אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר: המפד"ל כעת חלשה; יש צורך בחילופי גברא

באגרת מיוחדת שתתפרסם השבוע, מתייחס הרב שלמה אבינר לפריימריז בבית היהודי ומביע תמיכה בנפתלי בנט: "עינינו רואות שאין באפשרותם של הח"כים העכשוויים לקדם את המפלגה. לכן יש צורך בחילופי גברא. להפטיר כאשתקד הוא ברכה לבטלה.". על בנט עצמו: איש מוכשר, בעל מידות ואידיאליסט.

הרב אבינר: המפד"ל כעת חלשה; יש צורך בחילופי גברא
  הרב אבינר (עיבוד מחשב)

רב הישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים, הרב שלמה אבינר משגר איגרת המתייחסת לפרייריז ב'בית היהודי' ומביע את דעתו האישית בנושא.

באגרת, שתתפרסם בעלוני השבת הבאה (כי תבוא), יום לפני מועד סיום ההתפקדות למפלגה כותב הרב על הבית היהודי: "אמנם המפלגה היא עתה חלשה, אך אין לומר נואש, אלא לעשות הכל כדי לחזקה ולאמצה, לרוממה ולשגבה."

לגבי המתמודדים לבית היהודי כותב הרב אבינר כי "המצע של המזרחי-המפד"ל-הבית היהודי אינו צריך תיקון. הוא צריך ביצוע, וכמובן אין זה קל. אין לשנות את האידיאל, אלא לבחון – כמה שדעתו משגת – מי מסוגל להגשימו."

על חברי הכנסת הנוכחיים של הבית היהודי אומר הרב כי "עם כל האידיאל הגדול של הבית היהודי, והאיכות האישית של חברי הכנסת העכשוויים, והישגיהם החשובים, עינינו רואות שאין באפשרותם לקדם את המפלגה. לכן יש צורך בחילופי גברא. להפטיר כאשתקד הוא ברכה לבטלה."

לגבי ההתמודדות הנוכחית מציין הרב באגרתו כי הוא אינו אומר מה להצביע: "בעניינים אלה כל אזרח דינו כחבר בית דין גדול, וחבר בית דין אסור לו לבטל דעתו מפני דעת אחרים. לכן אני רק אומר מה אני עושה באופן אישי, כמובן בצרוף נימוקים, וכל אחד ישקול ויחליט כחוכמתו."

אך מאידך כותב הרב על שלושת המתמודדים: נפתלי בנט, איילת שקד והרב אביחי רונצקי כי "הינם אנשים מאד מוכשרים, שהוכיחו את עצמם בתפקידי הנהגה רמים ורחבים בעלי אופי מדיני, בעלי כושר ארגון, בעלי ראייה ארוכת טווח, בעלי ניתוח שורשי, ויחד עם זה בעלי יוזמה ודבקות במטרה. ומעל זה ובתוך זה, הינם בעלי מידות ואידיאליסטים."

"השלישייה החדשה שמתמודדת, ידידי הרב אבי רונצקי, נפתלי בנט ואיילת שקד – לא ראי זה כראי זה, לכל אחד מעלות אחרים, אך הם פועלים בהרמוניה פנימית, וכולם יחד מהווים שילוב גוונים מופלא ורב פעלים."

על שילובה של איילת שקד שאינה אישה דתית אומר הרב כי "באשר לחבר כנסת אשה וחבר כנסת חילוני, כבר היו דברים מעולם גם בפעם הקודמת".  ועל הרב כותב הרב "אין צריך להזכיר שהרב אבי רונצקי, הוא תלמיד חכם אמיתי וגם צדיק אמיתי, וכולם יודעים שהוא חולל מהפכה גדולה של קידוש השם בצה"ל, בלי תופים ורעשים, אלא בשקט ובבטחה, מתוך השפעתו האישית, והכיח את עצמו כאיש רוחני – מעשי. גם כאן, בלי הצהרות וחצוצרות".

חייבים אחדות בין המפלגות

לגבי התפקדות ללא כוונה להצביע כלל למפלגה, חוזר הרב על מה שכתב בעבר, כי "אין זה מוסרי לאדם להתפקד למפלגה ולהשפיע על מהלכיה הפנימיים, אם אינו חושב להצביע עבורה. זו גניבת דעת, זו רמאות. לכן יתפקד עבור הבית היהודי, רק מי שנושא איתו בליבו. כמובן, זה עלול להשתנות לקראת הבחירות, או עקב הרכב חברי הכנסת, או עקב הצפי שתקום רק מפלגה קיקיונית ללא כח השפעה, אך בשעת התפקדות – שם ביתו."

