אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בימינה מדברים גבוהה על אחדות אך אין שלום בבית

הבהילות הזו לרוץ ולהפריד את ימינה לשתי סיעות יכולה להיות לרועץ. הפיתוי ללכת לליכוד מצד הימין החדש הוא גדול, אבל ויש הרבה אבלים והם גדולים מאוד

בימינה מדברים גבוהה על אחדות אך אין שלום בבית
  Photo by Ben Dori/Flash90

בימינה המפלגה שמדברת גבוהה גבוהה על אחדות וממשלת אחדות לא מצליחים לקיים שלום בבית פנימה.

אז עכשיו דחו את זה, ויש קולות שמתנגדים, אבל הפיצול הזה הוא אותו פיצול שהכריז עליו בנט עם הקמת הימין החדש והוא כאן נוכח ונמצא, השאלה מה עושים?

נחזור למפלגה הזו שצלחה את הבחירות האחרונות. על אף הביקורות הגדולות, אני חושב ששבעה מנדטים זה הישג לא רע בכלל לימינה. הבחירות הללו כמו המו"מ הקואליציוני שממשיך את אותו מומנטום, עוסקים בשתי שאלות, רק ביבי ורק לא ביבי- זו סוגיה אחת, ודת ומדינה- זו הסוגיה השנייה.

עוד באותו נושא

פיצול ימינה נדחה עד להודעה חדשה


9

בשני הנושאים הללו ימינה כמעט ולא במשחק. בענייני דת ומדינה נזהרו שם מלהתבטא, בשל העובדה שיש פערים בין הצדדים לכן תפוחי אדמה לוהטים הוזזו הצידה, בסוגיית ביבי או לא ביבי, מי שבעד ביבי מצביע כבר לאיש עצמו כשזו הסוגיה שעל הפרק, מי שנגד ביבי יעדיף להצביע לכחול לבן. הציונות הדתית הצליחה לשמר שבעה מנדטים בתנאים קשים- בכך שבלעו את הרוק והלכו יחד על אף המחלוקות והאינטריגות מבית.

הרב רפי ספג מתקפה מהמחנה שלו בדמות מפלגת נעם ושכנים בנווה שהצביעו ג', הימין החדש ספג אכזבות מהחיבור עם הרב רפי וסמוטריץ' ושניהם על הראש של שקד פוצצו את זה בלי לחכות שנייה, לאחר המדגמים. והחיפזון במקרה הזה מן השטן.

בנט פותח אופציות

זה נראה שבנט משאיר לעצמו את האופציה ללכת בזרועות פתוחות לליכוד עם חברו ממטכ"ל מתן כהנא. זו אופציה די ראלית מבחינתו. לאחר שנתניהו בדק זאת בסקרים, לקראת הבחירות הבאות, נתניהו מבין שאם יוצאים לבחירות הוא צריך לחבר אליו עוד כוחות כדי שהסוגיה ביבי או לא ביבי תהיה לבדה על השולחן והוא יביא מקסימום קולות. בנט יחובק חיבוק דב על ידו שיגביל את חופש הפעולה שלו, וירוויח שהוא יהיה רלוונטי ליום שלאחר נתניהו מתוך הליכוד.

בנט, שהיה אחד הדוברים הרהוטים של הימין בישראל נותר חבול ומלקק את פצעיו בבחירות הקודמות. הוא נשך שפתיים והלך עם ימינה בהוראת שקד (שעשתה בשכל) ועכשיו יכול לנשוך שפתיים וללכת לצמרת- הבעיה תווית מפרק הציונות הדתית ומעבר בין המפלגות שתודבק לו. לכן הוא לא רוצה להיות זה שנמצא בפריים בוועדה המסדרת שתודיע על פיצול הסיעות.

אבל לא רק בנט אשם בפיצול. הוא כאן ונוכח, רק לראות את הרב רפי ובצלאל שלא חברו למפלגה אחת במצב הנוכחי והעגום, רק לזכור את מפלגת נעם שטיווחה את הציבור בסרטונים לאורך הקיץ האחרון. וההתעקשות הלא פחותה של הרב רפי לפרק את החבילה, יכולה להוביל אותו ואת בנט לכיוונים שונים. ככול שהחרד"לים ירתעו מאישה בראש ויבהלו מסוגיות כאלו ואחרות בענייני דת ומדינה, בנט והציבור שהולך אחריו ילכו לכיוון השני.

האם הציונות הדתית צריכה ללכת שוב יחד?

הכל תלוי אם הולכים לבחירות בקרוב, או שקמה ממשלה ומצילה אותנו מהקטסטרופה הזו. אם יש בחירות בקרוב, חייבים להישאר יחד, בטווח הקרוב.

