אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ': "מדינה מודרנית בלי לחלל שבת", בשמאל שוב תקפו

בכנס רבני בית הלל, אמר סמוטריץ' כי "היינו רוצים שישראל תנהג על פי התורה, אך הדבר לא אפשרי", בתגובה תקפו ליברמן: "נקים ממשלה בלעדיך" ויאיא פינק: "תקים מדינת הלכה ביצהר"

סמוטריץ': "מדינה בלי לחלל שבת", בשמאל שוב תקפו
  (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

יו"ר האיחוד הלאומי, השר בצלאל סמוטריץ' צוטט הערב (שני) שוב כמי שלכאורה רוצה מדינת הלכה, וחטף ביקורות ממפלגת השמאל החילוניות. בתגובה, הפנה את הקוראים: "תראו את כל הדברים שלי ולא רבע משפט".

בכנס רבני בית הלל, אמר סמוטריץ': "היינו רוצים שמדינת ישראל תנהג על פי התורה וההלכה, אך הדבר לא אפשרי כי יש אנשים שחושבים אחרת ואנחנו צריכים להסתדר איתם".

יו"ר כחול לבן בני גנץ טען בעקבות הדברים: "סמוטריץ' רוצה מדינת הלכה. נתניהו יתן לו אותה תמורת חסינות", בדומה לו אמר אביגדור ליברמן, "נקים ממשלה לאומית ליברלית רחבה, בלעדיך ובלעדיי כל מי שמנסה לכפות עלינו מדינת הלכה".

עוד הפתיר לעברו, יאיא פינק מהמחנה הדמוקרטי שכתב לו בתגובה בטוויטר: "מוזמן להקים מדינת הלכה ביצהר. אנחנו רוצים את ישראל יהודית, פלורליסטית ודמוקרטית, לא מדינת הלכה".

סמוטריץ' לא חזר בו, והבהיר: "לדברים שאמרתי קוראים התחשבות בציבורים אחרים. זו דמוקרטיה. לא מוכן שירמסו ציבור בגלל האמונות שלי. לא חרדים ולא חילונים. אני גם מוכן שישמיעו מגוון דעות גם אם הם לא דעות שלי. כל זה נעדר מהשיח של ליברמן ולפיד".

מדינה מודרנית בלי לחלל שבת

סמוטריץ' בכובעו כשר תחבורה העריך כי ניתן להימנע מעבודות בשבת, שבאחריות משרדו. "באכפתיות ובתשומת לב אפשר לפתור את רוב הבעיות", אמר השר. "כמו שאנחנו יודעים היום לקיים תעשייה עם קיימות מבלי לזהם את הסביבה, אנחנו גם יודעים לקיים מדינה מודרנית שחייבת להניח תשתיות ציבוריות בסדרי גודל בלי לחלל שבת".

הוא נתן דוגמא כי "מי שמכר נדל"ן לפני 10 שנים אוכל היום את הלב. הדבר האחרון שאני רוצה זה לתפוס את עצמי בעוד 10 שנים, לדפוק את הראש בקיר ולומר: 'איזה טמבל אני שמכרתי והגעתי לפשרות על נושאים שקשורים ליהדות של המדינה במחירי הפסד'". "אני מאמין שמניות היהדות נמצאות בעלייה. אני מאמין שעם ישראל יחזור בתשובה. אני מאמין שיבוא היום שבו כולם ירצו להתגייר ולקיים תורה ומצוות בלי הקלות בגיור. בדרך כלל הוויתורים באים מהצד שלנו וכל ויתור וכל פשרה היא נקודת הפתיחה במשא ומתן הבא, באלגוריה לתהליך המדיני שלנו".

סמוטריץ' התייחס לסערה סביב בניית גשר יהודית שהעבודות עבורו מתבצעות בשבת: "אף אחד לא החליט שחייבים להנדס את גשר יהודית בצורה כזאת שתחייב לסגור את נתיבי איילון שלושה ימים ברציפות. על דברים חשובים משלמים, ואם השבת היא ערך והיא גורם בתכנון, אז המתכנן יודע שהוא צריך להתחשב בה". עוד הוסיף כי "אם סוגרים כבישים לתחרויות ולמצעדים, אפשר לעשות את זה גם כדי להניח גשר. הכל עניין של רצון טוב ושל תשומת לב".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
38 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
סמוטריץ מזיע קשה עכשיו להחזיר את אלו שברחו
יעקב | 06-08-2019 1:58
לעוצמה יהודית, באמירות בעד השבת. מילים זה יפה, אבל לעמוד מול ביבי כשמאיים לקחת את התפקיד והמשרד, זה כבר משהו אחר.
קראתי ב"רוטר" איך סמוטריץ מבקש מעוצמה שיצאו
ליעקב | 06-08-2019 14:05
מרשימת הבחירות - בושה וחרפה בצלאל = אכזבה גדולה מאד, בזמנו תמכתי בך אבל אתה מאכזב ובנוסף גם חוצפן גדול !!! לא השכלת להכניס את עוצמה אליכם וכעת אתה מפחד מעוצמתם ודורש להכחידם - בוש לך בצלאל, ברור שלא נצביע לכם!!!!!!!!!!!!!
איזה לחץץץ הסחף לעוצמה מלחיץ...
חגי | 06-08-2019 4:04
לנשום עמוק , יהיה לימין רוב, זה לא מלחיץ, זה דבר טוב.
2
כל שבת יהודים מחללים שבת בעבודות הגשר-תעצור א
יצחק | 06-08-2019 2:02
את זה עכשיו, כבר בשבת הקרובה. אל תהיה ביבי, כרזמתי ללא מעשים. מה מונע ממך כבר היום למנוע את חילולי השבת כבר בשבת הקרובה??? אתה הרי שר התחבורה. מה יוצא מזה כשאין עמוד שדרה?? תלמד מבן גביר, מה זה היה לעמוד לצד נערים שעונו בשבכ, כשמדינה שלמה בתחילה היתה נגד, וגם הוא ובנט שתקו. ורק בן גביר היה בעדם, בלי חשש עמד וזעק, עד שהוכח שהוא צדק.
שבת מעניינת אותו רק אם היא יכולה להביא מנדטים
ניב | 06-08-2019 4:32
ובהצלחה לבן גביר, כל מי שמבזבז קולות לימין וגם לא נכנס לכנסת זה נפלא. אתם רבים בינכם די הרבה, אה?
3
מה זה מדינה יהודית?
יוספה | 06-08-2019 3:21
חשוב להסביר ששמירת שבת היא מאפיין הכרחי למדינה יהודית. השבת היא אות בין ה' לעמו. אין פירושו מדינת הלכה בכל פרט ופרט.
תגובה ליןספה
נחמיאס | 06-08-2019 14:48
השבת היא אות בין בורא עולם לעמו .זה חייב עם ישראל לקיים .הבעיה הם ההלכות שרובם איוולת רבנית . שאנחנו מקיימים כאילו יצאו מפי הגבורה והיא יצאה מפי לובשי גלימה שאלות יש למכביר .תשובות לא תקבל .זו המציאות .שנאמר ותהי האמת נעדרת וסר מרע משתולל
עם כל הכבוד
אלרועי | 06-08-2019 7:51
מדינת ישראל מיום היוולדותה לא שמרה שבת ב100%. אין זה הגיוני לכפות את זה על אנשים שאינם חפצים בכך.
4
" אני מאמין שעם ישראל יחזור בתשובה "
אליהו | 06-08-2019 4:13
