הטענות על התנהלות של כת רחוקים כמטחווי קשת מדרכו של הרב

מעולם איני זוכר שהרב כפה עליי את דעתו, או ציפה ממני לחשוב כמותו. עצותיו, מתאפיינות בקשב מעמיק, נאמנות מוחלטת להלכה, אני לא זוכר אף פעם שהרב השתית את עצתו אליי על רוח הקודש

לא כת, לא גורו ולא חסידים טרוטי עיניים- עדות מבפנים
  הרב שמואל טל. צילום מסך יוטיוב

לפני כ-22 שנה ישיבה חדשה ששכנה בבית מדרש קטן בגוש קטיף, גיששה את ראשית דרכה. ראש ישיבה צעיר ומבטיח, הרב שמואל טל, מוסר לנו תלמידי שיעור א' שיעור כללי. לאחר השיעור מסר לנו הרב דפי סיכום של השיעור, ואיתן  'הוראות שימוש' מתמיהות.

"תנסו להתווכח עם הכתוב, ולחשוב בכל דבר האם יש אפשרות לומר את ההפך". צורת התנהלות זו התבססה במשך השנים כנוהל קבוע. לאחר כל שיעור, כל שכן לאחר שיעור עם תוכן מסעיר וחדשני, ניתן לשלוח שאלות למזכירו של הרב. השאלות לעתים נוקבות וחדות, עוברות אל הרב וזוכות למענה בשיעור הבא.

הנכון לגבי השיעורים הניתנים בישיבה, נכון כצורת הנהגה כללית, בחינוך לעצמאות מחשבתית והעצמה של כוחות הנפש באופן המתאים לכל אחד. כך, לאחר כמה שנים בישיבה פניתי אל הרב ואמרתי לו שאני מרגיש צורך להכיר סגנונות ובתי מדרש אחרים. הרב אמר לי שהוא מאד מבין את הצורך הזה ונתן לי את ברכת הדרך.

כך גם במקרים של סתירה חזיתית בין דעתו של הרב לדעת תלמידיו, ניתנה לגיטימציה לתלמידיו לברר את הדברים ולנהוג שלא כמותו, שלא בפרהסיא של הישיבה. הדבר נכון לגבי נסיעה לאומן בראש השנה אליה התנגד הרב, וכן לגבי אמירת הלל ביום העצמאות, אותו פסק הרב מלומר מסמוך למועד הגירוש מגוש קטיף.

עוד באותו נושא

המרכז לנפגעי כתות: "קהילת הרב טל היא כת"


150

מעולם איני זוכר שהרב כפה עליי את דעתו, או ציפה ממני לחשוב כמותו. זאת למרות שבמשך למעלה מעשרים שנה אני ומשפחתי נהנים ממנו עצה ותושיה, כמעט בכל צומת חשוב בחיים. עצותיו, מתאפיינות בקשב מעמיק, , נאמנות מוחלטת להלכה, בהגיון רב ובנתינת דעת תמידית למשקלים ולמחירים של ההכרעה. ובנוסף לכך – הנחיה כללית שלא לנהוג כמותו אם הדברים אינם מתיישבים על הלב. אני לא זוכר אף פעם שהרב השתית את עצתו אליי על רוח הקודש.

במבחן התוצאה וכעבור למעלה משני עשורים מאז הקמתה של הישיבה, ניתן לומר כי הפרופיל האנושי הממוצע של התלמידים שהתחנכו לאורך זמן לאור הנחיותיו, גבוה מאד בעזרת ה', ומכיל מאפיינים של יראת שמים, גדלות בתורה, לצד רגישות אנושית, ענווה, שמחה, בריאות נפשית ומשפחתית. המצאות לצד תלמידיו בזמנים מכוננים כימים נוראים פורים וחול המועד, גורמת לי להתפעל פעם אחר פעם. האווירה הקולקטיבית הבוקעת מבין כתליו של בית מדרש זה היא נדירה ועוצמתית.

ימים לא קלים עוברים על ישיבת תורת החיים ועל העומד בראשה. הטענות העומדות בבסיס הפרשה המדוברת נידונו בבית דין ופסיקתם, כי הרב יכול להישאר בתפקידו ולהנהיג את קהילתו, מחייבת את כולם, אך מעבר לכך מועלות טענות נוספות על דרכה של הישיבה.

אחת הטענות המרכזיות היא על התנהלות כתית, של חסידים טרוטי עיניים ההולכים אחר גורו רב עוצמה. אלא שמאפיינים קלאסיים של כתות כהפחדה, מחיקת אישיות וניצול הינם רחוקים כמטחווי קשת מדרכו של הרב, מה היא אם כן האש המסתתרת מאחורי עשן טענות אלו?

ההמצאות לצדו של אדם גדול היא חוויה מדהימה. היא מעשירה את האישיות, דוחפת קדימה, ועוזרת לחלץ כוחות החבויים במעמקי הנפש אך באותה נשימה יש לומר כי היא מצריכה זהירות. יצר הרע אינו שוקט על שמריו. כזיקית, הוא מתאים את עצמו לתנאי המקום בכדי שלא לבלוט. צורת עבודה אופיינית של יצר הרע בסביבת אנשים גדולים, היא להחליש אנשים ולהטות אותם לזלזל בכישוריהם ובעוצמתם הפנימית. מציאות כזו מעודדת את היסחפותם של אנשים חלשי אופי וחסרי ביטחון המחפשים מי יחשוב בשבילם ויאמר להם איך להרגיש.

על כל אדם המעוניין בגדילה רוחנית, לעמול על נוסחה נכונה המאפשרת בניית האישיות לאורם של צדיקים לצד העשרה התפתחות, חשיבה עצמאית וגדילה.

כיצד יש לנהוג כלפי גלי השמועות הנוכחיים?  גם זאת למדתי מהרב.

מצד אחד –אין אדם שחסין טעויות, הרב עצמו הגדיר בפניי פעם את מסע חייו כניפוי בלתי פוסק של טעויות. אין גם מי שחסין חטא. יצר הרע אורב לכולם כולל כולם, ורק בחסד ה' אנו ניצלים ממנו.

ומצד שני – נאמנות להלכה, ואיסור לקבל לשון הרע על כל אדם כשר וכל שכן על אדם צדיק, כל עוד לא הוכחה אשמתו. כולנו ניחנו ביכולת להשלים פערי מידע, ליצור פאזל תודעתי גם כשיש בו חלקים חסרים. הנטייה הטבעית מטה אותנו להשלים פערי מידע באופן שלילי  ולצבוע את התמונה בשחור. בלי ספק חשיפה לתקשורת ורשתות החברתיות מעצימה נטייה זו. חובתנו להילחם בגלים ולהחזיק בכשרותו של אדם כשר, וכל שכן תלמיד חכמים המפורסם לרבים כצדיק.

 

הרב יעקב נתנאל הוא בוגר הישיבה, תושב איתמר, עורך ספרות תורנית ותסריטאי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
148 תגובות - 79 דיונים מיין לפי
1
כל מילה בסלע! כל הכבוד יעקב
בוגר הישיבה | 07-08-2019 12:26
סתם מכפישים את הישיבה ואת הקהילה משנאה
מי שמתלבט אם זה כת תראו מה המגיבים עשו בכתבה
תגובות על הרב אליהו | 09-08-2019 0:06
יש כתבה על תפילה שהרב אליהו כתב. ראיתם איזה התנהגות שטופת מוח וחסרת מעצורים של חברי כת מסויימת? הם איבדו את זה לגמרי מקווה שרבם ירגיע אותם קצת.
למי שאינו מכיר את פרטי הפרשה
יצחק | 07-08-2019 13:16
שמואל אליהו האשים את הרב טל בשלושה דברים א.קיים רומן עם אשה נשואה גברת ד.מ. ב.קיים קשרים לא ראויים עם 'פנויות ונשואות' ג.החזיק במחשבו תמונות עירום של נשות הקהילה בית הדין בדק את הדברים וחקר מאות עדים וכן שלח את המחשב לבדיקה מעמיקה ויסודית אצל מומחי סייבר מהשורה הראשונה ומסקנות בית הדין, לגבי טענה ראשונה בית הדין קובע נחרצות כי הרב טל לא ניהל עמה שום רומן 'ולא נגע בה אפילו באצבע קטנה' אלא טעה ברוח הקדש שסבר שמצוה עליו להיות עמה בקשר כמו אב ובתו רב ותלמידו. לגבי טענות ב' וג' בית הדין קובע נחרצות שחור על גבי לבן שטענותיו של שמואל אליהו בשקר יסודן ואין בהם שמץ של אמת, והוא שפך את דמו של הרב טל לחינם אז מי התגלה כחסר דעת וממי יש ליטול את הזכות להנהיג את הציבור? מהרב שמואל טל? או מהרב שמואל אליהו? התשובה ברורה כשמש
אבל
התמים | 07-08-2019 12:55
לרב טל לא הייתה נפילה ? סתם הזכירו ששילם חצי מיליון שקל וכי חשב שפועל מרוח הקודש ? היו דברים מעולם או חלום חלמנו ?
2
קשה להאמין שאנשים סבירים עדין מאמינים בהבל
חשכת ימי הבניים | 07-08-2019 12:26
הם רוצים לנהל מדינה מודרנית
קשה להאמין שאנשים סבירים מאמינים ללשון הרע!!
יעקב אליקוביץ' | 07-08-2019 21:01
אני מכיר היטב את הקהילה, והדברים של הכותב הם האמת, ולא כל השקרים המופצים עליהם בתשקורת.
3
מי הוא בעל הכתבה ?
יעקב, רעננה | 07-08-2019 12:27
הרב נתנאל אלישיב, כמו שכתוב למעלה, או הרב יעקב נתנאל כמו שכתוב למטה ?
בעל הכתבה הוא ר' יעקב נתנאל
דוד רוזנברג | 07-08-2019 21:03
מבוגריה החשובים ופירותיה היפים של ישיבת תורת החיים, שהיה בקהילה במשך שנים רבות והיום גר באיתמר שבשומרון, והוא יודע שהדברים הנוראיים שנכתבים על הרב ועל הקהילה הם פרי מעשיהם של אנשים רעים וצרי עין, ועל כן הוא כתב את הדברים כדי להזימם, דווקא כאדם שאינו נמצא היום כחלק מהקהילה.
4
מילים מדודות מדויקות נטולות אימפלסביות.אשרייך
איש שמחזיק טובה לרב | 07-08-2019 12:30
תודה על דיוק ואיזון שנזכה לשוב בתשובה שלמה
דברים מדהימים. כל הכבוד!
ישראלה | 07-08-2019 22:46
כתיבה נעימה ומקסימה. ירבו כמותך!
מסכימה עם כל מילה
נחמה הירש | 07-08-2019 21:03
הן של הכותב והן של המגיב הזה. הלואי והשפיות תחזור כבר...
5
בלי סוף בדיחות
דוד | 07-08-2019 12:35
כל מי שקורה את דברי המרכז הישראלי לכתות ומכיר את תורת החיים לא יכול שלא לצחוק. מתוך 180 משפחות ביד בנימין לקחו 9 אנשים (חלקם זוגות) ששונאים את הרב טל, והם דחפו להם שטויות שלא מתחילות. אני מזמין את כל הקוראים לחפש בוגרים של תורת החיים ולראות כמה שטויות כתובות במסמך שלהם יישר כח ליעקב שהביא את הדברים (הברורים והפשוטים) בצורה יפה
ממש צודק
שרה לוי | 07-08-2019 21:05
מה שהולך אצלם ביישוב פשוט לא נורמלי. הייתי שם באחת השבתות האחרונות, ומדובר באחת הקהילת המקסימות שאני מכירה. פשוט שופכים את דמם לחינם.
6
נאמנות להלכה ולהלכות לשון הרע
שפוי | 07-08-2019 12:37
הרב שלך נאמן להלכות ייחוד? ולאשתו? ולילדים שלו? ולגבי לשון הרע: אתה חלק מחבורה שמוציאה שם רע על עתונאים נפלאים בתקשורת שעוזרים לרב שלך להתחיל לחזור בתשובה (יש לו עוד דרך ארוכה) ואתה רומז בדבריך שהם לא מדברים אמת. אז למדת מהרב שלך לזלזל גם בהלכות האלו. חבל.
לשפוי- אתה רציני???
שפוי באמת | 07-08-2019 22:40
מאמין להכפשות של התקשורת ומדבר על הלכות לשון הרע?!
שפוי קראת לעצמך
שי | 07-08-2019 21:47
אתה טוען כלפיו שהוא לא מתנהל לפי הלכות לשון הרע... ואתה ? מה לגבי קבלת הכרעה של בית דין?
אז בית הדין שקרן והתקשורת צדיקים?
נו, באמת.. | 07-08-2019 21:39
בית הדין חקר ובדק ואמר שהרב טל גאון וצדיק וראוי להנהיג בעבודת ה'. אז מי אתה למול זה?!
נאמנות להלכה ולא לגחמות
נעמי | 07-08-2019 21:06
חבל שגם אתה מאמין לדברים שנכתבים בתקשורת על ידי בעלי אינטרסים וחשבונות אישיים, ועובר על איסורי לשון הרע. אתה מוזמן לגשת לדייני בית הדין ולשאול אותם. לפחות אל תאשים את מי שלא מאמין ללשון הרע.
7
יעקב היקר, תודה!
שמעון שהם | 07-08-2019 12:39
בתוך הטירוף הנוראי שאופף אותנו, בתוך הרשעה הסובבת אותנו, בתוך ההתקפות הבלתי פוסקות, משמח לשמוע קול צלול ושפוי. אשריך!!
גם אני מצטרף!
מאיר מלצר | 07-08-2019 22:56
תודה רבה!
גם אני מצטרף. ממש תודה!!
ידידיה | 07-08-2019 21:07
דברים מקסימים!
8
הדברים אמת
מיכאל פירר - יצהר | 07-08-2019 12:41
יישר כח, ר' יעקב נתנאל. כמי שלמד ולימד במשך שנים בישיבה, וכמי שמכיר היטב את הרב, הדברים פשוטים. חבל מאוד שאנשים רעי לב לקחו על עצמם משימה ''קדושה'' לנתץ להרוס ולהשמיד בשקרים ובמרמה.
9
זה אחד מיני רבים
בוגר הישיבה | 07-08-2019 12:41
הדברים של יעקב נתנאל הם חשובים מאוד. הוא אחד מיני מאות רבות של בוגרי הישיבה והקהילה שיכולים לכתוב את אותו הדבר כנגד גלי השקר והשנאה והמשטמה שיוצאים נגדנו, על ידי 4 אנשים ונשותיהם הממורמרים, ה' יודע למה...
ה' באמת יודע למה
שפוי | 07-08-2019 16:06
גם הנשים שפגעו יודעות
10
אחת שמכירה את הקהילה
מלמד שולמית | 07-08-2019 12:42
הדברים של הכותב הם האמת, ולא כל השקרים שמפיצים על הקהילה היקרה הזו והרב היקר שלהם. יישר כח.
11
למה צריך להעביר לו דרך המזכיר????
היגיון פשוט | 07-08-2019 12:48
יותר מדאי דיסטנס
12
כתבה קולעת בול!
בוגר הישיבה | 07-08-2019 12:49
