בואו, אין שום אומץ ב-"להיות נורמלי"

האומץ להיות נורמלי מכריזים לנו אנשי הרב טאו שעל כך הקימו גם מפלגה, אבל אולי שם צריכים לשאול את עצמם איך השפה שלהם כל כך זרה לציבוריות הישראלית למה הם איבדו את הקשב

בואו, אין שום אומץ ב-"להיות נורמלי"
  (צילום: תנועת חזון)

אין שום אומץ ב-"להיות נורמלי", בואו נגיד את האמת סביב הקמפיין של תנועת חזון שהפך למפלגה מבית הרב טאו, זה לא האומץ להיות נורמלי- זה האומץ להגיד מי נורמלי ומי לא. ועל זה הוויכוח.

נער, או איש בקהילה דתית לא חווה אטמוספרה בה להיות להט"ב זה נורמטיבי ולהיות זוג עם ילדים זה לא נורמלי, אגלה לכם סוד, גם לא בשאר הארץ. מי שנאבק על הנורמליות שלו הם קהילת הלהט"ב ומשם הרגישות לכל אמירה שמוציאה אותם מהמקום.

אני מכיר את הטענות שהאווירה הציבורית היא שנותנת לגיטימציה ומוציאה אנשים מבולבלים מהארון, אך תראו לי איך נער שגדל בבית אל, עותניאל, או בסניף מלאבס חווה שלהיות הומו, או לסבית, עדיף ומשתלם לו מאשר להיות עם משיכה לבן המין השני.

אדם שעובר את הנהר הזה יודע שיקבל קיתונות של בוז ורחמים מסביבתו ועדיין הוא בוחר בזה- כנראה שלא היו לו הרבה אפשרויות. אבל בסדק הזה מתנהל הוויכוח אליו השתחלו אנשי הר המור.

הדיון הוא מי מגדיר מה נורמלי ומה לא. האם זו רוח פרצים שבאה לקעקע את מוסד המשפחה יחד עם עוד ערכים מבית היוצר המערבי, או שבלב היסודות המערבים והישראלים יש לכל אחד חופש לבחור את זהותו האישית והמינית. זאת שאלה כבדה וחשובה. שאלה שעוסקת בהגדרות התת קרקעיות של הציבוריות הישראלית וכאן למפלגת נעם יש בהחלט אומץ לצאת ולהצית דיון מחדש, דיון שאפילו חרדים נזהרים מלדון בו.

אין ספק שקורה כאן משהו מעניין, דווקא שעה שמי שמוביל את הציונות הדתית הם הרב רפי פרץ המקורב לחוגי הר המור ובצלאל סמוטריץ' – קמה לה מפלגת נעם– שמניעיה הנסתרים כנראה הם הרצון להשפיע על השיח יותר מאשר הצלחה אלקטורלית בקלפי. אם בנט הגדיר פעם שהוא מגיע מימין נתניהו להניח יד על ההגה, הם באים להחזיק את ההגה לרב רפי.

הדוד המביך

מקרה בוחן מעניין בסוגיה הזו היה הראיון בסוף השבוע של הרב רפי פרץ לדנה וייס. מרבית הציונות הדתית הרגישה כאילו איזה דוד מביך הביע את דעתו באופן מגושם שגרם להסמקה רבתי במגזר. בעוד מסביב יהום הסער על סוגיית טיפולי ההמרה והרב רפי חוטף בליסטראות ממנהיגי התקינות הפוליטית, בבית פנימה הרגישו שזו פאדיחה אלקטורלית.

הדור הצעיר יותר, אלו העוסקים במקצועות החופשיים ולא נמצאים בד' אמות של הלכה, חי את הישראליות היומיומית, חלקו מכיר חברים שיצאו מהארון, בהם בוגרי טובי ישיבות הקו וסביבותיו, הדור שפחות מדבר על הקולקטיביזם הציבורי אותו ניסו להבנות מוריו ורבניו. עליהם יוצאים אנשי הר המור למלחמה- את הסוסים הללו שיצאו מהאורווה הם רוצים להחזיר.

אותם רבנים שחינכו את צאן מרעיתם על תורה ומצוות חינכו אותם גם להיות מעורבים בדעת עם הבריות, וכאן מתגלה הקונפליקט בין חלקים בציונות הדתית שרואים את עצמם חלק מהחברה ולא מבינים מה יש לצאת לקרב מאסף עם כל העוצמה בתופעה הזו- הגם ששם לא כולם מקבלים את הנורמליזציה של תופעת הלהט"ב, אך מתייחסים בסלחנות ובפחות שיפוטיות לתופעה.

סך הכל יש עוד תרי"ג מצוות שסלחנים לחילונים ודווקא כאן הכריזה סביבתו של הרב טאו מלחמה בכל הכוח. מלחמה שמנוהלת בפחד מהעולם סביב כבר כמה שנים, מבלי לחדור ללב הסוגיה ולהאיר אותה ולנהל מחלוקת בדרך נשמעת.

גם הרב רפי פרץ הציץ ונפגע והבין שהדרך לאוזני הציבור הרחב נאטמו- ובפליק פלאק פוליטי חזר בו. נעזוב בצד את סיבוב הפרסה שייצור ביקורות בחזור ולא רק בהלוך, ונדון בעיקר.

נדמה שכבר כמה שנים אותם אנשים לא מנהלים שיח עם הציבור, ובכל פעם שהם עוזבים את הסטנדר ויוצאים לרחובה של עיר הם נשמעים כמו זקן נרגן שהגיע לאחר שהדיון נגמר. זה התחיל בייחס לנשים ושילובם בעמדות שונות ונמשך עכשיו ביחס ללהט"ב, שם עוד יש רבים שמחזיקים בתפיסות דומות לשלהם.

אפשר להאשים את הקרן החדשה, את האנטישמיות האירופית, והג'יהד הפוליטי קלי- קורקט, אבל אפשר גם לחשוב איך מאבדים קשר עם הישראליות ועם ציבור רחב שרואה בדברים הללו חשכה גדולה. איפה האור שמקרב למוטב?

