אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אבי יאלו באולפן סרוגים: "הפגיעה הכי קשה היא מהציונות הדתית"

אבי יאלו, מראשי מחאת יוצאי אתיופיה, מספר באולפן סרוגים על המחאה ומטרותיה: "שרה"מ יבין שאנחנו לא הולכים להרפות". עוד פותח במתקפה על היעדרות הציונות הדתית מההפגנות: "דווקא הפגיעה מהם הכי כואבת"

אבי יאלו: "הפגיעה הכי קשה היא מהציונות הדתית"
  (צילום ועריכה: אריאל ליבא)

אבי יאלו, פעיל חברתי מראשי המחאה האתיופית מספר באולפן סרוגים על המחאה, ופותח במתקפה על היעדרות הציונות הדתית מההפגנות: "דווקא הפגיעה מהם, הכי כואבת. הטרגדיה הכי גדולה שהציונות הדתית הפנו לנו עורף".

(צילום ועריכה: אריאל ליבא)

אנחנו לקראת סיומה של המחאה, או שרק התחלנו?

"המחאה הזאת לא משהו שיסתיים בגלל החלטה כזאת או אחרת, כי המציאות שאנחנו מתמודדים איתה היא מציאות מאד שורשית ועמוקה שאמורה להטריד כל אחד מאיתנו. הגזענות בסוף היא לא רק הביטוי הזה, ששוטר יורה על אזרח ממוצא אתיופי- למרות שהוא יכל לעשות אלף פעולות אחרות".

בסופו של דבר ראינו משטרה אלימה כלפי כל המגזרים- למתנחלים, חרדים, ואתיופים. המחאה הזאת מאד סקטוריאלית, למה היא כל כך בלעדית?

"לא ראינו ששוטר ירה אזרח לבן, ואני שמח שלא ראיתי. אבל לצד זה יש שורה של מקרים שבהם אחרי מפגש שהמשטרה עשתה- זה נגמר בהרג או התאבדות של אזרחים ממוצא אתיופי. זה הפרופיילינג הזה שאנחנו חווים אותו והאלימות הברוטאלית שאנחנו חווים".

"יש עוד קבוצות שנאבקות וסובלות מהאלימות, אבל אני מדבר על החיים שבשגרה- לצאת בבוקר ולקוות שתחזור בלי התערבות משטרתית. זה ייחודי לקהילה האתיופית. האלימות שמופנית כלפי החרדים בהפגנות דומה למה שקורה בהפגנות שלנו, גם האלימות בהפגנות המתנחלים. אבל ביום יום החוויה שלנו היא אחרת".

"המחאה היא על הדבר הבסיסי- לצאת במרחב ולהיות שווים, שישפטו אותי על מי שאני, לא על מה שאני נראה בעיני השוטר. שלא ישפטו אותי על פי צבע העור שלי, אלא על פי המעשים שלי. זה לא מה שקורה עם הקהילה".

"מקווה שראש הממשלה יבין שאנחנו לא הולכים להרפות"

ראשי הקהילה היו אמורים להיפגש עם נתניהו, אבל זה לא קרה בסוף. באיזה דרך זה יכול לקרות בלי מפגש עם הממשלה או השרים?

"המחאה לא נרגעה כי מנהיגים אמרו שצריך להרגיע, אלא מתוך המקום הזה שהייתה מחאה מאד חזקה, יצרית ומשמעותית, ששמה את המציאות כמו שהיא על השולחן. עכשיו הכדור בידי ראש הממשלה והמערכות. יש להם את היכולת לקחת את הזעקה הזאת ולתרגם אותה לפעולות פרקטיות שניתן לשנות את המציאות.

"בעשור האחרון נפגשנו איתם עשרות פעמים, הצגתי בפניו את כל הקשיים שאנחנו חווים. לי אין טעם להיות בתוך ועדה רק בשביל להיות שמה. אני מעריך את ההזמנה, אבל לא בשביל זה- כי בסוף אנחנו רוצים למנוע את ההרג הבא. בסוף מה שקורה כאן זה שכל פעם אנחנו קמים וזועקים, ישבתי בוועדה ואמרתי את מה שיש לנו להגיד, הצפנו את הבעיה- אבל כנראה שהם לא מבינים עד כמה המצב חמור".

אז לאן זה הולך מכאן? 

