אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מיצג כנס החמ"ד: הרבנות הראשית אז ועד היום

"הרבנות הראשית זו תפיסת עולם ציונית דתית", אומר ראש מנהל החמ"ד, וזו הסיבה לתערוכה המיוחדת שהוצגה בכנס מנהיגי החינוך ה-9 של החמ"ד. המיזם החשוב והמרגש ימשיך להיות מוצג גם במקומות אחרים

מיצג כנס החמ"ד: הרבנות הראשית אז ועד היום
  צילום: דף הפייסבוק של סגנית מנהל החמ"ד

כחלק מכנס מנהיגי החינוך של החמ"ד שנערך אתמול (ראשון) התקיים מיצג ענק על הרבנות הראשית לכבוד 100 שנה להקמתה.

הכנס התקיים בבנייני האומה ועסק בנושא עסק בנושא: שליחות, מצוינות וקשר אישי ובהשתתפות הרב הראשי לשעבר הרב לאו,  שר החינוך הנכנס הרב רפי פרץ, מנכ"ל משרד החינוך, בכירי מנהל החמ"ד.

הרבנות הראשית זו תפיסת עולם ציונית דתית

"אנחנו נכנסים שנה הבאה לשנת המאה לרבנות הראשית ורצינו לתת לכך מקום", אומר לסרוגים ראש מנהל החמ"ד הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, "הייתה מחוץ לכנס תערוכה יוצאת מן הכלל של כל הרבנים הראשיים מאז הקמתה, וכל ההחלטות המיוחדות כצו הלל ביום העצמאות ויום ירושלים, עשרה בטבת, ואנחנו שוקלים לאן להעביר את התערוכה כדי שזה לא יהיה אירוע חד פעמי".

מדוע החלטתם בחמ"ד לערוך מיזם דווקא על הרבנות הראשית? "בחמ"ד אנחנו בוחרים כל שנה דמות שנתית לחמ"ד, דמות ציונית דתית שהשפיעה. כך שנה הבאה הדמות תהיה הרב יצחק ניסים שהיה ממש רב ציוני-דתי, פסק ודיבר על ההסדר, על הצבא, על המדינה. פסקים הלכתיים לגבי יום העצמאות. המושג רבנות ראשית זו תפיסת עולם ציונית דתית ואנחנו רוצים להנציח אותה. הרבנות הראשית זו דרך ציונית וזה ערך לתלמידים".

על הרבנות והחמ"ד: "הרבנות הראשיות היא חלק מהתפיסה הגואלת של הציונות, של התורה הגואל, וזה חלק מתפיסת העולם של החמ"ד. ציונות דתית זה ערך של תורה במציאות – וזו הרבנות הראשית. זו אמריה ציונית-דתיתך וזו בעצם התערוכה שהתקיימה מחוץ לכנס".

האדמו"ר מקאליב, הרב וישליצקי וזכריה באומל

מעבר למיזם על הרבנות הראשית, היו עוד מיצגים "מרגשים, פורצי דרך שמחנכים", על האדמו"ר מקאליב, הרב אלישע וישליצקי זצ"ל, וזכריה באומל.

ראש מנהל החמ"ד מסביר כי ישנו קשור בין הדמויות ובין החמ"ד. על האדמו"ר מקאליב ועל דמותו ודרכו אומר הרב ד"ר אברהם ליפשיץ כי "אנו רואים בו חלק מאיתנו", וכך על הרב וישליצקי זצ"ל: "היה לו נדבך חשוב בחמ"ד".

לזכרו של זכריה באומל ערכו בחמ"ד מסע מיוחד: כל תלמיד שרצה יכל לתרום שקל וביחד נכתב ספר תורה לזכרו: "באומל מסמל את הציונות הדתית, חינוך לאהבת הארץ, ההתרגשות שחזר לקברו, סיפורו שזור במסירת נפש על המולדת, למד בהסדר, זה הכל ביחד חיבור נפשות לעם ישראל".

גם עם תום שנת הלימודים ממשיכים בחמ"ד את הקשר עם התלמידים, גם בתקופת החופש, בקיץ: "יצרנו את חמ"ד של חופש, פעילות ענפה עבור התלמידים, והמשך הקשר בין מורים לתלמידים", מספר לסרוגים הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, "יזמנו מסגרות שונות ללימוד תורה, השקנו תכנית ייחודית לחטיבת הביניים, לימוד יומי של פרשת השבוע, גם לימוד במימד האישי, גם דרך לימוד של סיוון רהב מאיר וגם דברים שאני כותב כל שבת. הוצאנו חוברת כיס לתלמידי העל-יסודי של לימוד תורה יומי, וגם עלון להורים לקראת הקיץ ועוד ועוד".

על הקשר עם התלמיד, מספר ליפשיץ על בקשה שנשלחה לכל מחנך כיתה ליצור קשר עם התלמיד לפחות פעם בשבוע בקיץ, גם דרך הודעת וואטס-אפ. העיקר שישאר הקשר התמידי והמתמשך.

כנס מנהיגי החינוך ה-9

הרב רפי פרץ, שר החינוך, נשא דברים בתחילת הכנס ואמר:

"אני עומד נפעם ומתרגש מהזכות הגדולה לעמוד בפניכם כשר חינוך שבאמת בא להביע הערכה ואהבה גדולה למה שאתם עושים, לפועלכם, לרוח הגדולה שאתם מנחילים ומעבירים לטובי בנינו. אני תוצר של החמ"ד".

"אני מאמין שמערכת החינוך צריכה לחנך ולטעת ערכים בלב התלמידים, לא פחות משהיא צריכה להכשיר את התלמידים לשוק התעסוקה. אני בהחלט רוצה מדינת סטארט-אפ, אבל קודם מדינה יהודית-דמוקרטית מלאת ערכים יהודיים, ולכם מורי החמ"ד תפקיד עצום בכך. אתם ספינת הדגל של הציונות הדתית".

למי שפספס: צפו בכנס מנהיגי החינוך ה-9

כנס מנהיגי חינוך 9

כנס מנהיגי חינוך 9

פורסם על ידי ‏חמ"ד – בית חינוך כמשפחה‏ ב- יום ראשון, 7 ביולי 2019

 

 

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו