אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה זה להיות נורמלי? למה מתכוונים רבני נעם?

בתנ"ך, בספרות חז"ל, ברמב"ם ובשלחן ערוך אין אנו מוצאים כל אמירה או דיון ביחס ל"נורמלי" מול ה-"לא נורמלי". אז למה מתכוונים רבני נעם? // טור דעה

מה זה להיות נורמלי? למה מתכוונים רבני נעם?
  צילום: תנועת חזון

באיטליה חיים ששים מליון בני אדם. כעשרים אלף מהם יהודים. בכל זאת, תקנות השירות הממשלתי קובעות כי אין לקיים מכרזים בשבתות ומועדי ישראל על מנת שלא לסגור דלת בפני יהודי, אם ירצה להיבחן לתפקיד צבורי, למשל, שוטר מקוף בסרדיניה, או דוור בנפולי.

על כן, טרם הוצאתו של מכרז (בחינה ציבורית לתפקיד) נדרשים הפקידים האחראים לפתוח יומן ולוודא כי היום המיועד אינו אחד ממועדי ישראל, גם אם אין בסביבתם ולו יהודי אחד.

בכל זאת מרשים לעצמם רבני הר המור להתבטא בשפה זו: "צחנת ביבי תרבות אירופה המאבדת כל צורה אנושית". לו היה איש ציבור אירופי מתבטא כך על היהדות, אזי היה מוקע כגרוע שבאנטישמיים.

עוד באותו נושא

נורמלי? למה הרבנים מפגינים רק נגד הלהט"ב


39

על פי התנ"ך, אבות האומה הישראלית ומנהיגיה חיו חיי משפחה "בלתי נורמלים"

לא עוד, אלא שאותם הרבנים מפיצים עלילת דם כאילו האיחוד האירופי והקרן החדשה לישראל זוממים לחבל ביהדות מבפנים באמצעות תעמולה בעד הלהט"ב, וזאת כאילו אין הנושא של מעמד המשפחה ומיניות הנו נושא שקורע גם את החברה האירופית עצמה (שם איש לא מאשים את "הקרן החדשה"). לביורוקרטיה של האיחוד האירופי אין כל מושג ביהדות ואיש אינו מנסה לעקרה.

אדרבה, לאחר השואה נעשים מאמצים רבים לשימורה של התרבות היהודית, למימונם של מוסדות יהודיים ולהגנה עליהם.

"נורמל" הוא מידת בנאים רומאית. עם השנים הפכה המונח הזה לביטוי של תקן ביחס לגוף האדם והתנהגותו. היוונים הקדמונים פיתחו תורה שלמה של מידות גוף אידאליות ופרופורציונליות. חריגה מהן (אף ארוך) הנה "בלתי נורמלית".

גם המונח "טבעי" לעומת "בלתי טבעי" נולד בהגות היוונית פגאנית ונכנס לאתיקה הנוצרית דרך הסטואה והפילוסופיה של אריסטו. מלומדים נוצרים קבעו בימי הביניים כי הומוסקסואליות הנה "נגד הטבע". רק במאה התשע עשרה התקבל ברפואה האירופית כי הומוסקסואליות הנה מחלה, מצב לא בריא וניווני (דגנרטיבי). זו הייתה תפנית מחשבתית.

על פי הנצרות הביניימית, האדם הוא חוטא מטבעו, ואך צפוי שיחטא וייכשל בכל תאווה אפשרית. רק סיעתא דשמיא מיוחדת תסייע לו לכבוש את יצרו. אבל הנאורות השירה מעליה את התפיסה הדתית, וראתה באדם החוטא, סוטה, "בלתי נורמלי".

בהקשר הזה, בצרפת, בשלהי המאה התשע עשרה, נכנס השימוש במילה "נורמלי" על מנת לבדל "משפחה נורמלית" ובני אדם "נורמלים", מאלו שהם "בלתי נורמלים", למשל, הומוסקסואלים.

גישה אירופית זו שרדה מאה שנה פחות או יותר. על פי התנ"ך, אבות האומה הישראלית ומנהיגיה חיו חיי משפחה "בלתי נורמלים", וזו אחת הסיבות בגינם טענו התאולוגים והמלומדים האירופים (למשל, פרידריך הגל, שלא השתמש במונח נורמלי) כי התרבות שלהם מתקדמת והיהדות "נחשלת".