גם אני כבוגר של שנים רבות בישיבה ובקהילה, לא ביקשתי ולא קיבלתי הדרכות שלא בדרך השכל הישר, שעל כל עצה והדרכה מהרב, חשבתי, הקשיתי וביררתי בעצמי. מעולם לא הרגשתי כפיה מחשבתית, ולא ניסיון לסתות מהאמת ומההלכה. כמוני כך חבריי הרבים, ממשיכים בדרך התורה. ומזמין כל אחד לבוא לפגוש בעצמו קהילת קודש בריאה ושמחה!
13
זה אמיתי?
יצחק טסמה | 07-08-2019 12:50
העובדה שצריך לכתוב דברים כאלו על קהילה שלמה בישראל, זה הזוי!! רק בגלל שאנחנו נמצאים בתרבות של לשון הרע מכל הכיוונים יש בכך צורך. אם היינו שפויים, היינו מבינים שיש כאן אנשים רעים שמוציאים שם רע על קהל קדוש, ובכלל לא צריכים מאמרים נפלאים כאלו. אנחנו צריכים דחוף להתחזק באהבת חינם ובעין טובה, ולא לקבל לשון הרע בכלל. על אף אחד!
14
אף אחד לא אמר שכל מה שעשה
משה | 07-08-2019 12:51
הרב טל הוא שלילי. בהחלט סביר ואפילו יותר מכך, שישנם הרבה תלמידים שספגו ממנו תורה ומידות טובות. השאלה היא האם יש גם כאלה שאיתם הלך הרב צעד אחד רחוק מדי
15
תושבת היישוב
טובה מעודה | 07-08-2019 12:51
כאחת שאינה מהקהילה, אני כואבת את שפיכת הדם של קהילה שלמה על לא עוול בכפה. יש לי חברות רבות מהקהילה, ואף אחת מהן לא דומה לדברים המרושעים שנאמרו עליהם. אני שמחה שיש קול צלול שאומר את הדברים בצורה עדינה ונעימה. תודה.
ענייניות
ענייני | 07-08-2019 21:49
למה זה שאתה מבין ומקבל את דרכו של אחר ואמפאטי למציאות אומר שאתה צריך להיות כמוהו? רוצה לפתוח את?
גיברת מעודה אם ככ נפלא אולי תצטרפי
מעודה אז תצטרפי | 07-08-2019 20:50
נשמע אחלה שם אז למה את מחכה גיברת מעודה?
16
דברים מאירים וברורים
משה זכות | 07-08-2019 12:54
כל מי שקצת מכיר את הדברים מבפנים, יודע שההשמצות שנאמרו על הקהילה ועל העומד בראשה בשקר יסודן, והן נובעות מקנאה וצרות עין של אנשים רעים. אני ממליץ לכל מי שבאמת רוצה לבדוק, להגיע ליד בנימין, להכיר את הקהל הקדוש הזה שהיתה הזכות להכיר אותם. אנשים מאירי פנים, מכניסי אורחים, דעתנים, חושבים, ובעיקר- עובדי ה'. משה זכות, בת ים
17
כבוד הרב טל מתמקד בנשות הקהילה.
מוריה | 07-08-2019 12:55
אהבת הרב לנשות הקהילה עצומה ודרכן הוא מחדיר את תורתו.
אחד הדברים היותר מקושקים שקראתי
איזה קשקוש! | 07-08-2019 21:40
וקראתי הרבה.. די, לכו תתעסקו עם משהו יותר מעניין במקום לבלף
את אומרת את זה לחיוב או לשלילה?
נועה | 07-08-2019 13:17
.
18
ישר כח לרב הכותב
שמעון פרץ | 07-08-2019 12:56
דברי אמת, להסיר סוף סוף את העננה שהטילו אנשי רשע על הרב הצדיק כבוד הרב שמואל טל שליטא שהעמיד מאות תלמידי חכמים
19
בוגרת של אחד המוסדות
אפרת ברוגובסקי | 07-08-2019 12:57
הדברים של הכותב הם אמת. שאר המלעיזים לצערי איבדו את הראש לגמרי. גם אם יש קורטוב של אמת בדבריהם, הוא בלול ב-99% של לשון הרע, עין צרה, ורוע לב, שאיני יודעת כיצד הם הגיעו אליו. ממש חבל. הלואי וה' ירחם עליהם והם יעשו תשובה. בוכה בלב שלי על הקהילה המתוקה הזו...
20
מכיר את הקהילה מקרוב. קהילה מדהימה!
תושב יד בנימין | 07-08-2019 13:07
תפסיקו להכפיש סתם
21
טוב שהתעוררתם
מבקש תגובות מתורת הח | 07-08-2019 13:10
כל הזמן יש כתבות מהמתנגדים אליכם ולכן לא התחברתי עד עכשיו לטענות שלהם כי לא שמעתי את הצד השני. סוף סוף יש כתבות גם מהצד שלכם. למה אתם לא כותבים עוד?
הם לא כותבים כי המדיה נגדם!
מאירה | 07-08-2019 22:58
וגם מאוד שטחית. מי שרוצה באמת תשובות, מוזמן ללכת לשם ולשמוע תשובות מצויינות לכל הקשקושים שאומרים עליהם. אני עשיתי את זה.
22
הרב שמואל אליהו
יעקב | 07-08-2019 13:11
לפתוח נגדו בחקירה פלילית. על מה ולמה עולל לנו ולמוסדותינו בצורה לא הגונה שהתבררה בבית הדיןן כשקר מוחלט!
23
שבו"ש
ישיבה קדושה | 07-08-2019 13:14
הייתי שם שבוש ואני יכול להגיד לכם בפירוש שזאת אחלה ישיבה אנשים מדהימים יש מוסדות נפלאים הרבנים והרהי אנשים צדיקים ויראי שמים והרב טל אדם מאוד שקול צדיק ירא שמיים כל מי ששמע עליו שטויות מוזמן לבוא לראות אותו לשמוע שיעור תורה ממנו או אפילו סתם לדבר איתו, הוא מיד יבין שהכל שקר והוצאת שם רע של אנשים כפויי טובה. לא יאומן!!!
למה אתה כותב תגובה כה מטופשת??
מה הקשר אחי? | 07-08-2019 20:53
נניח שהרב טל עושה 100 קילו מצוות ביום, נניח שהוא צדיק בטרוף. אז מה? ואם בנוסף לצדיקותו הוא גם מתנהל לכאורה בצורה של שליטת כת? אם הוא בראש טוב הרב טל, שייקח צעד אחורה ויוכיח שאינו חשוד בשגעון גדלות או נרקסיזם.
24
לי ידוע אישית שהוא כופה את דעתו,
נחמיה | 07-08-2019 13:15
אולי בעדינות, אבל בהחלט כופה, הוא בחלום לתלמידיו ומורה להם מה לעשות, איך הוא עושה את זה לא אדע, אבל זו בהחלט כפיה!
נחמיה היקר
דניאל אדר | 08-08-2019 17:32
אני איני מכיר אף נחמיה שלמד בישיבה בשנים האחרונות, אז מהיכן אתה יודע?
25
פרטי הפרשה - וסודותיה
י.ח. | 07-08-2019 13:16
שמואל אליהו האשים את הרב טל בשלושה דברים א.קיים רומן עם אשה נשואה גברת ד.מ. ב.קיים קשרים לא ראויים עם 'פנויות ונשואות' ג.החזיק במחשבו תמונות עירום של נשות הקהילה בית הדין בדק את הדברים וחקר מאות עדים וכן שלח את המחשב לבדיקה מעמיקה ויסודית אצל מומחי סייבר מהשורה הראשונה ומסקנות בית הדין, לגבי טענה ראשונה בית הדין קובע נחרצות כי הרב טל לא ניהל עמה שום רומן 'ולא נגע בה אפילו באצבע קטנה' אלא טעה ברוח הקדש שסבר שמצוה עליו להיות עמה בקשר כמו אב ובתו רב ותלמידו. לגבי טענות ב' וג' בית הדין קובע נחרצות שחור על גבי לבן שטענותיו של שמואל אליהו בשקר יסודן ואין בהם שמץ של אמת, והוא שפך את דמו של הרב טל לחינם אז מי התגלה כחסר דעת וממי יש ליטול את הזכות להנהיג את הציבור? מהרב שמואל טל? או מהרב שמואל אליהו? התשובה ברורה כשמש
תלמידי הרב טל פשוט עיוורים
מירב | 08-08-2019 21:31
אתה חי בסרט הוא חשב שהוא הולך להביא איתה את המשיח ושהוא גלגול של דוד המלך. תיכנס קצת יותר לעניינים.
קושיה על דברי הבלע
ידידיה | 08-08-2019 9:46
