אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לתפוס את האשמים? השינוי הוא בידיים של כולנו

אנחנו מפוצלים. אבל זה נורמלי בתוך משפחה. מה שלא ראוי הן האשמות. הביזוי וכיפוף הידיים. ניתן לגבש בקלות קווי יסוד עליהם יסכימו כל מי שרוצה להיות חלק מהגוש הזה // טור דעה

לתפוס את האשמים? השינוי הוא בידיים של כולנו
  צילום: David Cohen/Flash90, Yonatan Sindel/Flash90

איזה תענוג. אחרי הכישלון הציבורי המהדהד השני שלנו יש לנו עם מי לבוא חשבון. עם בן גביר ומצביעיו, עם נעם ותפיסת עולמה, עם העיתונות המגזרית שכפתה מועמדת חביבה אך לא דתית על ציבור דתי שלא בהכרח חפץ בה. ובכלל ההנאה הזו להמשיך לירות לכל עבר.

אבל ישנה דרך אחרת, דרך שבאה מתוך הכרה שאנחנו ציבור מגוון. מתוך כבוד לדעה אחרת. להכיר בכך שאנחנו לא חייבים להסכים עם הכל. דרך שתוביל לגיבוש הציונות הדתית.

חייבים שני תנאים. הראשון, להפסיק לכנות בשמות גנאי. נעם לא פחות הזויים בעיני השמאל מאשר מצביעי האיחוד הלאומי. אבל לא רק הזויים אנחנו. גם חסרי אחריות. כי האמת היא שנפתלי בנט ואיילת שקד לא פחות אשמים מאיתמר בן גביר בכך שאין לימין רוב.

השני, לשבת עכשיו לדבר ולחבר. את אנשי עצמה. את אנשי נעם. שיחה כנה עם כל זרמי ופלגי הציונות הדתית. כולם חייבים להרגיש שקולם נשמע גם אם אינם רוב.

אנחנו מפוצלים. אבל זה נורמלי בתוך משפחה. מה שלא ראוי הן האשמות. הביזוי וכיפוף הידיים. ניתן לגבש בקלות קווי יסוד עליהם יסכימו כל מי שרוצה להיות חלק מהגוש הזה. ועל הדברים שבמחלוקות נמצא את הדרך לדון בהם ברצינות ולא באלימות תקשורתית או שיפוטית. ההצעה שלי פשוטה.

בעבר כאשר נפתלי בנט היה בשיא כוחו הצעתי לו שיתייחס לציונות הדתית כמו אבא עם משפחה מרובת ילדים ולכל ילד תחביב שונה משל אחיו ואחיותיו. זה עניינו להגות בתורה וזו רצונה בבלט או במדע. אבא טוב יודע לחנך כל נער ונערה על פי דרכם. דברי נפלו על אוזניים ערלות.

הנהגת המפלגה בחרה להתמקד במקטע חברתי אחד ואלו אשר לא היו במרכזה נדחו. זו הייתה דחייה שלוותה בכינויי גנאי, לגלוגים ועלבונות. אבא לא מכנה את בנו הזוי או משיחי. הוא מנסה להאזין לטיעוניו, לתסכוליו. מנהיג אמור להנהיג מתוך הקשבה כנה, בודאי לאנשי הרוח שבו.

לצערי, המציאות היא של פוליטיקה אישיותית. הסרטונים עוקבים אחר סדר יומם והם חייבים להיות חדים ועוקצניים ברשתות החברתיות. דא עקא שככל שהפוליטקאי שוכח שהוא שליח ציבור ומתגנדר עם עצמו כך הוא מרשה לעצמו להתנהג באופן נלוז ובלתי מוסרי. אם אכן נשכיל להתאחד ולמנות שליחי ציבור, המימד האישי שכל כך נוכח בפוליטיקה יידחה הצידה אל מול הרוח והאידאלים.