אני מאמין שעם ישראל יחזור בתשובה - כך, אמר הערב השר בצלאל סמוטריץ בכנס רבני בית הלל. קראתי ובכיתי. רבני בית הלל שמודעים שעם ישראל מסייע לרצח עם , על ידי סיוע צבאי למדינות רצחניות , נותנים במה לשר - שאין לו מושג ביהדות ולא חצי מושג בתשובה.השר בצלאל סמוטריץ צריך לחזור בתשובה. הוא וכל הבית היהודי. התנגדתם להצעת החוק של יהודה גליק , אותו הצעת חוק של תמר זנדברג. שמאל וימין התאחדו על קדושת החיים. הצעת חוק שבא לאסור עלינו לסייע לרצח עם. 382,000 נרצחו בדרום סודן עם נשק שלנו. שני מיליון פליטים. מיליון פליטים ממיאנמר ועוד עשרת אלפים נרצחים. ועכשיו בקמרון. ואין חרטה , ואין בושה ואין חשבון נפש והשר סמוטריץ ילמד אותנו על תשובה. מהשר סמוטריץ , אינני מצפה. הוא יהיר ושחצן -והוא מעל התורה . הוא לא מכיר הציווי. לא תרצח . בשבילו כתוב - אל תרצח . מה ההבדל ?- הציווי הראשון , כפי שמופיע בתורה מתייחס לחברה כולה. אסור לחברה להקל על הרוצח. הציווי , השני זה רק לרוצח בלבד. כלומר החברה יכול לתת לו האמצעים לרצוח , לקחת כספים ממנו בשביל הנשק. כלומר - סדום ועמורה. אבל , מה לעשות השר. סמוטריץ - כתוב - לא תרצח . לא אל תרצח . שאתה מסייע לרצח , אתה חלק מהרצח. אך , אני בוכה על רבני בית הלל שנתנו לו במה . חודשים אני מתחנן אליהם לארגן כנס רבנים בעניין הנשק למדינות שמבצעות רצח עם . היום קיבלתי תשובה. כולי בוש ונכלם . במקום , לשבת עם השר סמוטריץ , ולהבהיר לו. שרבני ישראל לא יכולים להכיל את הפשעים האלה,שהיהדות לא יכולה להכיל פשעים אלה . במקום, נתנו לו במה לדברי ההבל שלו. יש לימין המאוחד להשיב את כל ישראל בתשובה על קדושת החיים. אבל לא , בחרתם בדרך ההתנשאות והגזענות. כן ,כבוד השר - להתיר דמם של ילדים באפריקה - זה גזענות.הורדתם את ישראל למצב של שפלות וחוללתם המשבר הערכי החמור ביותר - שאי פעם פקד את עם ישראל. סיוע לרצח עם - וכולם שותקים. סיבה לבכות .סיבה לעשות קריעה. בשבילי זה חלום בלהות .זה סיוט. אך , זעקתנו בסוף יישמע וישראל תתעורר לאהבת האדם בלב שלנו. ונביט ונחבק את ילדנו ונכדנו. ונודה לה שזיכה אותנו לחזור בתשובה על קדושת החיים. והילדים לא יירשו את הפשעים האלה. !
רצח
חמי | 06-08-2019 7:28
הלכה מפורשת שלא למכור נשק לנכרי. מה לעשות שזו לא מדינת הלכה
5
אם סמוטריץ' היה צריך לבחור בין שבת לכנסת...
חגי | 06-08-2019 4:29
הוא היה מהסס. ואז מתעשת, מבין מה הדבר החשוב ביותר שבלעדיו אין לו שום זכות קיום, לא מבין איך בכלל השווה בין השניים, והולך לאכול במזנון הכנסת.
ימכור את אמא שלו ואת א"י למען מנעמי השלטון
אביחי ב | 06-08-2019 10:01
נרקומן כבוד שתומך בבניה פלסיטינאית בשטח c ,איפה הבושה?
ושקד לא מתנגדת לתחבורה ציבורית בשבת
ליאור | 06-08-2019 9:59
ושקד ובנט מחבבים את הרפורמים,איילת מחללת שבת בפרהסיא, תומכים בלהטבים,הצבעה לאיחוד הימין היא חילול ה'.
6
ממש
התמים | 06-08-2019 6:56