בעהש מדבריך עולות קושיות עצומות על כל הפרשה. ראשית הדחת תח, דיין בבית הדין הגדול ברבנות מתואר רב. שנית תלונתך היא לא רק על הרב שמואל אליהו שליטא, אלא על שורה של תח, שתמכו בגישת הרב אליהו. אין ספק שאם הרב שמואל אליהו שליטא טען טענות כל כך חמורות (צריך לבדוק ישירות מול הרב ולא להאמין לכתבי עיתונות), ואין בהן ולו שמץ של אמת, הרב שמואל אליהו צריך (ובטוחתני שכך יעשה), לפרוש מיידית מכל תפקידיו הציבוריים, והנפגע רשאי לא למחול לו אפילו ביום כיפורים כיוון שהוציא עליו שם רע חו. אבל הקושיה הכי חזקה על דבריך היא על בית הדין עצמו. אם כל דברי הרב אליהו שליטא בשקר יסודם, ואם כך פסקו איך ייתכן שלא דרשו לפטרו מכל תפקידיו הציבוריים ולשלול מעמדו כרב ובוודאי כמי שיושב בדין ברבנות הראשית? הזהר בדבריך שלא תצא אתה בסוף מוציא שם רע על תח גדול בישראל ועל כל תח שתמכו אחרי פסק בית הדין שישב בעניינו. התעלומה בעניין עצומה, וצריך אולי נביא כדי לדייק מי שיקר ומי לא. או יושב בדין חכם כשלמה המלך. לנו דור עני בעוונותינו, אין לנו אלא דיינים העונים לכלל אין לדיין אלא מה שלפניו..
26
דברי אמת ניכרים. הבעיה שהם יותר חזקים בערוצי
דניאל | 07-08-2019 13:23
.
27
כל הסיפור הזה כבר מריח לא טוב ממש...
עזרא | 07-08-2019 13:42
חילול השם
28
הדברים פשוטים וידועים
אמיר | 07-08-2019 14:11
הדברים פשוטים וידועים לכל מי שמכיר את הרב, הישיבה והקהילה.
29
בחוות הדעת של המרכז לכתות
מיקי | 07-08-2019 14:13
בחוות הדעת המלאה של המרכז לנפגעי כתות שנשלחה לבית הדין נכתב במפורש (בפיסקה האחרונה) מן הסתם, יש לאפשר גם לרב טל להתייחס לדברים בטרם מבססים עליהן החלטה. יש להניח שכך עשו בית הדין, וביררו את הדברים, והבינו שהכל מבוסס על שקרים.
30
הרב טל סובל מהזיות (רוח הקודש) או..
מפוקח | 07-08-2019 14:24
בכל מקרה הוא אינו יכול לשמש כרב. ומכיוון שקהילה שלמה של אנשים טובים עיוורת לאמת הפשוטה הזאת- הקהילה הפכה לכת.
אי אפשר לפסול בין דין רציני...
משה | 08-08-2019 8:40
אם כך נפסול את כל בתי הדין מימות מושה רבנו..
אולי מפוקח, אבל קשקשן
אמיר | 07-08-2019 14:57
קהילה שלמה הולכת אחר פסק בית הדין שהוא היחיד שדן בנושא לעומק ושמע את כל הצדדים, וקבע שהרב טל יכול להמשיך בתפקידו. כיוון שאתה עיוור לאמת הפשוטה הזו, הפכת לחבר בכת (כת הרודפים את הרב טל).
31
כן כת,כן גורו
נשות הקהילה | 07-08-2019 14:39
כן מניאק
32
הוא חוטא כלפי חלק מהאנשים חלק מהזמן
יעקב | 07-08-2019 14:54
בוב מרלי שר את דברי אברהם ליקולן You ca fool all the people some of the time, ad some of the people all the time, but you caot fool all the people all the time. זה מה שהרב טל עושה: הוא חוטא כלפי חלק מהאנשים חלק מהזמן. לרוב לא יתקפו אדם ציבורית עם הוא ניהל רומן עם אישה אחרת אבל אל תמשיך לעמוד בראשות ישיבה וקהילה. אוליי הרב לא התחיל עם אישתו של הכותב או עם הכותב עצמו, זה לא הופך אותו לצדיק ולראש ישיבה וקהילה.
אני מסתפק בפלירטוט ורומן - זה מספיק
יעקב | 08-08-2019 12:54
וקשקשן תקרא ל'מא ש'ך
עוד קשקשן
אורן | 07-08-2019 15:45
לא יודע אם יתקפו אדם שינהל רומן עם אישה אחרת או לא, אבל מה לעשות שזה לא המקרה המדובר. לא היה רומן ולא נעליים. אולי לא שמת לב, אבל הלוחמים ברב התייאשו כבר מהשקר הזה. עכשיו עברו לשקר הבא - שהרב טל מנהיג כת אכרזי שרודה בחסידיו ועוקב אחריהם וכו'. תתעדכן.
33
צודק וטועה ביחד
אברהם כהן | 07-08-2019 16:03
כתלמיד של הרב טל ראיתי פיצול אישיות בהדרכתו ואני יסביר. הרב טל נהג בשיטת ההדרכה האישית. לחלק מתלמידיו הוא כפה את דעתו כמו ראש כת. ולחלק האחר הוא לא. כך גם נהג ברוח הקודש. יש מתלמידיו המוכנים להישבע שאמר להם שהוא נביא וחלק אחר מתלמידיו מוכנים להישבע שמעולם לא אמר להם שיש לא רוח הקודש. לכן חובה להתרחק כיום ממוסדותיו
אברהם יקירי את משקר
דניאל אדר | 08-08-2019 17:34
אחיך שמעולם לא הפעיל את שכלו הוא המשוגע בעל הפרעות האישיות ולא הרב. ואתה יודע זאת טוב.
ומשה?
אתה אח של הרבנ יעקב | 07-08-2019 21:02
אם כן מעניין אותי לדעת מה דעתך לגבי הרב טל? תודה
יש לי הסבר אחר
חחח | 07-08-2019 17:27
יש אנשים שהחליטו להילחם ברב ומוכנים לשקר לשם כך, וישנם אנשים שחפצים באמת ומעידים שהנלחמים נגד הרב משקרים. חיפשו הנלחמים ברב איך להמשיך לשקר, ומצאו פיתרון - הם יגידו שלחלק מהאנשים הרב באמת נוהג כמו שכולם אומרים, אבל לחלק הוא נוהג אחרת - כמו שהם טוענים. לכן, אחרי שהנלחמים ברב נתפסו בשקר כמה פעמים, ולא מקבלים עליהם את פסיקת בית הדין, צריך שלא להקשיב להם.
34
שמואל אליהו ממשיך לקשקש אותנו לדעת
שמעון פ. | 07-08-2019 16:33
שמואל אליהו מקשקשנו לדעת, מה נסגר אתו? איפה הכדורים הכתומים הירוקים והכחולים?
35
הרב רק משית את דעתו על נשים
נגד כתות | 07-08-2019 16:48
מסתבר שהרב לא כופה את דעתו על אף אחד, זו רוח הקודש שמדברת מגרונו שהיא הבעיה
36
שחררו
ר | 07-08-2019 17:13
כל גדולי רבני הציונות הדתית בייצוג כל הזרמים הורו שלא לשלוח את ילדינו למוסדות תורת החיים כל עוד הרב טל בראש, הזוי שאתם עדיין לא מצאתם מחליף ראוי שיחליף את מי שמנסה לאחוז בקרנות המזבח. רב גדול שהיה בקשר זוגי עם אישה נשואה ראוי שיתפנה מתפקידו.
רוב המלמדים והתלמידים מתנגדים לרב טל
יוסף | 07-08-2019 22:21
הם שולחים כי רוב התלמידים ורטה המורים כבר לא רוצים הרב טל
תעמולה כוזבת
ע. | 07-08-2019 17:29
גדולי המתנגדים לרב טל לא מאמינים לתעמולה של עצמם, הם עצמם עדיין ממשיכים לשלוח למוסדות של הרב...
שחרר אתה
פיני | 07-08-2019 17:21
זה שקר שכל גדולי רבני הציונות הדתית הורו כמו שכתבת. אמנם ישנם מאותם גדולים שהורו כך, אבל ודאי לא כולם. בת'כלס מיעוט קטן מתוך הרבנים שפנו אליהם אכן הורו כך, רבים מהם ללא בדיקה מעמיקה. הזוי שאחרי בירור של בית דין שהיה מוסכם על כל הצדדים, והוא היחיד שדן בפרשה לעומק ושמע את כל העדויות, והורה שהרב יכול להמשיך לעמוד בראשות הישיבה, ישנם כאלה שמנסים להאחז בקרנות המזבח ולהמשיך להילחם ברב טל. בנוסף, הרב טל לא נאחז בקרנות המזבח. רוב מוחלט של חברי הקהילה ובוגריה רוצים שהרב ימשיך בתפקידו כמו שהורה בית הדין. קיצר, שחרר.