גם האיחוד בין שתי המפלגות הוא מוכרח לדעתו: ""הפילוג לשתי מפלגות משנה, בית יהודי ואיחוד לאומי, שאין ביניהן הבדל ניכר, הוא בעוכרנו. לקראת אפשרות בחירות לפני חודשים מספר הן התאגדו, ודי ברור שכך יהיה בבחירות הבאות, כי בלי זה אין מה לדבר, אין לנו עניין בשני קיקיונות."

האגרת מסתיימת במילים " לכן אני אומר להם – חזקו אמצו בעבודת הקודש, עלו והצליחו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
הרב אבינר
שמוליק | 02-09-2012 9:55
הרב אבינר לא יכול להתבטא בענין המפד"ל לאחר שתמך בבוגדים (הגנבים) מאח"י שגנבו את כספי מימון המפלגות מהמפד"ל ותרמו אותו (תמורת נזיד עדשים) לליכוד!
2
רבנים לא צריכים להתערב בפוליטיקה
ב | 02-09-2012 10:02
3
חילופי גברי כולל מועמד ספרדי בתוך המפד"ל במקום ריאלי
יחיאל לסרי | 02-09-2012 10:19
שינוי אמיתי חייב לכלול את בחירתו של הרב ד"ר דורון דנינו במקום גבוה ברשימה. כל מדרג אחר רק יחזיר אותנו לימיה הרעים של המפלגה. התייחסות לרוח ספרדית בתוככי המפד"ל היא קריטית להצלחתה בבחירות לכנסת
4
הרב לא אמר לאף אחד מה להצביע
יוסי | 02-09-2012 10:21
הוא נשאל במי הוא תומך והוא ענה והסביר, אבל אמר שהוא לא אומר למי להצביע. זה בידיוק הגבול הראוי.
5
אין פה שום תמיכה באיילת שקד
שלומי | 02-09-2012 10:41
סתם כותרת לא נכונה, בנט ואנשיו ממשיכים להוציא כותרות ריקות ללא קשר למה שרבנים אומרים. כולם מסכימים שאיילת שקד אשה טובה לעם ישראל אבל היא לא צריכה להיות במפדל, אני רוצה שאשה דתית תייצג אותי. אם תהיה מפלגה גדולה עם 20 מנדטים אפשר לדבר על זה.
6
כולם תומכים בבנט. אורלב סיים את תפקידו
דן | 02-09-2012 10:43
7
אחדות של הרב אבינר הרב שרלו והרב אליהו- משהו שלא זכור.
יהודה | 02-09-2012 10:48
שלושתם תומכים בבנט לראשות הבית היהודי- מדהים.
8
שילמד הרב אבינר מהרב שרלו
משה | 02-09-2012 10:53
רבנים - אסור להם להתעסק בפוליטיקה ולהגיד על אנשים באופן אישי למי להצביע. אפילו אם הרב כותב שהוא לא פוסק את זה להלכה. רבנים צריכים להיות מעל הפוליטיקה האישית. הרב אבינר מלכלכך
9
די לרבנים לעסוק בפוליטיקה
יובי | 02-09-2012 10:55
באיזה עיף בשו"ע הוא הסתכל לפני שהוא כתב את האיגרת הזאת. מספיק. השאירו את הפוליטיקה לפוליטיקאים.
10
כל הכבוד לרב אבינר!!! לא מתעסקים בפוליטיקה מתעסקים בדינ
אבי | 02-09-2012 12:28
בדיני נפשות.חינוך של הילדים שלנו שהולכים לישיבות ואולפנות ולמכינות וישיבות הסדר וגבוהות ומדרשות.די לתשלומים כל כך גבוהיים.למה ש"ס מצליחה להשיג כסף ואנחנו נאדה?כן נכון מדוייק בגלל כמות הכוח שיש להם בכנסת ישראל.די לציבור הדתי שמצביע ליכוד אשר רומס את מערכות החינוך שלנו ואת הארץ אשר אנו מנסים לבנות.
11
ל7. הרב שרלו בבנט ?
ירוחם | 02-09-2012 12:43
ל7. רק תיקון קטן. שאלתי הבקר את הרב שרלו במי הוא תומך, והוא אמר שלמעשה הוא בכלל לא יודע מי רץ, אבל גם אם הוא היה יודע הוא לא היה אומר לאף אחד שום דבר במישור האישי כי הוא חושב שזה ממש אסור לרבנים לעשות את זה. רק לעדכון.
12
יוני שטבון ראוי וצריך להיות ברשימה! מועמד הצעירים לכנסת
אני אני | 02-09-2012 12:59
יוני יוני יוני יוני. זה השם של הצעירים! שלנו!
13
דת ומדינה - להפריד...
דוד | 02-09-2012 13:09
דת ומדינה - להפריד...
14
