אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הכיפה הסרוגה יציבה על הראש שלי/תגובה לרב פכטר

הכיפה הסרוגה היא הסמל לשפה הזו ועל אף שאני מסכים עם רבים מהדברים שכתב הרב עידו, היא יציבה על הראש שלי. ובדרך קוקניקית קלאסית אומר שהיא גם מכילה ומכניסה לבית פנימה את הכיפה הסרוגה שחורה שלו

הכיפה הסרוגה יציבה על הראש שלי/תגובה לרב פכטר
  (צילום: ללא קרדיט)

הרב עידו פכטר פרסם מאמר בו הוא מסביר את המעבר שלו מכיפה סרוגה כחולה לכיפה סרוגה שחורה. מעבר זה הוא עשה כאקט של הזדהות עם האורתודוקסיה המודרנית על פני הציונות הדתית שדבקה בתורת הרב קוק, הרב צבי יהודה, שהוא חש שהוא לא מזדהה עם המנהיגים שמייצגים אותה ועוד.

האמת היא ששנים רבות אני משתעשע עם המחשבה הזו, אולי לחבוש רק קסקט, אולי כיפה מצמר אחר ועוד. אך פעם אחרי פעם אני חוזר ומכריע להישאר עם הכיפה הסרוגה הרגילה.

בדיוק בגלל הסיבה שבגללה הרב עידו מחליף את הכיפה, אני נשאר עם הכיפה הסרוגה.

ביום שישי האחרון בעודי נמצא בבוקר לימוד הורים וילדים בישיבת 'שפע' יחד עם בני, למדתי עם הבן שלי את המקורות שחילקו בישיבה לכבוד בוקר ההורים וילדים, מקורות שנבעו מעולם המדרש ועולם החסידות על תשובה- מקורות שעסקו במורכבות ולימוד זכות.

עוד באותו נושא

"בעקבות מהלך פנימי": הרב הסרוג הודיע:'החלפתי כיפה'


98

לאחר שסיימנו את דף המקורות פתחתי איתו 'אורות התשובה' בפרק על הכרחיות התשובה. למדתי איתו את הפרק, שנושא מסרים של אמון באדם, בעולם, במסע לעבר הטוב ושמתי לב איך למרות כל המקורות הנפלאים מעולם החסידות, מי שהכי מדבר את המקום הטבעי שלי וגורם לי לשלום פנימי, זהו אותו ספרון שעברתי עליו המון פעמים של 'אורות התשובה'. לא כל פרט בו הופך להיות מרכז עולם התשובה שלי, לא כל פרט בו אני מדגיש, ברור לי שצריך הרחבות, אבל הוא המרכז.

אני בשנים האחרונות מלמד שיעור בכתבי הרב סולובייצ'יק, כל שנה אני לומד עם התלמידות במדרשת לינדנבאום את איש האמונה- קול דודי דופק, איש ההלכה- ובקשתם משם, שנה שנה. לפני כן לימדתי אותו בישיבת 'אורות שאול' וגם שם הוא זכה לעדנה.

השיעור הוא מטלטל, הוא מראה דרך מחשבה שאינה הרמונית כמו כתבי הרב קוק, הוא מוסיף המון לעולם של הלומדות והלומדים- בכנות, בחשיפה האישית של הרב סולובייצ'יק, אבל בסוף כולו כמנהל דיאלוג עם תורת הרב קוק שתמיד נמצאת ברקע.

אני זוכר שהרב שגר פירסם את 'כלים שבורים', את היום בו שמתי את ידי על הספר, עמדתי בחנות 'מוריה' תחת ישיבת הכותל וגמעתי את הספר בבת אחת בעמידה במקום בשעה של קריאה. הספר עשה עלי כל כך הרבה רושם עד שהשם השני של הבן שלי הגיע מכך שלעורך הספר קראו אודה- יה ובעקבות הספר התאהבתי בשם.

במבט לאחור, כשאני מנתח מה כל כך תפס אותי בספר, אני מבין שזו הייתה היכולת להצמיח מחשבה חדשה נועזת מתוך הבית פנימה, מתוך העולם הפנימי של הרב קוק, מתוך ההתכתבות איתו. רב נחמן מתכתב עם הרב קוק, ניטשה מתכתב איתו, הרב שגר מתכתב איתו והכל מתוך שפת האם.

והאמת היא שזו השפה בה אני לא חש מהגר, בה אני חש שהמילים שלי הן הכי מדויקות, הכי זורמות. אני יכול לומר באותה השפה דברים שאולי ממש סותרים דברים של אחרים שדוברים את אותה השפה, אבל זו השפה שלי.

הכיפה הסרוגה היא הסמל לשפה הזו ועל אף שאני מסכים עם רבים מהדברים שכתב הרב עידו, היא יציבה על הראש שלי. ובדרך קוקניקית קלאסית אומר שהיא גם מכילה ומכניסה לבית פנימה את הכיפה הסרוגה שחורה שלו, גם את אלה בלי הכיפה בכלל וכל מה שנמצא באמצע ביניהם ובקצוות מעבר להם.

=======

הכותב הוא ר"מ במדרשת או"ת לינדנבאום מבית 'אור תורה סטון'

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
עושים תחרות בניהם מי יותר מסלף את התורה
יצחק | 06-10-2019 19:23
האחד אומר צריך לזרוק את הישן ולזקוף לעצמנו לבנה חדשה, והשני אומר למה לזרוק את הישן אם אפשר לעוות אותו בדיוק לאותו מקום (גם את הרב קוק אני יכול להכניס לעיוותים שלי). ממש מחלוקת לשם שמים
אבוי לחובשי סרוג, אם בנט נמנה בניהם
בסוכות תשבו | 10-10-2019 8:41
אבוי
לא הבנתי, הרב קוק בעצמו לא אמר שהחדש יתקדש???
מצדרביעי | 07-10-2019 14:44
ואני בכלל חרדי שמעריץ את הרב קוק ואת ממשיך דרכו הרב שגר... (כן, כמי שמגיע מבחוץ, לטעמי, הרב שגר הוא הממשיך האמתי של הרב קוק)
2
ישחקו הנערים לפנינו
יוסי | 06-10-2019 19:52
אין הגדרה יותר טובה לויכוח הזה
3
כיפה ממליכה שיקולים רוחניים
למה כיפה? | 06-10-2019 21:25
ניתן ללמוד כל כך הרבה מיהדות ארהב. יהדות אמיתית ללא קרדום הנדלן. הציונות הדתית הפכה לגשמית כל כך שאפשר לוותר בכלל על הכיפה.
תורת ארץ ישראל היא אכן גשמית ורוחנית
אמת מארץ תצמח | 07-10-2019 5:03
בשונה מתורת חוץ לארץ שהיא רק רוחנית ולכן קרובה לנצרות והתלמוד לא מהסס לקרוא לתורת בבל תורה חשוכה.... אכן הבורות הפכה את הדתיים הלאומיים בחלקם להוגי דעות ללא בסיס עובדתי... מזל שלפחות במדע של היום תיאורטיקאים כאלה לא שורדים רק ביהדות העכשווית עדיין יש תופעות כאלה
4
כל יום כתבת תגובה אחרת
שי | 07-10-2019 8:21
זה מיותר ומשעמם
5
אתה בעצמך כלי שבור
יהודי | 07-10-2019 9:39
עוד עלאק רב ואם כבר אז ערב רב. סרוגים, אתם מתיוונים?...
6
תאומים סיאמיים, כמו רינו צרור ורזי ברקאי
שי | 07-10-2019 11:39
שניהם רוצים להיות בלי ולהרגיש עִם, שניהם מחפשים איזושהי יהדות מתונה עם קצת יידישקייט ובלי יותר מדי מצוות שלא לטעמם של עורכי עיתון הארץ.
7
תבדוק כמה נשארות דתיות במדרשה שלך
יעל | 07-10-2019 13:11
זה מה שקורה כשמלמדים תושבע לבנות…
8
כל הפלפולים האלה זה מחלות של אשכנזים
"שלא עשני אשכנזי" | 09-10-2019 21:52
מה הפלא שמאצלכם יצאו רפורמים וניאולוגים וקונסרבטיבים כל היום אתם עסוקים בהתפצלויות והגדרה עצמית על חוט השערה (ובמקרה זה חוט הכיפה...) תגידו אתם נורמאלים? על כל חצי מטר יש לכם השקופע שגורמת לכם יסוריי מעיים? מה קרה כבר אי אפשר להיות סתם יהודי שומר מצוות בלי כל מיני רבעי אחוזי של הבדלים בין זרם לזרם יאללה תזרמו כבר! אתם יהודים לא אמבות!