יהודים רבים סברו כי להיות יהודי זה לחרוג מן הנורמליות

בתנ"ך, בספרות חז"ל, ברמב"ם ובשלחן ערוך אין אנו מוצאים כל אמירה או דיון ביחס ל"נורמלי" מול ה-"לא נורמלי". במקורות היהודיים, מחלה אינה סטייה מן הטבע ואין היא עניין של נורמלי מול פתולוגי. חולי הוא בעיה תפקודית, קושי לקום מהמטה, להלך בחוץ, לתפקד. שונות ביולוגית בקרב בני האדם הינה דבר שחז"ל ראו בו ברכה שאין צורך לנרמל אותה (אך גם לא לחרוג בכוונה מן המנעד השכיח).

התורה אוסרת על מגע הומוסקסואלי ועל גילוי עריות ועל רבית נשך ועל דברים רבים אחרים מבלי לקבוע אם הם נורמליים או סוטים. הרמב"ם פותח את הלכות דעות בהצהרה על שונות פסיכולוגית בין בני אדם. זו הנקודה היחידה למעשה בה סטה הרמב"ם בתורת המידות מהאתיקה הניקומכאית של אריסטו ממנה, העתיק את דבריו ב"הלכות דעות".

השיח של "בריאות", "חיים נורמליים" וביטוים דומים מצוי בבית מדרשו של הרב קוק, ורבני נעם מכוונים אותם במיוחד לשאלה של הרכב המשפחה. הקריאה "להיות עם נורמלי" הינה הביטוי הבולט ביותר של ההשפעה הנרחבת והתת מודעת של "תרבות אירופה" של שלהי המאה התשע עשרה על השיח היהודי במדינת ישראל של המאה העשרים ואחת.

עוד באותו נושא

'נעם' בחוג בית: לוחמות בצבא זה שואה חיה


83

אינני יודע אם זה נורמלי או לא נורמלי להפיץ דברי בלע כנגד "תרבות" ממנה אתה עצמך מושפע באפן כה משמעותי, ולטפול כישלונך בהשפעה על הציבור על קונספירציות מדומות מבחוץ. הרוצה להיות נאמן למקורות היהודיים ולבדל עצמו מאלו הזרים ימנע קודם כל מהביטויים "נורמלי", "לא נורמלי", "חולני", "בריא" ביחס לשאלות ערכיות ופוליטיות.

ובקיצור: להיות נורמלי, זה להיות בצד הנכון והבורגני של התרבות הצרפתית של שלהי המאה התשע עשרה. זו הייתה תרבות רוויה באנטישמיות. אז כדאי להיזהר.

ובאמת, יהודים רבים סברו כי להיות יהודי זה לחרוג מן הנורמליות אל עבר ייעוד ערכי שהינו מעבר לחלוקתם של בני אדם ואורחות חיים לנורמלים ולבלתי נורמלים.