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
41 תגובות - 37 דיונים מיין לפי
1
כשסביבך ערימות של סוטים, זה אומץ!
לא מדוייק | 16-07-2019 21:49
כאשר הדמויות שסובבות אותך הן של רבנים מטורללים, סוטים וגזעניים כמו צביקה ואו, הדוב, חמינאר, וכל החברה, להיות נורמלי זה בנחלט מעשה אמיץ!
2
ביקורתתתת
ציוני דתי | 16-07-2019 21:51
מי נתן לך כותב יקר להיות כתב באתר הזה? בור ועם הארץ אין שום אומץ בלהיות נורמלי? ואוו איזה חידוש עצום חידשת אימבציל, זה בדיוק העניין של הביקורת שבימינו אנו צריך אומץ כדי להיות נורמלי כל אחד יוצא בהצהרות למה הסטייה שלו(באופן מילולי לחלוטין) היא סבבה לגמרי ובסוף הנורמל הופך למיוחד ושונה דא נכון הלהטב לא יותר נורא מחילול שבת הרי העונש הוא אותו עונש אבל הבעיה בלהטב זה רק המקרה עצמו ואצל נשים האיסור הוא רק מדרבנן אז למה יוצאים נגדם בעוצמתיות ככ רבה? התשובה היא שלא יוצאים נגדם,יוצאים נגד התופעה שמוחקת מהשיקול את דעת היהדות וההלכה,וזה כותב יקר באמת צריך להדאיג אותנו,מי כמונו הציונות הדתית מבין את הערך של עם בשילוב עם תורה? לכן המלחמה הזו היא שלנו הצעה למנהלי האתר,או שלא תתנו למתלהמים חסרי בינה לרשום כתבות או שתעברו על הכתבות לפני.
לייק
רפאל | 17-07-2019 9:40
לייק
3
נורמליות היא דרך האמת-ולא מה שכולם עושים
אמת | 16-07-2019 21:53
לכן אנשים מתבלבלים ואומרים אני לא רוצה להיות כמו כולם,אני לא רוצה להיות 'נורמלי' -אבל נורמלי זו לא מוסכמה חברתית אלא דרך חיים שמופיעה מתוך ערכי אמת. וזה בדיוק העניין- ספינת הדגל של ההשקפה הפוסט מודרנית היא השקפת הלהטב-אין אמת מוחלטת, אין ערכים מוחלטים ,אין מין מוחלט והלאומים והמגדרים מטושטשים.
אמת
אבו נאצר | 17-07-2019 10:42
צודק לחלוטין!
4
נ
יהודי | 16-07-2019 21:55
אתה חי בסרט במקרה הטוב.... לך תראה מימה עשויים ספרי ילדים בגנים... אני לא מכיר סוגיה אחת שהיהודי הזה כלומר הרב טאו התרה ולבסוף להתבררה כנכונה... אתה חי ביקום או שאתה מקביל ליקום... אין שום זכות לפתוח את הפה בנושאים מסוג זה ודומים להם.. רק השבוע התבשרנו שקבורה צבאית יכולה להיות רפורמית ומשם ל.....
5
פספסת
יוני | 16-07-2019 22:20
היעד הוא לא הנוער בבית אל שאולי יתבלבל. מדובר פה על עם ישראל. על הנער בתל אביב ובהרצליה. על הילד בגן בחיפה ששוטפים לו את המח. צא מהמגזריות הקטנה של הציונות הדתית. כמו כן לא רק להטב יש פה עוד נושאים.
6
האומץ פה הוא בהצהרה ש-2 גברים לא שווה משפחה..
מצדרביעי | 16-07-2019 22:21
ולא בצורת קיום החיים הפרטיים
אומץ גדול בהרבה הוא זה ש...
יוני | 18-07-2019 16:09
אדם יוצא מהארון מול משפחתו כאשר הוא יודע שהמשפחה שלו לא תקבל אותו. בתכלס רוב ההומואים חיים בארון. בחיים שלי לא הכרתי סטרייטים בארון. אל תבואו ותספרו לי על אומץ. אני יכול ללמד אתכם אומץ מה הוא.
7
מנהיגי התקינות הפוליטית מה??
נריה לשעבר ישיבות הק | 16-07-2019 22:25
מי הוא זה שקובע את הדרך הראשית? סבבה הכניסה לדבר על זה בנעם ולא בפחד אב לקבוע מי הוא ראוי לדבר בפוליטיקה ומי לא זו סתימת פה!!!
8
תשאל את כל החברים שלך
יו יו, גם | 16-07-2019 22:48
אף אחד פשוט אף אחד לא מאחל לעצמו ילד שמשתייך בהגדרה למגזר הלהטב.
9
קשקשני כן להיות נורמלי זה אומץ היום
המיואש | 16-07-2019 22:52
כשאתה רוצה לפרסם אמירה ערכית מורידים אותה בגסות ובית משפט תומך בזה ומי שמתנגד ללהטב חוטף קללות ונאצות ברשת וגם איומים זה אומץ לא לוותר גם כשכל בעלי המקרופונין והמקלדות בעד להטב ולא כמוך פח מזרוחניקי שרועד מכל עלה נידף שמגיע מסביבות הברנז'ה
10
קשקשן...
אבי | 16-07-2019 23:19
ברור שלא צריך אומץ להיות נורמלי... בגלל זה יוטיוב הורידו 2 סרטונים תוך 24 שעות כי אלו 'דברים פוגעניים'... שיטוט של 5 דק' ביוטיוב יגלה לך שיש שם את כל הסטיות שבעולם, אבל אמירה נורמלית פשוטה מצונזרת תוך כמה שעות. מפלגת 'נועם' - הלוואי שתצליחו... רק בשביל לסתום למבולבלים כאלו את השטויות שהם מוציאים בעידוד אתר סרוגים