לא מתעייף, הסמוטריץ הזה. מרגיל אותנו ששיח שמהותו כפייה דתית הוא שיח לגיטימי. אז לידיעת סמוטריץ, אלו לא כמה אנשים שצריך להסתדר איתם. זהו רוב מוחלט של הציבור שלא רוצה בכפייה דתית. גם חלק ניכר מהציבור הדתי לא רוצה שיכפו חוקים דתיים על כלל הציבור, רק משום שצרכי הקואליציה מחייבים כניעה לסיעות הדתיות. אל תכניס את המדינה למלחמת דת. אל תנסה לבנות במדינה שלנו שריעה יהודית. ינהג כל אדם על פי אמונתו ומצפונו וחא יכפה על אחרים לנהוג כמוהו. כל מדינה שמחילה חוקי דת כחוקי מדינה - גורמת לפיגור חברתי, טכנולוגי, תרבותי ובכל תחום אפשרי. ראו את מדינות האיסלאם שסביבנו. תנו לנשום בארץ הזו ללא כפייה דתית. אל תבריחו מכאן את הצעירים, דור העתיד, שזקוקים לחופש כדי לשגשג. אל תהרסו את המדינה בהזיות הדתיות האלה.
למגיב רועי
התמים | 06-08-2019 8:51
יש לנו נוער מצויין, כולל הנכד הבכור שלי שהשבוע מתגייס ליחידה מובחרת. חריגים יש בכל חברה. אציין רק כמה חריגים בולטים בחברה הדתית : הרב מוטי אלון, הרב ברלנד, הרב מהצפון, הרב טל ויש עוד. אז יש. המאפיינים הכלליים הם שונים, גם אצל החילוניים וגם אצל הדתיים. ובינתיים התעשייה המובילה בישראל היא תעשיית ההייטק שרבים בה אינם דווקא חובשי כיפה ומסולסלי פיאות. כך גם בשטחי מדע אחרים, ברפואה, בתרבות ובספרות. אז לאט לך בטרם תשמיץ את הנוער הישראלי.
בגלל זה הנוער שלנו נראה כמו שהוא נראה
רועי | 06-08-2019 7:36
אם אין לך משהו חכם להגיד עדיף שלא תגיד .
7
רמאי שהצהיר שתורתו אומנותו והלך ללמוד משפטים
פניני הלכה | 06-08-2019 7:16
סמוטריץ מדבר על מדינת הלכה??? לרמות את הצבא זה על פי ההלכה? להיות כפוי טובה לעצמה יהודית זה על פי הלכה? להסתובב עם חזה מתוח ויהירות יוקדת זה על פי ההלכה? לעשות קומבינות בכספי ציבור לרגבים זה על פי ההלכה?
8
קשר רשעים
חמי | 06-08-2019 7:26
מה עשית בין אפסים שמעליבים במלאכי אלקים. ומטילים מום בקדשים. ועושים קטגוריא בין הצדיקים.
9
ישיבה
חמי | 06-08-2019 7:27
איך בית הלל יושב בלי בית שמאי
10
סמוטריץ',עדיף מדינה שלא מרמים בה את הצבא.
ציונות 'דתית' ,עאלק | 06-08-2019 7:31
מהדרים במצוות חילול ה'
11
פליטות הפה של סמוטריץ רק מזיקות למנדטים
אביתר | 06-08-2019 7:32
סמוטריץ .. 1. מדינת הלכה לא תהיה כי אין לך מספיק מנדטים 2. סייג לחכמה שתיקה.. 3. מתפלא עליך איך פליטות פה מזיקות למטרה ולמנדטים
12
סמרטוטוביץ מאופס חייב להזין את המיפלצת
מזרחי | 06-08-2019 7:46
חבל ששוב הנאלח הזה נותן חינם חומר בעירה לשונאי היהדות. פוליטיקאי קטן ואפס
13
כל הכבוד לבצלאל שמדבר חלק וברור.ואילו בן גביר
מפלגת "צבא העם" | 06-08-2019 7:53
מתחיל להתחנף לכל הכתבים ומשחק אותה ליברלי.הרי ראיתם את שני הכרסתנים גופשטיין ומרזל בועדת הבחירות משגיחים על בן גביר,אחד מימינו ואחד משמאלו,מפחדים שה-'שמנת' בן גביר לא יברח להם לאיילת שקד.הרי אין עניין לכרסתנים גופשטיין ומרזל להכנס לכנסת,זה מערכת משומנת של ממון,עושים רעש ובלאגן לפני הבחירות וכך מובטח עוד 4 שנים של תרומות מבוחריהם הטפשים ותרומות של עשירים תמימים מחול.בן גביר מת להיכנס לכנסת אבל שני הכרסתנים משגיחים על ה-'שמנת' בן גביר שלא יברח להם לאיילת שקד.
בזיון
תגובה | 06-08-2019 9:35