"אני מקווה ומתפלל שראש הממשלה יבין שאנחנו לא הולכים להרפות. אין לנו את הפריבילגיה לחכות שהמציאות תשתנה בעוד 10-20 שנה. אנחנו רוצים למנוע את ההרג הבא בשבוע הבא או בעוד שבועיים. אנחנו לא רוצים להיות אורחים, אלא שווים בני שווים. ראש הממשלה עצמו אמר ש'הקהילה האתיופית היא בשר מבשרה של החברה הישראלית'- זה צריך לקבל ביטוי בשטח, ולא רק בסיסמאות".

"אני לא רוצה לראות אותו מבטיח הבטחות רק אחרי הפגנה מסיבית או ביום הזיכרון לנספי סודן- זה לא מספיק. אני רוצה לראות את זה גם במערכת המשפט, גם במערכת הצבאית, וגם במערכת החינוך- שם יש נרטיבים מאד קשים סביב העלייה שלנו. אני רוצה שיגלו כלפי אברה מנגיסטו סולידריות כמו שהיו מגלים אם זה היה אברה מנדלוביץ'. אני רוצה שהאחים שלי באתיופיה יעלו לארץ- כי לא יכול להיות שאותם מעכבים בזמן שמשקיעים מיליארדים בעידוד העלייה".

הפכת להיות יעד אישי להתקפות, כפי שראינו אתמול בטוויטר כשציינו שאמרת ש"הסודנים והאריתראים הם אחים שלי לפני שאני אח שלך". איך אתה מצפה שיביעו לכם סולידריות?

"הפרופיילינג שעושים עליהם זהה לחוויה שלי בקהילה האתיופית כלפי יהודי לכל עניין ועניין. מהמקום הזה אמרתי שאני מרגיש תחושת שייכות, לא כי אני בועט בזהות היהודית שלי- כי זו מאד דומיננטית. אני מקיים את הפרקטיקות הדתיות הרבה יותר מאלו שמטיפים לי מוסר על הזהות היהודית. אמרתי שיש תחושת שותפות כי רודפים אותם בגלל צבע העור שלהם".

"הציונות הדתית צריכה לעשות בדק בית"

"הפגיעה הכי קשה היא מהציונות הדתית" (צילום ועריכה: אריאל ליבא)

אתה בן הציונות הדתית, גדלת עם כיפה על הראש. אתה מרגיש שהציונות הדתית היא חלק מהמחאה?

"הטרגדיה הכי גדולה היא שהציונות הדתית הפנו לנו עורף, למרות שהרבה מהקהילה האתיופית התחנכו על ברכיה ובמוסדות שלה. במקום להגיד לנו 'למה ארגוני השמאל מגיעים להפגנות שלנו'- הם יכלו להביא את תנועות הנוער והמכינות ולבוא לזעוק את זעקתנו יחד איתנו. לפרסם שחייל שלנו נהרג ולהאדיר אותו זה אחלה, אבל מה קורה כשאנחנו נאבקים על הזכויות שלנו? למה אנחנו לא רואים את הציונות הדתית? למה אנחנו לא רואים את שפירא והמכינות השונות, למה הם לא עומדים איתנו?"

"במקום להגיד שאנחנו שבויים של שמאלנים וכו', הם יכלו להגיע ולהגיד 'אנחנו יוצאים למחות עם האחים שלנו, כי המחאה שלהם צודקת'. הם לא עשו את זה, ותחת זה הם יושבים על המרפסת ומשתינים מעלינו. הם יכלו לצאת ולהגיד ש'אתם אחים שלנו ונאבק במאבק שלכם'- אבל זה לא מה שהם עושים. זה גם לא מה שהם עושים עם אברה מנגיסטו, והאחים שלנו באדיס אבבה וגונדר. היינו רוצים לראות את שותפות הגורל לא רק בשדה הקרב, אלא גם פה, כשמדובר בזכויות והחיים שלנו- פשוטו כמשמעו".