11
יישרכח על האומץ
יהודה | 16-07-2019 23:23
מאמר יפה ,מכבד וחשוב
12
וואו איך הצלחת לפספס כל כך הרבה דברים
אבי | 16-07-2019 23:24
פספסת את הסיבה להקמת המפלגה פספסת את המסרים שלה פספסת את זה שאת הנורמליות התורה קובעת פספסת את המשמעות שלגיטימציה יוצרת ופספסת בגדול את המאבק התרבותי הענקי שמתנהל כאן ובעולם
הוא לא פיספס כלום
המיואש | 16-07-2019 23:45
הוא כמו מזרוחניק מצוי הכיפה כבדה לו על הראש
13
למה אסור להתריע מפני סכנה
נעם | 16-07-2019 23:41
אור יקר. אני מבקש שננסה לצאת לרגע מעמדת הביקורת ונקשיב לעיקר. הציונות החילונית היא זו ששינתה את פניה. ליתר דיוק האג'נדה השלטת במוקדי הכוח היא פוסט ציונית וחמור מכך פוסט יהודית. הרב טאו מצביע על שלוש סוגיות מרכזיות שמוסכמות על רוב רובו של העם היהודי בארץ ונמצאות תחת איום ממשי: ערך המשפחה נישואי תערובת אג'נדות שמחלישות את הצבא. ייתכן שיש לך השגות על הצורה ודרכי הפעולה אך דומני שהשיח השולט מונע מאיתנו להתריע מהסכנות ומלדבר על המהות ולהישאר תקועים רק במישור הסגנון. זו תמצית תרבות הp.c. הציפיה שלי היא שנתעלה ונדבר בעיקר על המהות. ונבחן האם כצעקתה. ונראה לי שזה בדיוק ההסבר של הביטוי, יש פה צעקה שנובעת מכאב לגדול ומה שנדרש זה לבחון את גודל הסכנה לאבדן הזהות היהודית והלאומית.
14
אתר סרוגים כבר מעודד למשכב זכור
אור | 17-07-2019 0:17
זו סופה של כל הציונות דתית
15
מי נתן לו לכתוב פה...?
אריאל | 17-07-2019 1:40
יש מספיק אתרים עם אג'נדה של שהרבנים יתעסקו בעניינים שלהם, לא צריך כתבות כאלה גם בסרוגים... מי שחושב שה'ציבוריות הישראלית' מגדירה לנו את המושגים ולא הקבה, שיכתוב בווינט ולא בסרוגים. כי כל האיש אשר הלך אחרי בעל פעור - השמידו ה' אלקיך מקרבך, ואתם הדבקים בה' אלוקיכם - חיים כולכם היום
16
בוא
א | 17-07-2019 3:01
אתה ושכמותך ,ההוכחה האמיתית למה חייבים את מפלגת נעם, בתקווה שלא מאוחר מדי.
17
דבר אחד נכון בכל הכתבה
ר. | 17-07-2019 4:04
מדובר בסדק מסוכן שצריך לסתום אותו. דרך רחמים כלפי אלו עם נטיות הפוכות, רוצים לגרום חלילה להחרבת הערך של קיום תורה ומצוות. אז מה הפתרון? ומי צריך להיות פה האמיץ? לדעתי, מי שהוא בעצמו בעל נטיות הפוכות וחי חיים נורמאליים, או לחילופין, מישהו עם נטיות הפוכות שיודע שלא יוכל להקים משפחה רגילה והוא מתגבר ולא חוטא, הם אלו האמיצים שראויים להערכת ואפילו להערצת הציבור.
18
צודק. עצוב שאלה התגובות.
א | 17-07-2019 4:34
.
19
הבעיה אצלך
א אידישע קאפ | 17-07-2019 6:42
הם לא נלחמים רק בשביל הילדים הדתיים שלהם, הם נלחמים גם על איך שילד חילוני שגדל בימינו יראה את העולם ואיך הוא יתייחס לנושא כזה
20
מילה בסלע
שןמה | 17-07-2019 7:00
ניכרים דברי אמת והם המקרבים באמת. ישיבות הקו של הרב טאו מתנהלות מתוך פחד ועיינו מה שכתב הרב קוק זצל באורות התשובה בעניין הפחד שגורם בסופו של דבר לאי הצלחה ולנפילות האידיאלים הגדולים.
21
תעמולה הומוסקסואלית בסרוגים
חילוני | 17-07-2019 7:47
פשיטת רגל דתית וחילול ה'.
22
העדפותי
אבו נאצר | 17-07-2019 10:40
אני מעדיף משפחה של אבא ואמא הורים של בנים ובנות.
23
זה כן אומץ
אלי | 17-07-2019 10:49
להיות נורמלי זה לא אומץ אך היום לדבר על נורמליות זה אומץ ביחוד כשהתקשורת מנסה להפוך את הנורמליים לחשוכים ומשתיקים אותם
24
בוז לך
מיכאל | 17-07-2019 11:04
אפולוגטיקה על משכב זכור? אתה רציני? מה אכפת לי אם זה מקבל לגיטימציה בציבוריות הישראלית. לא צריך להיות אפילו יהודי כדי להבין כמה זה מחליא
25
אור יזרעלי נמצא בסביבה הלא נכונה
אבג | 17-07-2019 12:16