בנט חייב את יוני שטבון לצידו.-בהצלחה
דוד | 02-09-2012 14:25
בנט ויוני שטבון זו נבחרת מנצחת
15
יישר כח לרב אבינר,יחד עם יוני שטבון,נבנה מפלגה גדולה ומ
אשר | 02-09-2012 14:27
16
חלק מהרענון זה הכנסת דמויות כמו יוני שטבון
מנחם,רעננה | 02-09-2012 14:31
17
מה פתאום שטבון? מה הילד הזה עשה?
אלדד | 02-09-2012 15:46
נריה אתה בחור נחמד, אבל זה קצת הזוי ולידותי לצעוק יוני יוני יוני. תתבגרו. אם בנט היה חושב שיש לו יתרון בשטבון הוא היה לוקח אותו. הוא כנראה לא חושב כך, וזה לא מכובד להתחנן. די זה לא נעים...
18
אמיעד חבל על הכסף, האנרגיה והלשון הרע הצעירים עם יוני
דודי | 02-09-2012 16:16
יוני ילד?! מה אתה עשית פשוש? מה היחידה קרבית שלך?! אתה אפילו לא מזכיר את הדרגה שלך סמל אמיעד מחיל הקשקשת.... מי תומך בך מכל המועמדים?! אפילו לא אורלב...חחחח.... ילד....
19
איילת שקד לא יכולה לייצג אותי
רעות | 02-09-2012 16:23
לא אצביע לאיילת שקד, לא יתכן שהיא תייצג אותי, מה היא מבינה במערכת החיים של האשה הדתית. חבל שמוציאים כותרות שלא נכונות.
20
אוהב מאד את הרב אבינר אך אבקש לחלוק עליו
אהרון | 02-09-2012 22:15
ראשית הבית היהודי לא רלוונטי .אמנם בנט הוא לא רע אך הנקודה היא המסגרת לא האנשים .הבית היהודי מרחיק את אחינו בלי הכיפה ולכן צריכים להקים מפלגה רחבה ככל הניתן וזוהי האחדות המדוברת. 2. נקודה שנייה שמאד מפריעה לי היא עניין "גניבת הדעת "" או "רמאות" .עם כל הכבוד כשרואים פוליטיקאים שמבטיחים מצע מסוים ומבצעים מצע אחר .יש צורך להעניש אותם גם אם זה אומר למשל להתפקד לליכוד ולבחור במפלגה אחרת.
21
תקראו לילד בשמו חרדלים ומתנחלים קיצוניים מול מתונים
שמואל אסולין | 03-09-2012 1:32
הגיע הזמן לומר אמת ולא ללכת סחור סחור בדיבורים עמומים. כל אחד את האחר באותה אמירה שולל . ראו, הקצנה בחינוך, מלחמת התנך, מתנגדים לאלדד ובן ארי , משיכת חבל כמלחמה קרה מתחממת. הסירו מסכות והניחו קלפים על השולחן מי חרדלי קיצוני מי ציוני דתי מתון , מי אוהד התנחלויות ומי מתעב גוונים במתנחלים, מי אומר קבלו דעתי במקום אותי, מי מטעם ומי חסר טעם, לפני שנתאחד ונאחד אחרים מוטב לקיים בירורים גלויים ומצעים מונחים וברורים . הרושם עתה של שיח המכסה יותר מאומר ורבים הנעלבים והעולבים. ואם יהיה איחוד או פילוג ועל איזה מצע ומי מגייס חילונים ולאיזה ויתורים מתכוונים .הרושם שמשאירים המתנצחים שמדובר בכמה עמים. וכולה בין העלמות לכמה מנדטים טוענים להנהגה, ודעות וחרמות שיספיקו לסין והודו ביחד. קחו פרופורציה ותבינו שלקיטוב יש בשטח מחירים כואבים.די לנו בקיטנת עמידרור מוכרחים לישם לקחים. ויתורים וקוים אדומים מוסכמים . מה דעתכם על ועידת רבנים של כל הגוונים לכמה ימים והוצאת הסכמות לפולטיקה ולחינוך דחוף.
22
שטבון מתמודד על מקום רגיל או על צעיר?
ישראל | 04-09-2012 10:02
23
נמאס כבר מהתערבות הרבנים
רפול | 05-09-2012 12:40
עד היום התערבות הרבנים יצרה אך נזק ולראיה האיחוד בבחירות הקודמות שהתפוצץ בשל שום דבר כשמאחורי המהלך עמדו הרבה רבנים והתוצאה היתה ריסוק המחנה ואפס השפעה.זה רק אומר שלא כל מי שיודע ללמוד ש"ס ופוסקים ניחן בהכרח בהבנה פוליטית וראיה רחבה וזה אסוננו.אי לכך יכבד הרב ועוד אחרים שכמותו ויעסוק בעינינים שהוא מתמצא בהם ויכול לתרום הרבה יותר