אל תאמרו שזה בלתי אפשרי. כאשר יצאנו לדרך עם התמיכה באברכי הציונות הדתית. ואחרי כן הקמתי את קרן אחד לאחד, היו רבים שחשדו. מה המטרות? האם יש כאן ניסיון השתלטות? אבל לא באנו לחנך. אלא לסייע. לא לחתוך אלא לתמוך. לא לקלקל אלא לבנות. ובהחלט להשפיע על הציבור לחזור למקום שקצת התעמעם להתמקד בתורה. נכון שמתוך כלל הישיבות יש כאלה שמסרבים בעקשנות לשתף איתנו פעולה. אז מה? אנחנו מכבדים אותם גם אם אין אנו מבינים מדוע. אבל הבשורה הטובה היא שמעל 90% לגמרי אתנו. ממקום מכבד. משתף ולא שיפוטי. אנחנו לא מתערבים בתוכן הרוחני אלא מאפשרים ויוצרים מסגרת גג המאפשרת פיתוח וצמיחה אישי.

חברים וחברות באו לא נבזבז אנרגיות בהאשמות. השינוי הוא בידיים של כולנו. במתינות, בהכלה, בשיתוף פעולה, בלכידות ,אמיתית או טכנית, בהבנה שרק איחוד כוחות וחיבור ציבורים ייתן תקווה ויגדיל תמיכה

הכותב: הרב יצחק נריה, יו"ר תורה מציון ומייסד וראש קרן "אחד לאחד"