37
אני המום
איש יהודי | 07-08-2019 17:29
אחרי שהאשימו את הרב טל בבדיות עצובות וכל דבריהם הופרכו בבית דין, הורידו את רף האשמה ואמרו או קיי לא נאף ולא חמד אבל שלח לאליהו חוקר פרטי, כשראו ש'העובדה המרעישה' הזו לא הצליחה לעשות גלים, מזמינים כתבה שישיבת תורת החיים הם כת, ולפי הקרטריונים הללו של 'המרכז לנפגעי כתות' כל היהדות היא כת כי יש לה תקנון (השולחן ערוך) ויש חובה לציית לרבנים וכו', בקיצור הצפתי השתגע
הכתובת על הקיר
הנה הטעות | 07-08-2019 22:19
כל היהדות היא לא כת כמו ששמואל טל הוא לא בעל שולחן הערוך
38
באיזה שהו מקום כולנו חטאנו
משה | 07-08-2019 17:33
צריך לומר את האמת, בתחילת הפרשה כולנו האמנו לדברי ר' שמואל אליהו, יש שהאמין בכל השטויות ויש מי שהאמין במקצתם, אבל כולנו חטאנו בחשד בתלמיד חכם, וכעת שהתברר שהפרשה היא הר שהוליד יתוש - על כולנו לעשות תשובה ולבקש מחילה מהרב טל הצדיק ותלמידיו הנפלאים
39
אני מזועזע
יותם | 07-08-2019 17:42
מהעוול הנורא ושפיכות הדמים שנעשה לרב טל ולתמידי תורת החיים, זה כבר הגיע לרמות של 'מגעיל' 'סחי ומיאוס'
40
אנא יהודים
יוסף | 07-08-2019 17:46
דמו של איש קדוש נשפך (על פי פסק הדין) ואנחנו עדיין ממשיכים להתעורר כל בוקר לכתבות מפוקפקות? מה נהיה לציונות הדתית?
41
זו אחת הפרשות הכי מלוכלכות שהיו בציונות הדתית
אברהם | 07-08-2019 17:56
מאז קום המדינה, רב צפתי שמתוך קנאה (או אינני יודע מתוך מה אבל זו נראית הסיבה הכי סבירה) ניסה להפיל ראש ישיבה שהעמיד אלפי תלמידי חכמים על ידי דברי כזב ושקר, הפרשה תלמד בספרי ההסטוריה של ילדינו כדי להפיק ממנה לקחים, לא כל מי שהוא בן של... כשר כמו אביו, יש חומץ בן יין, ולצערי הרב זה ממש המקרה כאן
42
שחררו
תושב יד בנימין | 07-08-2019 18:02
יד בנימין זה לא תורת החיים
43
הוא בכלל לא מהקהילה!!!!!!
מהקהילה | 07-08-2019 18:02
זה שהוא למד פעם בישיבה מעיד על משהו? הוא כבר הרבה שנים לא ביד בנימין. וחוצמזה, אם הוא לא יודע לזהות מה זה כת - שילמד. הוא אחת ההוכחות שזו כת. נותן לרבו להשתמש בו, עד שיזרוק אותו בסוף. כמו שעושה לכולם...
די
יוסף | 07-08-2019 22:17
הוא הרס ליותר מידיי אנשים את החיים
44
גבר שמעיר למי שלא עומדת בכללי צניעות?!
אביה | 07-08-2019 18:09
האם זו לא הזיה שאישה שלא הולכת לפי כללי הצניעות המחמירים של הרב טל, אז בעלה מקבל טלפון של נזיפה ממישהו שאחראי על כך (במינוי של הרב טל). על כך שאשתו לא עומדת בכללי הקהילה. גם אם זו לא כת. זו הזיה.
זה באמת הזיה של מי שטען את זה....
יאיר 3 | 07-08-2019 23:12
לא היו דברים מעולם.
צבי
מגבת בשקית | 07-08-2019 22:34
מה לעשות חייב רסר
45
לא נעים להגיד אבל גדלתי בכת הזאת.
בוגר הישיבה | 07-08-2019 18:17
למדתי בישיבה מספר לא מבוטל של שנים, ואכן יש לקהילה סממנים רבים של כת. א. כופים קוד לבוש על הנשים בקהילה, כולל הערות מאת המנהל החינוכי למי שלא מיישרת קו, מיישרת קו ברמה של עובי הגרביון לא מספיק... ב. הפסיקה של הרב היא בדלנית ומפלגת, נגד כלל עם ישראל, ויש לי לכך מספר דוגמאות(רק בתורת החיים יש חישוב לנץ בזמן אחר מכל העולם, קלף עפיץ חובה ולכן אין לברך על תפילין של שאר העולם, כל הערים בארץ הם ללא עירוב לשבת, מצות אי רגעים, חולצות תפורות ועוד..) ומי שלא פוסק כמו הרב הוא סוג ב' בקהילה. ג. הרב צבי ריבלין מדווח באובססיביות לרב טל על כל מה שזז בקהילה, שזה תסמין חזר לכת. ד. הרב טל פוסל את כל עמי מבחינת השקפה. ה. שום יישוב/מוסד לימודים לא מספיק תורני ו'מדוייק' ולכן צריך ללמוד רק במוסדות ולגור רק ביד בנימין או נצרת, האמת היא אך ורק אצלו, ועוד תמשיכו להגיד שזה לא כת... ו. הוא הדריך אותי מספר פעמים ברוח הקודש.... אז אל תמכור לי סיפורים שהוא לא מדריך ברוח הקודש.
שקר שקר שקר
משה | 08-08-2019 11:04
שקר שקר שקר
46
מחילה אבל זאת קהילה עם סממנים חזקים של כת...
אריק | 07-08-2019 18:22
למדתי בישיבה מספר לא מבוטל של שנים, ואכן יש לקהילה סממנים רבים של כת. א. כופים קוד לבוש על הנשים בקהילה, כולל הערות מאת המנהל החינוכי למי שלא מיישרת קו, מיישרת קו ברמה של עובי הגרביון לא מספיק... ב. הפסיקה של הרב היא בדלנית ומפלגת, נגד כלל עם ישראל, ויש לי לכך מספר דוגמאות(רק בתורת החיים יש חישוב לנץ בזמן אחר מכל העולם, קלף עפיץ חובה ולכן אין לברך על תפילין של שאר העולם, כל הערים בארץ הם ללא עירוב לשבת, מצות אי רגעים, חולצות תפורות ועוד..) ומי שלא פוסק כמו הרב הוא סוג ב' בקהילה. ג. הרב צבי ריבלין מדווח באובססיביות לרב טל על כל מה שזז בקהילה, שזה תסמין חזר לכת. ד. הרב טל פוסל את כל עמי מבחינת השקפה. ה. שום יישוב/מוסד לימודים לא מספיק תורני ו'מדוייק' ולכן צריך ללמוד רק במוסדות ולגור רק ביד בנימין או נצרת, האמתהיא אך ורק אצלו, ועוד תמשיכו להגיד שזה לא כת...
כבר כתבת את השקרים האלה
א. | 08-08-2019 11:04
זה שכתבת את זה עוד פעם עם שם אחר, לא הופך את השקרים לאמת.
47
פירק משפחה!!! זה לא מספיק???
משה | 07-08-2019 18:45
זו כת ועוד איך . אתה אפילו לא חושב על זה שהבן אדם פירק משפחה בגלל תאוותיו. מה זה אם לא כת? זו חסידות עיוורת של חסידים שוטים. אדם שצריך להתחנן כדי להיפגש איתו הוא לע רב . הוט עבודה זרה ותו לא
שפירוק המשפחה היה המצאה
שים לב | 07-08-2019 21:44
לפי בית הדין אין שום קשר לפירוק המשפחה (שטוב שהתגרשה בסוף כי היה שם אלימות והתנהלות נוראית, אבל זה לא העניין)
48
גם אם הרב טל עשה טוב ל 200 תלמידים
שמעון אמסלם | 07-08-2019 19:34
אבל הזיק ל 5 עדיין נמדוד אותו לפי ה 5. בשיינברג אמר הרב שפירא שלא נמדוד אותו לפי הטוב שעשה, אלא לפי חומרת מעשיו. אז מה זה מעניין שהרב עןשה טוב ל 80 אחוז מתלמידיו? או 90 אחוז? מה עם אלה שכן נפגעו?
לא הבנת
אמיר | 08-08-2019 11:08