"לא ראינו אותם שם, וזה מצער. אני מקווה מאד שהדברים ישתנו, כי דווקא הפגיעה מהם היא הקשה ביותר. אני שומע את החברים שלי שלמדו בגוש, היו בישיבות ולמדו עם הרב דרוקמן וכולם, והם מקבלים את כל הלכלוך והזוהמה דווקא מהכיוון הזה. הציונות הדתית צריכה לעשות בדק בית אמיתי בכל הנוגע לגזענות המושרשת בה והמחאה הזאת".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
58 תגובות - 45 דיונים מיין לפי
1
חלאה מחבל
יוסי | 09-07-2019 21:05
ככה לא מתנהגים יהודים! ככה מתנהגים מחבלים מחמאס!! ממש טרור איכס
"יוסי"- אתה החלאה! גזען בזוי!
אזרחית | 12-07-2019 7:34
יוסי- אתה החלאה! גזען בזוי!
גרוע מסמולני!
בושה | 09-07-2019 21:53
להחזיר אותו לאפריקה יחד עם המרוקאים התוניסאים!
2
רצינו ללכת, אבל רוב ההפגנות הם מסודנים נוצרים
אלי | 09-07-2019 21:06
מאד תומכים ביהודים הפלאשים שמוסרים נפשם בעד התורה, אבל לצערינו השמאל הביא פי אלף מסודן נוצרים וגויים שהם נגד התורה ועם ישראל.
3
צודק - אנחנו ציבור שמדבר על עם ישראל אבל
עושה לעצמו בלבד | 09-07-2019 21:09
.
4
אני מתפלא שהוא מופתע. ה"ציונות" הדתית היום
יובל | 09-07-2019 21:10
ברובה זו כת משיחית וגזענית. נסה לחזר אחרי נערה מהציונות הדתית ? נסה לעבוד ביקב - מה יגיד כבוד הרב ? ומוסדות חינוך.... ובבתי חולים. סליחה, אתה מופתע ?? מוזר. מאוד מוזר !
כ"כ גזענית שהיא זו שקיבלה אותם, לא אתם השמאל
אחד | 10-07-2019 10:20
שחוץ מלהתנשא עליהם מרחוק ולטפח לעצמכם על הכתף על זה שאתם לא גזענים (הכי גזענים מכולם) לא רציתם אותם מאה קילומטר מכם. אצבע לא נקפתם למענם , בניגוד לציונות הדתית.
5
מחאת יוצאי אתיופיה
עמיחי | 09-07-2019 21:13
אתה מציין בכתבה את האכזבה מהציונות הדתית שלא באה להפגין . לא חשבת שהרגשנו שמסוכן להיות נוכח בהפגנות כל כך אלימות ? שמאבדות שליטה? המחאה צודקת מאוד הדרך בכלל לא.
לפני חצי שנה
שמואל | 10-07-2019 6:11
לפני חצי שנה הייתה הפגנה שקטללחלה, גם לא הייתם!
6
דווקא הפוך מהציונות הדתית
י | 09-07-2019 21:21
לדעתי הציונות הדתית הציבור הכי פחות גזען, במוסדות הציונות הדתית הם השתלבו באופן הטוב ביותר. דוגמאות לכך אפשר לראות באחוז הקצינים האתיופים, יש מהם אחוזים גבוהים יותר שצמחו בציבור הזה. לדעתי בגלל שבצינות הדתית זה הכי פחות מורגש, זה יוצר גם הכי פחות שיח. אני לא כותב באופן גורף, אלא חושב שזה פשוט מבטא דעה של רבים.
7
פושע שנהרג מנתז כאשר ביצע פשע
תתבייש לעצמך | 09-07-2019 21:29
תתבייש לך, עצרתם מדינה שלמה בלי הצדקה, פגעתם במדינה שלמה בלי הצדקה, גרמתם לאנשים לאחר לעבודה, לבית, לבתי חולים בלי הצדקה.
למגיב 7
שמואל | 10-07-2019 6:14
אתה חסר דעת! אם היה שוטר רוצח את הבן שלך החף מפשע הייתה מתאבד עם מטען נפץ בתחנת המשטרה!
אתה פושע!!
יהודי אמיתי | 09-07-2019 22:14
תתבייש לך
8
אתם איכזבתם-לא הציונות הדתית
יוסי | 09-07-2019 21:30
הציונות הדתית נלחמת ומפגינה על נושאים שחשובים לכלל ולמדינה. אתם מתבכיינים על קיפוח בזמן שכל אחד יודע שאתם מופלים לטובה כמעט בכל נושא. יש משכנתאות מיוחדות ליוצאי אתיופיה שחבר'ה ציונים דתיים יכולים רק לחלום עליהם. תמשיכו לבכות ולהתפרע,זו לא דרכנו ואיננו שותפים ותומכים במאבקכם.