הכותב המסכן הוא עיתונאי עלוב שאין לו דעת תורה. אם יכנס לבית מדרש (לא כולל בתי מדרש ניאו רפורמיים שאין בהם תורה) אמיתי ויקשיב לשיחות שם - הוא לא יבין כלום. בור ועם הארץ המשויך לתרבות המערבית. אין בו טיפת תורה. כשיגיע בשמים ויראה שצדיקים יושבים ולומדים תורה - בשבילו זה יהיה סינית. לא הצדיקים צריכים להשתנות - אלא אלו שלא מקשיבים להם...
26
איפה האור שמקרב למוטב?! התורה איננה נוחה תמיד
דעת תורה | 17-07-2019 14:47
איפה האור שמקרב למוטב?! התורה איננה נוחה תמיד ןאיינה תמיד אטרקטיבית אך אנו צריכים לצעוק דעת תורה גם אם זה לא מוצא חן בעיני כולם, איננו מכופפים את התורה על מנת שתהא נשמעת יפה לציבור..
27
לדעתי הסוגיה כולה טמונה במשפט האחרון של הכתבה
תמי | 17-07-2019 15:32
שיש ציבור שרואה בזה חשכה גדולה. זו בעיה של תפיסת עולם שקונה שביתה בציבור הרחב וכאן יוצאת מפלגת נעם בקריאה לאומץ. לא אנחנו החשוכים, הם חשוכים! לא האנשים הפרטיים, הציבור הרחב!
28
אור יזרעאלי לא יכול להיות עורך סרוגים
מישהו | 17-07-2019 15:59
זה סרוגים או מרץ?
29
מפלגה חדשה
נטלי | 17-07-2019 16:16
עד עכשיו הייתי קול שבוי במערכת הפוליטית הדתית לאומית כי רציתי דת וארץ. התאכזבתי קשות מהרמה הרוחנית של המפלגות, למרות שלאחרונה סמוטריץ' מפתיע בעייני ומגלה ענוה. הגיע זמן לפלגה דתית לאומית. ואם תקראו לה חרדלית זה רק אומר ששכחתם מי היה הרב קוק, ומה היה דברו.
30
לא יעזור לכם
נורמלים גאים | 17-07-2019 16:47
גיבוב של שטויות במיץ עגבניות בכוח רוצים להפוך את ארץ ישראל ועם ישראל בעלי צביון יהודי לשלט נדעים כאלה ואחרים. לא רוצים סדום ועמורה רוצים ארץ ישראל! מי שרוצה סדום ועמורה יחפש במקומות אחרים בעולם לא בארץ ישראל
31
סרוגים-לא מבין
ב"ה | 17-07-2019 19:44
לא מבין איך בסרוגים נותנים לפרסם כתבה כזאתי הזויה... צפינו מכם ליותר...
32
כל הכבוד למפלגת נעם
ירא שמים | 17-07-2019 21:04
סוף סוף יש למי להצביע! יישר כח!
33
נהנתי לקרוא את טור הדעה
ירושלמית | 18-07-2019 7:55
יש אמת בדברייך, אבל האמת הזאת נופלת על אוזניים שאינן מעוניינות להקשיב, לא להפנים - רק להקשיב. ואני שואלת עצמי, האם החומה הזאת לא תיפול גם כן כמו חומות רבות לפניה? 41 שנים אני מהלכת כאישה יהודיה ומאמינה על האדמה הזאת. שמעתי איך אימי נאבקה ללמוד באוניברסיטה סיעוד והייתה צריכה לחפש רב שיתיר זאת, מאוחר יותר היא הייתה צריכה רב שיתיר לה לעשות משמרות לילה בבית החולים עם רופאים גברים רחמנא ליצלן. חברתה של אחותי הייתה צריכה לחצות את הנהר הסוער רק בגלל שהפכה לטוענת רבנית. אני ראיתי את אבי זל עומד מול כל מתקיפיו, כי בתו העילוי נבחרה ללמוד על חשבון המדינה משפטים במסגרת העתודה האקדמית ואחכ לשרת כאישה דתייה וקצינה בצהל שנים רבות. הרבה חומות נפלו ותיפולנה, מי זוכר היום את מאבק האחות הדתייה או הטוענת רבנית או הנערה שרצתה לשרת את מדינתה ואמונתה מספיק חזקה לכך. אי אפשר להפסיק את השיטפון באצבע, אי אפשר למנוע את נפילת החומה, בעוד שני דורות כבר לא נזכור את מפלגת נעם, אלא אם כן יתחילו לתלות פה אנשים ממנופים על נטייתם המינית כמו באיראן וקשה לי להאמין שהיהודים הללו יצברו מספיק כוח פוליטי כדי לעשות כן.
34
מה דעתך על זאופיליה??
יוסי. | 18-07-2019 9:17
מחלת נפש איננה מה שמזיק - בהגדרה! זאופיליה היא הדוגמא המובהקת לכך! זה נידון שבו אין לקליניקה ולמדע שום גישה אליו, זהו נושא פילוסופי טהור, וככזה לכל אחד(!) יש את הזכות לשפוט.. אז נכון גם לי אין זכות לכפות על אחרים את דעותי, אבל! - גם לכם לא! בנושא האומץ ברור שהאומץ הוא אומץ מול השיח המיינסטרימי, סופר אומץ!
35
צריך אומץ? כדאי לשאול את הרב רפי...
ראובן | 18-07-2019 10:21
צריך אומץ? כדאי לשאול את הרב רפי...
36
להטב
ל ת | 18-07-2019 11:30
האור שמקרב למוטב? או מתקרב ללהטב ונרטב.
37
יפה מאוד אור
אסף | 18-07-2019 12:18
הניתוק של אלו הספונים בישיבותיהם יפגע בכולנו