הכותב: פרופ' יחיאל מיכל בר אילן, רופא ופרופ' לאתיקה רפואית בבי"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מחבר הספר "אתיקה רפואית ביהדות" (מגנס תשע"ט)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
35 תגובות - 28 דיונים מיין לפי
1
מקסים!!
שמעון | 09-09-2019 19:24
כל מילה בסלע! אפילו הקריקטורות של נעם רוויות ארס ושנאה כמעט כמו הפרוטוקולים של זקני ציון.. מי שמאשים את כל העולם בבעיותיו ימצא עצמו לבסוף בודד!
2
יהודים
נועם | 09-09-2019 19:26
יהודים בסוריה ובלבנון
3
הבורות של הכתב מדהימה
wake up | 09-09-2019 21:32
ראשית אצל הגויים אין מושג של התבוללות . מטרת הקרן החדשה היא להביא להתבוללות מוחלטת של עם ישראל . הקרן החדשה מתקצבת כ 800 עמותות להטבים ליברלים פנאטיים ועוד גורמים שיכולים לעודד התבוללות ב כ 40 מליון דולר בשנה
ויסביר לי כבודו איך קשורים הלהט"ב להתבוללות?
דוד | 11-09-2019 16:25
סביר שהם לא יהיו פעילים בלהבה , אבל מכאן ועד לקבוע שהם רוצים כולם שנתבולל/ נתנצר ? חלאס עם הקונספירציות.. כפי שאמר הכותב , ערך המשפחה נמצא במחלוקת קשה וחובקת עולם בכל רחבי מדינות המערב.. דווקא הנוצרים בדרך כלל נגד הלהטב ולא מעט פעמים הם משתמשים בדיוק באותם הטיעונים של אנשי נעם - אתה מוזמן קצת לחקור את הנושא.
4
דמגוגיה בגרוש, תתבייש. תתייחס לעובדות,
ענת | 09-09-2019 22:14
והעובדות הן שיש כאן השתלטות מוסווית מרוחה במאות מליונים מגורמי חוץ שמטרתן אחת, למחוק את המדינה היהודית מהמפה. בבקשה להתייחס לעובדות בשטח. נועם לא המציאה כלום, רק מלקטת עובדות נוראיות על ההתנהלות הזאת שלאף אחד אין אומץ לחשוף.
5
וואו, אדיוטיות מושלמת
כן כן אדיוט | 09-09-2019 22:56
מרוחה, משעממת, חסר מטרה ותועלת. באמת, הצלחת להרגיז אותי. כל כך לא רלוונטי, לא קשור. גיבוב מילים מושלם. מעניין למה סרוגים בחרו לפרסם את דעותיו.
6
מה אתה רוצה מהחיים שלנו!?!
יצחק | 09-09-2019 23:23
יאללה נותנים במה לכל איזה פרופ'.. ואם פרופ' אריאל חצרוני יגיד משו נקשיב לו!?!?! די!!! רק נעם בקלפי!!!
אין דבר רחוק יותר מנורמליות מהמפלגה הזאת
יום יום | 11-09-2019 5:17
כמות ההומוסקסואלים בעולם היא חצי מיליארד, ולעומתם כמות היהודים לובשי ציצית וחובשי כיפה היא חצי מיליון גג, וזה פחות או יותר כמות האנשים בעולם שנמשכים מינית לגופות. בקיצור, רצוי שתסתתרו כדי שהמשטרה לא תתפוס אתכם
רק נועם
צודק לגמרי! ! | 10-09-2019 9:00
כן רק נועם תחזיר את הנורמליות בה מותר לומר שאבא ואמא= משפחה בלי שזה יפגע ברגשות הציבור =המיעוט הדורסני במדינה!! רק נועם תדאג שלא יאכילו ברעל הלהטב את כל ילדי החמד נועם מאמינה בעם ישראל והיא תנצח!! בבחירות האלו היא כבר ניצחה כי כבר כ10 אלף מהעם השתכנע וזה מתעצם מיום ליום ובחירות הבאות כבר יהיו חזקים פי אלף!!
7
תרבו במאמרים מלומדים אשר כאלה
משה אהרון עו"ד | 10-09-2019 7:18
לא משנה היחס האישי לתוכן ,מפרה את הדיון הציבורי
8
איןלנו פרוילגיה לדיונים תאורטים ולהתעלם מעובד
מד | 10-09-2019 10:57
מעובדות
9
האיחוד והקרן אומרים זאת מפורש.נא לקרוא
עלילת דם? | 10-09-2019 11:01
.
10
ילד נולד מאיש ואשה.זה נורמלי.
בן נח | 10-09-2019 11:04
!
גם מרבית ההומואים נולדו מאיש ואשה
דוד | 11-09-2019 16:27
אז מה נגיד?
11
משתמשים במונח פשוט שמובן גם לבלתי תורניים
רבני נעם | 10-09-2019 11:06
פשוט
12
ממש לא מאמין למראה עיני, ע"י פלפול אקדמי מתעל
היתכן? | 10-09-2019 14:12
מתעלמות עובדות חמורות של 'חינוך מחדש' של ילדי ישראל וחילי צהל
שום חינוך מחדש
גדי | 11-09-2019 16:30
ודאי שיש גורמים ליברליים ששמים להם למטרה להפיץ את הערכים שבהם הם מאמינים וודאי שזה גם דורש כסף ..(אופס, גם אנחנו הדתיים רוצים להפיץ את היהדות ומגייסים תרומות בשביל זה ..) אבל זה יקירי , קורה בכל העולם המערבי - לא רק בישראל... הטענה שהכל מכוון כאן למדינת ישראל רק כדי להשמיד את יהדותנו היא דמגוגיה זולה ומטופשת
13
פרופסור יקר תתמודד עם העובדות
אבי | 10-09-2019 20:23
נעם מציגים נתונים על השפעתן של עמותות הקרן החדשה
14
סיבוב 'אקדמי' משעמם על נעם וגם קידום מכירות
2 במחיר 1!!! | 10-09-2019 22:58
וואו!! גובל בגאונות!
15
וואו ברור שהוא לא טרח לבדוק מה הם חושבים
יהודי | 11-09-2019 0:22
כשאתה מתעלם מהתורה אתה בהחלט יכול להגיע למסקנה שהם דורשים תרבות אנטישמיות. נורמאלי זה התורה!
16
למה להתפלסף כל כך הרבה כשמובן כבר
ש | 11-09-2019 10:40
מהרגע הראשון שפשוט יש מטרה ללעוג אפשר לדלג על כל המלל וללעוג...
17
כשהרב טאו היה בחידר הוא דיבר יותר עמוק
בצלאל | 11-09-2019 11:07
והרופא הזה לא מבין כלום חוץ מהמכניקה של גוף האדם
הרב טאו לא למד בחיידר
שוקי | 11-09-2019 13:10
.
18
אתה קשקשן
הפרופסור המלומד | 11-09-2019 12:08
כגודל הפרופסורה כך גודל הטמטום.. במילים פשוטות: נורמאלי זה אומר מתאים לטבע ולערכים המהותיים של האדם האומה האנושות וכו'. תואם לנפש ולנשמה שלנו. מה שמתאים לגויים שיהיה להם, מה שמתאים לעם ישראל גוי קדוש שיהיה לנו, לא להטב ולא ערכי כפירה וחולניות ולא ארחיב.. אם הכותב רואה עצמו כגוי הוא מוזמן להתבולל בטומאת העמים והרפורמים. לא בארצנו הקדושה ולא במדינת היהודים
19
נועם
יוסי | 11-09-2019 20:58
דברים מחכימים ומעורררי מחשבה של אינטלקטואל הבקיא בחומר.תבורך!
20
אדם ישר בנפשו יבין מה נורמלי ופלפולם לא יעזרו
דרך ארץ קדמה לתורה | 12-09-2019 18:27
נשיאת שתי נשים היא דבר שבדיעבד עקב הבעיות הכלכליות והחברתיות שאפיינו את התקופה הקדומה הרי אדם וחווה היו זוג מונוגמי וכתוב ודבק באשתו ולא בנשותיו. וכן חזל אומרים שהפעם הראשונה שנשאו שתי נשים היה בדורו של למך הרשעים שנשאו אשה לשם תשמיש ואשה לשם הולדת ילדים. ברוך ה' שכיום אנו במצב כלכלי וחברתי אחר שכיום יש רק מנוגמיה, אין זו סיבה לפלפל כל מיני פלפולי סרק שיצאו נגד המוסר הטבעי ויצדיקו את הלהטביזם. גם בתורה כתוב שהיא בעלת חוקים ומשפטים צדיקים כלומר תואמים למוסר הטבעי. גם אצל חזל יש דרך ארץ שקדמה לתורה, או במילים אחרות = נורמליות. ויש את זכר ונקבה בראם ועל כן יעזוב איש את בית אביו ואמו ודבק באשתו. יש דברים פשוטים שלא צריך להסביר אותם בעבור המוסר הטבעי. אך מה שבטוח שהלהטביזם והרס חיי המשפחה נוגד את המוסר הטבעי.