לאיזה רמה אתה רוצה לרדת - לכנות אנשים על פי מימדי הגוף שלהם? מלבד זאת, תצטרף יום אחד לעשיה הצנועה שלהם ותראה כמה הם פועלים למען עם ישראל. הלוואי על כולנו
14
אבל
יוספי | 06-08-2019 8:09
אבל בעיר מוצא שלך בחיפה יש אוטובוסים בשבת , אתה רוצה אבל מרים ידיים מראש בעוד יו''ר הבית היהודי איילת שקד אמרה אתמול מפורש ברשת ב' בעד אוטובוסים בשבת , אין ברירה אלא להצביע עוצמה יהודית
15
אבל למה הלכת לכנס שלהם??!
יהודי | 06-08-2019 8:30
ארגון רפורמי עוכר ישראל שנלחם בה'ובתורתו...למה אתה הולך לשתף איתם פעולה??! יש מצווה להחרימם ולבזותם
הגאוה העצומה של סמוטריץ סתמה לו את המוח סופית
אביעד | 06-08-2019 8:57
מדבר שטויות בלי סוף
16
די לא כל מה שחושבים צריך לומר
nomi | 06-08-2019 8:37
זה מוגזם פעם שניה לחזור ולתת תחמושת לליברמן
נח תמים היה בדורותיו
nomi | 06-08-2019 11:24
לתמים -בימינו כדאי להיות חכם ולא צודק
לא הבנתי
התמים | 06-08-2019 9:48
האם לא להגיד מה שחושבים, או לחשוב ולא להגיד - ואז לבצע ? האם לרמות את הציבור ולהציג משיחיסט במסווה של ליברל זה בסדר ? ולעצם העניין : אין לכפות חוקים דתיים על כלל הציבור. אין מקום לכפייה דתית, למשטרת לבוש, משטרת מוסר, או למשטרת מחשבות. כל מדינות העולם למעט המוסלמיות כבר ניתקו מזמן בין דת למדינה. הדת היא עניינו האישי של הפרט : ירצה יהיה דתי, ירצה יהיה חילוני. למה לכפות על מישהו לציית לחוקים דתיים ? הקבה נהנה מזה ? המדינות שכופות דת הן מדינות מפגרות, בעלות תרבות נחשלת וחברה מעוותת- ראו סביבכם. למה להידמות להן ? המדינה צריכה לאפשר חופש דת ופולחן - אסור לה לכפות דת או פולחן. מה קשה להבין ?
17
בעזרת השם
ישעיהו | 06-08-2019 8:49
סמוטריץ לא יכנס לכנסת הבאה. אדם שכולו מלא שינאה לכל מי שדתו, אמונותיו ואורחות חייו שונות מאלו שלו.
18
הדרך היחידה להפוך למדינת הלכה .פוטש צבאי
דוד | 06-08-2019 10:01
אי אפשר להפוך למדינת הלכה לפי השיטה הדמוקרטית. של בחירות.וז יהיה. יש לנו מספיק צעירים שהם לוחמים ומפקדים צעירים מה שצריך שיתברגו למערכת הצבאית ולמערכת מקבלי ההחלטות ויתאמו פעולה. זאת הדרך היחידה ולעיתים כדי לשמור על עם ישראל צריך בכוח הזרוע
דוד, אתה החלום הוורוד של הערבים
אין שכל אין דאגות | 06-08-2019 15:55
טוב שאין כמוך בישראל ולא יהיו כמותך. ממש...רק מלחמת אזרחים חסרה לנו... חורבן בית שלישי עוד לפני שהוא נבנה. העם יהפך דתי רק עוד קצת סבלנות יקח עוד כמה שנים סרוגים: למה אתם מפרסמים דברי הבל ובלע כמו של ה-דוד הזה?
עוד
התמים | 06-08-2019 12:24
הצעה הזויה. להשליט את ההלכה לא על ידי חוקים שיש בהם כפייה אלא בכוח הזרוע ממש. נו, פלא שיש חילוניים ששטיפת המוח הדתית מפחידה אותם והם לוחמים נגדה ? כפייה דתית בכוח הזרוע היא ממש מה שהקבה מצפה לו. אולי גם נלך על גיור בכוח הזרוע, וכך נגייר את המוסלמים, ונקבל רוב יהודי מוחלט.
19
הבחירות האלה הם על הציביון היהודי שלנו!!!
זה כבר ברור לכולם! | 06-08-2019 10:50