יוסי(8)
תדלה | 11-07-2019 2:44
אתה פשוט אטום/סתום חלאת אדם!!!
9
שפת ומושגי הקרן החדשה נוטפים משפתך
מאוכזב מאבי | 09-07-2019 21:32
אריתראים הם אחיך? בנא שחורים לפני אחיך היהודים? ובכלל מה עם קצת ענווה? לספרדים לקח 50 שנה להרים ראש?
המאוכזב מאבי
תגלה | 11-07-2019 2:46
חתיכת אפס זה מה שאתה!!!!
10
אחי אתה מקשקש
שלום | 09-07-2019 21:33
הפכתם את המחאה לאלימה ולכן אתם נמצאים לבד. כמעט ולא תמצא קהילה מהציונות הדתית בלי אתיופים בתוכה ולא הפרוייקט אלא כאנשים
11
אתיופים, נימאסתם !!!
סטונט ישראלי | 09-07-2019 21:47
עוד אדם ממוצא אתיופי שמנסה לרכב על גלי המחאה האתיופית ולהעצימה... וכך אולי יזכה לפירסום... וכוח... וכסף... !!!??? תתבייש לך אבי יאלו ! אתה לא מפחיד את ראש הממשלה או את מדינת ישראל, הפעם הפסדתם את התמיכה של עם ישראל, גיליתם הפרצוף האמיתי שלכם: אנשים אלימים, אכזריים, מוצצים את כספי המדינה, וגם כפויי טובה !??? צבע עורכם לא ישתנה, אז מה יהיה ?! כל חצי שנה תצאו לרחובות ותכו ישראלים לבנים, יהודים, במדינת ישראל היהודית ???! הקרן לישראל חדשה- עמותת שמאל מממנים אותכם ומלמדים אותכם לשקר, ומעלים לארץ בכוח את הפלשמורה- לא יהודים, אנשים אכזריים ! וברוב חוצפתכם אתם גם רוצים לפנות לאום ולמדינות אירופה- כמו הערבים והמיסתננים ???! חבל שהעלו אתכם ארצה, אתם בכייה לדורות ! מצידי, תחזרו למערות שלכם באתיופיה, כי פה לא טוב לכם, פה המדינה יורה בכם !???
יא רשע!
נתנאל | 12-07-2019 9:03
.
12
למה אין שאלות קשות בראיון
אבי | 09-07-2019 21:50
כמו למשל על האלימות הברברית או על כך שזה מובל עי הפלאשמורה?
13
הציונות הדתית היא מתנשאת כלפי כל השונה
צודק | 09-07-2019 21:52
גם שמחנכים ספרדים, שלא לדבר על אתיופים, זה נעשה בפטרונות והתנשאות.
14
חתיכת חצוף
שימי | 09-07-2019 22:37
מה רצית שאנשי הציונות הדתית יצטרפו להפגנות שלכם ויהפכו ניידות? יציתו מכוניות? יזרקו אבנים? אין אף קבוצה שקלטה את יהודי אתיופיה כמו אנשי גוש קטיף. ואיפה האתיופים היו בהפגנות בגוש קטיף? ובעמונה? ובנתיב האבות? מצטער מאוד אבל איבדתם הרבה תומכים. וקצת ביקורת עצמית לא תזיק לכם. תפסיקו להאשים את כל העולם בבעיות שלכם, ותתחילו ליצור, להוביל ולמלא ואקום, בדיוק כמו שהציונות הדתית עשתה, ותפסיקו להתבכיין.
15
מאלו
שאול | 09-07-2019 23:00
עוד שמאלני שיוצא על ביבי , חפש החברים שלך
16
כפויי טובה
חי | 09-07-2019 23:04
הציונות הדתית נתנה לך ולקהילה האתיופית את כל מה שיש לכם. הגעתם לארץ נבערים מדעת , שובצתם במוסדות הציונות הדתית אשר העניקו לכם אהבה חומרית ורוחנית, קידמי אתכם רכשתם השכלה. וטוב שכך. אולם ברגע שהתקדמתם התפתחתם הגעתם לתארים ותפקידים מתקדמים , החלטתם ללכלך על מוסדות הממד ועל כל מה שהעניקו לכם. פה התגלה הפרצוף האמיתי כפויי טובה
ממש נכון. הפכו להיות העדה השנואה בישראל
מיכאל | 10-07-2019 6:36
