כל כך עד שאני חוזר ומספר אותו שוב; יצאתי משם כולי מתרגש ומתפעל, לא מפני שהוא דחה על הסף את ההוא-אמינא שלי, קיבלתי ממנו באהבה כל מילה שאמר. אלא בשל ההתייחסות והרצינוּת בה שמע את השאלה, בעניין שנראה, מנקודת ראות מסויימת, כה קטנוני ושטותי. אבל אם לילדה בת שלוש עשרה זה חשוב - אזי זה חשוב גם לו, מספיק חשוב כדי שיקבלנו, יתייחס ויענה, גם בדברים שלפעמים נראים קטנוניים ביותר.
44
שאלה
נגה | 24-10-2019 2:35
האם הרב אבינר קשור למשפחת ריבלסקי?