21
מעניין למה תמיד אלו פרופסורים
מעניין | 12-09-2019 18:39
בעבר כבר כתב פרופסור דתי אחר באתר זה דברים דומים לגבי הנורמליות. וזה תמוה איך תמיד אלו הפרופסורים שכותבים כך. אך זה זה די ברור - מבלי לפגוע בכבוד הפרופסור ובלי לזלוג לפסים אישיים, ומבלי לגרוע מחשיבות החכמה והמחקר שחשובים אך צריך לזהר לאן הם יגלשו. הפרופסורים מתמחים בחכמה ובשכל, אך כדי לראות נכוחה את העולם והחיים צריך לפני השכל ישרות נפשית פשוטה שדווקא פלפול שכלי עלול (לפעמים) לעמעם אותה, גם פרופסור צדיק ומוסרי יכול להתבלבל לפעמים מרוב נימוקים שכליים שהנחות הבסיס שביסודן לא מוכחות. בקיצור - כל מי שיש בנפשו ישרות פשוטה יודע שמשכב זכר ושאר עריות זה תועבה, גם התורה כתבה על זה תועבה. וזה שהיה מקובל ביוון העתיקה זה כי הם היו תרבות שעוותה מראש את ישרות הנפש, גם היה מקובל לצלוב עבדים אז מה.
22
גם רבי נחמן מברסלב
לא נכון | 12-09-2019 18:45
כתב שצריך להזהר מכל מיני אנשים חכמים שאומרים דברים לא נכונים במעטה של נימוקים שכליים מצויינים. אך אם מסתכלים לעומק דבריהם (ונדרשת חכמה גדולה לראות זאת, ומכאן הסכנה), רואים שדבריהם לא נכונים. זה כמו לדוגמא אדם ציני ומחושב כל ימי חייו נשקלע לסיטואציה שאנשים רואים מישהו שנותן צדקה ומתפעלים איזה צדיק הוא, ואילו הציני כבר מוצא נימוק שכלי מצויין למה לא להתפעל - הוא עושה את זה בשביל הסיפוק העצמי.
לגבי הפרופסור
מעניין | 12-09-2019 22:01
אם הפרופסור הזה כותב מתוך יראת שמים אז ייתכן לעניות דעתי שאולי הוא מסכן. כי הוא דוחק את רגש הנורמליות הבריא שבנפש. אך לפחות יש לו שלד מוסרי שמתבסס על התורה ונמנע מלעשות חטאים מוסריים וייתכן שהוא קורה לרגש הנורמליות פשוט בשם אחר. אך אם הוא כותב מתוך זלזול בתורה ועיוות התורה לרוחות הנושבות כיום, אז חוץ מזה שהוא מסכן, הוא גם הזוי וליבי ליבי עליו.
23
אז גם לרצוח ולאנוס זה נורמלי?
שטויות | 12-09-2019 18:56
ואם התורה לא היתה אוסרת לרצוח ולאנוס וגם השכל לא היה מוצא פגם חברתי בלרצוח אז היה מותר?
24
יש דבר כזה שנקרא מוסר טבעי
הוא טועה | 12-09-2019 19:02
התורה לא אומרת לא להיות נורמלי. יש דרגה ראשונה של להתנהג כמו בן אדם ולהיות נורמלי ואלו המצוות המוסריות. יש דרגה שנייה של מצוות מיוחדות לעם ישראל והן דרגת התורה. הדרגה הראשונה באה על גבי הדרגה הראשונה של הנורמליות האנושית ולא במקומה. העניין של המוסר הטבעי לא חודש על ידי הרב קוק, גם חזל מדברים על דרך ארץ שקדמה לתורה. ודור המבול וכל אומות העולם שננזפות על ידי הנביאים על חטאיהם הרעים נידון כי עבר על המוסר הטבעי, כי בטוח לא היה להם מושג מה זה בכלל שבע מצוות בני נח. וכן יוסף אומר לאשת פוטיפר על ניאוף ואיך אעשה את הרעה הגדולה הזאת וחטאתי לאלוקים כלומר זה דבר ברור שזה חטא ובטוח אשת פוטיפר לא ידעה על שבע מצוות בני נח. והאיסור על משכב זכור (וכן כל חטאי העריות חוץ מאיסור נדה) שייכות למצוות המוסר הטבעי, ועקב כך מחייבות את כל האנושות ולא רק את עם ישראל.
25
אבות האומה היו לא נורמלים?