וזה כותב מי שבמשך עשרות שנים אהד אותם. מסתבר שסיפרנו לעצמנו סיפור שלא קיים.
17
ככה זה כפעיל של הקרן החדשה מדבר
רוב | 09-07-2019 23:15
מקבל משכורת מהקרן החדשה לישראל על מנת להרוס את המרקם מבפנים. ולכן ברור שהטענה הגזענית שלו שבגלל צבע עור הוא קשור יותר לסודנים ואריתראים מאשר יהודים היא רק בגלל כסף אירופאי. ברור לי שהוא מייצג בעיקר ארגונים מחוללי מדון ותו לא.
18
כגודל הצפיה כך גודל האכזבה
ירמיהו | 09-07-2019 23:56
אח יקר, לא כל מי שיודע כמה פסוקים ומדבר על ״אהבת ישראל״ באמת מאמין בזה. ה״ ציונות הדתית״ דואגת רק לחזון ה״צינות הדתית״
19
אחים אנחנו
ללמוד שיח בריא | 10-07-2019 0:12
כיוצא אתיופיה ובן גאה של הציונות הדתית אני לא מסכים עם הדברים שנאמרו ועם צורת המחאה אחים אנחנו די לשיח המורעל צריך להתחיל לדבר בצורה נכונ, אין מקום לשיח אלים
תבין אח.
מיכאל | 10-07-2019 8:27
אנחנו הלבנים משתגעים מכפיות טובה. שום מילה על זה שמדינה שלמה גאלה עשרות אלפי אנשים מרעב, רדיפות וכו'. והכי גרוע, ועל זה לא תהיה סליחה, שיתוף פעולה עם אויבינו כולל סודנים, ערבים ואריתראים. נפלתם על הראש? אני אישית מבין שיש פה בעייתיות שאין לי שום פתרון עבורה. האתיופים, בעיקר ביתא ישראל קיימו דת דומה מאד ליהדות ולעניות דעתי אין דרך לפשר בינה לבין השולחן ערוך. לכן מי שהתגייר למעשה נאנס לקבל קוד הלכתי שהוא לא מזדהה איתו. אז יש פה בעיה עמוקה של זהות. אתיופי שרוצה להיות חלק מהחברה הישראלית נאלץ לעזוב לחלוטין את המסורת שלו. ואם לא בא לו להיות דתי של ממש הוא בוחר בזהות של השחור המדוכא. למרות שפה זה ממש לא קיים. ולסיום אנקדוטה. בשכונה שלי ובסביבותיה יש כמה מאות משפחות אתיופיות ששולחות את ילדיהם לממד המקומי. אשתי אמרה לי שהיא מעולם לא ראתה אשתה אתיופית במקווה! ואנחנו גרים בשכונה כמעט 14 שנים. כבר לא מדבר על זה שבודדים, ממש בודדים התערו בקהילות הדתיות הרבות שנמצאות בשכונה. אני חושב שרוב האתיופים מלכתחילה לא ראו את עצמם כחלק מהעם היהודי כמו שאנחנו הלבנים מבינים. אין לי כוונה לפגוע באף אחד, אני בעצמי תמיד חיפשתי את הטוב בבני העדה האתיופית. האירועים האחרונים שברו אצלי משהו בנוגע לעדה הזו. בשורות טובות
20
ומי אתה חושב שהם הציונות הדתית,אלו גם כן גזענ
בן הארץ! | 10-07-2019 0:13
האתיופים חושבים שאם הם חובשים כיפה סרוגה אז יש להם אוטומטית את האהדת הציונות הדתית ! אז אתיופים אם אתם מחפשים תמיכה והאהדה הציונות הדתית היא לא הכתובת !!!
גיבוב של שקרים
מיכאל | 10-07-2019 9:31
הציונות הדתית זה המגזר היחיד שפעל כמגזר לקלוט את העדה האתיופית. אבל מה לעשות Whatever u do it is ot good eough ריבונו של עולם הוצאתם אנשים מתוך הרכבים והכיתם אותם! יצאה מכם החיה האפריקני. זה גזעני אבל גם הסטטיסטיקה גזענית.
21
צדק
יהוד מונוסון | 10-07-2019 0:24
אתם עדה נאלחת.כפויי טובה יורקים לבור שאתם שותים ממנה.הציונות הדתית חיבקה אותכם.חינכו אותכם.ואתם ירקתם להם בפרצוף עם החוליגנים שבכם.רק להזכיר לכם משהו קטן.רבנים וגדולי ישראל.אמרו שאתם צריכים לעבור גיור לחומרה..והשבוע הוכחתם שזה ממש נכון כי רק גויים מסוגלים לעשות את מה שעשיתם..הצעה חברית בשבילך תחזרו להיכן שבאתם.
