5 הערות על מודעות עצמית ומפלגת 'נעם'/ תגובה

אשמח לשאול את תועמלני המפלגה, במה הם טובים יותר מחבריהם עצמם, שנכנסו בשנים האחרונות לפוליטיקה ומואשמים בחוסר עמוד שדרה ערכי - כיצד אתם תוכלו לעשות זאת טוב יותר?

5 הערות על מודעות עצמית ומפלגת 'נעם'/ תגובה
  שלטי המפלגה באיילון (צילום: ללא קרדיט; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

המאמרים האחרונים המבשרים או מסבירים על הקמת מפלגת 'נעם' מצביעים על אותם כשלי חשיבה אסטרטגית, שלא ברור אם נכתבים מתוך בורות מודעת או לא. ובעיקר בעקבות מאמרו של דוד וכטל, נניח כאן כמה נקודות – וכן חשוב לי להדגיש שאף אני מתלמידי אותו בית מדרש.

א. וכטל, כמו סרטוני התעמולה של מפלגת נעם, מנסה לצייר כאילו דווקא הם חברי מפלגה הפונה לכלל הציבור. החששות האמיתיים מפני התבוללות בתוככי מדינת ישראל ובחסותה, פירוק ערכי המשפחה ועוד, הרי משותפים לרוב הציבור, בעיקר לאלו שאולי צופים וצורכים את תוצרי התרבות התל-אביבית, אבל בליבם הם קשורים בעבותות אהבה אל ערכי המסורת הבסיסיים ביותר של עם ישראל.

זוהי כמובן מגמה ברוכה. אמנם, לפני שאתם בונים על הקולות של הציבור הזה (שאגב, הולך ומתמעט לצערנו), נסו לחשוב האם באמת אתם חושבים שבבוא יום הבחירות הוא יחפש את הפתק שלכם בקלפי? בינתיים עשיתם רעש בתוככי המגזר. אכן, ליברמן עוזר לכם בכך שהוא מספר לציבור קצת יותר רחב על קיומכם, אבל עדיין הציבור לא יודע על קיומכם. הוא יצפה לראות אתכם בטלויזיה ובאולפן החדשות מתראיינים ומסבירים מי אתם. הוא ירצה לראות מי הם אותם האנשים שאולי יזכו בקול שלו. הם יפגשו כמובן רק אנשים מזן מאוד מסויים. במקרה הטוב הם יכירו אתכם לפי המראה החיצוני הכללי, חרדלי"ם (כינוי, שאגב, גם אני סופג ולא אוהב). אותם נושאי המלחמה הנוכחית של כוכבי התרבות ומגישי החדשות בשנה האחרונה. אותם אנשים קיצונים, חשוכים, מוזרים ונבדלים. ככה הם מכירים אתכם.

מנקודת הפתיחה הזו תצטרכו להילחם באולפן החדשות. אין לכם הרבה סיכויים לצאת "נורמליים". מספיק שתישאלו מה עמדתכם לגבי שילוב נשים ברשימה לכנסת. כמובן, לא משנה באיזה נוסח תבחרו לגבש את עמדתכם, תדברו על דמות האישה האידיאית, על השכינה הקדושה או על סוד השמיטה העליונה – עדיין מגישי החדשות ידחקו אתכם לפינה ויוציאו ממכם את מה שלצופה הסטנדרטי יתפרש כשנאת נשים קתולית. הרי בחירת נשים לכנסת נתפסת דבר טבעי כמעט כמו הרצון שילדיך יישארו יהודיים גם בדור הבא. משם למשל, לא תוכלו לצאת. זו רק דוגמה קטנה, אך אנא, היו מודעים לנראות שלכם בפני הציבור. האם תוכלו לספק עמדה והשקפת עולם, שלפחות כלפי הציבור שאתם פונים אליו, תיראה "נורמלית"? האם תוכלו להציב דוברים בעלי חזות סימפטית שאינה מאיימת? מסופקני מאוד.

ב. חבילת המסרים שעל גביה אתם בונים שתפנה לכלל הציבור השמרן / מסורתי לא בדיוק מתואמת. החבילה בכללותה אולי מסתדרת אצלכם בראש כתמנון רפורמי רב-זרועות, אבל לא בטוח שלאזרח הפשוט החשש לגבי זהותו המגדרית של החתן שלהם זהה למה שהוא מרגיש בנוגע לתפילות של "נשות הכותל" בראשי חודשים. תשאלו ברחוב, זה אולי נראה לא ברור ולא מובן, אבל לא פחות מזה, הציבור הרחב לא מבין את ההתנגדות העקרונית שלנו.

דפי התעמולה שפרסמתם בינתיים לא מבחינים בין הדברים, ודואגים לדחוף את המסרים של שבת ציבורית, רפורמיות בכותל, להט"ב במשפחה וגיור, וכמובן, העלייה להר הבית – זאת, מתוך חוסר מודעות משוועת לאיך שכל אחד מהדברים נתפס בציבור. אולי בישיבות מבית מדרשנו זה איכשהו נכנס לרשימת המכולת של מה צריך לחשוב ולמה צריך להתנגד, אבל בקרב הציבור אין כ"כ קורלציה בין רמות החשש לעלייה להר הבית ובין התבוללות. מזל שלא דחפתם את מכוני ההוראה שמשתוללים בקרב ישיבות ההסדר ומאיימים לכלות את שרידי הנורמליות הבסיסית שעוד נשארו בציבור הישראלי.

ג. "האסטרטגיה הפוליטית" שלכם, לחבור למפלגה אחרת כ"גוש פוליטי", הינה לא פחות מצביעות, בזמן שאתם תוקפים את הבית היהודי שמקיימים מגעים עם בנט ושקד לאותה מטרה. ברוך השם, הפעם יש לכם טיפה יותר מודעות לחוסר הסיכוי שלכם לעבור את אחוז החסימה, ופניכם לקונסטלציה פוליטית כלשהי. אך האם זו עצמה לא אותה טענה שלכם כלפי הבית היהודי? עם מי תתחברו, עם אגודת ישראל, עם ש"ס, שמפנים ישובים – ובעצמם מוכרים את הכותל לרפורמים, מתקצבים להטבי"ם בירושלים, ובכוונה שותקים לגבי השיח הציבורי בסוגיות אלו, העיקר שיקבלו את התקציבים שלהם?

אתם הרי מכירים את הרקע להקמת "הפלג הירושלמי" (שאגב, גם חיבור איתם נוגד את בסיס השקפתנו; צאו וראו כיצד הם מכנים את חיילי צה"ל או תנסו לברר אצלם אם הם שמעו על המושג אהבת ישראל כמו שלמדנו מהרצי"ה, או על עבודת הסנגוריה על הדור). או שמא עם עצמה יהודית, שעולים להר הבית? עם מי בדיוק? זה משאיר שתי אופציות: לוותר על ערכי יסוד (שזה בעצם הטענה שלכם מול הבית היהודי בנוגע למגעי האיחוד עם בנט ושקד), או להיות מודעים לכך שאין לכם כל סיכוי להיכנס לכנסת.

ד. אשמח לשאול את תועמלני המפלגה, במה הם טובים יותר מחבריהם עצמם, שנכנסו בשנים האחרונות לפוליטיקה ומואשמים בחוסר עמוד שדרה ערכי – כיצד אתם תוכלו לעשות זאת טוב יותר? הרב רפי כבר נשרף, ואפילו חברכם הטוב שעד לא מזמן היה חלק מכם, יהודה ולד, שכעת מנכ"ל האיחוד הלאומי – גם כבר לא מספיק. במה אתם אתם טובים יותר?

ה. ולעצם העניין, הרי ברור לכל שמטרת התמיכה של מורנו הרב צבי טאו היא להסיט את השיח הציבורי לסוגיות ערכי המשפחה והזהות היהודית. ואם בשביל זה נדרשת הקמת מפלגה כזו שתעצבן את כלל מצביעי הימין ביומרתה היהירה וחסרת הכיסוי, אז שיהיה, זה מה שצריך לעשות בשביל ליצור טלטלה. לפחות, תהיו כנים יותר, תהיו חכמים יותר, ותדבררו את עצמכם בצורה יותר מוצלחת – אולי אפילו תחשבו בצורה קצת יותר טקטית ותלכו על מודל תנועתי-רעיוני שיוצר מוקדי כוח בתוך מפלגות הימין. זו אולי זכות להיות הכפכף של גדול בישראל, אבל לפחות תהיו מודעים לכך שאתם כפכף ולא יותר מזה.

=======

אליקים משיח הוא איש חינוך ויזם עסקי, מתלמידי בית מדרשו של הרב צבי יהודה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
מפלגת נעם זה ג'ובים למקורבי ישיבת הר המור
אבישי | 21-07-2019 16:02
מפלגת נעם זהה במצע למפלגת האיחוד הלאומי של סמוטריץ וכל מה שהם רוצים זה ג'ובים למקורבי ישיבת הר המור.
מעניין ג'ובים לאנשים שאף אחד מהם לא רוצה לרוץ
ישראל | 21-07-2019 21:47
איזה כיף אני לא רוצה להיכנס לכנסת ולמרות זאת עושה זאת כי רבי ביקש ממני וזה אחלה גוב
מגיע להם פחות מלאחרים?
א | 21-07-2019 16:33
יש מפלגת הרב עובדיה מפלגת הרב מלמד מפלגת הרבי מגור מפלגת הרב מזוז למה לא מפלגת הרב טאו?
2
תנועת נעם תהיה הפתעת הבחירות הענקית! ללא שום
יניב | 21-07-2019 16:16
לתנועת נעם (לא מפלגה של פלג - אלא תנועה המאחדת את העם) ינתנו קולות רבים מאד, גם של מצביעי מרץ. פעם ראשונה שיש מפלגה הפונה אל האומה כולה, מעלה את בעיות הדור, ומדברת בשפה של הדור! רוב מוחלט של הציבור רואה את המסרים הברורים, העמידה הזקופה והאמיצה, וההנהגה הצמודה של גדול הדור, ויפנה להצביע לה. אשרינו שזכינו!
צחקתי בקול!
חיים | 21-07-2019 17:32
ענק!
בלה בלה בלה, הר המור מומחים בפלגנות....
tch | 21-07-2019 17:16
אוסף של הזויים, הלוואי שילכןו עד הסוף, חבל שתרמתי להם
3
אני בעד עוצמה
חרדלניקית | 21-07-2019 16:17
ארץ ישראל תורת ישראל עם ישראל
4
הרב טאו עצמו לא הצביע למפלגה ציונית
והעיקר מפלג | 21-07-2019 16:39
חוצפה של השחצנים של הר המור לפלג ולתת את המדינה לשמאל על מגש של כסף, אחר כך ירוצו כל הזמן להפגנות
השמאל עדיפים אלף מונים על המטורללים
נאה דורש | 21-07-2019 19:28
מהר חמור. חבורת הזויים שיובילו את המדינה לאבדון
5
צביעות בחסות הדת - חייבים לעצור את זה.
ישראל דתילוביץ' | 21-07-2019 16:39
טוב להישמר מהצביעות שחוגגת אצל החרדלים, דתלים, חרידים וכל מי שטוען כי הוא מגן על אלוהים. הצורך להגן על אלוהים נובע מתוך דחפים חשוכים הנצרבים לתודעה בשטיפת מוח שעוברת מדור לדור החל מגיל 0 - והגדת לבינך... דתלים, חרדלים, חרידים וכל אלו המגדירים עצמם בזרם האורתודוקסי מאמינים כי הם יותר טובים מכל אנשי העיר השונים מהם. עברו למעלה מ10 שנים מאז שסיימתי עם מסגרת החינוך הצבועה הזו (למדתי בהימלפרב) ואני מבין יותר מיום ליום כי הגזענות בחסות הדת היא זו ששוסעת שסע הכי גדול בחברה הישראלית. אגב גם לי זה מוזר משפחה עם אבא ואבא, אמא ואמא, ההבדל המהותי ביני לבין האנשים שיושבים בנעם הוא שאני מנסה להיפתח ולהכיל את השונה ממני מתוך הבנה שאני לא בהכרח טוב יותר ממנו.
6
מהומה רבה על מה בעצם?
בדיחה | 21-07-2019 18:05
