חוף בת ים: הצבים 'קובי' ו'משה' שבו לשחות בטבע

צבי הים קובי ומשה שבו היום לטבע בחוף בת ים לאחר שטופלו במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. האחת נמצאה מול המרינה בהרצליה ללא יכולת לצלול ולאכול, השני מול המרינה באשדוד חלש ורזה

חוף בת ים: הצבים 'קובי' ו'משה' שבו לשחות בטבע
  השבת צבי ים חזרה לטבע בחוף בת ים - (צילום: דנית אלאלוף רשות הטבע והגנים)

קובי ומשה, צב וצבת ים שנמצאו פצועים ותשושים לפני מספר חודשים, שבו היום חזרה לטבע בחוף ריביירה בבת ים לאחר שטופלו במרכז הארצי לצבי ים של רשות הטבע והגנים. השניים שוחררו בליווי פקחי רשות הטבע והגנים בשיתוף "מרכז הגל שלי" – עמותה המסייעת לנוער בסיכון וקהל רב נוסף  מקרב משתמשי החוף.

צבת הים משה, נמצאה כשהיא צפה בים מול מרינה הרצליה במרץ השנה והובאה למרכז ההצלה כשהיא תשושה מאד ומלאה בטפילים, מה שמצביע על כך  כי היא צפה זמן רב מאד ללא יכולת לצלול ולאכול. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ולאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CTבמרפאתו של הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג התברר כי משה סובלת מכיס אוויר בריאה הימנית .

עוד באותו נושא

אורח נדיר במפרץ אילת: כריש לוויתני

ד"ר צחי אייזנברג שאב מהריאה כ- 6 ליטר אוויר במסגרת הטיפול שניתן לה  ולאחר חודשיים בבדיקה חוזרת הכוללת סריקת CT  נמצא כי כיס האוויר נעלם כמעט לחלוטין. עם השלמת הטיפול בה ותקופה התאוששות והשגחה צמודה הוחלט במרכז הארצי להצלת צבי ים כי היא כשירה לחזור לים.

הדמיית סי טי באדיבות מרפאת כל חי דוקטור צחי אייזנברג – ריאה עם דימומים וקרעים

צב הים קובי נמצא במים מול מרינה אשדוד בינואר השנה והגיע למרכז ההצלה כשהוא חלש מאד ורזה. לאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של ד"ר צחי אייזנברג התברר כי הוא סובל מפגיעה באוזן התיכונה. בנוסף היו לקובי פצעים על העיניים. ד"ר אייזנברג, הוטרינר, טיפל בעיניים והוציא משם חול ושאריות צדפים שנכנסו מתחת לעין. לאחר מספר שבועות בטיפול נמרץ הועבר לבריכה בחצר הטיפולים להמשך טיפול והשגחה רפואית. קובי נלקח לביקורת הכוללת סריקת CT  נוספת אצל הווטרינר ונמצא כי הוא כשיר לחזור לים.

ברשות הטבע והגנים מציינים כי  תקופת ההטלות של צבות הים נמצאת עדיין בעיצומה ואלו עולות לחופי ישראל בשעות החשכה כדי להטיל ביציהן. בתוך כך גם מתחילים לבקוע האבקועים ( צבי הים שבקעו זה עתה מהביצים) ואלו עושים דרכם על הים הפתוח. על כן יש לשמור על ניקיון הסביבה החופית ולהימנע מכל הפרעה לצבות הים ולאבקועים, לרבות נסיעה על חופי הים הגורמת לקוליסים ( סימני צמיגים) המקשים על האבקועים להגיע אל הים.  במקרה שנתקלים בצב/ת ים על החוף או אבקועים צעירים יש לעדכן בכך באופן מיידי את רשות הטבע והגנים במוקד הפעיל 24 שעות ומספרו 3639*.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בזיון לקרוא לצב על שם משה רבינו
בר | 13-08-2019 14:29
יי