צריך להגיד שחבירה לליכוד היא קורצת ומעניינת, ברמה האישית בנט יצטרך לעשות מהלך להתחבב על הליכודניקים שלא אהבו בלשון המעטה את העובדה שהוא אתגר את נתניהו לאורך כל הדרך, אבל אם נתניהו יברך על המוגמר תהיה לבנט הזדמנות והליכודניקים יפתחו בפניו את שעריהם. השאלה אם אחרי בנט יקפצו גם תומכיו. וזה יהיה מעניין, זו תהיה ברית היסטורית בין הציונות הדתית האליטיסטית- בחלקה כזו שפלטה את אלי אוחנה בזמנו, לבין הליכודניקים השורשיים שמגיעים מכל קצוות האוכלוסייה.

אך בנט צריך לזכור, כפי שלמד על בשרו כשהקים את הימין החדש- שקהלים חדשים זה קורץ מאוד, אבל אסור לאבד את הבייס. ובכלל מה יבדיל בינו ובין אדלשטיין או ציפי חוטובלי? הוא יצטרך לדקלם את המסרים של הליכוד שירקחו בלשכת נתניהו, ולהחזיק ראש עד לתום תקופתו.

ועוד שאלה חשובה, מה יהיה עם הברית עם איילת שקד? נראה שהשניים הללו רוצים או שלא, תלויים זה בזאת ולהפיך. לכן לעת הזו ינסו הימין החדש והבית היהודי- איחוד לאומי לבחון זה את צעדיו של זה, ותגובות מראה יובילו ויכריעו יחד או נפרד ובאיזו קונסטלציה.

אני מציע לצדדים לא למהר לפרק כי מי שיפרום את התפר בין הקהלים שבואו נודה על האמת נפרדים בסוגיות רבות, ישלם מחיר. עוד חשוב לזכור, שאנחנו באי וודאות פוליטית והלהיטות הזו להיפרד, כשהמציאות מורה על אחדות ושרויה בערפל, הנוגע לסוגיות השימוע לנתניהו והקולות בליכוד וממשלת אחדות או בחירות- צריכה להיבחן בזהירות

