אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביטול מבחן הגיור: "הרבנות שכחה את הרב גורן"

בעקבות הפרסום בסרוגים על הסרת מבחני הגיור מההסמכה לרבני עיר ובכך מרחיקה את רבני  הערים מתחום הגיור, אומרים בארגון עתים: "לא ניתן לרבנות הראשית לחזק את המונופול שלה על גב המתגיירים"

ביטול מבחן הגיור: "הרבנות שכחה את הרב גורן"
  הרב שלמה גורן זצ"ל (צילום: סער יעקב לע"ם)

הנהלים החדשים של מחלקת הבחינות ברבנות הראשית, שפורסמו היום לראשונה בסרוגים, מעלים זעם בקרב הארגונים העוסקים בגיור.

כפי שפורסם בסרוגים, הרבנות הראשית הורידה את נושא 'גיור ומילה' מדרישות ההסמכה לרבני עיר וקבעה כי הם ימשיכו להתקיים רק עבור דייני גיור בחו"ל שעומדים בתבחינים מיוחדים של מועצת הרבנות הראשית. כלומר נושא הגיור עוזב את רבני העיר ומתמקד רק ברבנים בחו"ל באישור הרבנות.

מתוך נהלי הבחינות החדשים של הרבנות

בארגון עתים, העוסק בסוגיות דת ומדינה זועמים על ההחלטה ורואים בה הפניית עורף להחלטתו של הרב הראשי לישראל בשנות ה-70 הרב שלמה גורן זצ"ל, שקבע את האפשרות כי כל רב עיר יוכל לגייר.

בשנים האחרונות כירסמה הרבנות הראשית בסמכות זו והחל מתחילת שנות ה-2000 היא אינה מכירה בגיורים של רבני ערים אלא רק במתגיירים של מערך הגיור שנמצא תחת פיקוחה. בשנת 2014 עברה החלטת ממשלה ביוזמתו של ח"כ אלעזר שטרן להחזיר את הסמכות לרבני העיר לגייר, אך החלטה זו בוטלה בלחץ המפלגות החרדיות מיד עם הקמת הממשלה בשנת 2015.

מאז נמצא הנושא בדיון ציבורי, כשרק לאחרונה ניסתה ועדה בראשות השר לשעבר משה ניסים למצוא פשרה, שלא התקבלה על ידי גורמים חרדים וסרוגים. לפני מספר שנים, הקימו רבני ערים, רבני יישובים וראשי ישיבות כולם מהציונות הדתית, את בית הדין העצמאי 'גיור כהלכה', על מנת לתת מענה לרבבות עולים, אזרחים ישראלים, שעלו לארץ כיהודים מתוקף חוק השבות, ומעוניינים להשלים את הליך הגיור על פי ההלכה, אך גיורים אלה אינם מוכרים על ידי הרבנות.

"הרבנות הראשית שכחה את הרב גורן"

"הרבנות הראשית שכחה את הרב גורן זצ"ל. הנהלים החדשים שהוציאה הרבנות הראשית אינם רק ביטול הקביעה של הרב גורן וקריאת תיגר על בתי הדין של הציונות הדתית, אלא בעיקר פגיעה אנושה במתגיירים ואבן נגף בדרך לפתרון הבעיה" אומר הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים' וממייסדי 'גיור כהלכה', "מדינת ישראל צריכה לאמץ מחדש את המדיניות של גדולי ישראל, כמו הרב גורן, הרב עוזיאל והרב עובדיה יוסף זצ"ל ולתת מענה לסוגיה הלאומית החשובה הזו".

יוזם חוק הגיור ומייסד פרויקט נתיב לגיור בצה"ל, ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן) התייחס גם הוא להחלטת הרבנות בדבר ביטול מבחני הגיור לרבני עיר: ״איך שאתה לא מסתכל על זה קיימת בעיה קשה. הראשונה, זה הנמכת הרף ההלכתי-תורני הנדרש מרבני ערים ובכך מעמדם נפגע. הדבר השני, בניית אליבי לרבנות הראשית על מנת לשמור בידיהם את הכוח של הגיור ולמנוע מרבני ערים את אפשרות הגיור כפי שהצעתי בהצעת חוק (שעברה כהחלטת ממשלה בכנסת ה-19 ובוטלה עם כינון הכנסת ה-20). בשורה התחתונה הדברים יביאו לכך שהרבנות הראשית תמשיך להיות הגורם מספר אחד להתבוללות בארץ ובעולם.״

הרבנות: המבחן נועד בעיקרו למוהלים

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "המבחן בנושא מילה וגירות הינו מבחן נפרד שיועד בעיקרו כמבחן למוהלים ולא כחלק מהנושאים העיקרים עליהם נבחנים לקבלת כושר לרב.

המתכונת החדשה נקבעה לאחר בחינה מעמיקה של נשיא מועצת הרבנות הראשית, הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף יחד עם מועצת הרבנות הראשית בה עלה הצורך להתאים את מבחני הרבנות הראשית לנושאים היותר מעשיים בהלכה שרבנים ודיינים נדרשים אליהם בתוקף תפקידם במהלך כהונתם כרבנים אזוריים ומורי הוראה."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
עתים מצליח ל'חנך' שוב ושוב עסקנים ברבנות. יפה
קרית ספרי | 25-06-2019 14:05
יפה מאוד הפעילות שלהם. הרבנות תהיה כפופה להלכה. ולא לעסקנים חרדים קיצוניים.
2
גיור
צילה | 25-06-2019 17:10
הרבנות תפרסם בקרוב דו״ח שמטיל ספק. ביהדותם של אפרים ומנשה ,נולדו לנוכריה לא יהודיה .יוסף לא גייר את אשתו ברבנות זה נבדק בדקדקנות.מעל כל ספק גם שהרבנות היא בדיחה .זה מעל כל ספק
3
עושים פיל מעכבר
אריה | 25-06-2019 21:56
כל הלכות גירות מונות 23 סעיפים וניתנות ללמידה ביומיים (ברמה הנדרשת למבחן). זה כל הסיפור שתולים בו תילי תילים של כוונות ומזימות. תרגעו.
4
הרבה שאלות ברית בשבת ומה עושים שואלים את הרב
אריק | 27-06-2019 11:39
מה הוא יענה הרבנות קבעה שזה לא בחומר?