קמו כמה אנשים שוליים והקימו מפלגה קיקיונית שבמיקרה הטוב תקבל כמה מאות קולות. קוריוזים מסוג זה יש בכל בחירות. למשל אורן חזן בבחירות האחרונות. אחרי הבחירות יתפוגגו כמו נפיחה קלה בערב קיץ חם.
7
נו באמת
גיוואלד | 21-07-2019 18:23
הם באמת משווים התבוללות ועליה להר הבית?!? מה לתבן את הבר נאום ה'!!!
8
הרב טאו התקנא ברב דרוקמן
תשובה פשוטה | 21-07-2019 19:19
אם ללמלם חדל אישים כמו הרב דרוקמן יש מפלגה, אז לגדול הדור צביקלה טאו לא תיהיה? הוא לא יכל לשאת את המחשבה, וכך באה לעולם בלידת עכוז מפלגת נעם
סוף סוף זה קורה בושה שמדברים על רבנים
ישראל | 21-07-2019 21:50
חמור עוד תקבל את עונשך נשיכתן נשיכת שרף
9
שאלות עפות ועדיין תומך יוזמה של הר המור
שני | 21-07-2019 19:56
הגיע הזמן לזעקה חזקה נגד עיוות הערכים בישראל
10
חרדל"ים חילונים
ארכ | 21-07-2019 21:01
רוצה להתייחס רק למשפט אחד בו אתה מציין שאתה לא אוהב את המונח חרדלים אני לא אוהבת את המונח חילוניים מה לעשות מי שמשתמש במונחים שמנסים לתייג אנשים צריך להיות מוכן שיתייגו אותו
11
סוף סוף יש למי להצביע!
יראשמים | 21-07-2019 22:05
בתוך כל הבלבול הגדול שכן ישראל שרוי בו,יש מפלגה אחת שאומרת את האמת בלי להתבייש ובלי להסתיר. יישר כח מפלגת נעם!
המפלגה על טהרת הקודש שמפרסמת סרטונים של נשים
יייייי | 22-07-2019 0:16
לא צנועות!!!! כל הכבוד להר המור החרדלים למהדרין, שמחטיאים את הרבים בסרטונים עם אישה לא צנועה, במכנסיים, בלי כיסוי ראש, חולצה קצרה!!! יותר גרועים מבנט!!
12
כן, להיות עם נורמלי!
מנשה | 21-07-2019 22:46
כמו צרפת, ספרד, אנגליה, ארהב, ועוד עשרים מדינות ויותר, שמאפשרות נישואים חד-מיניים.
13
הר חמור שיכורים מעצמם
ישי | 21-07-2019 22:55
בסוף כשהם יקיאו אולי הם יראו שהמציאות שונה לגמרי מגלומניה במיטבה
14
חיים בסרט
יוסי | 22-07-2019 8:44
תפסיקו לחיות בסרט. לפני הבחירות הם יפרשו ולא ירוצו עד הסוף כולם יודעים את זה
15
עד היום אנשי הר המור הספיקו
ניסן | 22-07-2019 10:40
1. להרוס את הממד 2. להרוס את בני עקיבא עכשיו נותר להרוס את הבית היהודי -המשיח בדרך אשרנו עם סגולי אנחנו
16
התבדלות
חמי | 22-07-2019 13:29
היות שהנכם רוצים להיות שותפים באותה קהילה עם מומרים. ואינכם רוצים להתבדל מכם. לכן מונחת עליכם חוב כפול ומכופל למחות ולזעוק על כל עוולה. מה שאין כן המפלגות החרדיות שהן מתבדלות ממומרים. מה לך כי תבוא בטענות אליהם. לטעמי מפלגת נעם הקמה. דבר ראשון להחזיר את השפיות לציבור הדתי. הזעקה היא לא החוצה. היא פנימה. וזאת ההשקה עם הפלג שרואה את עצמו כמעורר של הציבור החרדי
17
לא מבין אותך מר כותב
אבי | 14-08-2019 16:35
אם אתה רוצה להוכיח למה כאן? למה לא שולח להם מכתב מסודר או לחלופין מדבר איתם? לא ראוי לבן תורה להתגנח באתר חדשות על נושאים כה קריטים.