עשרים שנה אחרי שנשרף יחזור בית הכנסת לפעילות - סרוגים

עשרים שנה אחרי שנשרף יחזור בית הכנסת לפעילות

תלמידי המכינה הקדם צבאית 'מעוז' בלוד גאלו בית כנסת שנשרף לפני 20 שנה ועמד שומם ומוזנח. התלמידים שניקו את בית הכנסת מצאו טליתות שרופות ושאריות מהפרוכת. לאחר שיפוץ בית הכנסת הוא יחזור לפעילות כחלק מחזרת הציבור היהודי לשכונה המעורבת.

author-image
עשרים שנה אחרי שנשרף יחזור בית הכנסת לפעילות

אחרי שעמד במשך 20 שנה כשהוא שרוף חרב ושומם גאלו השבוע תלמידי המכינה הקדם צבאית 'מעוז' הפועלת בעיר בשכונה מעורבת את בית הכנסת 'דוסה' בשכונת נווה ירק והחלו לשפץ אותו.

את המהלך הובילו ראש המכינה הרב עוזיאל חובב ומנכ"ל המכינה אהרון אטיאס תושב העיר לוד שהכיר היטב את ההיסטוריה הארוכה והייחודית של המקום.

לדברי אטיאס "את בית הכנסת דוסה הקים בן למשפחת ג'אנח שעבר אסונות רבים בחייו. כדי לחולל במצבו שינוי הוא הקים בחנות שהיתה בבעלותו בית כנסת על שם אביו דוסה, והמקום פעל שנים רבות".

אטיאס מספר עוד כי בבית הכנסת פעלו מניינים רבים, נערכו בו בריתות והוא היה פעיל מאד עד שלפני 20 שנה באו בני עוולה ושרפו אותו.

"בעקבות השריפה שמם המקום וחרב ועמד מוזנח ובביזיון רב. המציאות הזו קוממה מאד את הרב חובב ואותי והחלטנו יחד עם תלמידי המכינה וביתו של בעל בית הכנסת לשפץ את המקום ולהחזיר אותו לתפארתו" מציין אטיאס.

בעקבות ההחלטה הגיעו ביום שישי שעבר תלמידי המכינה הקדם צבאית אל המבנה והחלו לנקות אותו כשהם מוצאים במקום טליתות שרופות ושרידים של פרוכות וחפצים אחרים של בית הכנסת.

אחד מרגעי השיא בתהליך הניקוי הראשוני היה מציאתו של לוח הקיר שעמד לפני החזן ועליו הפסוק שיוויתי ה' לנגדי תמיד. "הלוח היה שבור אבל התלמידים אספו את כל שברי השיש והרכבנו אותו מחדש" ספרו בהתרגשות ראשי המכינה.

לדבריהם אחרי שהמקום ישופץ מהיסוד הוא יוחזר לתפקידו המקורי וזאת כסמל לחזרת ציבור יהודי לשכונת נווה ירק בעיר לוד כפי שכך היה בעבר.

בהקשר לכך אומר הרב חובב כי שיקום בית הכנסת כמו פעילות המכינה בשכונה המעורבת רמת אשכול הם מעשה ציוני אמיתי והם חלק משמעותי מהחזרת עם ישראל לציון.

תמונות מניקוי בית הכנסת

הפרוכת הקרועה

הלוח שלפני העמוד

אולם בית הכנסת לאחר הניקוי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו