אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קיצוץ בתשלומי הורים? תפסיקו לחסוך על גב ילדיכם

יש הרבה מה לתקן בנושא תשלומי ההורים. צריך שתהיה שקיפות מלאה, וצריך לדאוג לסבסוד מלא להורים נזקקים. אבל בצד כל זאת כמו כל דבר אחר – אין ארוחות חינם. חינוך טוב עולה כסף. קיצוץ בתשלומי ההורים הוא קיצוץ בחינוך שהילדים יקבלו

קיצוץ בתשלומי הורים? תפסיקו לחסוך על גב ילדיכם
  (צילום: משה שי/ פלאש90)

ההורים שלנו היו חוסכים עבור הילדים, אנחנו חוסכים על גב הילדים. בתום דיון ארוך החליטה וועדת החינוך של הכנסת לבטל את תשלום ההורים על סך 24 שקלים שמיועד למסיבות כיתתיות.

חברי הכנסת הנכבדים מצאו את הפיתרון לבעיות התקציב של ההורים – הילדים. אין ספק שסכום כסף מכובד שכזה, 24 ₪ כאמור, יאפשר להורים רבים במדינת ישראל להתרווח בנחת על הכסא ולסגור את המינוס בבנק.

רשמית משרד החינוך התחייב לשלם בעצמו את הסעיף הזה, בפועל אף מנהל לא קיבל עד עכשיו הודעה על תשלום עתידי שכזה. ספק אם בזמן ממשלת מעבר שעסוקה עד לראשה בקיצוצים ובגרעון תקציבי כל כך גדול, מישהו בבניין לב רם יצליח למצוא את התקציב לכך. ההורים החסכנים יכולים לרשום לזכותם הישג, לילדים שלהם לא יהיו בקרי כיתה ולא אירועים קטנים ונחמדים שוברי שגרה. תשואות לחברי הכנסת הפופוליסטים.

חז"ל באו בטענות לבני גד וראובן על שהעדיפו לדאוג לרכוש ולצאן שלהם לפני שהם דואגים לעתיד הילדים שלהם. מזל שחז"ל לא חיו בדור שלנו. ככל שמספר הישראלים שיוצאים לחוץ לארץ מידי שנה עולה, כך עולה במקביל הבכיינות על תשלומי ההורים במערכת החינוך. גודל הבכיינות כגודל הנהנתנות. אלפי שקלים לטיולים לחו"ל יש, 24 שקלים למסיבות של הילדים שלנו אין. חינוך אאוט – נהנתנות אין.

איני חושב שמה שקורה עם תשלומי הורים הוא תקין. יש הרבה מה לתקן בנושא. צריך שתהיה שקיפות מלאה, וצריך לדאוג לסבסוד מלא להורים נזקקים. אבל בצד כל זאת כמו כל דבר אחר – אין ארוחות חינם. חינוך טוב עולה כסף. קיצוץ בתשלומי ההורים הוא קיצוץ בחינוך שהילדים יקבלו. אין ארוחות חינם.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
לא מדובר על 24 ש"ח אלא על אלפי שקלים
יעל | 04-08-2019 20:53
המאמר מאוד לא משקף את המציאות הקשה של מערכת החינוך חינם במדינה. אין חינוך חינם!!!! כבר מגיל גן נדרשים ההורים לשלם סכום של 850 שח (!) לשנת חינוך. אחכ בא ביהס ודורש כבר למעלה מ- 3000 שח לשנה עבור כל תלמיד. בלי להתייחס לתשלומים נפרדים עבור צהרונים ושירותי הזנה. כשיש במשפחה מעל ילד אחד (שניים, שלושה ויותר...) הדבר הופך למעמסה קשה ולנטל כלכלי כבד על ההורים. מאוד מוזר שכותב המאמר מדבר מלמעלה בהתנשאות ובניכור דברים לא רלבנטיים שלא משקפים את המציאות האמיתית. לאדם מבוסס כלכלית אלפי שקלים בשנה נחשבים פרוטות , אך לאנשים קשיי יום שמשתכרים שכר מינימום ופחות, אין הרבה ברירות, אלא לפנות לממשלה שתתחשב בכך, ותיקח את אחריות החינוך על כתפיה, כמו ביתר מדינות העולם המתקדמות והמפותחות. ובכלל לבוא בטענות להורים הנהנתנים שמעזים ברוב חוצפתם להחליט על כספם וליהנות עם ילדיהם פעם בשנה - זו באמת חוצפה!!! ולמי שלא יודע גם מחופשה בחול או בארץ- אפשר ללמוד הרבה ולהראות לילדים וללמדם על מקומות, אתרים ונופים מעבר ללימוד היבש בכיתה. לצערי המאמר עושה עוול גדול להורים שכן חשוב להם החינוך, ורוצים לתת לילדים גם חוגים והעשרה נוספת, מה שלא מקנה בית הספר, ומה לעשות כל זה - זה כסף!!! בלתי אפשרי לדרוש מן ההורים לקחת על כתפיהם את הכל ולממן את הכל!!!
2
שיא החוצפה של כותב הכתבה
גבי שמעיה | 05-08-2019 13:13
אנו החילוניים משלמים עשרות אלפי שקלים בחודש למס הכנסה וביטוח לאומי. יש לנו את מלוא הזכות לקבל חינוך חינם. מהו אחוז משלמי ביטוח הלאומי והמיסים בציבור החרדים ? ברור לי שקל לך להגיד שההורים מתקמצנים על הילדים שלהם, זה תופס בהחלט לגבי החרדים אך זו חוצפה לדרוש מאיתנו החילוניים לשלם עוד מעבר למה שאנו כבר משלמים !
3
האם הכותב חושב שאנחנו מפגרים?
הכתבה הזאת מביכה | 07-08-2019 2:26
קודם כל, למה בתוך כתבה (כל כך קצרה!) אתה רואה לנכון לציין שלוש פעמים שאין מתנות חינם? אתה חושב שלא הבנו בפעם הראשונה או לפחות השניה? דבר שני, מה זה הכתבה הזאת? אין בה שום תוכן אמיתי אלא רק מישהו שצועק האחרון הטוקבקיסטים את דעתו בצורה השטחית ביותר. זה נשמע יותר כמו טוקבקיסט מתלהם ששמע איזה משהו על חזל (ולא רואה לנכון להעמיק במקרה ולפרט אותו בהקשרו) ומיד גיבש דיעה ורץ להקליד. לא חקרתי או בדקת את נושא תשלומי ההורים (מדובר במאות שקלים בשנה לכל ילד, כך שזו הטעיה של הציבור) ולא חשבת שבסיסי להביא ממצאים כאלה לכתבה עם מסקנות נחרצות ביותר, אתה מכליל על ציבור הורים שלם, ומתוך דעות קדומות, בזמן שלהמון הורים שאינם נחשבים מעוטי יכולת לא קל לסגור את החודש והם ממש לאו דווקא נהנתנים, אלא אנשים פשוטים שעובדים קשה למחייתם, ושאולי מנסים דווקא לחסוך את כספם שהשיגו ביזע לטובת חינוך ורווחת ילדיהם (שיעורים פרטיים, חוגים, לימודי השכלה גבוהה או סתם ביטחון בסגירת המשכנתא או לקניית בית. והכי הזוי, אותה אמירה אין מתנות חינם- חינוך חינם, וחינוך טוב חינם הם הבסיס שעליה מתקיימת מדינת רווחה ובטח כזאת ששואפת לצמצום פערים חברתיים. ובגלל, מה זה חינם? אנשים שעובדים ותורמים לחברה כולה, שמקיימים את המדינה במיסים כבדים שהם משלמים, ששירתו בצהל ושרבים בתוכם סיכנו את חייהם ומחנכים את ילדיהם לתת מעצמם לחברה כדי שאנשים כמוך יוכלו לכתוב את רעיונותיהם אינם יכולים לצפות לכך שבתי הספר יחנכו את ילדיהם כמו שצריך?? איך אתה מעז לכתוב כתבה כזאת? אולי תביא את הנתונים שמראים שמשרד החינוך מקבל הון עתק ושלדעת כל המומחים הבעיה שם היא לא התקציב החסר? הכסף שלנו, הציבור, שנמסר למדינה, בין היתר לטובת חינוך הילדים שלנו- מטרה בסיסית במדינת רווחה, הולך למקומות הלא נכונים.אנחנו זכאים לגמרי למחות על כך שהכסף הולך לצורך אינטרסים זרים. אנחנו לא אוכלי חינם ולא מבקשים חסדים אלא תובעים את זכותנו ואת שחובתנו לדרוש. שיא החוצפה להציג את הדברים כפי שנעשה בכתבה. כספי הציבור שהציבור נותן למדינה מכיסו ושאינו חוזר לציבור בצורת שירותים הוא הבעיה, לא בעיה תקציבית ולא מכת גורל. הוא בעיה שניתנת לשינוי ושינוי כזה ראוי לקדם. המצב הקיים הוא חולי ועוול. יש יותר אמת באמירה שהלומדים בישיבות, שלא רק שלא משלמים על לימודיהם אלא מקבלים מהם משכורות נהנים ממתנות חינם . לא רואה שם בעייתיות, מה?!