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
חה!
אלעד | 19-09-2019 19:35
אין לציבור הדתי צורך במפלגה סקטורלית שיש מפלגות מרכז-ימין, ציוניות ולא מושחתות כמו כחול לבן. מי שחושב שבנט ושקד מייצגים משהו חוץ מאופרטוניזם טהור והתקדמות אישית משלה את עצמו.
האחריות לכישלון על ר' זלמן מלמד הפלגן הניצחי
לאלעד | 20-09-2019 13:46
פילג את הישוב בית אל לבית אל א ובית אל ב הוביל במשך שנים פילוג נגד הרב שלמה אבינר אפילו עם יעקב כץ כצלה הוא הצליח להסתכסך ובמשך כמה שנים לא דיברו אחד עם השני הוביל ביד רמה את השינאה הקוטבית נגד איתמר בן גביר כל מקום שהוא מגיע הוא מצליח לסכסך בין כולם אלוף הסיכסוכים והפילוגים שכל עוד הוא יהיה בתמונה לא תהיה אחדות בעם ישראל וכמובן לא נשכח שהנציג שלו בכנסת זה בצלאל סמוטריץ האיש הבוטה עם הפה המלוכלך עם גאווה ושחצנות ברמה הדוחה ביותר שגם הוא כרבו מצליח לפלג את עם ישראל
דיבורי סרק. הדתיים צריכים לקחת את מקל הנדודים
עידו 2 | 20-09-2019 7:31
מה שהיה היה. עמלק ניצח באשמת ראשי הסרוגים. קרי, שקד בנט ורבים מהמתנחלים שבחרו בכחול לבן. מאות אלפי מתנחלים חייבים להתחיל לחפש דירות בתוככי גבולות 67. אוי מה היה לנו. שלום לך יהודה ושומרון
2
בן גביר הוא המנצח האמיתי!
הצנע לכת | 19-09-2019 19:49
בבחירות הבאות כבר לא יעיזו לזלזל בו. מביא פי 5 מצביעים מסמוטריץ האפס.
עוצמה יהודית לנצח
עופרה | 19-09-2019 20:24
מכאן אפשר רק לנצח
3
נעם איננה הבעיה
רפול | 19-09-2019 19:51
הם ממילא מספרים חסרי משמעות וממילא הם בכל מערכות הבחירות לא הצביעו למפדל על כך גלגוליה.והם לא מענינים איש.הבעיה היא עם הצבור הליברלי החפיפי הדתלשי ועוד כהנה וכהנה שמות.אותם צריך להכיל על בסיס איזה שהוא מכנה משותף.יש יותר מצביעי ליכוד כחול לבן אגודה שס חובשי כיפות סרוגות שאינם מרגישים שום מחויבות לכל הצבור הציוני דתי.
מסקנת הבחירות
דוד | 20-09-2019 0:38
היום כולם יודעים שהיגיע לעוצמה מקומות 3 6 ו9 כפי שביקשו. התוצאות מוכיחות את זה. לא ייתכן שמצביעי עוצמה יצביעו עבור מועמד לא שלהם. איחוד הימין השתמש בקולות עוצמה ולא די בכך אלא אחרי זה גם בכספם. וזהו גזל לכל דבר!! בפעם הבאה חייב איחוד במקומות הללו שציינתי לעוצמה ואם הרב רפי פרץ וסמוטריץ לא מסוגלים לכך, אני קורא לחברי מרכז האיחוד הלאומי (שאני אחד מהם) וכן לחברי הבית היהודי להדיח את היושבי ראש ולמנות אחרים הגונים במקומם.
4
עכשיו כולם יודעים כמה עוצמה יהודית שווה .
עופרה | 19-09-2019 20:23
הכי קל להגיד אמרנו לכם לא הקשבתם לעוצמה יהודית אנחנו גאים במנהיגים שלנו נלך ונצעד איתם תמיד ולעולם . המנהיגים שלנו בעוצמה יהודית לעולם לא ימכרו את עם ישראל ארץ ישראל תורת ישראל בשביל כיסא בכנסת .אחרי שכולם יודעים את הבסיס של עוצמה יהודית .בע'ה מכאן רק עוצמה יהודית לגדול ולהיתחזק למען עם ישראל
2 מנדטים בלבד
. | 20-09-2019 6:05
.
את יכולה לתחוב את עצמה יהודית לתוך ישבנך
לחגלגלגלגל | 19-09-2019 21:14
פפפכפכי
5
הבעיה היא השינאה שלובתה ע"י הרבנים של ערוץ 7
שאולי.צ | 19-09-2019 20:25