22
הציונות הדתית - צריך לעשות חשבון נפש
אליהו | 10-07-2019 0:27
להמשיך המחאה ללא אלימות - כך , אמרה המשפחה. יש כאן אצילות. והתקשורת של הציונות הדתית העז לומר - איבדתם אותנו בגלל כמה גילויי אלימות . אך מהי המחלה שפקד את הציונות הדתית.? בכנסת הקודמת - ח'כ יהודה גליק הגיש הצעת חוק נגד סיוע צבאי לכוחות רצחניים ממדינות שמבצעים רצח עם ופשעים נגד האנושות.ומי הוביל ההתנגדות להצעת חוק. יושבת ראש ועדת השרים לענייני חקיקה , איילת שקד מטעם הבית היהודי. וכל הבית היהודי התייצב נגד החוק. פעם ראשונה שתמר זנדברג הציע את החוק ופעם שנייה שיהודה גליק הציע את החוק. מאז , 382,000 נשים ילדים וגברים נרצחו בדם קר בדרום סודן עם נשק שלנו. וש לב של אבן משטלת עלינו , אנחנו מתנהגים בהתנשאות גם כלפי אחינו , עולי אתיופיה. הציונות הדתית צריכה ללמוד - אהבת ישראל ואהבת האדם - אחד הם. כתוב - לא תרצח - לא כתוב - אל תרצח . כלומר על החברה - להקשות על היכולת לרצוח. שאנחנו מחמשים רוצחים בדרום סודן מיאנמר קמרון ועוד אנחנו מסייעים לרצח עם. שאנחנו מאפשרים לשוטרים - יד קלה על ההדק , נרצחים יותר מדי עולים מאתיופיה. התנשאות מובילה למעשים של גזענות. התרת דמם של בני אדם בדרום סודן. התרת דמם של מיעוטים. בין עולים מאתיופיה. או בין פליטים מאריטראה. עצם הרצון לשלוח את הפליטים חזרה למדינה רצחנית - זה רצון אכזרי בטירוף. ועל זה אמר הנביא יחזקאל - והסירותי את לב האבן מבשרכם .. ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה לב בשר . אחים סטינו מהדרך בצורה מחרידה - הגיע זמן חשבון נפש - הגיע זמן תשובה.
23
בעצמך ענית את התשובה!
הארה | 10-07-2019 0:41
הציונות הדתית לא עזבה אתכם. אין עוד קליטה של יוצאי אתיופיה במוסדות, מכללות, ישובים ובערים כשל הציונות הדתית. האחוז הגבוה ביותר של נישואים עימם גם היא הגבוהה ביותר. אבל, דרך המחאה האלימה שכמעט גבתה מחיר של חיי אנשים חפים מפשע, זו לא דרכנו!!! קשה להיקלט במקום חדש ושונה, זה תהליך. הורינו עברו אותו וגם העולים החדשים כיום. אבל במקום לנצל את ההטבות הרבות שהמדינה נותנת, להתקדם, ללמוד, לשאוף ללימודים גבוהים וכך להשתלב בקהילה האקדמית - בחרתם בדרך של נחיתות ואלימות. חבל! אנחנו רוצים מאד בשילובכם, אבל לא בדרך הסתה וניצול מקרה פרטי להתפרעות נוראית!
24
לגרש מהארץ את הקרן החדשה להשמדת ישראל !!!
סטונט ישראלי | 10-07-2019 1:33
לגרש מהארץ עמותות שמאל, להוציאם מיחוץ לחוק, כי הם האש שמבעירה את השטח ! עמותות השמאל מנעו את גירוש המיסתננים, גם מרצ ותמר ז. הקרן לישראל חדשה, מקבצת פלשמורה- נוצרים באתיופיה שמשקרים לגבי יהדותם בעבר... ומאלצת את המדינה להעלותם- רוב הפושעים בארץ הם פלשמורה, מיסתננים וערבים !!! חובה לגרש מהארץ את הקרן החדשה לישראל, שמממנת אתיופים כדי שיפגינו ויוציאו דיבה רעה על המדינה !!! !!!
אתה בורח מהמציאות האמצעות האשמות שווא
שושנה | 10-07-2019 22:40