ברור שאדם שחלילה רצח רק בן אדם אחד זה חמור מאוד למרות שיש מיליונים שהוא לא רצח. הנקודה היא שהטענה שאומרים עכשיו על הרב טל שהוא גורו שתלטן ונצלן וכו', שזו התנהלות שבאופייה היא לא נוגעת לבודדים, אלא לכלל הקהילה והמוסדות. וכיוון שמאות מחברי ובוגרי הקהילה מעידים שהרב טל הוא ההיפך הגמור מכל השקרים האלה, יש להניח שהם שקרים (כמו טענות רבות אחרות שטענו הנלחמים ברב והתבררו מעל לכ ל ספק כשקרים).
49
עצוב. הכתבה הזו היא הראיה לכך שזו כת...
יוני | 07-08-2019 19:52
מה עושה הכותב? לא מתייחס לאף אחת מההאשמות, שאפילו לגירסת בית הדין (!) ולגירסתו של הרב טל עצמו הוכחו הנכונות. הוא פשוט כותב שהוא לא חווה רוח הקודש בקירבתו של הרב וזהו. סבבה, לא ראית שהרב משתמש ברוח הקודש, נניח. אבל מה אתה אומר על כך שהרב בעצמו הודה שטעה ברוח הקודש ושככל הנראה אף פסק כך בעניינים נוספים?! אם אתה ממשיך לקבל את פסיקותיו למרות ההודאה המזעזעת הזו הרי לך שאתה נוהג בהערצה עיוורת כמו בכת... כל אדם נורמלי היה מזמין פסיכיאטר עם אמבולנס לאחד כזה. הוא אפילו לא חוטא, הוא חולה. ועוד מערבב הכותב עם פסיקת בית הדין שמחייבת את כולם. אז בא נעשה סדר: 1. יש להפריד בין הממצאים שעלו בחקירת בין הדין לבין מסקנות הדיינים שאינם בעלי יתרון ושאר רוח משאר בני האדם. זו הייתה הסיבה לכך שרבנים רבים (שאת דמם שופכים בבית המדרש של תורת החיים יום יום) כתבו שמותר להכריז על הרב טל כמחלל שם שמים וזה לא סותר את פסק הדין. 2. הרב טל קיבל בית דין שנקרא נבחרת חלומות. הוא מונה על ידי ידידו האישי הרב וייס, שבאותה עת גייס עבורו כספים, לימד בישיבה וקרא לו ידיד נפשי. אם יש מקרה קלאסי של הטיית דין, הרי שזה המקרה. ומעל הכל - הרב וייס בעצמו, בקולו, העיד על בית דינו שהם אינם עצמאיים ואינם יכולים לשפוט צדק. בסוף - זה פעל כבומרנג. הציבור הרחב אומר קל וחומר - ומה אם בית דין של חנפים ורשעים, אפילו הם לא יכלו לזכות את הרב טל, צא ולמד מה היה פסק הדין במידה ובית הדין היה של יראי השם ורודפי צדק. ישמרנו השם ויצילנו... 3. איך ניתן להמשיך ללמוד אצל מישהו שקיים קשר נפשי עם אישה נשואה ובאותה עת הפריד גני ילדים מטעמי צניעות?! מה, בתורת החיים לא מבינים שהריקודים המבזים ברחובה של עיר על כך שהרב ניצל מעבירה חמורה מאוד וחטא בעבירה חמורה אחרת הינם כריקודי הנערים מקפריסין, ריקודים מבזים, לאחר שהוכח שלא אנסו את התיירת אלא רק ביצעו בה גילוי עריות המוני, מצולם, מרצונה החופשי?! האם העובדה שבית הדין הקפריסאי (חף משיקולים הפעם, בית דין של אמת) זיכה אותם מעבירה חמורה הופכת אותם לצדיקים?! אז נכון שהרב לא עשה כמעשה הנערים, אבל פרופורציות... מה שהוא עשה, אל מול הציפיות ממנו, חמור הרבה יותר. ריקודי הנאצה ברחובות יד בנימין היו שגיאה אחת יותר מידי. לו היה הרב חכם היה יוצא בשק ואפר ברחובה של עיר ונוזף בתלמידיו שלא עת מסיבה היא. אל מול מחזה הפלצות הזה כבר אף רב הגון לא יכול היה להבליג. בושו לכם תורת החיים. מאמרי סנגוריה שכאלו אחרי חטא חמור שכזה הינם הראיה המוחלטת שאבד שיקול דעת מן הארץ ובכת מסוכנת מדובר.
שפיכות דמים
צפת | 07-08-2019 21:11
לילה טוב שמואל
50
אוהב את אלה שמסנגרים לא משנה מה
אוהב את הצדיקים האלה | 07-08-2019 20:55
ישר נהיים מאלה שנוהגים במידת החסידות. אדוני הרב הכותב, האם נפגשת עם מישו מאלה שטען שהוא נפגע? או שרצת ישר לכתוב על צדיקות?
באמת חשוב לאהוב צדיקים
יוסי | 08-08-2019 11:16
אכן חברים מהתומכים ברב טל דיברו עם המתנגדים (בניגוד למתנגדים שחלקם לא מסכים לדבר עם אנשים שביררו את הדברים לעומקם). חלק מהמתנדים גם פירסמו את דעותיהם במייל וכדו', כך שדעותיהם וטענותיהם ודועות ומוכרות. בנוסף, בית הדין היה פתוח לשמוע כל עדות של כל אדם, וקיבל באמת את חוות הדעת של המרכז לנפגעי כתות (שהודה שלא חקר את העדויות, וכתב שאין לסמוך על הדברים בלי לברר עם הרב טל). ובית הדין כנראה הבין שהדברים הם קישקוש מוחלט.
51
עסקת המאה לקהילה!
עסקת המאה! | 07-08-2019 20:58
תראו שהרב טל לא כת, לא שגעון גדלות ולא בטיח!! ששנה אחת יוותר על כסאו. מסכימים? ככה הרב טל יוכיח לכולם כמה שהוא באמת ירא שמיים ולא ירא כבודו העצמי!! מוכנים? מה אומרים? אם הוא יקח שנה פסק זמן, כל הרבנים בטח יבינו שעשה תשובה. לוקחים? עסקת המאה שתראה שזה לא כת אל ישיבה.
קשקשן בגרוש
משה | 08-08-2019 11:18
הרב טל כבר כמה פעמים לקח פסקי זמן מניהול הישיבה והמוסדות. הרב רק לאחרונה מינה ראש ישיבה אחר (הרב פרג'ון). גם אחד ממנהלי המוסדות בעבר סיפר לי כמה הרב משחרר ומעדיף כמה שפחות להתערב בדברים. אז כנראה שאתה מבלבל את המח...
תלמידיו הם גם כן לא בריאים
יוסף | 07-08-2019 22:06
מה זה יעזור אם בכסאו יישב שפוט שלו שמקבל ממנו הוראות?
52
הכותב שפוט.
הכותב שפוט | 07-08-2019 21:04
בטח עכשיו מקבל טפיחות על השכם מחסידים שמרגישים שעולמם חרב. יופי! הראת להם שאנו לא כת! כתבת שאסור לקבל לשון הרע, חוץ מעל הרב אליהו שליטא עליו חייבים לקבל לשון הרע. אחי כל המילים והתגובות המפונפנות שלכם לא מסתירות את זה שאתם כת פלגנית שפוסקים נגד כל העולם. טוב שאתם מגיבים ככה כי כך הכיעור של הכתות יוצא לאור וכולם מבינים שכת זה רע. המשך כך הכותב. יישר כח. אתה מרומם את עם ישראל וגורם לכך שעוד ועוד אנשים יבינו בחוש מה זה בנאדם שהשכל שלו לא ברשותו אלא ברשות גורו. אה..רבו.
ההבדל בינך לכותב
אמיר | 08-08-2019 11:19
ההבדל בינך לכותב (לפחות אחד ההבדלים) הוא שהוא כותב מתוך ידיעה והיכרות של שנים, בניגוד אליך שמבלבל את המח בלי לדעת על מה אתה מדבר.
53
כתבה יפה ומאירה
אשבל | 07-08-2019 22:02
נהנתי לקרוא
54
קושיות על דבריך
אברך לזמן קצוב | 07-08-2019 22:29
עמשכ: ...ולנהוג שלא כמותו, שלא בפרהסיא של הישיבה. יש להקשות, תלמידי תורת החיים לא מגיעים ממשפחות חרדיות שמרניות, אלא רובם מגיעים ממקומות מגוונים, וזה בעייתי. שנית, חוץ מזה אתה לא אומר את הכול - היו רבנים שהושעו מהישיבה משום שחלקו על הרב טל (לטענת הרב טל - 'ישיבה צריכה להיות מונהגת בקו אחיד'). שלישית, הרב טל בעצמו נתן הוראות ברורות למי שחוגג 'יום העצמאות' שלא יחגוג ביד בנימין. רביעית, הרב טל מלבד שהתנגד לאומן הוא עמד בתוקף שמי שטס - מסולק מהישיבה (שאת זה שכחת לציין, אבל נסלח לך על תמימותך) חמישית, עמשכ: במבחן התוצאה וכעבור למעלה משני עשורים מאז הקמתה של הישיבה, ניתן לומר כי הפרופיל האנושי הממוצע של התלמידים שהתחנכו לאורך זמן לאור הנחיותיו, גבוה מאד בעזרת ה', ומכיל מאפיינים של יראת שמים, גדלות בתורה, לצד רגישות אנושית, ענווה, שמחה,בריאות נפשית ומשפחתית... לגבי 'בריאות נפשית ומשפחתית' צר לי לומר לך אבל מעל עשרות תלמידים יש להם צלקות נפשיים (שמחמת הכבוד לא נזכיר את שמם) שעד ברגעים אלו הם ממש הם חווים קשיים בגלל המוסד הזה. ושלא נדבר על היחס בין התלמידים למשפחותיהם (וגם בזה לא נביא דוגמאות מפאת הכבוד) למעשה, אין לי שום דבר רע נגד הרב טל. אדרבא, הוא אמר שהוא טעה ונכשל, והבית דין פסק שאין לו רוח הקודש אלא 'רוח מרעים'!! אני מבין ובטוח שיהיה כדאי שהרב יעזוב תקופה את הישיבה וייקח טיפול, ייעשה עם עצמו חשבון נפש איך הגיע למצב הנל. (עזוב בצד שאם הרב אמר דברים מהותיים לתלמידיו ברוח הקודש איך הם יתמודדו עם זה, הרי אין לו!?!) עזוב גם שלגבי הרב אליהו - נשאר לברר ולאמת את הטענות שלו: א. צפייה של הרב טל בסרטי פורנוגרפיים. ב. קיום קשר לא בריא עם שאר נשים. גם אני לא מבין מה בוער לרב להמשיך להנהיג את הישיבה עם הביד אסר עליו להשפיע בעניינים שלרוב הוא משפיע בהם, אבל עזוב בצד.. עוד יכול להיות שהרב טל או שקרן או מדומיין, כי הרי שהסיפור התפוצץ הוא אמר שיש לו רוהק ומי 'שבדק ואישר' זאת היה רבי אלעזר אבוחצירא ועוד כמה רבנים שאינם בחיים והרי הביד והרב טל בעצמו אומר שאין לו רוהק... ועזוב בצד שאני כתלמיד לא יודע איך להתייחס לבתי דין המונהגים על פי ציווי ה' לאור ההקלטות של ד.מ עם הרב אשר וייס. לא שמעתי טענה מפריכה זאת חוץ מתגובה עלובה מהבן של ר' אשר. ואחי היקר, הדברים הם על קצה המזלג.. אני לא רוצה להאריך ולכתוב עוד כדי לא לפגוע בחבריי מהקהילה ולא לפגוע בשכניי.. העיקר שאנחנו כתלמידים נמשיך בלימוד התורה הקדושה, להיות נאמנים להלכה לא 'לעשות חדשות' ואם כן בהכוונה של גדולי הדור (עוד עזוב בצד שהיתה תקופה בישיבה שח'ברה פסקו לעצמם)
'גזרת מרחצאות'
אבי | 14-08-2019 18:31
תלמיד שהולך למקווה עם מגבת על כתפו - הריהו מסולק מהישיבה
גזרת הלחם
חגי | 14-08-2019 18:29
אני זוכר שהגעתי לשם לשבוש בחג ואחרי הקידוש כולם נוטלים ידיים על הלחם, ומי שלא ואכל לא לחם היו מסתכלים עליו כאחד שלא יודע את האמת
תקנונים לגיטימיים
בוגר הישיבה לשעבר | 11-08-2019 23:28
זה לגיטימי שיש בישיבה תקנונים ואם יש לך בעיה תפנה למי שפגע בך מאשר לחלל את כבוד הרב והישיבה הקדושה. גם אני מהבחורים ש'סולקו' מהישיבה, אך זאת הייתה לטובתי והחיים שלי טובים ומאושרים בזכות זה. וזה שאתה לא רואה את הצד השני של המטבע אתה טועה ובגדול!
שכחת עוד פרט לכת - 'גזרת החתונה'
שאול | 10-08-2019 17:04
עד כמה עשרות אלפי שקלים, פחות מיזה - אתה מסולק.
ל'בוגר הישיבה' אילו שקרים יש כאן!?
שלמה | 09-08-2019 12:33
גם אני בוגר הישיבה, למדתי בה 7 שנים!, ואני לא רואה פה כל כך שקרים. אולי הרב טל חזר בו בכמה עניינים, הבנתי שלגבי אומן הוא חזר בו, ואולי יש עוד..
לבוגר הישיבה
ב | 08-08-2019 14:32
לבוגר הישיבה בכבוד בוא תפריח את הדברים. אתה פשוט מדומיין שהולך שולל
עוד מאותו תבשיל
בוגר הישיבה | 08-08-2019 11:26
ראיתי תגובה ארוכה וחשבתי שיהיו טענות לעניין שיהיה צורך להשיב עליהן. אבל לא. עוד שקרים וחצאי אמיתות. עוד דמגוגיות זולות. עוד מאותו תבשיל...
צודק לחלוטין!
יוראל | 07-08-2019 23:01
מסכים עם כל מילה שלך!!!
תגובה יפה.
אלי | 07-08-2019 22:56
מנומק טוב
55
תודה רבה. דברים אמיתיים.
יעקב יצחקי | 07-08-2019 22:33
יישר כח!
56
תודה רבה!
יששכר | 07-08-2019 22:37
חזק ואמץ!
57
דגימה מהבי"ס לקולנוע בט' באב
טללי הצגה | 07-08-2019 22:48
מעניין עם הרב טל ידפוק הופעה בט' באב של בכי וכאב...
כ
טירם | 12-08-2019 17:51
אני מקווה שה' יחזיר אותך בתשובה ולא יפגע במשפחה שלך
58
הוכחה שזה כת
תלמיד רגל וחצי בחוץ | 07-08-2019 23:15
כתלמיד בישיבה היו לי קושיות מטבע הדברים. ולא משנה למי אני פונה, כולם פה אחד: הרב טל צדיק, אז אם זה לא כת בוא תגיד לי אתה
למר שלוש רגליים
שדה קרב | 09-08-2019 12:40
זה טעות חמורה. גם הוא טעה בכך שיש לו רוהק והרי הוא בעצמו והביד אומרים שאין לו רוהק יוצא שהוא חולה או שקרן!?! ועוד הוכחה שזה כת בשבילך כי אם זה היה קורה לרב אחר שאתה מכיר היית אומר ימח שמו כמו שדביר טל מכנה את הרב אליהו, תענה לי על זה בבקשה. וחוץ מזה עם לא היה בית דיו הוא לא היה מודה אז אל תבלבל
הוכחה?!
שלוש רגליים בפנים | 08-08-2019 11:30
בניגוד לליצנים שניזונים מקישקושי התקשורת, לחברי הקהילה ובוגריה יש היכרות ארוכה עם הרב ונגישות לאנשים ולעובדות. מעבר לזה, אף תלמיד לא מגבה את מעשיו של הרב עם ד.מ., הרב אמר שטעה בזה. מצד שני אנחנו נאמנים לפסיקת בית הדין ולהלכה (רמבם הל' תת) שרב שחזר בתשובה הרי הוא דומה למלאך ה' צבאות יכול להמשיך ללמד. זה על רגל אחת.
מגבים את מעשיו לא מספיק!?
ב | 08-08-2019 7:37
שתלמידיו אומרים שיש לו רוהק. ושתלמידיו מגבים את כל מעשיו בין עם זה עם ד.מ בין אם זה כל דבר
אילו קושיות היו לך?
בוגר | 08-08-2019 0:32
תודה
59
אשריך!!!
יוסי כהן | 08-08-2019 0:04
חזק ואמץ ר' יעקוב!!! אדם שפוי בסדום
60
חיזקת אותנו מאוד!!
קרן | 08-08-2019 0:05
בימים קשים אלה כף לשמוע משהו כזה יפה
61
שקרנים, אתם מנדים ומחרימים את כל מי שפרש
חיה בקהילה | 08-08-2019 1:03
בתור מי שהייתה בקהילה, הם באמת מבזים ומחרימים כל מי שחשב אחרת על הרב. לא מרשים לילדים לשחק עם הילדים שלהם. מגעיל. תפריכו את זה, נראה אתכם.
62
כל הכבוד!!
יסכה | 08-08-2019 1:29
דברים חשובים ומחזקים
63
תודה רבה על דברים טובים כאלו
רבקה שאולוביץ' | 08-08-2019 1:58
ממש החיית אותי. תודה.
64
יעקב התותח אשריך
דוד בן זמרה | 08-08-2019 2:07
סוף סוף מישהו שקצת מאפס את האוירה העכורה
65
מדהים כמה האמת שונה מהשקרים
משה לוי | 08-08-2019 2:13
תודה שפתחת לי את העיניים להבין כמה סילופים שמעתי עליכם. אשריך
66
איזה יופי של מאמר
אסתר | 08-08-2019 2:30
דברי אמת ניכרים
67
כל הכבוד תורת החיים
נריה גהלי | 08-08-2019 2:46
איזה כיף לשמוע מכם קול נעים עדין וצלול. תנו לנו עוד מאמרים יפים כאלו.
68
די עם הנושא הזה
אליהו | 08-08-2019 9:40
הפרשה הזו כרגע היא חילול ה' נוראי, תפסיקו לכתוב שוב ושוב ולעלות את הנושא, כל נסיון לדון את הרב לכף זכות גם אם הוא אמיתי, הוא חמזיר את הפרשה ומלכלך את האויר. לרב היה מערכת קשר אהבה נפשית עם אשת איש על זה אין חולק. וזה בלתי מוסרי ומכפיש את התורה, היהדות ואנשי התורה. הרב צריך לצלול לכמה שנים למקום נסתר לעשות תשובה אמיתית ולחזורנעם כשרונותיו, אם אכן כבוד ה' חשוב לו, כל יעשה זאת סימן שכבוד ה' לא מהנהל אותו
69
כל התומכים ברב שיענו על השאלה הרצינית.
משה | 08-08-2019 10:31
האם הם היו תומכים ברב כאשר הבת שלהם מתגרשת בגלל רוח הקודש של הרב? ובגלל הקשר של הרב איתה? לדעתי זה לא נורמלי, בית הדין אמר זאת ולכן זו בעיה קשה למנהיג של כמה מוסדות. נכון שבית הדין קיבל שהרב טל הודה שזו טעות וחסר בתשובה אבל.... ראוי להיזהר לעניות דעתי
תשובה לשאלה הרצינית
נצח | 08-08-2019 11:47
בית הדין לא אמר שהאישה התגרשה בגלל הרב או רוח הקודש שלו. אז כנראה אין פה שאלה רצינית, אלא הוצאת שם רע רצינית.
שאלה רצינית?! אולי בדיחה רצינית
אורי | 08-08-2019 11:33
אתה קשקשן. בית הדין לא כתב שהאישה התגרשה בגלל הקשר של הרב טל איתה ולא בגלל רוח הקודש שלו. רמה נמוכה כזו של הבנת הנקרא אכן מוכיחה שדעתך ענייה ואין להתחשב בה.
70
הרב צדוק
הרב טל | 08-08-2019 11:26
הרב צדוק התפטר כי הוא רצה לרשת אותי.
71
חבר קהילה מתלבט
שלום | 08-08-2019 12:20
מתלבט באיזה צד לבחור במצדדים ברב, שמתעלמים ממה שעושים לאלה שיצאו נגד הרב (חרמות ביזויים ונידויים) לבין אלה שאומרים לא ללמוד אצל הרב יותר. קשה לי, לימדו אותי שנים שרק כאן זה יהדות, פסקו לי הלכות נגד דעות כל שאר ישראל (עירוב, נץ וכו) וגם לכלכו חופשי על הרב שמואל אליהו, אז איך אני יעזוב עכשיו? איך? אין לי חיים אין לי כלום חוץ מהקהילה והרב אני כמו עובר במעי אימו. עזבו אין לי אומץ לעזוב. אני אסתום את האף ואמשיך לשחק אותה שיש פה קדושה. עדיף לי ככה. מה אתם חושבים? יש עוד קהילות נורמליות בחוץ שאני יכול להשתלב בהן?
ככה זה נראה
' | 08-08-2019 21:02
ההנמכה הזאת למגיב שאף אחד לא יקבל אותו זה מה שעושים בכת הרב טל. מנמיכים אנשים ומחלישים אותם ואז מציעים להם את עזרתם ועצתם השולטת. שלום אל תחפש קהילות. תחפש קודם את עצמך אחרי כל הבלגן הזה
תגובה למגיביי החלשים
שלום | 08-08-2019 17:25
למה הכל שקרים? לא לכלכתם על הרב שמואל אליהו? ואין לי בעיה למצוא קהילה נור מלית אני במגעים מתקדמים עם אחלה קהילה. שם אין הערצה שרופה ושם הקבה זה העיקר והרב זה רק אמצעי. אה ושם לא מלכלכים חופשי על הרב שמואל אליהו.
לא זו ההתלבטות שלך
עידו | 08-08-2019 14:49
ההתלבטות שלך היא לא כמו שכתבת. ההתלבטות שלך היא איך ללכלך על הרב טל ועל הקהילה, האם להצטרף לשקרים שנאמרו ונאמרים (למרות שהרבה מהם הכוחו כשקרים, והרבה מהם מופרכים לחלוטין למי שמכיר את הרב והקהילה), או שאולי עדיף לשחק אותה חבר קהילה תמים ואגב זה להשחיל כמה שקרים חביבים. בעזה גם זה וגם זה לא יעבוד. בסוף האמת תצא לאור.
לדעתי
לדעתי | 08-08-2019 14:28
לדעתי אדם כמוך שמוציא שם רע חופשי על ישיבה וקהילה שלמה בהיתממות משונה שכזו, לא הייתי ממליץ לשום קהילה נורמלית לקבל אותך.
72
יש מאפיינים כיתתיים מובהקים
דוד | 08-08-2019 14:58
אחד מהמאפיינים של כת זה השלבים: בהתחלה לא מדברים איתך על הכת. לאחר מכן מגששים ומתקדמים לפי העניין. ייתכן ואיתך הרגיש שלא שייך לדבר על רוח הקודש כי אתה חיפשת בתי מדרש בסגנונות אחרים. קרי, אתה אדם חושב ולא חסיד שרוף של ר טל. בקיצור אותו בנאדם יכול לפנות באופן שונה לאנשים שונים. מעדויות פנימיות מהשנים האחרונות ללא כל צילו של ספק היה שם ניצול וכיתתיות. הייתי שם בשבוש טרם ההתנתקות. משהו בתוכי חש את פולחן האישיות וברחתי משם כמו מים.
כפייה מתוחכמת
' | 08-08-2019 20:56
זאת כת מתוחכמת ומסוכנת שמשתמשת בשם התורה ומבזה אותה בכך שהיא לא מאפשרת חיים בריאים ונקראת תורת החיים
73
הרב וייס מקורב מאוד לטל, לכן בית הדין לא אמין
יניב | 09-08-2019 0:18
שחיתות.
74
מחופפי כת החיים בשגעון
מחופף לשעבר | 09-08-2019 12:33
תקראו באתר של הכתות. אחד לאחד לפי הסימנים.
75
חחחח מסכן הכותב
מרמור אחר מרמור | 09-08-2019 12:45
נראלי הוא יוצא ממורמר
76
עומק בעיית הכותב
אהרון | 09-08-2019 12:50
הבעיה של הכותב היא, מאחר שאתה נשמע אדם משכיל וחכם ואף גם ירא שמים, ובנוסף לא התערבבת הרבה ב'תיקונים' בחיים אתה כותב את הדברים. זה לא חכמה, ישנם אנשים ונשים שעברו חיים מורכבים ואיתם הרב טל די נכשל. ואם לא הרב טל אז צוות הרבנים שם, שידוע שהם כפופים לשלטון דיקטטורי...
77
מידה כנגד מידה
דברי הימים | 09-08-2019 12:56
כמו שהישיבה הרסה לי את החיים ולוקח לי זמן לשקם אותם, אני מאחל שהיא גם תיהרס בפרט הרב טל שהתעלם מהבעיות הנפשיות שלי כי הוא היה טרוד בלהטריד נשים. ובפרט כל השלטון הדיקטטורי של חומייני שם
חלאס
יצחק | 11-08-2019 10:02
שמואל אליהו תפסיק כבר!
78
זה לא לקבל לשון הרע
שוקי | 11-08-2019 18:19
במקרה שיש דבר מסוכן יש לברוח ממנו גם אם הוא לא התברר בוודאות מלאה אם אתה רוצה לסכן את ילדך אתה מוזמן בשמחה אבל יש אנשים ששומרים על עצמם ועל ילדיהם. שיבנה בית המקדש במהרה בימינו!
79
לא קשיא: הא הרב טל הא משטר אסאד
אברך אלמוני | 14-08-2019 18:38
מסכים עם כל מילה שלך, ומחזק את דבריך שבאמת הרב טל לא כופה דעתו על תלמידיו, אאכ זה דברים לגיטימיים. אבל ישנם אנשי אסאד בצוות שם שהם כן כן כופים ואף פוגעים בתלמידים מסכנים שהינך מכיר ויודע.