יש אנשים שהציביון(הלא יהודי) של המדינה חשוב להם אז הם מצביעים ליברמן!!! מי שהציביון היהודי שלנו חשוב לו צריך לבחור בנעם!!! אבל הם לא יעברו את אחוז החסימה??? אם כל אחד שרוצה לתמוך בהם, יתמוך בהם וישכנע עוד שני אנשים לתמוך בהם אז הם יעברו!!!
20
רק נעם!
יהודה | 06-08-2019 11:38
כל מי שתומך במפלגת נעם הנה קישור לוואצפ שלהם: http://oamparty.org.il/wa
21
אני מאמין שעם ישראל יחזור בתשובה
אליהו | 06-08-2019 13:29
אני מאמין שעם ישראל יחזור בתשובה - כך, אמר הערב השר בצלאל סמוטריץ בכנס רבני בית הלל. קראתי ובכיתי. רבני בית הלל שמודעים שעם ישראל מסייע לרצח עם , על ידי סיוע צבאי למדינות רצחניות , נותנים במה לשר - שאין לו מושג ביהדות ולא חצי מושג בתשובה.השר בצלאל סמוטריץ צריך לחזור בתשובה. הוא וכל הבית היהודי. התנגדתם להצעת החוק של יהודה גליק , אותו הצעת חוק של תמר זנדברג. שמאל וימין התאחדו על קדושת החיים. הצעת חוק שבא לאסור עלינו לסייע לרצח עם. 382,000 נרצחו בדרום סודן עם נשק שלנו. שני מיליון פליטים. מיליון פליטים ממיאנמר ועוד עשרת אלפים נרצחים. ועכשיו בקמרון. ואין חרטה , ואין בושה ואין חשבון נפש והשר סמוטריץ ילמד אותנו על תשובה. מהשר סמוטריץ , אינני מצפה. הוא יהיר ושחצן -והוא מעל התורה . הוא לא מכיר הציווי. לא תרצח . בשבילו כתוב - אל תרצח . מה ההבדל ?- הציווי הראשון , כפי שמופיע בתורה מתייחס לחברה כולה. אסור לחברה להקל על הרוצח. הציווי , השני זה רק לרוצח בלבד. כלומר החברה יכול לתת לו האמצעים לרצוח , לקחת כספים ממנו בשביל הנשק. כלומר - סדום ועמורה. אבל , מה לעשות השר. סמוטריץ - כתוב - לא תרצח . לא אל תרצח . שאתה מסייע לרצח , אתה חלק מהרצח. אך , אני בוכה על רבני בית הלל שנתנו לו במה . חודשים אני מתחנן אליהם לארגן כנס רבנים בעניין הנשק למדינות שמבצעות רצח עם . היום קיבלתי תשובה. כולי בוש ונכלם . במקום , לשבת עם השר סמוטריץ , ולהבהיר לו. שרבני ישראל לא יכולים להכיל את הפשעים האלה,שהיהדות לא יכולה להכיל פשעים אלה . במקום, נתנו לו במה לדברי ההבל שלו ( שאדם שאוכל חזיר כל יום ומסביר על השבת - זה הזוי. להסכים לחמש רבי מרצחים ולדבר על קדושת השבת זה עוד יותר הזוי ) לימין המאוחד אפשרות להשיב את כל ישראל בתשובה על קדושת החיים. אבל לא , בחרתם בדרך ההתנשאות והגזענות. כן ,כבוד השר - להתיר דמם של ילדים באפריקה - זה גזענות.הורדתם את ישראל למצב של שפלות וחוללתם המשבר הערכי החמור ביותר - שאי פעם פקד את עם ישראל. סיוע לרצח עם - וכולם שותקים. סיבה לבכות .סיבה לעשות קריעה. בשבילי זה חלום בלהות .זה סיוט. אך , זעקתנו בסוף יישמע וישראל תתעורר לאהבת האדם בלב שלנו. ונביט ונחבק את ילדנו ונכדנו. ונודה לה שזיכה אותנו לחזור בתשובה על קדושת החיים. והילדים לא יירשו את הפשעים האלה. !
22
סמורטיץ
TAXI | 06-08-2019 15:10
מעל 40000 נהגי טקסי ספיישל מאוכזבים קשות ודואגים לפרנסה עכב הצהרתך בעד אובר ובעד תחבורה ציבורית בשבת - בקלפי נפגש...