אין בעיה שיהיו חילוקי דעות אין בעיה שיש הבדלי גישות אפילו אין בעיה שיהיו מפלגות שונות אבל השינאה היוקדת שנטפה מכל פינה בערוץ 7 ומכל פינה של העיתון שלהם נגד עוצמה יהודית ראויה לכל גינוי ואין מקומה בציבור שלנו. אין זו דרכה של תורה ואין זו דרכה של הציונות הדתית. רבני ערוץ 7 והעומד בראשם צריכים לחזור בתשובה על השינאה שהם החדירו לשיח בציבור. ציבור רחב הרגיש את הפגיעה שלהם בו . מהיכרותי את הנפשות הפועלות קשה לי להאמין שהם בכלל מסוגלים לחשוב שאולי הם טעו, כל החינוך שלהם מושתת על כך שהרב לעולם לא טועה ומי שחושב אחרת מבזה את הרב. רבני ערוץ 7 ובעיקר משפחת מלמד חיזרו בתשובה מהר.
השנאה שלובתה ע״י הרבנים בערוץ 7
לשאולי מתגובה 5 | 20-09-2019 0:59
חשבתי שאתה מתכוון לשנאה שלובתה נגד השמאל, ולא רק במהלך הבחירות אלא כל השנה. ״איו זו דרכה של תורה, ואין זו דרכה של הציונות הדתית״. תשתדלו לזכור את זה. כל טוב, אחד מהשמאל (ובתרגום לשפת המגזר: סססססמולני בוגד)
6
אנחנו ציבור מגוון. מתוך כבוד לדעה אחרת. להכיר
ליאת פרידמן | 19-09-2019 21:03
אנחנו ציבור מגוון. מתוך כבוד לדעה אחרת. להכיר בכך שאנחנו לא חייבים להסכים עם הכל. דרך שתוביל לגיבוש הציונות הדתית.
7
עוצמה יהודית קיבלה 86,000 קולות
אברהם פורוש | 19-09-2019 21:05
הישג מדהים
15000 קולות
אורי | 20-09-2019 14:21
86000 העדיפו שהקול יילך לפח ולא לימינה. אבל יש עוד לפחות 50000 שמזדהים עם עצמה, אבל לא הצביעו להם בגלל שהבינו שבפועל לא יעברו, או בגלל ההסתה של ערוץ 7. בכל מקרה הם לא 15000 כמו שסמוטריץ טוען, ולעתיד צריך להתאחד באמת ולא להתנשא בצורה מכוערת כל כך כמו שימינה עשתה. תפנימו, ימינה וערוץ 7 זה רק צד מצומצם של הדתיים (אינני מתכוון לבנט ושקד), ויש גם דעות אחרות, וצריך חלכבד ולהתאחד באמת ולא להתנשא ולקרוא ל-86000 בוחרים טווס נפוח.
צא וחשב כמה בורקס היה אפשר לקנות
מעולה | 19-09-2019 21:20
אם כל מצביע היה תורם 18 שח! איתמר היה יכול לטחון בורקס בוקר, צהריים וערב כל יום למשך שנה !!!
8
היתממות
גבי | 19-09-2019 21:19
הכותב בעל כוונות טובות , תם או מיתמם, יש לצערנו שסע וגדול ונעשו טעויות קשות של הקצנה משני הצדדים. הקצנה אולטרא - ליברלית והעמדת שקד + מידור עוצמה יהודית - גרמה לתגובה קיצונית של הליכה בנפרד ואיבוד קולות -עקב עלבון צורב של מצביעיעוצמה שקולם לא נשמע וכן לזליגת קולות ליהדות התורה -לענד צריך 2 מפלגות מגוונות 1 של חרדלים ו-1 של לייטים.
9
מאמר חשוב ומרענן
אבי | 19-09-2019 21:31
חבל שהמגיבים לא הבינו את המסר...
10
בן גביר חסר אחריות סדרתי.
בן גביר חסר אחריות | 19-09-2019 23:24
בן גביר חסר אחריות סדרתי. חזר על הפשע להמר על קולות ימניים, למרות שידע שהתקשורת השמאלנית מאתרגת אותו כדי לבזבז קולות ימין. חבל שלא למד מהאחרים שהתעשתו מהבחירות הקודמות וחיזקו את הימין.
הנה עוד משהו שאתה יכול להאשים אותו
דוד | 20-09-2019 13:04
באחוזי הצבעה הנמוכים בישובים. ועל הדרך תאשים את עוצמה בהתחממות הגלובלית. אפשר להציע לך ספר קריאה לפני השינה שמתאים לאנשים כמוך, מיין קאמפ.
11
באיחוד מפלגות הימין הגיע 3 מקומות לעוצמה
דוד | 20-09-2019 0:37
מתוך ה-5. רק שהבית היהודי והאיחוד הלאומי מתביישים ולא מוכנים להודות בזה.
גם קברתם מנדטים ימניים וגם לא מפסיקים לשקר
איזה צנועים רק 3 | 20-09-2019 16:20
איחוד הימין והימין החדש הביאו בבחירות קודמות פחות מ300 אלף קולות יחדיו ובבחירות אלו הביאה ימינה יותר מ260 אלף מניתוחי הקלפיות והתוצאות ברור שרוב ההפרש הלך ליהדות התורה ולשס עורלה יהודית תרמה לאיחוד הימין כ 15000 קולות הכותב החצוף רוצה נציג על כל חמשת אלפים קול במקום זה היה עדיף שייתנצל בפני כל עשרות אלפי התמימים מכל רחבי גוש הימין שהאמינו לשיקרי בן כזיב והתגייסו להציל 4 מנדטים.....
12
נבואה שמגשמת את עצמה
יוני | 20-09-2019 2:23
איך שעוצמה וימינה נפרדו בסגירת הרשימות, כל הלהקה של ימינה צעקו אין סיכוי שיעברו. גייסו רבנים וכלי תקשורת, ואמרו ואמרו לא יעברו. אף על פי כן, עוצמה טיפס בסקרים. כאשר עברו בכמה סקרים, כולל סקר העומק של ביבי ומועצת ישע, עם 4 מנדטים יציבים ומגמה למנדט החמישי, פתאום הלהקה של ימינה צעקה הסקר הוא שקר! זה קונספירציה של השמאל – כאשר עבור כל מפלגה אחרת היתיחסו לסקרים כתורה משה מסיני. ובסוף, שמגיע יום הבוחר. אלפים אמרו: כן אנחנו בעד עוצמה, אוהבים אותם, אבל כתוב בכל העיתונים שלא יעברו, אז לצערנו נוותר ולא נסכן את הפתק שלנו. אז במקום 160,000 קולות, קיבלו רק 80,000 קולות מאלה שהתגברו על ההפחדות. נבואה שמגשמת את עצמה, מלווה בזדון, הוצאה שם רע, לשון הרע, שינאת חינם...
13
תשמע.. קראתי בקשב רב.. ואתה מקשקש בשכל
אריק | 20-09-2019 2:27
א. הציבור הדתי לאומי מת על איילת שקד. ב. להביא שבעה מנדטים במערכת הבחירות הזאת זה הישג גדול. ג. אם למפלגת נועם הרב פרץ וסמוטריץ' לא מספיק דתיים אז הם יכולים לשתות מים. ד. אם לעוצמה יהודית בנט ושקד לא מספיק ימנים אז גם הם יכולים לשתות מים. מסקנה: לא כל גאוותן חייב ייצוג משלו
14
הכישלון בהליכה לכיון החילונים
רינה | 20-09-2019 6:43
שקד ובנט לא דתיים אולי לאומנים אז למה להצביע להם ולא לליכוד אם היו פרץ ושמוטריץ היו הולכים לבד ביחד עם עוצמה היו מקבלים יותר מאשר עם בנט ולפיד זה ששומעים לצעקות הנגד זה אלו שלא מבינים שזה ההרס של המפלגות האלו
15
איתמר טיפש,אך בנט צריך לעוף מהחיים הציבוריים!
בנט הגיס החמישי | 20-09-2019 16:17
הרס את הימין הדתי, אולי כי הוא בכלל לא דתי, פילג אותו, גרם לנפילת הממשלה הקודמת, ועכשיו מנע את האיחוד עם בן גביר תוך כדי זה שהוא מציב את שקד כפוסטר בפרונט ומנהל את כל המפלגה מאחורי הקלעים בלי שנבחר לזה.
16
הפילוג גם מסביר למה אחוז הצבעה נמוך כל כך במג
במגזר הדתי לאומי | 22-09-2019 11:32
הכלל הוא השניים רבים והשלישי נשאר בבית. הפילוג לא רק גורם שההצבעה תתחלק בין הפלגים אלא גם מיאוס של בכלל להשתתף בבחירות(למרות שזה שטות לעשות את זה וחייבים להתכונן לקראת הבחירות פעם שלישית). הנה גם תקחו לדוגמא את שס ו-ג. בזמן הפילוג אצלהם הם ירדו לשפל וכשהם מתאחדים הם רק עולים. אותו דבר צריכים ללמוד הסרוגים וכך יוכלו להביא תוצאות טובות בסיבוב השלישי.
17
עוצמה יהודית
נועם | 01-10-2019 12:30
תעזבו את עוצמה יהודית ושס וחדש תצביעו ליהדות התורה העבודה ביחד ננצח אותם יהדות התורה והעבודה ינצחו את הקיצוניים עוצמה יהודית שס חדש