במקום להודות שיש בעיה אמיתית של אפליה ואי קבלת עדה יהודית זו, אתה בורח באמצעות האשמות שווא. לא מדובר בסודנים או מסתננים, והקרן החדשה לא יזמה, אלא אחים שחורים שסובלים מאפליה ומחו בלי ההכוונה של אחרים.
25
חבשים
חי | 10-07-2019 4:31
תאמר לי בבקשה אתה מצפה שישימו לכל אזרח מאבטח..אני חושב שהמפגינים צריכים לחזור לעבודה ולהביא פרנסה למשפחותיהם. .
26
מגיבים פשיסטים גזעניים.
אסגי | 10-07-2019 6:04
בושה לכם שאתם חלק מהמדינה הזו מגיבים גזענים פשיסטים! מי אתם שתכתבו את התגובות האלה? המדינה קיבלה את האנשים האיכותיים,הערכיים וטובי האדם במתנה ואתם פה מטנפים את פה? המאבק הזה הוא גם לכם זה כלל החברתי ולא של יוצאי אתיוםיה.משלא עשיתם אתם הישראלים השחורים עושים את העבודה.אם הפנתרים השחורים לא היו נאבקים בגסענו בשנות ה60 אתם לא הייתם נמצאים היכן שאתם היום ונכראה שכחתם. חברה שדוכחת מהיכן באה אין לה עתיד.גאה באבי יאלו אחד מכמה הבחורים המבריקים שידעה החברה.
27
צודק
שמואל | 10-07-2019 6:19
מה המסקנה? שהשמאל הכי טוב. ולכל המתייפייפים שטענו שלא השתתפו כי ההפגנה הייתה אלימה. גם בהתחלה לא ראו אותם, ביום שני כשהייתה שקטה וגם לפני חצי שנה....
28
בוא נדבר גלויות
מיכאל | 10-07-2019 6:35
הזהות השחורה שלכם יותר חזקה מהזהות היהודית שלכם לפי הגדרתכם. מי שלא התגייר כהלכה וקיבל עליו עול מצוות אינו יהודי. זה דבר פשוט ללא קשר לצבע עור. בכל מקום בעולם אפריקאים מבצעים פשעים באופן יחסי הרבה יותר משאר האוכלוסיה ואחר כך מתבכיינים על גזענות. קצת נמאס לנו. ואני ממש לא לבן
29
סרוגים, קבלו ביקורת
שמואל | 10-07-2019 6:45
ציונות הדתית, במקום לתת תירוצים וללכלך כמו הליכודניקים החילונים, תלמדו לקבל ביקורת ולעשות חשבון נפש על איך הפקרתם אחים שותפים בשטח!
30
הדתיים לא מצטרפים
נעל אדומה | 10-07-2019 7:08
המגזר החילוני כן משתתף ,אבל רק אנשי השמאל . ומתסיס ומסכסך ומביא את מגזר האתיופים לאבדון, זה בסדר ? אז איך המגזר הדתי יכול להצטרף ?
31
אתם חיים בסרט
ציוני לא דתי | 10-07-2019 7:36
כל אחד שם כיפה וחושב שהוא אלוהים תראו מה עשו לכם בנט ושקד מאד ציוניים בנט גר ברעננה ושקד גרה בצפון תל אביב (לא דתיה ולא בטיח)השאירו חובות לבית היהודי ומחרבנים עליכם כן עליכם כיפות סרוגות מנותקים מהמציאות
32
הרבה דתיים באו להפגנה הראשונה
אחת | 10-07-2019 8:33
וברחו בגלל השיח האלים שהיה שם. הפעם הם כבר לא הלכו. באופן אישי הרגשתי שהקהילה הדתית שאני משתייכת אליה עשתה חשבון נפש והתייחסה בכאב לסיפור הזה.
33
אבי יאלו, עוד אתיופי סחטן !!!
ישראלי | 10-07-2019 9:45
אתה ניראה כמו מחבל, חושב כמו מחבל! תתבייש לך כפוי טובה! העלו אתכם מהמערות של אתיופייה, אתם מקבלים עזרה ותקציבים... אבל ניראה שהגעתם ליכבוש את המדינה ???! השוטר זכאי !!!
34
לא היה הצדקה להפגנה
אורי | 10-07-2019 9:56
המשטרה חקרה ומצאה שהשוטר לא היה אשם ולא ירה בבחור האתיופי. מה עוד שלבחור הזה גם היו הרשעות רבות קודמות - אי אפשר להפריד בין המחאה ובין שאר המעשים של הבחור שהיא מצדיקה. האירוע שהיה בו משטרה זה כי היה באמת צורך בה. יש יחס אחר לאתיופים פשוט כי הם הביאו את זה על עצמם.