ממש לא לעניין | 12-09-2019 21:47
וכי יעקב רצה מראש להתחתן עם שתי נשים? הוא רצה להתחתן רק עם רחל, אך לבן סידר אותו ולא היתה לו ברירה. מה לעשות, בחיים יש סיבוכים ויעקב צריך להתמודד איתם , להיות נורמלי בתוך עולם לא נורמלי. או כמו שאמר הרב נריה להיות פשוט בעולם פשוט, זה פשוט. אבל להיות פשוט בעולם לא פשוט, זה בכלל לא פשוט.
26
כל הניתוח הזה של הקשר למאה ה19 מוטעה
אבל | 12-09-2019 22:18
מאז ומעולם היו ערכי יסוד באנושות שברורים מאליהם. למשל מאז ומתמיד היה ברור שאסור לרצוח (השאלה את מי) ושאסור להעליב את האל. כלומר הדיבור על נורמליות הוא הטבעי באנושות. דווקא אירופה ההומניסטית במאות 17 -19 ביטלה את מושג הנורמליות ואמרה שכל אדם רשאי לעשות כל דבר כל עוד הוא לא פוגע באחר, כלומר אין ערך נורמלי אלא הערך היחיד הוא לא לפגוע באחר, וזה שורש התפיסה המערבית כיום. וכן קאנט ובנת'ם ניסו להסביר שכלית את המוסר שהיה ברור כבר אלפי שנים אינטיאוטבית. לומר שתרבות המאה ה-19 השפיעה באופן תת מודע על רבני נעם או הרב קוק זה מגוחך. הרב קוק מדבר בשם החיוניות והיופי והטוב שיש בחיים עצמם ובנפש האדם הישרה גם עוד לפני שהתורה נתנה, מזכיר יותר את תפיסת התנך הרואה את החיים הגשמיים כנורמלים ולא עוינת אותם כמו בגלות. כיום התרבות המערבית משדרת הפוך מנורמליות. דווקא כבוד הפרופסור נראה שמושפע באופן מודע או תת מודע מהרציונליזם הימי בינימי או מנסיונות הסברי האתיקה של העת החדשה שטוענים שכל דבר שלא ניתן להגדירו בהגדרות לוגיות (למשל כמו מוסר טבעי) לא קיים במציאות. ברור שלא נמצא את המילה נורמלי בדברי חזל או התורה, כי המושגים היו שונים וצורת החשיבה היתה שונה, אלא במקום נורמלי נמצא את הישר והטוב וכו'.
27
התורה אמרת שמשכב זכר ושאר העריות זה לא נורמלי
בתורה יש נורמליות | 12-09-2019 22:31
התורה כותבת על חטאים בתחום המיני תועבה היא... זימה היא... אל תטמאו בכל אלה כי בכל אלה נטמאו הגויים אשר אני משלח מפניכם, ותטמא הארץ ואפקוד עוונה עליה ותקיא הארץ את יושביה, ולא תקיא את הארץ בטמאכם אותה כי את כל התועבות האלה עשו יושבי הארץ לפניכם ואקוץ בם, ולא תעשו מכל התועבות האלה התורה מתייחסת לעברות אלה בשאט מפש ובגועל ובדחייה טבעית מפני מעשים אלה כרעים מצד הנורמליות הטבעית, כמו שהיא אומרת על רמאות שזה תועבה כי זה נגד הנורמליות כי תועבת ה' כל עושה אלה כל עושה עוול ולא כמו שהיא אומרת על מי שנכנס למקדש בהיותו טמא (שזה לא קשור לנורמליות טבעית) את מקדש ה' טימא אך לא כותהת על זה תועבה. (ומה שכתוב על אכילת חזיר תועבה אמנם זה לא קשור לנורמליות טבעית אך אכן יש דחייה תרבותית מושרשת בנפש בעם ישראל לא לאכול חזיר הרבה יותר מאשר לא לאכול בשר בחלב.
28
אפשר לעשות את אותה כתבה על רצח
מאמר הזוי | 13-09-2019 12:57
ולהגיד שאי אפשר לומר שרצח זה לא נורמלי אלא שהתורה אסרה עלינו. ולכתוב פתגם חדש: אל יאמר אדם אי אפשי בניפוץ גולגלות של תינוקות, אלא אפשי ואפשי אך מה אעשה והתורה אסרה עלי... קיצר מאמר הזוי. ברור שזה לא נורמלי לנפץ תינוקות, וברור שזה לא נורמלי לגלות עריות.