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
מי שאשם בכל הקטסטרופה הוא רפי פרץ - כישלון.
קישטא | 06-10-2019 17:23
הוא ביזיון לתנועה הפוליטית של הציונות הדתית. לך הביתה ותתבייש!
2
בנט, סמוטריץ,והרב פרץ הם רפורמים.
ירון שאול | 06-10-2019 17:28
יש כבר הוכחות מוצקות לכך שימינה נתמכת ותומכת ברפורמים ימח שמם וזכרם.הם פשוט ימין מזויף שמשרת את האינטרסים של השמאל וגם לזה יש עשרות הוכחות מוצקות.
3
סמוטריץ ופרץ צריכים ללכת הביתה
שקרנים !!! | 06-10-2019 17:29
התרענו שהצבעה לימינה ,כמוהה כמו הצבעה לחילול שבת ורפורמים,ותמיכה בלהטבים,וזה מתפוצץ לנו בפרצוף.איפה סמוטריץ הנרקומן כבוד,שכל 5 דקות היה מוציא ספין??
למה אתה שואל איפה סמוטריץ...
חיים | 06-10-2019 17:34
הוא בדיוק כרגע מבשל ספין נוסף... שים שבערוץ 7 ממשיכים לתת לו אייטם כמעט על בסיס יומי.... המאפיה של הציונות הדתית, עבדה ועובדת שעות נוספות...
4
הרעיון שלי על מנת למקסם את מספר המושבים
דוד | 06-10-2019 17:31
של הבית היהודי(מפדל) מכיוון שסמוטריץ לא שווה יותר מחצי מנדט ואין הבדל בינו לבין הבית היהודי. בבחירות הקרובות הבית היהודי עושה קודם בלוק טכני עם עוצמה יהודית. משאירים לסמוטריץ העלוקה מקום 7 אחד ספק ריאלי... הבית היהודי מקומות:1,2,4,6 עוצמה יהודית מקומות:3,5. סמוטריץ: מקום 7. המשך חבירה לצמד חמד(בנט ושקד) שגוי מיסודו, זה קורע את הציונות הדתית מבפנים.. דבר נוסף, מבחירות לבחירות החרדלים יתרגלו להצביע שס ואגודת ישראל... נראה לי שהכותב גר ברעננה/ מודיעין והוא חושב שהכיפות חצי גרוש שמסביבו מייצגות את כל הציונות הדתית...
5
הלקח לא נלמד תיכף שוב ירוצו לליכוד צמד/חמד
בושה וחרפה | 06-10-2019 18:17
והבגידה בימין חוזרת על עצמה . אנשי ימינה איזה אנשים אפורים שלא לומדים מהנסיון? כיוון שביבי מומחה ב- הפרד ומשול, הוא יכניס את הצמד לליכוד ולהם אין סנטימנטים לימינה. העיקר הכסא. (לא נזכיר כמה זילזל בהם עד היום) .
6
לא ראויים להיבחר לכנסת
אליהו | 06-10-2019 20:16
העם לא רוצה בחירות נוספות - כך ,שב והבהיר הנשיא רובי ריבלין . האמנם ? ברור , שמדובר בתקציב גדול - חוסר יציבות - אבל מה פירוש - בחירות ?. לפני שאנחנו בוחרים מפלגה , אנחנו בוחרים מי אנחנו ? אם אנחנו מסרבים לבחור - מי אנחנו ? שמעלימים מהציבור ,ההשלכות המחרידות של הייצוא הצבאי למדינות שמבצעות רצח עם ופשעים נגד האנושות . אנחנו , לא מאפשרים לעצמנו לדרוש את זכותנו היסודית - ולערוך חשבון נפש - ולבחור - מי אנחנו ?. נכון , אנחנו לא עדר , שהולך עיוור אחרי מנהיג . ראש הממשלה צודק , יש לפנינו , אתגרים ביטחוניים וכלכלים ומדיניים . אך לפני הכל - יש לנו אתגר להגדיר - מי אנחנו ? .מי זה , העם הזה שחזר לארץ מארבע כנפות תבל לאחר 2000 שנה של גלות , רדיפות פוגרומים ושואה. ? שממשלות שמאל וימין מחמשים מדינות רצחניות במשך 40 שנה - הגיע זמן שבני אדם מהשורה , יהודים פשוטים יזעקו - עם ישראל זה עם שזוכר . לא את העובדות ההיסטוריות היבשות. לא ולא. אנחנו עם שזוכר את ההרגשות של להיות נרדף . אנחנו לא יכולים לחמש ולאמן הרודף , האונס והרוצח . זה לא בא בחשבון. לכן , ייתכן שהנשיא צודק - ושהעם לא רוצה בחירות נוספות ' , ועם זאת , ייתכן ,שיהיה עוד בחירות. לא בגלל סיבה טכנית . כי אם בגלל סיבה מהותית - כדי לאפשר לעם להביט במראה ולערוך חשבון נפש ולהחליט - אנחנו עם ישראל , עם חומל עם אוהב כל אדם ,כל אשה כל ילד וכל ילדה שנברא בצלם אלוקים - לעולם לא נתפרנס יותר מרצח עם ופשעים נגד האנושות. תכלה שנה וקללותיה ,תחל שנה וברכותיה.
7
ימינה: דיבורים גבוהים ומעשים נמוכים
ציוני | 06-10-2019 21:46
מצקצקי הלשון על אחדות וכלל ישראל לא סובלים אחד את השני ולא יכולים לחיות יחד! כמה מלל אתם שופכים וכמה נמוך אתם מתנהלים. אין לכם בושה! כל היום מטיפים לנו מוסר. אתם גאוותנים. אמר הרבי מלובביץ: אין משיח בא עד שתכלה גאווה מן העולם. אז כל עוד אתם בסביבה בטוח שאין משיח בא!
8
שם ליהודים
נועם | 07-10-2019 6:31
שם ליהודים דן
9
נבואה
עיברייה נוסעת בזמן | 08-10-2019 9:44
ימינה והמילה לאומי קשורה בעצמיות הכי אנרגתית שבנו. קוראים לה נבואה. למה היא איננה לא קיימת. זו משמעות הלאום הזהותי. הנבואה היא שמנו. ככה אמונת התנך ההרואית הנכונה מספרת ואומרת. סיפור התנך הוא עצום ורב . הוא הסיפור לא קיים בארצנו נעדר. המהות הכי עצמית הלאומית העיברייה נישכחה במהלך אלפיים שנה. ועכשיו בארץ הייתה צריכה מיזמן להיות היא קשורה בנבואה. אני רואה בה, תיקווה היתחדשות והצלה. כה מוזר שאין לה חפץ. היא רלוונטית לכל תחומי החיים. אני מקווה שבתהליכים שנכבור ניתפקח ונואר ותבוא המנוחה האחדות וההבנה לעת זו.
10
שלום בית בית יהודי
אור | 19-01-2020 13:28
רוצים שלום לא פילוג