35
אבי יאלו, בוא נגיד את אמת
פרנג'י | 10-07-2019 10:00
אתם עדה כפויית טובה ואלימה. מה רצית שנצטרף לטרור שעשיתם ברחובות? אין אף קבוצת אוכלוסייה שקלטה את יהדות אתיופיה, פיזית ורוחנית, כמו הציונות הדתית. ואתה מרגיש קרוב יותר לסודנים? לאריתריאים? עכשיו מובנים יותר הרבנים שאמרו שאתם לא יהודים, כי יהודים לא מדברים ככה. אין אף עדה עם אפלייה מתקנת כמו שיש לכם. תרד על ארבע ותבקש סליחה מהציונות הדתית, הפכתם לעדה השנואה ביותר בישראל, וגם בארץ, כמו בכל מקום, השחורים יותר אלימים. אני רוצה להזכיר לך את דברי התורה - חם יהיה עבד עבדים לאחיו, ואם אתה שחור לפני שאתה יהודי, סימן שאתה מבני חם. זה פשוט טבוע בכם, אז תפסיקו להאשים את כל העולם בצרות שלכם.
36
הציונות הדתית אמרה לכם לנסות להרוג אזרחים?
יואב | 10-07-2019 10:18
למה מישהו צריך להפגין אתכם לפני שבכלל נחקר מה היה? והציונות הדתית קיבלה אתכם יותר יפה מכולם, לא הבנתי על מה הטענות? אנחנו לא מתפרעים ופוגעים ביהודים, לא יודע איפה סיפרו לכם שזה לגיטימי??
37
השמאל משתתף?? בזה שהוא מנצל אתכם פוליטית?
מי קלט אתכם? | 10-07-2019 10:27
מי קלט אתכם השמאל או הציונות הדתית? איפה בתורה לימדו אתכם להרים ידיים ולהצית רכבים עם אנשים בפנים? לא להעביר אמבולנסים? רוצים להתנהג ככה ? אתם לבד! אגב, זאת הכרת התודה שלכם על מה שהציונות הדתית עשתה עבורכם? איפה אתם כשמפנים מתיישבים? מה השמאל עשה בשבילכם חוץ מלנצל אתכם להפלת ממשלה? קיבלתם מהמדינה מעל ומעבר למה שכל אחד מקבל, במקום לנצל את זה אתם מאשימים אותנו , ובפרט את הציונות הדתית היחידה שקלטה והזמינה אתכם כשווים ,בגזענות?!
38
פלשמורה הם יהודים שהשתמדו לפני מאה שנה
בצלאל | 10-07-2019 13:42
והם יטיפו לנו מוסר?
39
ציונות דתית ?
רפ | 10-07-2019 14:12
תגיד ראש המחאה, מי יחבור אליכם עם הפורענות ומעשי העבריינות שביצעת ברחובות ישראל. איבדתם את כל תמיכת הציבור וחזרתם 30 שנים אחורה. לא תרפו ותמשיכו לשרוף ולהפוך את המדינה ? תקבלו על הראש ותלכו לבית סוהר. עוד מנהיג עלק...
40
למה תדבר כך
חמי | 10-07-2019 15:44
היחידים שהיו מוכנים להכיר ביהדותכם. ולקלוט את ילדיכם מהרגע הראשון זו הציונות הדתית.
41
כל מילה בסלע!!!!
המחנה הלאומי | 12-07-2019 9:00
דברים נכוחים וברורים!!!!
42
תחזור לאפריקה, לא רוצים אותך
אפריקה מחכה לך | 12-07-2019 13:44
מי שראה איך האתיופים משתוללים, מבין שהם לא צריכים להיות פה אפריקאים לאפריקה
43
קשקשן שמקומו בהארלם
שי | 22-07-2019 22:39
תודה לר' עובדיה יוסף, ממש תודה.
44
בחור מבריק
אזרחית | 27-07-2019 6:34
צודק! ביקורת העניינית לכל הגופים. צבועים שחשבו שלקחו בעלות על הקהילה האתיופית! אבי תמשיך במאבק אנחנו עוד ניצור חברה בריאה ומתוקנת!
45
הציונות הדתית- שקרית ובזיונית...
אזרחית סוג א | 27-07-2019 6:37
הציונות הדתית- רחוקה מהשקפה של ביניימין זהב הרצל , רחוקה מהשקפה של בין גריון, הציונות הדתית של היום הפכה להיות גזענית- ממש נישאר ליישם את תורת הגזע של גרמניה הנאצית.